Sčk - diskuze o přijímání členů

Fórum pro diskusi členů a registrovaných příznivců. Zde lze vyhlašovat závazná hlasování členů krajského sdružení.

Moderátoři: Koordinatori, PKS Stredocesky kraj, Predsedajici

Odpovědět

Jak postupovat při přijímání nových členů

zachovat přijímání krajem
15
58%
ať přijímají MS
4
15%
ať přijímají MS, ale jasná pravidla a posílit kontrolu
7
27%
zdržuji se
0
Žádná hlasování

Celkem hlasujících: 25 - Celkem hlasů: 26

Dalibor.Zahora
Člen KS Středočeský kraj
Profese: zakládající člen
Dal poděkování: 19261 poděkování
Dostal poděkování: 8578 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sčk - diskuze o přijímání členů

Příspěvek od Dalibor.Zahora » 19 říj 2018, 16:52

Díky za připomenutí předpisů.
Také si dovolím připomenout, že zatím platná obecná shoda, že členy v Sčk přijímá kraj bylo především kontrolní opatření - prostě aby byl z hlediska kraje jednotný a snadný přehled zájemcích o členství.

Nemyslím, že to byla primárně nedůvěra k vedení MS, jen předběžná opatrnost. Vznikala tu zcela nová MS s novými členy a tato opatrnost byla na místě. A chci poděkovat že to MS respektovala a troufnu si říct, že i chápala.

Předpisy jsou jistě základní věc, ovšem nejsou dokonalé, ani neomylné. Ani vůle CF není vševědoucí. Plus když si vzpomenu na pověstné byroférovky..., prostě předpisy nejsou vždy posvátná kráva.
Osobně považuji za chybu, že věc není celostátně podrobněji řešena, obávám se, že se nám to vymstí. Ale bohužel rizika se dopředu neodhadla dostatečně v dobách, kdy nehrozilo to co dnes (účelové vstupování či ideový rozkol). A navíc dnes někteří sázejí na masivní růst až nekontrolovaný růst členské základny, zřejmě s tím cílem, že následně se jim tato strana bude řídit lépe a snadněji.

Nicméně si uvědomuji, že nějaká změna na úrovni kraje je do budoucna nutná, proto chci věc probrat.
Jedna z možností je, přenechat skutečně plně pravomoc MS, ale kupříkladu za té podmínky, že vznikne krajská KK a RK s krajskou působností. Protože vzhledem k rychlosti, jakou pracují centrální orgány, nevěřím tomu, že budou do budoucna schopné reálně kapacitně zvládnout případné problémy. Proto sem hlasoval pro variantu "ať přijímají MS, ale jasná pravidla a posílit kontrolu".
Naposledy upravil(a) Dalibor.Zahora dne 20 říj 2018, 07:46, celkem upraveno 1 x.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dalibor.Zahora za příspěvky (celkem 5):
Jiri.Snizek, Tomas.Zmuda, Jan.Licka, Lenka.Kozlova, Radek.Cernohous
pověřený vedoucí krajského mediálního odboru - Piráti Středočeský kraj, t. 773 993 465 twitter @daliborzz FB fb.com/dlbrz https://stredocesky.pirati.cz (zakládající člen, bývalý člen KK, více na profilu wiki.pirati.cz)

Jan.Bednarik
Krajské předsednictvo
Profese: programátor, konzultant, řemeslník
Dal poděkování: 840 poděkování
Dostal poděkování: 1118 poděkování

Příspěvek od Jan.Bednarik » 19 říj 2018, 18:26

Myslím si, že obavy, že nám bude někdo účelově vstupovat do strany, se ani po roce nepotvrdily. A nic nenasvědčuje tomu, že by to mělo být jinak. Masivní a nekontrolovaný růst se nědeje, už z principu toho, že ty lidi přijímají předsednictva zodpovědně (nebo by měly).

V OlK se po volbách žádná umělá omezování růstu nezaváděla a evidentně to není potřeba. Rosteme rozumným tempem, lidi přicházejí, seznamujeme se, ideálně je zapojíme do práce. Někdo vydrží, někdo odpadne. Problematické osobnosti obvykle odpadnou dříve, než dojde k přijímání. Když si předsednictvo není jisté, tak se s přijímáním počká, či se poradí s členskou základnou. Žádná paranoia, ale naopak otevřenost. A funguje to.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Bednarik za příspěvky (celkem 3):
Vaclav.Kubaljak, Jana.Skopalikova, Vaclav.Fortik
krizový manažer KS OlK (oficiálně předseda) • člen TO • [email protected] • 603 439 481

Vaclav.Kubaljak
Člen KS Středočeský kraj
Profese: Učitel
Dal poděkování: 60 poděkování
Dostal poděkování: 35 poděkování

Příspěvek od Vaclav.Kubaljak » 19 říj 2018, 22:05

Lidi, na jednu stranu píšete, že nejde o nedůvěru a na druhou stranu zasahujete MS do jejich práv? Kontrolujte, jezděte za námi, mluvte s námi, ale nesahejte nám na naše práva, to už kontrola není. Kromě toho jsem zaznamenal, že PKS tímto na dvakrát zatěžuje AO. Nejprve naše členy zapisuje do kraje, pak ještě do místního sdružení... Nepřidělávejme si práci a nehoňme se za vlastním ocasem. Možná, že CF není vševědoucí, nebo tak, ale myslím, že napsalo super stanovy, které jsou jedním z důvodů, proč jsem do strany vstupoval a jak jsem uvedl při přijímání do jiné bych nechtěl. Z mého úhlu pohledu nechávají odpovědnost tam, kde má být na lidech, kteří se znají. Já děkuji Honzovi, že se v tomhle ohledu MS zastal.
Dalibor.Zahora píše:
19 říj 2018, 16:52
A navíc dnes někteří sázejí na masivní růst až nekontrolovaný růst členské základny, zřejmě s tím cílem, že následně se jim tato strana bude řídit lépe a snadněji.
Docela by mě zajímalo, komu se lépe řídí víc lidí, protože sto lidí, sto názorů, přijde mi, že je snazší řídit pár pečlivě vybraných, aby byli ovladatelní (vzor SPD, ANO). Díky bohu za to, že Piráti jsou jiní.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vaclav.Kubaljak za příspěvek:
Jana.Skopalikova

Jan.Licka
Místní předsednictvo
Profese: Projektant logistiky
Dal poděkování: 147 poděkování
Dostal poděkování: 144 poděkování

Příspěvek od Jan.Licka » 19 říj 2018, 22:45

Postřeh od konkurence: STAN má čekací dobu na členství ve straně dva roky.
Nemusíme nutně nechávat lidi před dveřmi tak dlouho, stačí například podmínit členství rokem aktivní participace a před volbami půl roku stop stav. A pak klidně ať si přijímají členy MS samy. Co jednoznačně platí - trpělivost přináší funkce a čas je nejlepší filtr na rychlokvašky a takyrády ;)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Licka za příspěvky (celkem 4):
Jiri.Snizek, Lenka.Kozlova, Jan.Korbel, Vaclav.Fortik
Dávat druhým vyrůst

Jana.Skopalikova
Místní předsednictvo
Profese: doktorand botanik, OSVČ
Dal poděkování: 177 poděkování
Dostal poděkování: 98 poděkování

Příspěvek od Jana.Skopalikova » 20 říj 2018, 00:16

Tomas.Zmuda píše:
19 říj 2018, 16:16
V PKS jsme se o tom hodně bavili hlavně po volbách do PS, kdy přišly desítky žádostí o členství v řádu několika dnů. Stanovili jsme pravidla, že členy bude přijímat PKS na základě doporučení MS.
Myslím si, že takovéto zájemce lze snadno vyřadit jakýmkoliv kompetentním předsednictvem. Přece se nepřijímá jen na základě podané žádosti, ale podle toho, že daný člověk pomáhá, spolupracuje a projde "grilováním". Co jsem slyšela, tak v Olomouckém kraji se také někteří lidé chtěli hlásit do strany, ale když se jim řeklo, že mají vyplnit přihlášku, zapojit se a projít "grilováním", nikdo o nich více neslyšel. A to, že "člověka, kterého vidím poprvé rovnou nepřijmu do strany", asi ví všechna PMS, ne?

A věc, o které jsem již psala - pokud chce mít PKS kontrolu nad tím, co dělají MS a koho přijímá PMS za členy, není nic jednoduššího, než aby 1 člen PKS (příp. tím pověřený) jezdil na schůze daného mladého MS, pomáhal mu, radil v otázkách, kde si nejsou PMS jisti a případně měl poradní hlas při přijímání členů. V případě, že by měl s nějakým přijetím problém, může neprodleně reportovat na PKS. Je to mnohem jednodušší - nepřijímá se 2x, mladá MS jistě pomoc zkušenějších Pirátů ocení (já třeba rozhodně) a kontrola tam zůstává. Nebo fakt potřebujete kontrolovat všemi 5 členy PKS? Nestačí na to 1?
Jan.Licka píše:
19 říj 2018, 22:45
Postřeh od konkurence: STAN má čekací dobu na členství ve straně dva roky.
Nemusíme nutně nechávat lidi před dveřmi tak dlouho, stačí například podmínit členství rokem aktivní participace a před volbami půl roku stop stav. A pak klidně ať si přijímají členy MS samy. Co jednoznačně platí - trpělivost přináší funkce a čas je nejlepší filtr na rychlokvašky a takyrády ;)
To, že něco dělá STAN (ODS, ANO...) ještě neznamená, že je to správné/ideální řešení. Víc než délka toho, jak dlouho uchazeč aktivně pomáhá, by podle mě mělo být to, jak kvalitní kandidát to je, zda se ztotožňuje s principy fungování a myšlenkami, na kterých strana stojí a může být pro ni přínosem. Dva roky jsou šíleně dlouhá doba, rok podle mě odradí taky většinu lidí. A jak píšu výš - podle toho, jak dlouho člověk straně pomáhá, se ještě nepozná, jestli je opravdu Pirát.
Vaclav.Kubaljak píše:
19 říj 2018, 22:05
Kromě toho jsem zaznamenal, že PKS tímto na dvakrát zatěžuje AO. Nejprve naše členy zapisuje do kraje, pak ještě do místního sdružení...
To je pravda - ale přidává to práci nejen AO, ale také PMS a samotnému kandidátovi. Kromě toho, že pomáhá svému místnímu sdružení, musí jet minimálně 2x se "ukázat" na krajskou schůzi, na kterou podle mého názoru jezdí méně lidí než by mohlo i z řad již přijatých členů z toho důvodu, že střídající se místa schůze jsou ve velké vzdálenosti od většiny měst SčK (nejlepší z hlediska času a spojení MHD by bylo dělat všechny schůze v Praze). Když kandidáta odhlasuje PMS, stává se současně i členem PKS, kam MS spadá, avšak naopak tento princip použít nelze. Přijímá se proto dvakrát - tzn. kromě dvojího procesování přes AO schvaluje kandidáta prvně PKS a pak teprve PMS.

Lenka.Kozlova
Poslanec Parlamentu ČR
Profese: vychovatelka
Dal poděkování: 6164 poděkování
Dostal poděkování: 2109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lenka.Kozlova » 20 říj 2018, 02:05

Vůbec nechápu, co to tady Jana i Václav chrlí za nesmysly.
Žádné přijímání na dvakrát neexistuje a jestli, tak to dělá jen MS Benešov :fet:
A mimochodem, Jana tyhle bludy šíří kudy chodí. Už jsem to slyšela i na zasedání RV v létě. Václav je její ozvěnou?
A mimochodem podruhé, víc zmatené MS, než je Benešov jsem ještě za 6 let nezažila, sami mezi sebou se neumíte dohodnout a teď jste vyrazili do kraje?
Ani jednoho z vás jsem v životě na krajské schůzi mimo Benešov neviděla. Jste přesně ti, kterým je zatěžko někam dojet a chcete 5 lidí z PKS prohánět po kraji. Každou neděli je veřejná a pro každého přístupná mumble schůze PKS. Kolikrát jste tam byli? Řeknu vám to přesně 1x když jste se opět (pokolikáté už?) rafali s dalšími členy MS Benešov a potřebovali jste rozhodčí z kraje, kteří předtím jako blázni museli jezdit do Benešova a do Prahy rovnat vaše hádky.
Nemít Honzu Ličku, žádné MS Benešov by neexistovalo, takže šetřete knížecími radami a přestaňte šířit poplašné zprávy. Díky

Jestli někomu nevoní, že musí dvakrát jet na schůzi mimo svůj okres, pak nevím, jak se mu bude dobrovolničit.

Schůze v Praze - tenhle model jsme zkoušeli, když vy jste nevěděli, že Piráti existují, díky za radu, neosvědčil se.

PS: Nejezdíte na krajské schůze a tak ani netušíte, jaké exoty se podařilo eliminovat, proto být vámi, fakt nechám revoluci revolucí, nebo si jdu raděj založit rychlošípáckou klubovnu.

@ Jan Bednarik
Jestli má SčK nepsané dohody, které neporušují předpisy, nemusí mít OLK obavy, zatím nikomu nevadily, pouze Janě a následně Václavovi.
Jste kluci hodní, že Janě pomáháte, bylo by taky fajn vysvětlit jí, že když někam vtrhne, chová se jako slon v porcelánu a svolává své zbrojnoše, asi ...... Značka: Medvědí služba :)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lenka.Kozlova za příspěvky (celkem 2):
Dalibor.Zahora, Tomas.Zmuda

Jana.Skopalikova
Místní předsednictvo
Profese: doktorand botanik, OSVČ
Dal poděkování: 177 poděkování
Dostal poděkování: 98 poděkování

Příspěvek od Jana.Skopalikova » 20 říj 2018, 09:16

Lenka.Kozlova píše:
20 říj 2018, 02:05
Žádné přijímání na dvakrát neexistuje a jestli, tak to dělá jen MS Benešov :fet:
No možná ho děláme jen v Benešově, viz toto podfórum: viewforum.php?f=970, ale předpokládala bych, že pokud hlasování vypisuje koordinátor, tak "ví, co dělá" a pokud je to zbytečné, "zařídí to jinak". Ale co si pamatuju, tak při přijímání Vaška Kubaljaka přesně nastala ta situace, kdy byl veden jako člen KS SčK, ale ne jako člen MS Benešov a nemohl na místním fóru hlasovat.

Lenka.Kozlova píše:
Ani jednoho z vás jsem v životě na krajské schůzi mimo Benešov neviděla. Jste přesně ti, kterým je zatěžko někam dojet a chcete 5 lidí z PKS prohánět po kraji. Každou neděli je veřejná a pro každého přístupná mumble schůze PKS. Kolikrát jste tam byli?
V červnu jsem byla na první schůzi v Černošicích, od té doby jsem v zápisu ze schůzí (ať těch na živo nebo mumble) zmíněná 8x. Že jsou schůze na mumble otevřené všem členům KS nejen PKS jsme se dozvěděli někdy v srpnu snad a od té doby se tam snažíme alespoň v 1 člověku za Benešov chodit.

A ráda bych tě poprosila, jestli by tato diskuse nešla vést věcně, bez osobních útoků. Díky. ;-)

Vaclav.Kubaljak
Člen KS Středočeský kraj
Profese: Učitel
Dal poděkování: 60 poděkování
Dostal poděkování: 35 poděkování

Příspěvek od Vaclav.Kubaljak » 20 říj 2018, 10:15

Lenko, možná to bude tím, že na krajské schůze nechodíte vy, účastnil jsem se schůzky v Černošicích, Kolíně, ve starém Pice a teď naposledy v novém Pice, chápu, že na to při svém poslaneckém mandátu nemáte tolik času, každopádně máte pravdu, že jsme se tam neviděli (pouze stejná optika jen namířená proti Vám - co jsem neviděl, se neděje). Každopádně za dobu, co jsem se začal oficiálně “motat” kolem Pirátů, jsem vynechal pouze Neratovice, Příbram a účastnil se několika mumblů. Jak můžete tvrdit, že se neděje jev, který se prostě děje, stal se minimálně mé osobě a Danielovi Netušilovi? Respektujeme doporučení, když se přijímá na kraji, pak je člen nejprve přijat do kraje, ať se Vám to líbí nebo ne, je to fakt (nebo snad PKS může přijímat přímo do MS?), pak teprve může být přijat do MS. Pokud to má být jinak, jak píše Jana nade mnou, je to tedy chyba koordinátora... Není to snad on, kdo má objíždět jednotlivá sdružení a nabízet jim pomoc? Co na to Štěpán Drtina a Filip Dítě, jako bývalí koordinátoři, kteří by měli mít přehled o tom, jak probíhá přijímání jinde?

Zajímavý je rozpor, který je znát i ve vašem postu - nejprve tvrdíte, že dvojí přijímání se neděje a je to nesmysl:
Lenka.Kozlova píše:
A mimochodem, Jana tyhle bludy šíří kudy chodí. Už jsem to slyšela i na zasedání RV v létě. Václav je její ozvěnou?
A na druhou stranu zvládnete potvrdit, že děje, protože nejprve člověk musí dojet na kraj a být přijat krajem (opět připomenu, jedná se o hlasování PKS, tedy je člověk přijat na kraji a až pak do MS), jak to po nás chce doporučení PKS (viz: https://forum.pirati.cf/viewtopic.php?t ... 50#p558939 a Jirka snížek - dotaz na Ivana ohledně přijímaní členů = Ivan říká, že se máme držet stanov. Jirka předkládá usnesení, aby pravomoc přijímat nové členy zůstala na PKS na doporučení MS (doporučení. Tony podporuje, Petra moc ne - tim, že krajské fórum dá mandát MS,
tak už s tím rizikem do toho jdeme. Piráti se začínají být více direktivní. - Omlouvám se, citace mi nejde vložit.):
Lenka.Kozlova píše:
Jestli někomu nevoní, že musí dvakrát jet na schůzi mimo svůj okres, pak nevím, jak se mu bude dobrovolničit.
My se pouze punktum držíme onoho doporučení.

Každopádně odpovím Vám i na vaši citovanou otázku bez otazníku, jsou to lidi, kteří mají zájem pracovat pro své město, maximálně okres, přičemž Benešov je jeden z největších. Při vší úctě třeba ke Kladeňákům je jejich okres na druhé straně kraje a dobrovolníky tam prostě posílat nebudeme (dokud nám naši dobrovolníci a nebo kladeňáci neřeknou, že něco takového chtějí, pak se to budeme snažit zařídit, ale i kdyby Kladeňáci nakrásně chtěli, naše dobrovolníky nutit nebudeme, už by to jaksi nebylo dobrovolné). Znova připomenu, že SčK je největší ze všech krajů a kromě našeho se, pokud vím, takovýhle dohled ze strany kraje neděje, ale jako starší a zkušenější Pirátka mi jistě dáte příklad kraje, kde to také funguje a stalo se to tam dobrou a vítanou praxí.

Dále bych rád řekl, že Piráty sleduji už od doby kdy více méně vznikli, to že jste vstoupila a rozhodla se zapojit dříve než já vám nedává právo pronášet podobné floskule, které mají za úkol mě před krajem urážet viz:
Lenka.Kozlova píše:
tenhle model jsme zkoušeli, když vy jste nevěděli, že Piráti existují, díky za radu, neosvědčil se.
Tím spíš, že Vám se jistě také nelíbí, když Vás pan premiér oslovuje jako jednoho z “kluků”.

Mimochodem jsem dlouholetý volič Pirátů a volím je od doby, co poprvé nasadili lidi ve SčK. Až teprve vzestup ANO a SPD a zvětšující se extrémy na politické scéně mě donutili do strany vstoupit, abych byl aktivnější, stejně jako ignorace vzdělávání u všech parlamentních stran.

Každopádně ještě zopakuji, kontrola ano, ale sahat na práva ne a za mě tento požadavek možná není v přímém rozporu se stanovami, má doporučující charakter, ale na druhou stranu je určitě na nejzazší hranici, kam může PKS zajít.

Jan.Bednarik
Krajské předsednictvo
Profese: programátor, konzultant, řemeslník
Dal poděkování: 840 poděkování
Dostal poděkování: 1118 poděkování

Příspěvek od Jan.Bednarik » 20 říj 2018, 12:03

Lenka.Kozlova píše:
Lenko, z téhle diskuse a ankety nahoře je celkem jasné, že to nesmysly nejsou, a že máte v SčK velký problém.

Chápu že historicky vznikly první KS a začaly s přijímáním, až později vznikala MS. Ale PKS nemá patent na přijímání členů. Je jen iluze domnívat se, že to bude dělat lépe než PMS. Omezit přijímání pouze na PKS je nezdravý přístup, který čistě hypoteticky může vést k tomu, že si bude PKS přijímat členy k obrazu svému. PKS nemá mít a nemůže mít kontrolo nad tím, kdo se přijme a kdo ne. Nemá na to mandát, a ve straně budované odspodu ani nikdy mít nebude.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Bednarik za příspěvky (celkem 2):
Vaclav.Kubaljak, Jana.Skopalikova
krizový manažer KS OlK (oficiálně předseda) • člen TO • [email protected] • 603 439 481

Martin.Kucera
Vedoucí administrativního odboru
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2156 poděkování
Dostal poděkování: 15974 poděkování

Příspěvek od Martin.Kucera » 20 říj 2018, 13:00

Vážení, pár faktických poznámek:
1) Dle stanov je PMS oprávněno přijímat členy do MS a to nemůže být žádným usnesením PKS ani KF odebráno.
2) PKS přijímá členy do KS, nemůže je přijímat do MS, leda v případě že supluje nefunkční PMS.
3) Následné přijetí člena KS do MS musí schválit PMS, není však již nutné zabývat se přihláškou. Určité penzum práce navíc pro AO to samozřejmě přináší.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 5):
Jiri.Snizek, Lenka.Kozlova, Vaclav.Kubaljak, Dalibor.Zahora, Jan.Bednarik
tel.: +420 778 702 711
NEPIŠTE MI NA FACEBOOKU, TÉMĚŘ TAM NECHODÍM.

Odpovědět

Zpět na „Krajské fórum Středočeský kraj“