CF 16/2018 Podpora ukončení střídání času

Celostátní fórum tvoří všichni členové a je nejvyšším orgánem Pirátské strany.

Moderátor: Predsedajici

Pravidla fóra
Na celostátním fóru se vyjadřujte slušně a k věci, na ostatní se obracejte jen prostřednictvím předsedajícího. Nepřístojnosti budou vykázány do samostatného vlákna. Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
Zamčeno
Ondrej.Moravcik
Člen KS Praha
Profese: programator
Dal poděkování: 225 poděkování
Dostal poděkování: 47 poděkování

Re: CF 16/2018 Podpora ukončení střídání času

Příspěvek od Ondrej.Moravcik » 11 srp 2018, 00:51

Dan.Lestina píše:
10 srp 2018, 14:31
Ja po svem zvyku zopakuji upozorneni na terminologickou nepresnost: zimni cas je neco jinyho, to u nas nemame. Mame standardni stredoevropsky cas a stredoevropsky letni cas. Zimni cas (odchylku od standardniho casu pro zimni obdobi) ma treba Irsko nebo Chile.
https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Zimn%C3%AD_%C4%8Das
Mohl by predkladatel prosim opravit svuj jinak dobry navrh...?
Samozrejme souhlasim, mohl by to, prosim, Martin Kucera nebo nekdo z AO, kdo muze editovat prispevky (drobne upravovat podani), zaridit? Diky.

Zbynek.Janoska
Člen KS Jihomoravský kraj
Profese: programátor
Dal poděkování: 545 poděkování
Dostal poděkování: 395 poděkování

Příspěvek od Zbynek.Janoska » 11 srp 2018, 10:40

TomasMikus píše:
10 srp 2018, 23:43
Pavel.Moravec píše:
10 srp 2018, 21:40
Jen bych opakoval své argumenty 5 let staré: https://pavelmoravec.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=328438

Čas přirozeně plyne, lidé jej rozdělili na dny, hodiny a minuty a na základě toho si nějak organizují až řídí své činnosti. Toto počítání času na hodinkách je lineární. Pokud někdo chce ZMĚNU (jak je dnes na jaře a na podzim), tak ON by měl zdůvodnit, proč. Takže: proč vůbec ty hodinky posouvat tam či zpět? V čem je ten užitek?
Bylo by fajn kdyby jste si přečetli příspěvky výše, užitek je v lepším zdravotním psychickém stavu lidí odkaz jsem tam dal a nejde ani tak o střídání času ale spíše o to aby lidé měli především v období zimy větší možnost potkat se s denním světlem to je celé.
Ale přece nikdo nikomu nebrání v tom, organizovat svůj den tak, aby maximálně využil svůj čas. Teď v létě, když bylo světlo ve 4 hodiny a práce začínala např. v 8, tak má člověk spoustu času, aby si doma ráno uklidil, jel nakoupit (obchody mají od 6) apod. a až pak šel do práce, pokud mu zaměstnavatel nedovolí pracovat od řekněme 6 hodin. Navíc žijeme ve státě, kde mají odbory nebývalou moc - nevěřím tomu, že pokud budou tlačit na to, aby se ve fabrice posouvala pracovní doba podle světla, neuspějí.
Naposledy upravil(a) Zbynek.Janoska dne 11 srp 2018, 14:54, celkem upraveno 1 x.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Zbynek.Janoska za příspěvky (celkem 2):
Pavel.Moravec, Petr.Vileta

Martin.Kucera
Vedoucí administrativního odboru
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2156 poděkování
Dostal poděkování: 16077 poděkování

Příspěvek od Martin.Kucera » 11 srp 2018, 10:48

Ondrej.Moravcik píše:
11 srp 2018, 00:51
Dan.Lestina píše:
10 srp 2018, 14:31
Ja po svem zvyku zopakuji upozorneni na terminologickou nepresnost: zimni cas je neco jinyho, to u nas nemame. Mame standardni stredoevropsky cas a stredoevropsky letni cas. Zimni cas (odchylku od standardniho casu pro zimni obdobi) ma treba Irsko nebo Chile.
https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Zimn%C3%AD_%C4%8Das
Mohl by predkladatel prosim opravit svuj jinak dobry navrh...?
Samozrejme souhlasim, mohl by to, prosim, Martin Kucera nebo nekdo z AO, kdo muze editovat prispevky (drobne upravovat podani), zaridit? Diky.
Upraveno.

Pokud chce někdo podávat alternativní návrhy, zbývá týden na získání jejich podpory skupinou členů.
tel.: +420 778 702 711
NEPIŠTE MI NA FACEBOOKU, TÉMĚŘ TAM NECHODÍM.

Pavel.Moravec
Profese: IT
Dal poděkování: 9396 poděkování
Dostal poděkování: 4611 poděkování

Příspěvek od Pavel.Moravec » 11 srp 2018, 15:46

TomasMikus píše:
Pavel.Moravec píše:
Jen bych opakoval své argumenty 5 let staré: https://pavelmoravec.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=328438

Čas přirozeně plyne, lidé jej rozdělili na dny, hodiny a minuty a na základě toho si nějak organizují až řídí své činnosti. Toto počítání času na hodinkách je lineární. Pokud někdo chce ZMĚNU (jak je dnes na jaře a na podzim), tak ON by měl zdůvodnit, proč. Takže: proč vůbec ty hodinky posouvat tam či zpět? V čem je ten užitek?
Bylo by fajn kdyby jste si přečetli příspěvky výše, užitek je v lepším zdravotním psychickém stavu lidí odkaz jsem tam dal a nejde ani tak o střídání času ale spíše o to aby lidé měli především v období zimy větší možnost potkat se s denním světlem to je celé.
Proč si mám znovu číst příspěvky, kde z jedné i druhé strany zní subjektivní názory "mně více vyhovuje změna času protože sluníčko" vs. "mně vadí změna času protože biorytmus"? Pro někoho znamená změna času více sluníčka ve správný čas, pro jiného (a to je i statisticky prokázáno) znamená změna času větší riziko infarktu či dalších nemocí. A jestli chceš v období zimy větší možnost sluníčka, proč chceš měnit čas přes léto?

Nějaký jiný užitek (který není podobně subjektivní s tím, že jiný subjektivní dopad je negativní) pro změnu času by nebyl?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Pavel.Moravec za příspěvky (celkem 2):
Petr.Vileta, Roman.Kucera
Bývalý správce @PiratiJMK i @PiratePartyCZ, bývalý člen KK.

TomasMikus
Příznivec Pirátů – Praha
Profese: biolog
Dal poděkování: 205 poděkování
Dostal poděkování: 298 poděkování

Příspěvek od TomasMikus » 12 srp 2018, 19:30

Zbynek.Janoska píše:
11 srp 2018, 10:40
TomasMikus píše:
Pavel.Moravec píše:

Ale přece nikdo nikomu nebrání v tom, organizovat svůj den tak, aby maximálně využil svůj čas. Teď v létě, když bylo světlo ve 4 hodiny a práce začínala např. v 8, tak má člověk spoustu času, aby si doma ráno uklidil, jel nakoupit (obchody mají od 6) apod. a až pak šel do práce, pokud mu zaměstnavatel nedovolí pracovat od řekněme 6 hodin. Navíc žijeme ve státě, kde mají odbory nebývalou moc - nevěřím tomu, že pokud budou tlačit na to, aby se ve fabrice posouvala pracovní doba podle světla, neuspějí.
znovu musím poznamenat že by jste si měl přečíst co jsem psal výše
ale pokud to mám opakovat tak stručně
- není pravda že si každý může naložit se svým časem jak ho napadne tvrzení že ve fabrice vedení bude uzpůsobovat pracovní dobu podle toho jak si zaměstnanci usmyslí je dost legrační
- i ten kdo si může upravit pracovní dobu bude mít odpoledne o hodinu světla více nevím jak to jinak vysvětlit než že prostě bude mít o hodinu světla více

a poslední bod slunce podle zimniho času zapadá v pět hodin už 21 řijna a vrací se na patou až třetího února podle letního času je to 6. a 18. prosince to je prostě velký rozdíl a světlo má zcela bez diskuze vliv na zdraví a psychiku člověka co ještě na tom chcete dál vysvětlovat ? Mě změna času také obtěžuje koho ne ale obávám se že nikdo jste si to nevyzkoušel mít zimní čas celý rok a až si to vyzkoušíte možná to budete vidět jinak jenže bude pozdě takže asi tak.doporučuji země kde mají zímní čas celý rok a také zimní pobyt v nějaké skandinávské zemi
Naposledy upravil(a) TomasMikus dne 13 srp 2018, 08:01, celkem upraveno 1 x.
Tito uživatelé poděkovali autorovi TomasMikus za příspěvky (celkem 2):
Anna.Ungerova, Martin.Suchan

Anna.Ungerova
Člen KS Královehradecký kraj
Profese: veterinární lékařka
Dal poděkování: 179 poděkování
Dostal poděkování: 214 poděkování

Příspěvek od Anna.Ungerova » 12 srp 2018, 21:27

Ondra.kl píše:
07 srp 2018, 12:01
Mohl by prosím někdo (člen) podat další alternativní návrh usnesení:
Celostátní fórum
1. podporuje ukončení střídání letního a zimního času, přechodem na celoročně platný SELČ (GMT+2)
2. ukládá republikovému výboru zapracovat tuto změnu do programových dokumentů strany,
3. ukládá republikovému předsednictvu zajistit prostřednictvím mediálního odboru, aby byl tento cíl strany odpovídajícím způsobem medializován.
Protože tak zřejmě nikdo neučinil, pokusila jsem se vyhovět žádosti a podat tento alternativní návrh, protože jsem sama ochotna jej podpořit.
viewtopic.php?f=350&t=43263

Pokud jsem jej vložila do špatného fóra, nebo formálně nesprávně, omlouvám se a prosím o nápravu, je to můj první počin v tomto směru.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Anna.Ungerova za příspěvky (celkem 3):
TomasMikus, Karel.Nejedlik, Martin.Suchan

TomasMikus
Příznivec Pirátů – Praha

Příspěvek od TomasMikus » 12 srp 2018, 23:12

Pavel.Moravec píše:
11 srp 2018, 15:46
pro jiného (a to je i statisticky prokázáno) znamená změna času větší riziko infarktu či dalších nemocí. A jestli chceš v období zimy větší možnost sluníčka, proč chceš měnit čas přes léto?

Nějaký jiný užitek (který není podobně subjektivní s tím, že jiný subjektivní dopad je negativní) pro změnu času by nebyl?
ještě jen aby jsme si rozuměli, kde jsem psal, že chci měnit čas a kde jsem psal, že ho chci měnit přes léto? Jen říkám, že pro mě je změna času lepší varianta kvůli více světla na jaře a na podzim, než celoročně zimní tedy astronomický čas. Protože nejlepší variantu letní čas celý rok se Vám nepodaří prosadit, protože málokdo chápe o co se jedná také proto, že to málokoho zajímá. Viz názory je mi to jedno, jen aby se to hlavně neměnilo. Mimochodem zajímal by mě odkaz, kde je statisticky průkazné, že více infarktů je v souvislosti se změnou času ono v té době také dochází ke změně ročního období, takže už jenom třeba souvislost s výskytem respiračních infekcí může hrát svoji roli tam je totiž souvislost s infarkty opravdu prokázaná. Poslední poznámkou je, že lidé kteří jsou citliví na změnu času by měli zvážit, zda jejich pocity nepramění více z toho, že ke změně dochází právě v období, kdy se výrazně mění délka dne a noci, kdy už i tak je organizmus nucen si zvykat na poměrně rychlou změnu i bez toho abychom posouvali hodinami. Takoví jedinci jsou možná více než ostatní citliví na ztrátu světla a měla by je tato otázka co je lepší zda letní či zimní čas zajímat o to více.
Tito uživatelé poděkovali autorovi TomasMikus za příspěvek:
Lenka.Kozlova

Zbynek.Janoska
Profese: programátor
Dal poděkování: 545 poděkování
Dostal poděkování: 395 poděkování

Příspěvek od Zbynek.Janoska » 13 srp 2018, 08:54

TomasMikus píše:
12 srp 2018, 23:12
Mimochodem zajímal by mě odkaz, kde je statisticky průkazné, že více infarktů je v souvislosti se změnou času ono v té době také dochází ke změně ročního období, takže už jenom třeba souvislost s výskytem respiračních infekcí může hrát svoji roli tam je totiž souvislost s infarkty opravdu prokázaná.
Tady to je. (AMI je infarkt, DST je změna času)
After adjustment for trend and seasonal effects, the Monday following spring time changes was associated with a 24% increase in daily AMI counts (p=0.011), and the Tuesday following fall changes was conversely associated with a 21% reduction (p=0.044). No other weekdays in the weeks following DST changes demonstrated significant associations.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Zbynek.Janoska za příspěvky (celkem 4):
Dan.Lestina, TomasMikus, Petr.Vileta, Pavel.Moravec

Jan.Mares
Člen KS Ústecký kraj
Profese: Student, Génius
Dal poděkování: 22 poděkování
Dostal poděkování: 102 poděkování

Příspěvek od Jan.Mares » 13 srp 2018, 13:32

Proboha, radil se tady někdo s někým, kdo rozumí fyzice? To nejde, jen tak měnit čas. To by mohlo narušit časo-prostorové kontinuum a dokonce vést k zániku vesmíru! Klidně si posouvejte ručičky na ciferníku, jak chcete, ale čas nechte na pokoji!
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Mares za příspěvky (celkem 3):
Petr.Vileta, Vojtech.Pikal, Pavel.Moravec

TomasMikus
Příznivec Pirátů – Praha

Příspěvek od TomasMikus » 13 srp 2018, 13:51

Zbynek.Janoska píše:
13 srp 2018, 08:54

Tady to je. (AMI je infarkt, DST je změna času)
After adjustment for trend and seasonal effects, the Monday following spring time changes was associated with a 24% increase in daily AMI counts (p=0.011), and the Tuesday following fall changes was conversely associated with a 21% reduction (p=0.044). No other weekdays in the weeks following DST changes demonstrated significant associations.
hezké také mohu posloužit jednou citací a mnoha dalšími obdobnými třeba
https://www.uu.se/en/news-media/news/art ... yp=artikel
pondělí je prostě špatný den zkrátka proto že je stresujícím dnem a to v průběhu celého roku je to v běžný jev zkrátka jakékoliv stresové situace vedou u lidí trpících nějakými chronickými problémy k zhoršení jejich stavu. Tím může být změna času stejně tak jako odjezd na prázdniny nebo pondělí, kdy se lidé po víkendu vrací do práce do pracovního stresu. Jsou to zajímavé poznatky v tom smyslu, že například pro nemocnice je dobré vědět, kdy očekávat nápor pacientů už dopředu lékaři si tak mohou plánovat volno aby byli k dispozici atd atd. Na druhou stranu z hlediska pohledu na pondělí změnu času a začátků prázdnin to nemá velký význam jelikož člověk trpící chronickým onemocněním srdce který se blíží ke krizi si "najde" pro svůj infarkt první dostatečně vhodnou stresovou situaci bez ohledu na změnu času. nebude li to tedy pondělí po změně času bude to to další nebo v průběhu týdne kdy ho rozčílí jeho šéf. Představa, že člověk který se vyhne infarktu díky zrušení změny času se tím už vyhne navždy infarktu a bude žít dlouhý život asi není moc reálná nebo máte jiný názor? Pokud to trošku záměrně a demagogicky zjednoduším, když zrušíme pondělky prázdniny dopravní špičky vánoce velikonoce narozeniny a uděláme nezaměstnané všechny arogantní a nervózní šéfy budeme moci zrušit kardiologii jako medicínský obor? Asi těžko samozřejmě, je důležité se zamýšlet nad faktory dlouhodobého stresu a tam se snažit působit proti jeho účinkům. Jednou z hlavních cest je fyzická aktivita. Stress je příprava člověka na nebezpečí na které bude muset reagovat bojem nebo útěkem stres připravuje člověka k tomu aby mohl podat maximální fyzický výkon pokud jedu v autě a sedím a zažívám stres organizmus mě připravuje na něco co nenastane, to má své následky. A ptám se co je předpokladem pro fyzickou aktivitu jedním z důležitých faktorů je světlo bílé nebo modré světlo organizmus čte jako období aktivity červené světlo nás vede ke spánku a organizmus čeká že přijde tma. takže i když se člověk bude snažit si v zimě zajít po práci do posilovny a něco pro zdraví udělat tak biorytmus člověka očekává spánek a místo toho přijde zátěž. Prostě je mi líto ale respektovat světlo a náš biorytmus nelze podceňovat. Trávit celý den zavřený v místnosti a žít pod umělým osvětlením není nic přirozeného ani zdravého a pokud je možné lidem poskytnout volný čas se sluncem nad hlavou bez pracovního stresu mělo by to být důležité pro politiky kteří mají možnost v tomto smyslu život lidí ovlivnit
Tito uživatelé poděkovali autorovi TomasMikus za příspěvek:
Lenka.Kozlova

Zamčeno

Zpět na „Celostátní fórum“