CF 21/2018 Podpora zákazu obřízek nezletilých

Celostátní fórum tvoří všichni členové a je nejvyšším orgánem Pirátské strany.

Moderátor: Predsedajici

Pravidla fóra
Na celostátním fóru se vyjadřujte slušně a k věci, na ostatní se obracejte jen prostřednictvím předsedajícího. Nepřístojnosti budou vykázány do samostatného vlákna. Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
Odpovědět
Josef.Kubat
Člen KS Plzeňský kraj
Profese: student archeologie
Dal poděkování: 38 poděkování
Dostal poděkování: 31 poděkování

Re: CF 21/2018 Podpora zákazu obřízek nezletilých

Příspěvek od Josef.Kubat » 11 říj 2018, 15:15

Zoom píše:
11 říj 2018, 05:55
Josef.Kubat píše:
11 říj 2018, 02:29
A zkoušel někdo oslovit případně dotčené naboženské obce v ČR, jestli by sami nechtěli v některých věcech pro začátek třeba jen konkretizovat své nároky... například neodebírat víc jak 2/7 z předkožky? Zkrátka nejdřív oslovit i druhou stranu zde probíraného konfliktu a hledat kompromis.
Co se týká zdravotních a estetických hledisek... opět nebylo by lepší pro začátek podpořit osvětu lékařů, rodičů a dětí? A až po nějaké době vyhodnotit výsledky.
Tuhle vetu ted myslim zcela obecně, ne rasisticky: v současnosti se naše zákony podřizují zvykům migrantů, ale neměl by se spíš migrant podřídit zákonům?
A ted konkrétněji: existuje zde dvojí metr, když se zeptám, zda je praktika "Mecica be-pe" pedofie, jsem označen za rasistu. Proto zmenim otázku na: mela by být tato praktika v ČR i nadále legální? Jen si ji vygooglete, troufam si říct, že ateista by za něco podobného seděl. A i když se tuto praktiku pokoušeli zrušit (např v USA, nikde to nakonec zrušený nebylo). Takže - neměli by mít všichni stejná práva a stejně postihnutelná? Nebo jsou migranti něco víc, než ostatní?
omlouvam se, pokud to vyznělo rasisticky, ale tak líp jsem tuto "pozitivní diskriminaci" vysvětlit nedokazal
Tady nejde o rasismus. Mluvil jste obecně, zároveň ale chcete prosadit zcela konkrétní zákon, který bude mít zcela konkrétní dopady, o kterých doposud většina lidí hluboce nepřemýšlela, jelikož je to (alespoň pro mě tedy) celkem nové téma.
Konkrétně tedy k tomuto případu. Tady jde o společnou řeč. Ve společnosti, ve které spolu jednotlivé skupiny spolupracují a snaží si vyjít vstříc, není třeba příliš mnoho restrikcí. Jejich zavádění vidím jako poslední řešení. Upřímně poprvé jsem o tomto tématu slyšel až tady, naše společnost neprošla diskuzí, která by měla předcházet každé takové restrikci. A i když úvodní řeč byla dobře zpracovaná, chybí mi i další podobně zpracované faktka, abych se ujistil, že nic nechybí. Tohle je zkrátka příliš rychlé na to že mluvíme o restrikci, která bývá prohrou pro všechny.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Josef.Kubat za příspěvky (celkem 3):
Robert.Magni, Anna.Ungerova, Zoom

Zoom
Příznivec Pirátů – Vysočina
Profese: Dělník
Dal poděkování: 49 poděkování
Dostal poděkování: 78 poděkování

Příspěvek od Zoom » 11 říj 2018, 17:43

Josef.Kubat píše:
11 říj 2018, 15:15
Zoom píše:
11 říj 2018, 05:55
Josef.Kubat píše:
11 říj 2018, 02:29
A zkoušel někdo oslovit případně dotčené naboženské obce v ČR, jestli by sami nechtěli v některých věcech pro začátek třeba jen konkretizovat své nároky... například neodebírat víc jak 2/7 z předkožky? Zkrátka nejdřív oslovit i druhou stranu zde probíraného konfliktu a hledat kompromis.
Co se týká zdravotních a estetických hledisek... opět nebylo by lepší pro začátek podpořit osvětu lékařů, rodičů a dětí? A až po nějaké době vyhodnotit výsledky.
Tuhle vetu ted myslim zcela obecně, ne rasisticky: v současnosti se naše zákony podřizují zvykům migrantů, ale neměl by se spíš migrant podřídit zákonům?
A ted konkrétněji: existuje zde dvojí metr, když se zeptám, zda je praktika "Mecica be-pe" pedofie, jsem označen za rasistu. Proto zmenim otázku na: mela by být tato praktika v ČR i nadále legální? Jen si ji vygooglete, troufam si říct, že ateista by za něco podobného seděl. A i když se tuto praktiku pokoušeli zrušit (např v USA, nikde to nakonec zrušený nebylo). Takže - neměli by mít všichni stejná práva a stejně postihnutelná? Nebo jsou migranti něco víc, než ostatní?
omlouvam se, pokud to vyznělo rasisticky, ale tak líp jsem tuto "pozitivní diskriminaci" vysvětlit nedokazal
Tady nejde o rasismus. Mluvil jste obecně, zároveň ale chcete prosadit zcela konkrétní zákon, který bude mít zcela konkrétní dopady, o kterých doposud většina lidí hluboce nepřemýšlela, jelikož je to (alespoň pro mě tedy) celkem nové téma.
Konkrétně tedy k tomuto případu. Tady jde o společnou řeč. Ve společnosti, ve které spolu jednotlivé skupiny spolupracují a snaží si vyjít vstříc, není třeba příliš mnoho restrikcí. Jejich zavádění vidím jako poslední řešení. Upřímně poprvé jsem o tomto tématu slyšel až tady, naše společnost neprošla diskuzí, která by měla předcházet každé takové restrikci. A i když úvodní řeč byla dobře zpracovaná, chybí mi i další podobně zpracované faktka, abych se ujistil, že nic nechybí. Tohle je zkrátka příliš rychlé na to že mluvíme o restrikci, která bývá prohrou pro všechny.
Další fakta (ne už tak dobře zpracované jsem uvedl hned v závěsu úvodního slova - několik odkazů na smrt malých dětí po obřízce.. Dále nabízím k dispozici i svoje diagnózy komplikací (s razítkem lékaře). Tyto zdravotní dokumeny klidně zašlu do mailu na vyžádání - na veřejné úložiště mi to nepřijde vhodné :-)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Zoom za příspěvek:
Robert.Magni

Zoom

Příspěvek od Zoom » 11 říj 2018, 18:26

Jinak v ČR už malá anketa proběhla. Čtenáři MF Dnes se v ní vyjádřili počtem 4067 hlasů proti dětské obřízce, zatímco 426 by ji tolerovalo.. Odkaz na hlasování i s ilustrační fotografií, jak to probíhá (chudák to dítě na fotce) :-( anketa zde: https://zpravy.idnes.cz/dansko-obrizka- ... anicni_aha

Robert.Magni
Člen KS Plzeňský kraj
Profese: dělník
Dal poděkování: 13858 poděkování
Dostal poděkování: 2504 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Robert.Magni » 11 říj 2018, 18:34

Jen technická - anketám na iDnes se nedá věřit. Jako argument nepoužitelné.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Robert.Magni za příspěvky (celkem 2):
Josef.Kubat, Zbynek.Janoska
Robert Magni
[email protected]
704051696
799796575
Rokycansko

Zoom

Příspěvek od Zoom » 11 říj 2018, 18:51

Jo? To jsem neveděl.. Svého času u toho byla i rozsáhlá diskuse, ale tu už tam nevidím..
Tito uživatelé poděkovali autorovi Zoom za příspěvek:
Robert.Magni

Tonda.Vlas
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Profese: říční kormidelník
Bydliště: Jirkov / Schwante (u Berlína), v realu na lodi Lusitania
Dostal poděkování: 19 poděkování

Příspěvek od Tonda.Vlas » 11 říj 2018, 20:37

Robert.Magni píše:
11 říj 2018, 18:34
Důvod? Když tam nikdo nemůže vůbec psát anonymně? Já musel úředně ověřit svou totožnost a teprve pak tam mohu psát. To spíše nevěřím anketám jinde.

Tonda.Vlas
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Profese: říční kormidelník
Bydliště: Jirkov / Schwante (u Berlína), v realu na lodi Lusitania
Dostal poděkování: 19 poděkování

Příspěvek od Tonda.Vlas » 11 říj 2018, 20:40

Zoom píše:
11 říj 2018, 18:51
Jo? To jsem neveděl.. Svého času u toho byla i rozsáhlá diskuse, ale tu už tam nevidím..
Ta diskuze je tam pořád, teď jsem tam něco napsal, ale jako vždy jsem přišel až s křížkem po funuse. Jenže to zkrouhli, přispívat tam může člověk pouze pod svým vlastním jménem a na to musí mít úředně ověřenou totožnost. To úřední ověření je docela fuška.

Robert.Magni
Člen KS Plzeňský kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Robert.Magni » 11 říj 2018, 21:18

Tonda.Vlas píše:
11 říj 2018, 20:37
Robert.Magni píše:
11 říj 2018, 18:34
Důvod? Když tam nikdo nemůže vůbec psát anonymně? Já musel úředně ověřit svou totožnost a teprve pak tam mohu psát. To spíše nevěřím anketám jinde.
Anketa je nejen anonymní,ale dokonce lze hlasovat i opakovaně.
OFFTOPICCo se týká iDnes,taky tam mám registraci,ale to není žádné ,,úřední ověření totožnosti,, :D :D :D :D a jelikož jsem tam měl články,vím na 100 % že diskuse se cenzuruje a ovlivňuje :D :D :D
Robert Magni
[email protected]
704051696
799796575
Rokycansko

Anna.Ungerova
Člen KS Královehradecký kraj
Profese: veterinární lékařka
Dal poděkování: 168 poděkování
Dostal poděkování: 203 poděkování

Příspěvek od Anna.Ungerova » 11 říj 2018, 21:50

Josef.Kubat píše:
11 říj 2018, 15:15
Osobně vnímám otevření diskuse o tomto tématu jako hlavní poslání tohoto jednání. Dokud jsem nenarazila na původní diskusi zde na fóru, také jsem neměla přehled a po pravdě ani tušení, že obřízka někoho může tak vážně poškodit a že tomuto úkonu chybí jakýkoliv legislativní rámec. A docela chápu, když postižené štve, že v kontrastu s tím třeba na kupírování uší psů zákon pamatuje.
Členský podnět, který původně získal podporu, zněl "Piráti podporují zákaz obřízek z jiných než léčebných důvodu u dětí mladších 15 let." Byli jsme upozorněni, že by bylo vhodné upřesnit, čeho vlastně chceme dosáhnout. Snažila jsem se tedy požadavky napsat konkrétněji, ale tak, aby zůstaly v duchu původního podnětu. Určitě to šlo udělat lépe, pro vylepšení je stále prostor.
Nesouhlasím úplně s tím, že chceme prosadit zcela konkrétní zákon se zcela konkrétním dopadem. Je tam žádost směřovaná k poslancům, aby zvážili možnosti legislativních kroků... Pokud k tomu dojde, předpokládám, že diskuse bude ještě mnohem rozsáhlejší, včetně vyjednání možných výjimek právě z náboženských důvodů. V případě, že by se zákaz vztahoval i na náboženské menšiny, dle zahraničních zkušeností je prakticky jisté, že to neprojde.
Na osvětu se zaměřuje jiná část usnesení, kterou za sebe považuju asi za nejdůležitější. Jsem totiž přesvědčena, že naprostá většina obřezaných tu lékařskou diagnózu mít bude a bude jí fimóza. Jestliže lékaři nyní ignorují fakt, že do určitého věku je fimóza fyziologická, a dopouští se škodlivých zásahů často i proti vůli rodičů, pokud se v tomto něco nezmění, budou to ignorovat dál.

Ještě připomínám, že alternativní návrhy lze podávat do 20.10 a je třeba, aby získaly podporu skupiny členů. Vzhledem k tomu, že je asi procesně divné, abych podávala alternativní návrhy k vlastnímu návrhu, chtěla bych požádat, zda by se toho někdo nechytil. Je po volbách, lidi mají teď jiné starosti, tak bychom s tím neměli moc otálet:)

Zatím eviduju (a jsem pro) variantu s vyškrtnutím úpravy bodu zdravotnictví, tedy asi takto (nebo ještě s nějakou další úpravou?)
Celostátní fórum

1) ukládá Republikovému výboru zapracovat do dlouhodobého programu následující změny:

Do bodu Občanská práva bude přidán podbod a odstavec
Právo na duševní a tělesnou integritu

Občan má právo na svobodné rozhodování o svém těle. Nikdo nesmí zasáhnout do tělesné integrity člověka bez jeho souhlasu, pokud k tomu nejsou závažné důvody.
Každý občan má právo na svobodu myšlení a náboženského vyznání, včetně práva náboženské vyznání změnit.
2) ukládá poslaneckému klubu:

- učinit kroky pro zahájení osvětové činnosti směrem k praktickým lékařům pro děti a dorost z hlediska respektování doporučení České urologické společnosti (respektovat fyziologický postnatální vývoj mužského genitálu a vyvarovat se u chlapců násilnému přetahování předkožky v prvních letech života)

- zvážit možnosti legislativního zaručení práva jedince na svobodné rozhodování o svém těle, konkrétně odložení provádění mužské obřízky z jiných než zdravotních důvodů do věku, kdy bude jedinec schopen rozhodnutí učinit sám, navržená hranice je 15 let

3) ukládá garantovi programového bodu Zdravotnictví zpracovat oficiální stanovisko Pirátské strany k mužské obřízce

Případně Zoom psal tento návrh (tady nevím, jestli tím vším lze zaúkolovat zrovna garanta)
Zoom píše:
10 říj 2018, 18:46
Protože jde o moje téma (moje operace se nepovedla), ale nejsem člen Pirátů, tak nemohu nic navrhovat. Takže zkusím nanečisto, třeba se to ujme:
Celostátní fórum ukládá garantovi programového bodu Zdravotnictví, aby podnikl potřebné kroky k omezení amputací zdravých částí těl u osob mladších 15 let a zařadit jej do dlouhodobého programu. Především o omezení dětských obřízek, z neléčebných důvodů. Také aby podnikl kroky k osvětě lékařů, pacentů a jejich rodičů, zaměřené na hygienu pohlavního ústrojí, prevenci před operací a před parafimosou.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Anna.Ungerova za příspěvky (celkem 2):
Robert.Magni, Josef.Kubat

Robert.Magni
Člen KS Plzeňský kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Robert.Magni » 11 říj 2018, 22:29

Klidně můžeš podávat i alternativní návrhy,je to procesně běžný.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Robert.Magni za příspěvky (celkem 2):
Anna.Ungerova, Zbynek.Janoska
Robert Magni
[email protected]
704051696
799796575
Rokycansko

Odpovědět

Zpět na „Celostátní fórum“