Zrovnoprávnění manželství

Moderátor: Resortni tym Socialni

Pravidla fóra
Toto je veřejné fórum pro konzultace k bodu Rovnoprávnost.
Názory zde vyjadřované nelze bez dalšího považovat za stanoviska Pirátské strany.

Každý ať se vyjadřuje jasně, slušně a k tématu. Pokud chcete řešit novou věc, založte nové téma.
Ondra.kl
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Profese: IT administrátor
Dal poděkování: 457 poděkování
Dostal poděkování: 2552 poděkování

Re: Zrovnoprávnění manželství

Příspěvek od Ondra.kl » 31 říj 2018, 11:54

qwertz píše:
31 říj 2018, 10:48
Zkuste si položit otázku, jak dlouho existuje pojem "manželství". Pokud byste se v kterékoli době zeptal na význam tohoto pojmu, jakou byste asi dostal od všech odpověď? A o tom to celé je.
Závisí kdy a kde byste se zeptal. Nejsem schopen predikovat odpověď. Myslím ale že většina by vám vůbec nerozuměla, neboť slovo "manželství" je slovem českým a oni takovou řečí jaksi nemluvili. A to se týká i našich vlastních předchůdců - zvláště v předkřesťanské a starších dobách.

Dále byste si měl uvědomit, že pro jakoukoli lidskou řeč je posun/změna významu je věcí zcela přirozenou. Lidská řeč není plně definovaný programovací jazyk.

Ale jinak se asi shodneme, že stačí v zákoně přestat používat termín manželství a navazující termíny a klidně bychom si vystačili třeba s termínem "rodinné partnerství" ... jehož význam by opět definoval zákon ;) ... jenže to byste pak asi prskal, že vám chceme zrušit manželství, ne?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondra.kl za příspěvky (celkem 2):
Vaclav.Fortik, Vit.Jurasek

Karel666
Příznivec Pirátů – Zlínský kraj
Profese: Mám
Dal poděkování: 79 poděkování
Dostal poděkování: 144 poděkování

Příspěvek od Karel666 » 09 lis 2018, 11:08

Hmm, a proč místo těchto super věcí co rozdělují nevytvořit druhý termín, při zachování starého co používají církve atd. a tomu dát v jiném zákoně stejná práva a povinosti? Je to sice "další termín", ale nerozděluje spolčnost, kdy institud vytvořený pro něco se neprivatizuje na x dalších výkladů. Výhodou bude i zpětná kompatibilita se starými texty apod.
Takovéto to měnění obsahu názvů, pod dojmologií, že nějaká práva je spíše podle hesla "cesta do pekel je vždy pod dobrým úmyslem"...

Georgia.Hejduk
Člen KS Praha
Profese: Studentka
Dal poděkování: 20 poděkování
Dostal poděkování: 21 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Georgia.Hejduk » 09 lis 2018, 14:29

Karel666 píše:
09 lis 2018, 11:08
Hmm, a proč místo těchto super věcí co rozdělují nevytvořit druhý termín.
Protože A) Vyžadovalo by to přepsání mnoha zákonů kde se manželství vyskytuje.
B) Vytvářet kategorie pro účel menšiny je diskriminace sama o sobě.
C) V západních zemích to již funguje a lidé jsou s tím spokojeni.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Georgia.Hejduk za příspěvky (celkem 2):
Elizabet.Kovaceva, Jiri.Koudelka
Říkejte mi Jiřko
18 Let
Praha 6

Transgender (MTF)
Studentka a Bloggerka
Členka KS Praha a MS Praha 6 České pirátské strany

Karel666

Příspěvek od Karel666 » 13 lis 2018, 13:05

Georgia.Hejduk píše:
09 lis 2018, 14:29
Hmm, takže když vytvořím něco nového, musím něco do starého napsat? Mohu vědět proč? Jakej je důvod, že vytvořím "nový institut", kterému v jiném zákoně dám stejná práva, nějak nechápu, že pak musím něco připsat k manžeství?
Georgia.Hejduk píše:
B) Vytvářet kategorie pro účel menšiny je diskriminace sama o sobě.
Jaká diskriminace? Jako, že je rasismus, že když vyvynuli lék fungující pro kavkazkou skupinu, že ostatním musím dát jinej lék, takže doktor bude rasista?
Co diskriminace typu, že na pánském záchodě je mušle a na ženském ne? Koho diskriminuju?

Není spíš to co navrhuju já přijmutí jinakosti, že ho beru jako samozřejmost a dávám té které skupině stejná práva z ohledem na jejich poteřeby, kdežto tvůj postoj je přímo ukázkový příklad demogogie/rasismu, kdy chceš dát všem přesně to samé i kdyby jsi je omezovala... Pro mě totálně nepřijatelné, každý musí dostat stejná práva a ne, že jednoho omezím, aby druhej dostal stejná práva, tedy pardon, větší, druhej je omezen...

Georgia.Hejduk píše:
C) V západních zemích to již funguje a lidé jsou s tím spokojeni.
Fakt jsou spokojeni? Proto existují protestní hlasy, musí se zavádět cenzura na facebooku atd? Netvrď něco co lze po 5 minutách na googlu (zatím) zjistit, jako nepravdu...

P.S. Může mi někdo vysvětlit, proč musí kvůly rovnosti dostat homosexuálové institut co se jmenuje "manželství" které souvisí z nábožestvím, a nemůžou dostat institut partnerství, který jim dá stejná práva jiným zákonem, ale nikdy nebude spojován z manžesltvím?
Nějak nechápu, jde o práva vyplívající z manželství jako taková nebo jenom o to, že chtějí stejný pravní název? Protože to co jsi napsala, tak nejde o práva, ale o název... Pak to nemá z rovností nic společného, ale spíše tím ponížit jinou skupinu...
Tito uživatelé poděkovali autorovi Karel666 za příspěvek:
pvy

Vit.Jurasek
Člen KS Jihomoravský kraj
Profese: Programátor
Dal poděkování: 3608 poděkování
Dostal poděkování: 984 poděkování

Příspěvek od Vit.Jurasek » 13 lis 2018, 13:35

Karel666 píše:
13 lis 2018, 13:05
Georgia.Hejduk píše:
Hmm, takže když vytvořím něco nového, musím něco do starého napsat? Mohu vědět proč? Jakej je důvod, že vytvořím "nový institut", kterému v jiném zákoně dám stejná práva, nějak nechápu, že pak musím něco připsat k manžeství?

P.S. Může mi někdo vysvětlit, proč musí kvůly rovnosti dostat homosexuálové institut co se jmenuje "manželství" které souvisí z nábožestvím, a nemůžou dostat institut partnerství, který jim dá stejná práva jiným zákonem, ale nikdy nebude spojován z manžesltvím?
Nějak nechápu, jde o práva vyplívající z manželství jako taková nebo jenom o to, že chtějí stejný pravní název? Protože to co jsi napsala, tak nejde o práva, ale o název... Pak to nemá z rovností nic společného, ale spíše tím ponížit jinou skupinu...
1) Georgia má pravdu - práva manželů nejsou napsaná na jednom místě v zákoně, kde by se dalo napsat "manželé nebo partneři", ale roztahané přes půlku zákoníku v různých výjimkách. Takže by to vyžadovalo úpravy skoro všude.
2) Manželství není náboženský institut už teďka. Přestal být v okamžiku, kdy stát přiznal manželská práva i lidem neoddaným v kostele. Pokud by platil tvůj předpoklad, tak by se to v celém zákoníku muselo přejmenovat plošně na partnerství (i pro heterosexuální páry) a manželství by byl jen alias/přejmenování pro lidi, kteří se vezmou v kostele.
3) Když máš dva názvy, tak vytváříš prostor pro budoucí diskriminaci a znepřehledňuješ budoucí psaní zákonů, protože každý kdo by psal nový zákon, by musel psát "manželé a partneři" a obecně by to dělalo problémy.

Přiznám se, že u bodu 3 si sám nejsem jistý jestli to je nebo není problém - přemýšlel jsem třeba jestli by tohle nerozlišení nemohlo udělat problém u adopcí, ale pak mi došlo, že ty by se stejně neměly řídit právy rodičů, ale "právem dítěte být adoptováno nejlepším dostupným párem".
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vit.Jurasek za příspěvky (celkem 2):
Zbynek.Janoska, Georgia.Hejduk

pr83
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Profese: programátor
Dal poděkování: 21 poděkování
Dostal poděkování: 19 poděkování

Příspěvek od pr83 » 13 lis 2018, 14:02

Ještě doplním, že kdyby se pro soužití stejnopohlavních páru používal jiný název, mohl by pak nastat problém s uznáním takového svazku uzavřeného v ČR zeměmi, které stejnopohlavní manželství mají.
Příklad: Český pár uzavře registrované partnerství v ČR, kde bude mít stejná práva jako manželé. Pak se tento pár přestěhuje do země, která umožňuje stejnopohlavní manželství, ale jejich svazek jako stejnopohlavní manželství nebude uznán, protože se mu neříká "manželství". Sice by se tento "technický" problém dal vyřešit nějakou doložkou k oddacímu listu, která bude tvrdit něco jako "dle platných zákonů ČR mají registrovaní partneři stejná práva jako manželé", ale i tak by nad tím zahraniční úředníci neznalí české legislativy mohli ohrnovat nos.

B_Pat
Příznivec Pirátů – Liberecký kraj
Profese: stavební technik
Dal poděkování: 45 poděkování
Dostal poděkování: 45 poděkování

Příspěvek od B_Pat » 13 lis 2018, 20:23

Já vám nevím. Rozhodně teda souhlasím s rovným přístupem ke všem partnerským (nejen) párům, ale... když odhlédnete od osobních názorů a objektivně posoudíte etymologii slova manžel/ka/ství - co na to říkáte?
Podle mě to za popřemýšlení stojí: https://region.rozhlas.cz/manzel-7285712

Nutno říci, že mě osobně to je úplně jedno.

Jinak zajímavé debaty jsou tady: https://plus.rozhlas.cz/manzelstvi-prin ... ka-7677747, https://plus.rozhlas.cz/melo-se-manzels ... ny-7669623

Karel666

Příspěvek od Karel666 » 14 lis 2018, 08:02

Vit.Jurasek píše:
13 lis 2018, 13:35
1) Georgia má pravdu - práva manželů nejsou napsaná na jednom místě v zákoně, kde by se dalo napsat "manželé nebo partneři", ale roztahané přes půlku zákoníku v různých výjimkách. Takže by to vyžadovalo úpravy skoro všude.
No, ale to je stejné co říkám já, říkám "dejde novej název" neměňte obsah názvu, jenom já bych to dal do nového zákona, ty chceš dát rovnítko mezi názvy, Gorgia chce pouze jeden název, takže ani omylem nepíše to samé co já ani co ty...
Vit.Jurasek píše:
2) Manželství není náboženský institut už teďka. Přestal být v okamžiku, kdy stát přiznal manželská práva i lidem neoddaným v kostele. Pokud by platil tvůj předpoklad, tak by se to v celém zákoníku muselo přejmenovat plošně na partnerství (i pro heterosexuální páry) a manželství by byl jen alias/přejmenování pro lidi, kteří se vezmou v kostele.
Stát nepřiznal práva, ale přisvojil si práva, což je rozdíl. Viz období po válce kdy stát neuznával církevní snatek. Takže manželství nepřestalo být církevní institut, pouze si ho stát více či méně "kradl", což je rozdíl.
No pokud má být rovnost, o které každý mluví, pak ANO, musíám zrušit něco co je diskriminující a vytvořit nějaký nový institut.
V případě, že institut, který je v zákjladu církevní začnu církvi zakazovat a pak zákonem přikazovat, tak diskriminuju zase jinou skupinu lidí.
Takže já jsem zastáncem, že když chceš přestat diskriminova tjednu skipinu nesmíš začít diskriminovat druhou...
Vit.Jurasek píše:
3) Když máš dva názvy, tak vytváříš prostor pro budoucí diskriminaci a znepřehledňuješ budoucí psaní zákonů, protože každý kdo by psal nový zákon, by musel psát "manželé a partneři" a obecně by to dělalo problémy.
Budoucí diskriminaci? Fakt v dnešní době, kdy zákony jsou na stovky stran, tak znepřehledníš zákon tím, že budeš psát " manželství nebo partnerství"? Fakt těch 15písmem udělá zákon dlouhý a nepřehledný? A v čem to zavdá další diskriminaci? Šak v zákoně bude řečneo, že mají stejná práva, pokud nezačneš psát, že jedna bude mít jiná, tak nezavdá...
Hmm, obecný jazyk VŽDY vs právní vs technický dělá problémy o čem druhý mluví, jinak řečeno, chceš v jednom kokrétním případě říkat, že je to nepřijatelné, ale u slova MATKA to toleruješ a nechceš zákonnou úpravu?

Jenom dodám, co když slova manželství vrátíš církvy a civilní budeš nazývat partnerství? Prostě jenom vrátíš "manželství" k tomu co bylo dříve a stát místo aby kradl a zakazoval by si vytvořil institut partnerství, kde by měl své podmínky a církve své...
toto by šlo pouze a jenom, pokud by se v reálu skutečně jednalo o stejná práva a ne o to kdo bude vlastnit název manželství...

Karel666

Příspěvek od Karel666 » 14 lis 2018, 08:06

pr83 píše:
13 lis 2018, 14:02
Ještě doplním, že kdyby se pro soužití stejnopohlavních páru používal jiný název, mohl by pak nastat problém s uznáním takového svazku uzavřeného v ČR zeměmi, které stejnopohlavní manželství mají.
Příklad: Český pár uzavře registrované partnerství v ČR, kde bude mít stejná práva jako manželé. Pak se tento pár přestěhuje do země, která umožňuje stejnopohlavní manželství, ale jejich svazek jako stejnopohlavní manželství nebude uznán, protože se mu neříká "manželství". Sice by se tento "technický" problém dal vyřešit nějakou doložkou k oddacímu listu, která bude tvrdit něco jako "dle platných zákonů ČR mají registrovaní partneři stejná práva jako manželé", ale i tak by nad tím zahraniční úředníci neznalí české legislativy mohli ohrnovat nos.
Hmm, jasně na tomto to fakt závisí... Je to stejně jako z řidičákem, je to na smlouvách mezi státy, kde je definováno co v jedné zemi se rovná v druhé.
Jinak už dnes platí, že cokoliv vydané v Čr má nulovou platnost v jiném státě POKUD smlouva mezi státy nedefinuje něco jiného...
Příkladem může být řidičák vydaný v ČR a když řídíš v USA, i když při kontrolo jim stačil český, tak mám kamoše co se setkal, že policista chtěl mezinárodní a měl smůlu, že ho neměl, šel do báně... Takže v reálu se běžně děje to co ty máš strach, že by teprve mohlo nastat.

Karel666

Příspěvek od Karel666 » 14 lis 2018, 08:10

B_Pat píše:
13 lis 2018, 20:23
Já vám nevím. Rozhodně teda souhlasím s rovným přístupem ke všem partnerským (nejen) párům, ale... když odhlédnete od osobních názorů a objektivně posoudíte etymologii slova manžel/ka/ství - co na to říkáte?
Podle mě to za popřemýšlení stojí: https://region.rozhlas.cz/manzel-7285712

Nutno říci, že mě osobně to je úplně jedno.

Jinak zajímavé debaty jsou tady: https://plus.rozhlas.cz/manzelstvi-prin ... ka-7677747, https://plus.rozhlas.cz/melo-se-manzels ... ny-7669623
Super o důvod víc, přestat měnit obsahy slov, protože tím se prý dělá rovnoprávnost, ale skutečně měnit práva na nediskriminující.

Odpovědět

Zpět na „Rovnoprávnost“