Financování politických stran

Moderátor: Resortni tym Bezpecnost

Odpovědět
Vit.Jurasek
Člen KS Jihomoravský kraj
Profese: Programátor
Dal poděkování: 3616 poděkování
Dostal poděkování: 984 poděkování

Re: Financování politických stran

Příspěvek od Vit.Jurasek » 11 říj 2018, 09:08

Podnikání stran je legalizace korupce - najednou nebude třeba aby firma uplatila politika, ale celá firma bude kandidovat jako politický subjekt a nabude ani muset předstírat spravedlivou správu věcí veřejných. To je fakt hrozný nápad.

Státní příspěvek mi přijde naprosto správná cesta. A problém se sněhovou koulí je díky tomu jak se ten příspěvek počítá, např. tím že příspěvek na kampaň dostávají jen vítězové (což jste pane Vileta pár postů nahoře obhajoval jako spravedlivé, takže jak?) Jinak mi přijde mnohem větší nespravedlnost, že peníze dostane anofert, který je nepotřebuje, než třeba svobodní, které ač nemám rád tak na scénu patří a rozšiřují tím možnosti volby.

Když už bych dělal nějaké radikálnější zásahy, tak bych dal na kampaň všem stejně a navíc ještě stranám zakázal úvěry, protože dluh zavazuje a ohýbá páteř.

Petr.Vileta
Místní předsednictvo
Profese: živnostník, programátor
Dal poděkování: 20759 poděkování
Dostal poděkování: 18202 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Vileta » 12 říj 2018, 00:52

Jsme oba Piráti, tak si snad tykáme, ne? A můžu požádat o odkaz, kde hájím vítěze? Nejsem si toho vědom, je to proti mé životní filozofii a protože se neopíjím ani drogy neberu, nemohl jsem to napsat ani "pod vlivem" ;)
Poslední místopředseda místního sdružení Plzeň
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.

Matej.Sandor
Člen KS Praha
Profese: manažer, právník
Dal poděkování: 151 poděkování
Dostal poděkování: 172 poděkování

Příspěvek od Matej.Sandor » 14 říj 2018, 23:04

Petr.Vileta píše:
11 říj 2018, 00:38

Jenže na politickou činnost potřebuješ peníze. My jsme začali s prázdnou kapsou a snad si ještě pamatujeme, jak se dělá kampaň s pár tisíci pro město, proti komukoliv, kdo na to má miliony. No a kde mají ty strany peníze vzít? Z darů a státních příspěvků.

U státních příspěvků je problém, že nahrává velkým stranám, tedy efekt sněhové koule. Navíc spousta voličů sítí jako křivdu, že z jejich daní se podporuje hnusná levice/pravice/náckové/... doplň dle vlastního přesvědčení. ;)

U darů je reálné a mnohokrát dokázané riziko, že za pár milionů pak strana vyjadřuje "vděk" ohýbáním zákonů či městských vyhlášek ve prospěch dárce.

Když se radikálně sníží možnosti darů, třeba na 50000 na jedno rodné číslo za rok, tak strany finančně zhynou, nebo budou tím víc náchylné na skutečnou primitivní "obálkovou" korupci.
Ano, jenže rizika neomezeného podnikání, nebo téměř neomezeného podnikání jsou podstatně větší než nevýhody stávajícího systému. Pro politické strany by pak bylo až moc lákavé upravovat legislativu v prospěch svého podnikání. Proto mi přijde nejvhodnější koncept financování ze státního rozpočtu v kombinaci s možností poskytovat transparentní dary. I když i toto má samozřejmě negativa, jak uvádíš ty.

Petr.Vileta
Místní předsednictvo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Vileta » 16 říj 2018, 02:45

Myslíš jako když dnes mohou mít s.r.o. které vydává knížky, tak jako že knihy přeřadí do 0% DPH? :D Mě tedy nenapadají žádné příklady, kdy by jakékoliv své podnikání mohli pomocí zákonů nějak upřednostňovat. Pokaždé by to přece dávalo stejné výhody i konkurenci a myslím si, že strana nebude tak dobrý podnikatel, jako někdo, kdo pouze podniká a veškeré své úsilí směruje na zisk.
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.

Matej.Sandor
Člen KS Praha

Příspěvek od Matej.Sandor » 03 lis 2018, 16:29

Petr.Vileta píše:
16 říj 2018, 02:45
Myslíš jako když dnes mohou mít s.r.o. které vydává knížky, tak jako že knihy přeřadí do 0% DPH? :D Mě tedy nenapadají žádné příklady, kdy by jakékoliv své podnikání mohli pomocí zákonů nějak upřednostňovat. Pokaždé by to přece dávalo stejné výhody i konkurenci a myslím si, že strana nebude tak dobrý podnikatel, jako někdo, kdo pouze podniká a veškeré své úsilí směruje na zisk.
No v podstatě u jakéhokoliv podnikání by se ta strana mohlo snažit, aby to bylo v prospěch jejího podnikání. Předpokládám, že tomu rozumíš a že tvůj komentář byl částečně založený na vtipu. Ve stejném duchu tedy uvádím i tuto odpověď, která by se ale v takovém případě mohla zvrhnout v černou realitu.

Zcela náhodný příklad. Politická strana bude mít sro na dovoz a prodej banánů, která bude mít 10 zaměstnanců a bude prodávat zakřivené banány a bude mít třeba skladové prostory o 1000m2 a tržby od 500 mil. do 1. mld Kč ročně. Co může třeba prosazovat, aby pomohla svému podnikání:

a. Nižší daňovou sazbu pro společnosti do 10 zaměstnanců
b. Povinné zaměstnávaní osob se zdravotním postižením u společností od 11 zaměstnanců
c. Zvýšené nároky na hygienické požadavky u skladových prostor nad 1000 m2
d. Zákaz používání skladových prostor o velikosti větší než 1000 m2
e. Povinné banány jako ovoce ke školním obědům
f. Nutnost složení kauce pro společnosti, které budou chtít nově prodávat banány, pokud to nebyl předmět jejího podnikání k nějakému datu
g. Zákaz vzniku nových společností prodávajících banány.
h. Státní dotace pro společnosti prodávající banány s obratem mezi 500 mil. a 1 mld. Kč
i. Povinnost pro nezaměstnané pracovat
j. Zákaz prodávat jiné než zakřivené banány.
Přidej cokoliv co tě napadne…seznam je skoro bez konce...
Tito uživatelé poděkovali autorovi Matej.Sandor za příspěvky (celkem 2):
Vit.Jurasek, Vojtech.Pikal

Petr.Vileta
Místní předsednictvo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Vileta » 03 lis 2018, 21:59

Ale já to tentokrát nemyslel jako vtip a když vezmu ten tvůj seznam, tak kromě bodů d, f, g mě to ostatní připadá za určitých okolností přijatelné. Bod i by snad hrozil, jen pokud by SPD s KSČM získali ústavní většinu.

Ale třeba bod a. Sice by to pomohlo té politické straně, ale zároveň by to pomohlo dalším stovkám nebo tisícům společností. A možná by to bylo správně a bylo by to zavedeno právě proto, že si strana sama na sobě vyzkoušela, že ty malé společnosti potřebují daňově zvýhodnit. Takže pro mě OK. Přijde mi to pořád správnější, než dotovat strany ze státního rozpočtu a to ještě tak pokřiveně, že velké dostanou víc (opak progresivního zdanění, tedy progresivní dotace).

Karel666
Příznivec Pirátů – Zlínský kraj
Profese: Mám
Dal poděkování: 79 poděkování
Dostal poděkování: 144 poděkování

Příspěvek od Karel666 » 09 lis 2018, 11:01

Petr.Vileta píše:
03 lis 2018, 21:59
....Bod i by snad hrozil, jen pokud by SPD s KSČM získali ústavní většinu...
Tomuto bludu jsem také věřil a pak nějaký právník vysvětlil, že byla povinost doložení příjmů ze kterých se žije, kdy kdo vyhrál sportku, tak pracovat nemusel... Takže nebyla povinost práce, ale povinost prokazovat odkud jsou příjmy ;)

Matej.Sandor
Člen KS Praha

Příspěvek od Matej.Sandor » 09 lis 2018, 11:26

No vidíš, mě zase skutečnost, že by takhle mohly ovlivňovat legislativu ve svůj prospěch ( i když to někdy může pomoct i někomu jinému, ale z těch příkladů, co jsem psal výše by to ve většině případů více lidem škodilo) nahání hrůzu...to už raději ten současný systém.

Martin.Shanil
Příznivec Pirátů – Středočeský kraj
Profese: eshop + prodejna
Dal poděkování: 9094 poděkování
Dostal poděkování: 9095 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Martin.Shanil » 09 lis 2018, 12:11

smutný je, že partaje musí financovat i ti co nechodí volit, protože jim nevěří.

Karel666
Příznivec Pirátů – Zlínský kraj
Profese: Mám
Dal poděkování: 79 poděkování
Dostal poděkování: 144 poděkování

Příspěvek od Karel666 » 15 lis 2018, 11:48

Martin.Shanil píše:
09 lis 2018, 12:11
smutný je, že partaje musí financovat i ti co nechodí volit, protože jim nevěří.
No já napříkald nechápu, proč musí dostávat peníze? Mluví se jak financovat, ale jaksi nikdo nenapsal logický argument, proč by to měl dělat stát, stát je od spravování státu ne na financování stran.

Odpovědět

Zpět na „Politické strany“