Datova schranka, cip na OP, eIdentita a eRecepty

Moderátor: Resortni tym Informatika

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Informatika. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
RomanRous
Příznivec Pirátů – Praha
Profese: IT
Dal poděkování: 1 poděkování
Dostal poděkování: 11 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Datova schranka, cip na OP, eIdentita a eRecepty

Příspěvek od RomanRous » 03 úno 2019, 20:01

HMM, tak jsem právě zjistil, že OSVČ přehled nelze na VZP poslat datovou schránkou, respektive pouze za poplatek, jelikož nejsou státní správou. Ještě loni to šlo :(
Takže sice jsem zákony nucen platit zdravotní pojištění a podávat přehledy, ale stejné zákony mi neumožňují komunikovat zákonem přikázanou formou (tedy prostřednictvím DS)!
... takže od elektronizace státní zprávy jsme se opět vzdálili :(

A to nepočítám úředníky, kteří budou přehledy přepisovat do "systému" ...
Tito uživatelé poděkovali autorovi RomanRous za příspěvky (celkem 2):
Robert.Magni, Vit.Jurasek

Jiri.Janecka
Člen KS Středočeský kraj
Profese: právník
Dal poděkování: 420 poděkování
Dostal poděkování: 2236 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jiri.Janecka » 03 úno 2019, 20:47

Já tedy nerozumím úplně přesně tomu, jestli se tady píše o e-receptech ze strany uživatele lékaře, nebo pacienta. Protože z mé strany, jako pacienta, je to úplně OK. Doktorka mi pošle e-mail, já se kamxi přihlásím rodným číslem a objeví se mi čárový kód. Ten si v lékarně načtou a dají mi léky. Z mého pohledu naprosto prima, protože jsem chronik a beru stejné léky 20 let. Na kontrolu musím jednou za půl roku, ale pro recept jsem musel co 3 měsíce. Za mně dobrý, bohužel to "rozjela" jenom jedna doktorka. Možná je ale ta "neochota" dána tím, že má hodně pacošů a tím pádem jí nevadí, že má ode mně míň návštěv.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Janecka za příspěvky (celkem 2):
Robert.Magni, Georgia.Hejduk

Ladislav.Dvorak
Člen KS Praha
Profese: projektant
Dal poděkování: 34 poděkování
Dostal poděkování: 31 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ladislav.Dvorak » 04 úno 2019, 18:16

RomanRous píše:
03 úno 2019, 20:01
HMM, tak jsem právě zjistil, že OSVČ přehled nelze na VZP poslat datovou schránkou, respektive pouze za poplatek, jelikož nejsou státní správou. Ještě loni to šlo :(
Přehled lze VZP zaslat pomocí portálu point.vzp.cz, chápu není to DS, ale alespoň to jde elektronicky.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ladislav.Dvorak za příspěvek:
Robert.Magni
KouMeS - Koordinátor MS P4 | [email protected] | mobil: 72I 72I 2O2

Robert.Magni
Člen KS Plzeňský kraj
Profese: dělník
Dal poděkování: 14727 poděkování
Dostal poděkování: 2670 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Robert.Magni » 05 úno 2019, 17:33

Ten portál vzp je opruz,mnohem líp se s nima komunikovalo obyčejným emailem,dokud ho nezrušili. Ale malý plus portál má - dá se hlídat,jestli se ke mě zaměstnavatel ,,nezapomněl,,přihlásit. Ovšem uživatelská nepřívětivost jje zárukou,že toho využije minimum lidí
Robert Magni
[email protected]
704051696
799796575
Rokycansko

RomanRous
Příznivec Pirátů – Praha
Profese: IT
Dal poděkování: 1 poděkování
Dostal poděkování: 11 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od RomanRous » 11 úno 2019, 15:04

Trochu jsem se spletl, do DS to jde poslat zadarmo. Akorát možnost podání přes DS neměli uvedenou v tom "cancu", který mi v lednu poslali. Nicméně jsem jim to datovkou poslal a uvidíme ...
A taky jsem se pokusil zaregistrovat na VZP portál. Nekecali, je to za 5 minut. Bohužel na konci registrace se ukáže, že je ještě potřeba opsat kód, který mi poslali doporučeným dopisem(!). PROČ? Já mám datovku, abych nemusel chodit pro NEdoručené dopisy! Pošta v místě, kdy bydlím, prakticky nefunguje!
Tito uživatelé poděkovali autorovi RomanRous za příspěvek:
Robert.Magni

Robert.Magni
Člen KS Plzeňský kraj
Profese: dělník
Dal poděkování: 14727 poděkování
Dostal poděkování: 2670 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Robert.Magni » 12 úno 2019, 09:27

RomanRous píše:
11 úno 2019, 15:04
Trochu jsem se spletl, do DS to jde poslat zadarmo. Akorát možnost podání přes DS neměli uvedenou v tom "cancu", který mi v lednu poslali. Nicméně jsem jim to datovkou poslal a uvidíme ...
A taky jsem se pokusil zaregistrovat na VZP portál. Nekecali, je to za 5 minut. Bohužel na konci registrace se ukáže, že je ještě potřeba opsat kód, který mi poslali doporučeným dopisem(!). PROČ? Já mám datovku, abych nemusel chodit pro NEdoručené dopisy! Pošta v místě, kdy bydlím, prakticky nefunguje!
Celkově je opruz hledat ID státních úřadů,natož polostátních... běžně to v ,,kontakty,, nemívají a musí se hledat oklikou.
Výborně mi funguje jen úřad práce,kupodivu.
Robert Magni
[email protected]
704051696
799796575
Rokycansko

Marcel.Palatas
Člen KS Pardubický kraj
Profese: Ministerský rada na Ministerstvu vnitra
Dal poděkování: 14 poděkování
Dostal poděkování: 12 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Marcel.Palatas » 13 úno 2019, 18:46

Kvalitní, nepolovičatá a fungující digitalizace státu je v ČR problémem hlavně proto, že:
1) zatím neexistuje efektivní mechanismus náboru dostatečného počtu kvalitních kmenových odborníků na jednotlivé oblasti digitalizace, tj. chybí kvalitní programátoři, IT architekti atd. resp. není možnost tyto lidi adekvátně zaplatit, aby měli motivaci pracovat pro stát;

2) Existuje nespočet zastaralých legislativních nařízení, která obrovským způsobem brzdí možnosti plynulého a pružného rozvoje digitálních služeb státu. Není zas takový problém přijít s kvalitním digitálním řešením, největší problém je změnit / novelizovat zákony tak, aby se toto řešení mohlo aplikovat. To samo o sobě výrazně potlačuje motivaci "o něco se snažit".

3) Snaha politiků s výše uvedenými problémy něco zásadním způsobem udělat je mizivá. Drtivá většina z nich řeší témata, která snadno zaujmou, ale pro chod státu jsou naprosto nepodstatná. Jen mizivé procento populace si uvědomuje, že kvalita jejich života do velké míry souvisí s tím, jak dobře bude fungovat státní správa, jaké budou náklady na administraci klíčových agend, resp. kolik lze ušetřit peněz z daní díky kvalitnímu digitálnímu státu atd.

Byl bych rád, abychom právě my, piráti byli hnacím motorem pozitivních změn ve vztahu k výše uvedeným problémům.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Marcel.Palatas za příspěvky (celkem 2):
Robert.Magni, Ivor.Kollar

Rychlá odpověď

Odpovědět

Zpět na „Informatika“