Vázané písmo - anachronismus?

Moderátor: Resortni tym Skolstvi

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Školství. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
klivan
Příznivec Pirátů – Ústecký kraj
Profese: lékař
Dal poděkování: 413 poděkování
Dostal poděkování: 464 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Vázané písmo - anachronismus?

Příspěvek od klivan » 03 zář 2018, 10:08

Stále učíme děti psát podle učebnice z padesátých let minulého století - vázané písmo.
Dle mého vázané písmo neodpovídá digitálnímu věku a mělo by se začít uvažovat o náhradě písmem tiskovým - lidově tiskacím
1) je to jednodušší, odpovídá počítačovému věku.
2) vázané písmo se již v okolních zemích neužívá, jsme "ostrůvkem" vázaného písma v Evropě , u nás však 96% škol vyučuje stále vázané písmo.
3) vázané písmo podléhá spontánní erozi, např. velká písmena - si většina lidí stejně již zjednodušila, málokdo používá předpisové kudrlinky a obloučky z učebnice - Václava Pence z r 1952, který vrátil písmo k ozdobným majuskulím z r. 1932.,
4) Proč vlastně učit něco, co děti stejně časem přestanou používat? Nebylo by lepší, kdyby se rovnou učily psát písmem, jež by se více podobalo tomu tiskovému (lidově tiskacímu)?
Zdroj: https://www.lidovky.cz/konec-krasopisu- ... _domov_ELE
Žít pro něco je důležitější, než jen pro vlastní život, jelikož pes chcíplý hlady u svých vrat, předpověděl státu pád. "Aby zlo zvítězilo, stačí, když slušní lidé nedělají nic."

Georgia.Hejduk
Člen KS Praha
Profese: Studentka
Dal poděkování: 22 poděkování
Dostal poděkování: 21 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vázané písmo - anachronismus?

Příspěvek od Georgia.Hejduk » 03 zář 2018, 13:26

Souhlasím , bylo by to i dostupnější pro lidi se SPU .. kteří píší tiskace v základu
Říkejte mi Jiřko
18 Let
Praha 6

Transgender (MTF)
Studentka a Bloggerka
Členka KS Praha a MS Praha 6 České pirátské strany

Marek.Necada
Republikový výbor
Profese: silozpytec
Dal poděkování: 7788 poděkování
Dostal poděkování: 5014 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Marek.Necada » 03 zář 2018, 16:23

To je přesně jedna z věcí, které by vůbec neměli centrálně řešit „politici“.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Marek.Necada za příspěvky (celkem 4):
Martin.Smida, Martin.Shanil, Jitka.Novotna, Patrick.Zandl
jednatel republikového výboru Pirátů
7ЗО 845 З7З
Долой царя!

Petr.Vileta
Místní předsednictvo
Profese: živnostník, programátor
Dal poděkování: 20837 poděkování
Dostal poděkování: 18238 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Vileta » 03 zář 2018, 22:50

Marek.Necada píše:
03 zář 2018, 16:23
Pokud politici již dříve neurčili, že se to učit musí. Může si libovolná základní škola sama od sebe rozhodnout, že vázané písmo učit nebude? Pokud ano, pak máš pravdu. Pokud ne, pak do toho politici musí šlápnout a tu nesmyslnou povinnost zrušit centrálně.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvek:
klivan
Poslední místopředseda místního sdružení Plzeň - v demisi
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.

Karel666
Příznivec Pirátů – Zlínský kraj
Profese: Mám
Dal poděkování: 88 poděkování
Dostal poděkování: 147 poděkování

Příspěvek od Karel666 » 17 zář 2018, 13:55

Marek.Necada píše:
03 zář 2018, 16:23
Právě to je jedna z věcích, které se musí unifikovat nebo jak si to přestavuješ? Když já zapíšu dítě do školy a řeknu, že hcci klasické písmo, ale ostaní rodiče že jné, tak mě nebude omezovat politik, ale spoluobčané nebo pouzeš ředitel?
Krása na tom je, že toto není debata líbí se/nelíbí se, ale debata, že toto má býát jednotné, něco jako v elektrice barva drátu apod. A jak to dopadne, když se takovéto zákaldní věci nesjednocují je ukázáno teřba na nabíječkách, kdy se sjednotil konektor, protože každej přeci mohl dělat svoje a byla to krása (hlavně na smeťáku) a nesmíme přeci omezovat :D Reálně když se to sjednotilo, tak se nikdo neomezil, jenom lidi už nemuseli mít doma 10nabíječek, ale stačila jedna...

Josuo věci co sjednocovat je blbost na entou, např. jakou barvu stěny máš mít v obývacím pokoji, ale co se mají sjednocovat to je barva drátu co máš v obýváku v krabici...

Jan.Prokop
Člen KS Středočeský kraj
Profese: ITak
Dal poděkování: 108 poděkování
Dostal poděkování: 195 poděkování

Příspěvek od Jan.Prokop » 17 zář 2018, 16:05

Nevim, jestli máš děti, ale normální rodič se před tím, než jde zapsat dítě na školu, tak se informuje, jak tam výuka probíhá a podle toho se rozhodne, na kterou školu své dítě přihlásí. Tohle se zrovna unifiikovat vůbec nemusí, protože jakmile přestane předmět psaní, tak každý děcko začne psát, jak mu nejvíc vyhovuje.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Prokop za příspěvky (celkem 3):
Petr.Vileta, Matej.Sandor, Patrick.Zandl

Karel666

Příspěvek od Karel666 » 01 říj 2018, 08:04

Naposledy upravil(a) Karel666 dne 01 říj 2018, 08:09, celkem upraveno 1 x.

Karel666

Příspěvek od Karel666 » 01 říj 2018, 08:05

Jan.Prokop píše:
17 zář 2018, 16:05
Nevim, jestli máš děti, ale normální rodič se před tím, než jde zapsat dítě na školu, tak se informuje, jak tam výuka probíhá a podle toho se rozhodne, na kterou školu své dítě přihlásí. Tohle se zrovna unifiikovat vůbec nemusí, protože jakmile přestane předmět psaní, tak každý děcko začne psát, jak mu nejvíc vyhovuje.
Tak prvně o poenta toho co jsem napsal, unifikace je právě o tom, že v každé škole se bude učit stejné písmo, kdy na výběr může být písmo navíc. Nikd yne naopak, jinak bych řekl, že nechápeš co je to unifikace a proč existuje ČSN, či jiné normy...

Pak přijdu k diskusnímu faulu, zdůrazníš "máš vůbec dítě", kdy chceš říci "jinak drž hubu" nebo "pak nic nevíš", to jako fakt? Co ta věta, když ti teď řeknu dítě mám, chápeš že lze chápat potom co jsi napsal, jako, že jsi arogantní hovádko? Nota bene, že to jesli má někdo dítě dokazuje úplný kulový a ne jak tím naznačuješ něco jiného...

Ale když už, vychováváš dítě v prdelákově nebo velkým městě? A tím prdelákov nemyslím, 15 km od Prahy či Brna apod.? A když už velké město, co zkušenost mojí sestry, kdy když už vybrala stylem co jsi napsal, tak i dostala složenku na zaplacení navíc, protože dělají něco navíc.
Takže v reálném světě ne pouze tvojí bublině, na výběr mnohdy není a kde je je omezen i peněženkou...

Matej.Sandor
Člen KS Praha
Profese: manažer, právník
Dal poděkování: 185 poděkování
Dostal poděkování: 255 poděkování

Příspěvek od Matej.Sandor » 10 říj 2018, 11:05

Ale klidně ať se třeba učí oba typy písma. Nechtěl bych škole nutit, že si musí vybrat, které písmo bude učit, nebo aby měli všechny školy povinnost učit jenom jeden typ písma. Zároveň mimo předmět psaní, nebo obecně mimo první stupeň by škola neměla po studentech chtít, aby používali konkrétní typ písma. To by pak mělo být na každém studentovi, ať si vybere, jak se mu líp píše. V tomto mi ten stávající systém přijde dostatečný. Já osobně píši od cca 12 let výhradně tiskacím, a kdyby po mě škola tenkrát chtěla, abych psal jenom vázaným písmem, tak nevím, jak bych tu školu dokončil, neboť to jsem po sobě neuměl moc přečíst…
Tito uživatelé poděkovali autorovi Matej.Sandor za příspěvek:
David.Marhold

David.Marhold
Místní předsednictvo
Profese: student historie a germanistiky
Dal poděkování: 19 poděkování
Dostal poděkování: 11 poděkování

Příspěvek od David.Marhold » 10 říj 2018, 12:07

Matej.Sandor píše:
10 říj 2018, 11:05
Ale klidně ať se třeba učí oba typy písma. Nechtěl bych škole nutit, že si musí vybrat, které písmo bude učit, nebo aby měli všechny školy povinnost učit jenom jeden typ písma. Zároveň mimo předmět psaní, nebo obecně mimo první stupeň by škola neměla po studentech chtít, aby používali konkrétní typ písma. To by pak mělo být na každém studentovi, ať si vybere, jak se mu líp píše. V tomto mi ten stávající systém přijde dostatečný. Já osobně píši od cca 12 let výhradně tiskacím, a kdyby po mě škola tenkrát chtěla, abych psal jenom vázaným písmem, tak nevím, jak bych tu školu dokončil, neboť to jsem po sobě neuměl moc přečíst…
Musím souhlasit. Zhruba od 5. třídy jsem přecházel na "tiskací". Ale je zde stále mnoho lidí, kterým vázané písmo vyhovuje. A myslím, že mnoho lidí, co si píše poznámky rukou, píše je vázaným typem, nebo do něj čas od času přechází, protože je to rychlejší. A znám takové lidi.
Pokud tedy nějakou reformu, tak zavést oba styly a dítě si vybere časem, které mu bude více vyhovovat.
Argument, že si vázané písmo lidi zjednodušují moc neberu, protože i tiskací písmo má nějaký 1 vzor a ani já se podle něj neřídím a mám svůj vlastní zjednodušený styl.
Toť můj názor, určitě je to na širší diskuzi (více učitelů a odborníků).
Tito uživatelé poděkovali autorovi David.Marhold za příspěvek:
Matej.Sandor

Odpovědět

Zpět na „Školství“