Vázané písmo - anachronismus?

Moderátor: Resortni tym Skolstvi

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Školství. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Janek.Wagner
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Profese: ICT konsultant, novinář
Dal poděkování: 3689 poděkování
Dostal poděkování: 4036 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vázané písmo - anachronismus?

Příspěvek od Janek.Wagner » 10 říj 2018, 20:41

Pokud se nemýlím, vázané písmo není dle dnešní legislativy povinné a jeho výuka je jen tradice. Rozhodnutí je na škole a učiteli, případně i na rodičích.

Na trhu jsou písanky pro Comenia Script (oficiálně pilotované PedF UK) a i další okrajové analogy.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Janek.Wagner za příspěvek:
David.Marhold

David.Marhold
Místní předsednictvo
Profese: student historie a germanistiky
Dal poděkování: 19 poděkování
Dostal poděkování: 11 poděkování

Příspěvek od David.Marhold » 10 říj 2018, 23:27

Janek.Wagner píše:
10 říj 2018, 20:41
Pokud se nemýlím, vázané písmo není dle dnešní legislativy povinné a jeho výuka je jen tradice. Rozhodnutí je na škole a učiteli, případně i na rodičích.

Na trhu jsou písanky pro Comenia Script (oficiálně pilotované PedF UK) a i další okrajové analogy.
Myslím, že nějak tak to bude. Comenia Script jsem v médiích zažil někdy naposled, když se testovalo. I když je vázané písmo jen tradice, pořád jej mnoho lidí využívá a proto si myslím, že by měla být ta písma rovnocenná. Každý si může po určitém čase vybrat to, co je mu bližší. Navíc si své písmo člověk časem modifikuje.
Bylo by zajímavé, kdyby se do toho pustili odborníci. "Tiskací" písmo se tu zavádí kvůli čitelnosti zejména. Má vázané kromě rychlosti psaní ještě nějakou výhodu? Podporuje třeba více motoriku?

Karel666
Příznivec Pirátů – Zlínský kraj
Profese: Mám
Dal poděkování: 88 poděkování
Dostal poděkování: 149 poděkování

Příspěvek od Karel666 » 12 říj 2018, 11:40

Janek.Wagner píše:
10 říj 2018, 20:41

Hlavně je vlastněné někým a platíš za jeho použití, takže už s tohoto pohledu je pro mě už jenom psaní jako alternativě něco nepřijatelného a každý kdo ho napíše jako alternativu do školy je podle mě...

Edit: A proto nechápu, jak si může universita dovolit za statní peníze jeho PR a protlacovani, dle me je to u mě na vyhazov ze školy za to, že za státní peníze prosazuje sopukromej byznis, místo aby dělali něco na co university mají schopnosti vbytvořili bezplatnou alternativu...

Janek.Wagner
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Janek.Wagner » 22 říj 2018, 11:01

Karel666 píše:
12 říj 2018, 11:40
Hlavně je vlastněné někým a platíš za jeho použití, takže už s tohoto pohledu je pro mě už jenom psaní jako alternativě něco nepřijatelného a každý kdo ho napíše jako alternativu do školy je podle mě...
Platíš za použití autorských fontů, za nic jiného.
Karel666 píše:
12 říj 2018, 11:40
Edit: A proto nechápu, jak si může universita dovolit za statní peníze jeho PR a protlacovani, dle me je to u mě na vyhazov ze školy za to, že za státní peníze prosazuje sopukromej byznis, místo aby dělali něco na co university mají schopnosti vbytvořili bezplatnou alternativu...
Nikdo nic neprotlačuje. A že univerzity nebo MŠMT nic nevytvořily, svědčí jen o jejich impotenci. Klidně si mohly globální licenci Comenia Script koupit, vyšlo by to levněji, než vlastní vývoj...
Protože vždy někdo ty schopné tvůrce musí zaplatit.

Karel666

Příspěvek od Karel666 » 09 lis 2018, 10:35

Janek.Wagner píše:
22 říj 2018, 11:01
Super, já se rozčiluju, že někdo musí platit za to, že používá písmo ve škole a ty to bereš jako samozřejmost a divíš se, že mě to vadí :D
S tvého postoje, pak chápu, že nechápeš ty mě ;)

Není normální, že na základní škole bude používáno něco co je pod povolením za úplatu, jak se to pak dělá, když někdo něco napíše ruko a dá to reklamy a vydělává na to apod. situace, fakt je to bezplatně, když nevlastníš písmo, kteér tě učí ve škole...

A to MŠMT a koupení Comenia Crript, který vyvynuly tři lidi, které přitom zaštitovala statní vysoká škola? si děláš srandu, já se ptám, jakto, že práva má soukromá sooba, když se na tom podílela vysoká škola a nemá žadný podíl na právech i ona? Chápal, bych, že nemá 100procent, 90 apod. ale fakt NULA? Hlavně, když vyřídila "papíry" a soukromník rýžuje...
Podílela se ta trojka na financování testování toho písma, že má jediná práva? Nebo Stát zaplatil to nejdražší a práva si nechala ta trojka? Jinak řečeno socializace ztrát a privatizace zisku, nějak nechápu, že zrovna u pirátů to někdo přechází jako samozřejmost :(

Janek.Wagner
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Janek.Wagner » 18 lis 2018, 23:19

Karel666 píše:
09 lis 2018, 10:35
Janek.Wagner píše:
Super, já se rozčiluju, že někdo musí platit za to, že používá písmo ve škole a ty to bereš jako samozřejmost a divíš se, že mě to vadí :D
Platí nakladatel a v ceně učebnice nebo pracovního listu to je zanedbatelná částka.

Karel666

Příspěvek od Karel666 » 23 lis 2018, 17:53

Janek.Wagner píše:
18 lis 2018, 23:19
Karel666 píše:
09 lis 2018, 10:35
Janek.Wagner píše:
Platí nakladatel a v ceně učebnice nebo pracovního listu to je zanedbatelná částka.
Takze když je to z učebnice 1 koruna, tak se nic neděje? :D Takže jak jsem psal v jiném vlákně, proč někomu z piratu vadi dodace Babišovi :D

P.S. Ale proč nekomentuješ, že musíš mít souhlas s komerčním použitím toho písma, třeba v reklamě něco napsané rukou????

Janek.Wagner
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Janek.Wagner » 10 pro 2018, 15:06

Karel666 píše:
23 lis 2018, 17:53
Takze když je to z učebnice 1 koruna, tak se nic neděje? :D Takže jak jsem psal v jiném vlákně, proč někomu z piratu vadi dodace Babišovi :D
Všude platíš nějaké autorské poplatky. A přiznám se, že zde mi to vadí výrazně méně, protože je za tím spousta lidské práce konkrétních lidí.
Karel666 píše:
23 lis 2018, 17:53
P.S. Ale proč nekomentuješ, že musíš mít souhlas s komerčním použitím toho písma, třeba v reklamě něco napsané rukou????
To zřejmě vyplývá z dikce autorského zákona.

Karel666

Příspěvek od Karel666 » 11 pro 2018, 10:18

Janek.Wagner píše:
10 pro 2018, 15:06
Všude platíš nějaké autorské poplatky. A přiznám se, že zde mi to vadí výrazně méně, protože je za tím spousta lidské práce konkrétních lidí.
Tak než odpovím tak musíš odpovědět na jednu základní otázku:

Ty jsi pro/pro tebe je samozřejmost, že stát bude používat uzavřené formáty, v případě tohoto písma dokonce zavádět nový uzavřená formát, který státu dává povinost platit poplatky? Toto je jedna ze základních myšlenek púirátů (alespon byla) aby stát nebyl uzavren v palceném formátu natož aby zaváděl nové.

Když řekneš ANO, chci zavést nový uzavřený formát, tak chápu že ti 1 kč nevadí, ale když se to spočte na x desítek tisíc učebnic, tak to už není o korunách, jak zde podsouváš, už jsme v řádech tisíců, desetitisíců a více...

Janek.Wagner
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Janek.Wagner » 11 pro 2018, 16:09

Karel666 píše:
11 pro 2018, 10:18
Tak než odpovím tak musíš odpovědět na jednu základní otázku:

Ty jsi pro/pro tebe je samozřejmost, že stát bude používat uzavřené formáty, v případě tohoto písma dokonce zavádět nový uzavřená formát, který státu dává povinost platit poplatky? Toto je jedna ze základních myšlenek púirátů (alespon byla) aby stát nebyl uzavren v palceném formátu natož aby zaváděl nové.

Když řekneš ANO, chci zavést nový uzavřený formát, tak chápu že ti 1 kč nevadí, ale když se to spočte na x desítek tisíc učebnic, tak to už není o korunách, jak zde podsouváš, už jsme v řádech tisíců, desetitisíců a více...
Jsi králem argumentačních faulů (o tom svědčí reakce i vláknu o mobilech).
STÁT v tomto konkrétním případě NEPOUŽÍVÁ žádný uzavřený formát.

O použití písma Comenia Script rozhoduje ředitel školy s učitelem za souhlasu rodičů.

Odpovědět

Zpět na „Školství“