Jsou nutné porody zdravých žen jen v nemocnicích?

Moderátor: Resortni tym Zdravotnictvi

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Zdravotnictví. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Anna.Ungerova
Člen KS Královehradecký kraj
Profese: veterinární lékařka
Dal poděkování: 179 poděkování
Dostal poděkování: 214 poděkování

Re: Jsou nutné porody zdravých žen jen v nemocnicích?

Příspěvek od Anna.Ungerova » 11 srp 2018, 23:52

Jiri.Janecka píše:
11 srp 2018, 20:52
Paní doktorko, já se ve Vás opravdu pitvat nechci. Ale uvažte, že tak jak z Vás pomalu lezou informace, tak prostě jste z lékařského hlediska už z principu riziková těhule. Tak to prostě je. Není to nic osobního. Navíc jste riziková i z právního hlediska. Inteligentní, věci znalá... Tak se nedivte. Třeba ta gynekoložka není nic moc, nebo je už "vycvičená", nebo je jenom slušná a některé věci Vám prostě nechce říct narovinu.
OFFTOPICNemusíme po sobě hned metat titulem:) já jsem naučená k vykaní v internetových debatách, tak jsem k němu automaticky přešla i tady, ale začínám chápat, že mezi piráty to není úplně nutné. Jestli to vyznělo nějak povýšeně, omlouvám se.

Z lékařského hlediska... To raději bez komentáře, fakt budeme diagnostikovat rizikové těhotenství po internetu? Souhlasím, že může jít o rizikovou práci, v tom mi zaměstnavatel vyšel vstříc, úpravou pracovní doby i rozsahu činností. Opravdu má být normální a běžné zavřít ženu bez zdravotních potíží doma na nemocenskou s vycházkami 6 hodin?
Z právního hlediska... To ale trochu potvrzuje, co jsem říkala, ne? Skutečný stav věcí není to hlavní, důležité je krýt svůj zadek. Bohužel doba je v tomhle uhozená, v našem oboru taky spějeme k tomu, že je lepší si nechat od klienta podepsat každou blbost, kdyby se náhodou soudil. Otázka je, zda to všechno strpět, nestěžovat si a poslouchat, nebo se snažit o vylepšení. Dala jsem příklad relativní prkotiny, ale o tom je to celé. Zákroky a zásahy do porodu jsou často provedeny bez souhlasu, nebo vynucovány autoritativně. WHO má guideliny asi úplně na všechno a když si je pročtete, doporučení se často rozcházejí s rutinní praxí u nás. Piráti se tváří, že jsou pro informovanou společnost, která o sobě bude moci aktivně a kompetentně rozhodovat. Ale jak dojde na téma porodu, najednou všechno tohle jde stranou, s lékařem se nepolemizuje a musí se ve všem poslechnout, protože on přebírá odpovědnost. A pokud někdo informace shání a chtěl by o tom podiskutovat, nebo dokonce za sebe převzít odpovědnost sám, je... právně nebezpečnej.
Jsem přesvědčená, že žádná nastávající matka nechce záměrně ohrozit sebe ani svoje dítě. Spíš než vyjadřovat opovržení by mělo smysl vytvořit takové prostředí a důvěru mezi lékařem a pacientem, aby se ženy k porodu doma neuchylovaly ze strachu, který převáží obavy z nečekaných komplikací.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Anna.Ungerova za příspěvky (celkem 2):
Zbynek.Janoska, Jiri.Koudelka

Jiri.Janecka
Člen KS Středočeský kraj
Profese: právník
Dal poděkování: 397 poděkování
Dostal poděkování: 2160 poděkování

Příspěvek od Jiri.Janecka » 12 srp 2018, 10:37

Pokud jde o Noční Bouři, tak pokud vím, vše dobře dopadlo. Ani v nejmenším postup úřadů neschvaluji, ale tady asi ani tak nešlo o problém se jménem, ale to, že "nedostatkem komunikace" OSPOD popudili. Možná, kdyby netrvali na Noční Bouři, ale připustili Pouštní Bouři, třeba by dostali i odměnu. Viz Pětiletka Koniprdová. Jenže je chybné z toho dělat závěr, že OSPOD nesnáší "alternativní" rodiče. OSPOD nesnáší kohokoliv, kdo mu řekne aby se nepletl do věcí, po kterých je mu houby. A alternativci jsou jen naprosto marginální skupinka, která narazila. Obecně největší část obětí OSPODu tvoří ten "nevhodný" rozvádějící se rodič. Takže když vyvíjíme úsilí směřující proti takovéto marginalitě, vlastně OSPODu pomáháme odvádět pozornost od toho podstatného.

A totéž se týká i porodů. To poslední, co bych si přál je, aby se s každým pacientem nakládalo stejně. Nakonec, mám velmi bohaté osobní zkušenosti s tím jaké to je "protivit se lékařskému názoru." Co se mi ale nelíbí je způsob. Podle mně nejde o svobodnou volbu, ale zase jenom o snahu o další regulaci. Takže budeme mít regulovaný porod v nemocnici a regulovaný porod doma. Posudky, papíry, školení...

Jsem rád, že Anna pochopila, že poukazuji hlavně na to obecné hledání viníka a snahu krýt si záda a nechci jí nijak upírat právo na rozhodnutí. Rozhodně by rodičce neměly být vnucovány některé "preventivní" praktiky a už vůbec ne prováděny bez souhlasu. To je ale dle mého názoru už dneska právně ošetřeno. Podle mého názoru bychom se ale tím, co Anna píše: Jsem přesvědčená, že žádná nastávající matka nechce záměrně ohrozit sebe ani svoje dítě měli řídit vždy a všude a trošku to rozšířit, že jsem přesvědčen, že žádný rodič nechce záměrně ohrozit sebe ani svoje dítě a ne to říkat jenom když se to hodí.

Marek.Necada
Republikový výbor
Profese: silozpytec
Dal poděkování: 7749 poděkování
Dostal poděkování: 4968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Marek.Necada » 12 srp 2018, 11:00

Problém je ten, že riziko komplikací také do jisté míry závisí na psychickém stavu rodičky... A tomu fakt přístup některých představitelů zdravotnického systému k nim vůbec nepomáhá.
Kdyby největší bojovníci za nemocniční rození směřovali své úsilí raději ke zlepšení prostředí v porodnicích a zlepšení přístupu k rodičkám, nejpíš by značně poklesl i zájem o domácí porody.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Marek.Necada za příspěvky (celkem 6):
Jiri.Janecka, Anna.Ungerova, Zbynek.Janoska, Idaho, Jiri.Koudelka, Aneta.Matejkova
jednatel republikového výboru Pirátů
7ЗО 845 З7З
Долой царя!

Jiri.Janecka
Člen KS Středočeský kraj
Profese: právník
Dal poděkování: 397 poděkování
Dostal poděkování: 2160 poděkování

Příspěvek od Jiri.Janecka » 12 srp 2018, 11:40

Ovšem to platí i o těch druhých.

Zbynek.Janoska
Člen KS Jihomoravský kraj
Profese: programátor
Dal poděkování: 498 poděkování
Dostal poděkování: 379 poděkování

Příspěvek od Zbynek.Janoska » 12 srp 2018, 20:05

Maria.Vasickova píše:
11 srp 2018, 22:08
Zbynek.Janoska píše:
11 srp 2018, 19:54
No u nás nic není, protože domácích porodů je málo na to, aby se to dalo nějak vyhodnotit....
V Oregonu se děje 2,5% porodů mimo nemocnici, z toho 1,5% v porodních domech. U nás rodí doma cca do 1000 žen, což je ze cca 100 000 narozených dětí u nás 1% ...Je to málo?
Já jsem teda našel poslední údaj z roku 2009, kdy domácích porodů bylo 150 (link). Teď to určitě bude víc, ale že by osmkrát? Jinak stát data o domácích porodech údajně nesbírá, což je teda škoda, ale možná kdyby člověk napsal na ÚZIS, něco by měli. Jenom nevím, jestli budou rozlišovat mezi neplánovaným porodem mimo nemocnici a plánovaným domácím porodem. Laicky bych očekával, že pravděpodobnost zdravotních komplikací se tam bude hodně lišit.

Adam Vesely
Příznivec Pirátů – Praha
Profese: Vedoucí skleníku
Dal poděkování: 6 poděkování
Dostal poděkování: 19 poděkování

Příspěvek od Adam Vesely » 23 srp 2018, 12:44

Mám za to, že v současné legislativě žádné postihy za domácí fyziologický porod nejsou, ne? Rodička se vystavuje sankcím pouze tehdy, jestli se rozhodne pro domácí porod při rizikovém těhotenství. Případně ve chvíli kdy při porodu dojde k poranění/úmrtí novorozence. Jaké jsou tedy vlastně legislativní požadavky zastánců rozšíření domácího porodnictví? Zrušit sankce v případě nezdařeného porodu? Umožnit domácí porod i při rizikovém těhotenství?

Můj osobní názor je, že není důvod domácí porody sankcionovat v případě, že rodiče přijmou rizika s tím spojená. Případnný nárůst novorozenecké mortality bych bral jako určitou daň za svobodnou volbu.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Adam Vesely za příspěvky (celkem 2):
Zbynek.Janoska, Matej.Sandor

Matej.Sandor
Člen KS Praha
Profese: manažer, právník
Dal poděkování: 150 poděkování
Dostal poděkování: 171 poděkování

Příspěvek od Matej.Sandor » 27 srp 2018, 23:48

Adam Vesely píše:
23 srp 2018, 12:44
Mám za to, že v současné legislativě žádné postihy za domácí fyziologický porod nejsou, ne? Rodička se vystavuje sankcím pouze tehdy, jestli se rozhodne pro domácí porod při rizikovém těhotenství. Případně ve chvíli kdy při porodu dojde k poranění/úmrtí novorozence. Jaké jsou tedy vlastně legislativní požadavky zastánců rozšíření domácího porodnictví? Zrušit sankce v případě nezdařeného porodu? Umožnit domácí porod i při rizikovém těhotenství?

Můj osobní názor je, že není důvod domácí porody sankcionovat v případě, že rodiče přijmou rizika s tím spojená. Případnný nárůst novorozenecké mortality bych bral jako určitou daň za svobodnou volbu.
V podstate je to tak, jak pises. Stavajici legislativa domaci porody nezakazuje a jelikoz se jedna prevazne o soukromopravni rovinu, tak ve smyslu zakladniho ustavniho principu co neni zakazano je dovoleno si muze rodit doma kdo chce. Akorat jelikoz se jedna o statem nepodporovanou formu porodu, tak se musi vyrovnat s tim, ze tato forma neni hrazena z verejneho zdravotniho pojisteni - alespon myslim ze VZP neproplaci porodni asistentky u domacich porodu.

Pokud domaci porod dopadne OK,tak se nic nedeje. Pokud OK nedopadne, tak to muze dle situace i pripadne trestnepravni dusledky pro zucasnene strany - napr. pro porodni asistentku.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Matej.Sandor za příspěvek:
Zbynek.Janoska

Anna.Ungerova
Člen KS Královehradecký kraj
Profese: veterinární lékařka
Dal poděkování: 179 poděkování
Dostal poděkování: 214 poděkování

Příspěvek od Anna.Ungerova » 28 srp 2018, 12:08

To není zcela přesné, porodní asistentka je pokutována za to, že u domácího porodu vůbec je, ať to dopadne jakkoliv.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Anna.Ungerova za příspěvek:
Aneta.Matejkova

Adam Vesely
Příznivec Pirátů – Praha
Profese: Vedoucí skleníku
Dal poděkování: 6 poděkování
Dostal poděkování: 19 poděkování

Příspěvek od Adam Vesely » 28 srp 2018, 13:28

Minsterstvo zdravotnictví uvádí, že porodní asistentka je kompetentní vést fyziologický porod. Viz: https://www.mzcr.cz/dokumenty/kdo-je-po ... 076_3.html
...
za výkon povolání porodní asistentky považuje poskytování zdravotní péče v porodní asistenci, to je zajištění nezbytného dohledu, poskytování péče a rady ženám během těhotenství, při porodu a šestinedělí, pokud probíhají fyziologicky, vedení fyziologického porodu a poskytování péče o novorozence, součástí této zdravotní péče je také ošetřovatelská péče o ženu na úseku gynekologie.
...

Porodní asistentka má důležitou úlohu ve zdravotním poradenství a vzdělávání nejen žen, ale i v rámci jejich rodin a celých komunit. Tato práce by měla zahrnovat předporodní přípravu a přípravu k rodičovství a může být rozšířena i do oblasti zdraví žen, sexuálního nebo reproduktivního zdraví a péči o dítě.

Porodní asistentka může vykonávat svou profesi v jakémkoli prostředí, včetně domácího prostředí, ambulantních zdravotnických zařízení, nemocnic, klinik, nebo zdravotnických středisek.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Adam Vesely za příspěvky (celkem 2):
Zbynek.Janoska, Matej.Sandor

Matej.Sandor
Člen KS Praha
Profese: manažer, právník
Dal poděkování: 150 poděkování
Dostal poděkování: 171 poděkování

Příspěvek od Matej.Sandor » 28 srp 2018, 18:32

Anna.Valterova píše:
28 srp 2018, 12:08
To není zcela přesné, porodní asistentka je pokutována za to, že u domácího porodu vůbec je, ať to dopadne jakkoliv.
Já jsem psal pouze o trestneprávní rovině. Tam by v případě úspěšného domácího porodu problém být neměl...

Odpovědět

Zpět na „Zdravotnictví“