Jsou nutné porody zdravých žen jen v nemocnicích?

Moderátoři: Garanti, Poslanci

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Zdravotnictví. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Anna.Ungerova
Člen KS Královehradecký kraj
Profese: veterinární lékařka
Dal poděkování: 179 poděkování
Dostal poděkování: 213 poděkování

Re: Jsou nutné porody zdravých žen jen v nemocnicích?

Příspěvek od Anna.Ungerova » 28 srp 2018, 21:20

Aby mohla porodní asistenka pracovat samostatně, musí požádat o registraci u krajského úřadu a ten jí navzdory dosaženému vzdělání a citované legislativě udělí povolení na vše "s výjimkou vedení fyziologického porodu". Podle toho, co jsem dokázala dohledat, prakticky neexistuje soukromá porodní asistentka, která by registraci měla bez této výjimky. Poměrně aktuálně se řeší případ porodní asistentky Kubaňové, která má v důsledku toho platit 120K pokutu za neoprávněné poskytování zdravotní péče, přestože žádný průšvih nebyl. https://denikreferendum.cz/clanek/28030- ... -sto-tisic

Maria.Vasickova
Místní předsednictvo
Profese: terapeut energetické psychologie
Dal poděkování: 1693 poděkování
Dostal poděkování: 1545 poděkování

Příspěvek od Maria.Vasickova » 28 srp 2018, 22:42

Matej.Sandor píše:
27 srp 2018, 23:48
Adam Vesely píše:
23 srp 2018, 12:44
Mám za to, že v současné legislativě žádné postihy za domácí fyziologický porod nejsou, ne? Rodička se vystavuje sankcím pouze tehdy, jestli se rozhodne pro domácí porod při rizikovém těhotenství. Případně ve chvíli kdy při porodu dojde k poranění/úmrtí novorozence. Jaké jsou tedy vlastně legislativní požadavky zastánců rozšíření domácího porodnictví? Zrušit sankce v případě nezdařeného porodu? Umožnit domácí porod i při rizikovém těhotenství?

Můj osobní názor je, že není důvod domácí porody sankcionovat v případě, že rodiče přijmou rizika s tím spojená. Případnný nárůst novorozenecké mortality bych bral jako určitou daň za svobodnou volbu.
V podstate je to tak, jak pises. Stavajici legislativa domaci porody nezakazuje a jelikoz se jedna prevazne o soukromopravni rovinu, tak ve smyslu zakladniho ustavniho principu co neni zakazano je dovoleno si muze rodit doma kdo chce. Akorat jelikoz se jedna o statem nepodporovanou formu porodu, tak se musi vyrovnat s tim, ze tato forma neni hrazena z verejneho zdravotniho pojisteni - alespon myslim ze VZP neproplaci porodni asistentky u domacich porodu.

Pokud domaci porod dopadne OK,tak se nic nedeje. Pokud OK nedopadne, tak to muze dle situace i pripadne trestnepravni dusledky pro zucasnene strany - napr. pro porodni asistentku.
Aktuálně je to takto

V záhlaví tohoto vlákna zní otázka: "Jsou nutné porody zdravých žen jen v nemocnicích? " Dle naší současné legislativy, dle úředníků a doktorů ano. Dle těch, kdo s rodičkami pracují ne.
Jak to je dle Pirátů?
Předsednictvo MS Slovácko

Štěstí spočívá ve svobodě a svoboda v odvaze.

Periklés

Anna.Ungerova
Člen KS Královehradecký kraj
Profese: veterinární lékařka
Dal poděkování: 179 poděkování
Dostal poděkování: 213 poděkování

Příspěvek od Anna.Ungerova » 29 srp 2018, 07:17

Matej.Sandor píše:
28 srp 2018, 18:32
Anna.Valterova píše:
28 srp 2018, 12:08
To není zcela přesné, porodní asistentka je pokutována za to, že u domácího porodu vůbec je, ať to dopadne jakkoliv.
Já jsem psal pouze o trestneprávní rovině. Tam by v případě úspěšného domácího porodu problém být neměl...
Bylo psáno "pokud porod dopadne ok, tak se nic neděje", tak jsem to pochopila obecně, s tím, že až průšvih má trestně právní důsledky. Pokud je to bráno čistě z hlediska trestně právního, tak souhlasím. Pokutován je ve zmíněném případě přestupek.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Anna.Ungerova za příspěvek:
Matej.Sandor

TomasMikus
Příznivec Pirátů – Praha
Profese: biolog
Dal poděkování: 204 poděkování
Dostal poděkování: 298 poděkování

Příspěvek od TomasMikus » 29 srp 2018, 08:54

jedna věc mi tu chybí....právo dítěte... toho se to totiž týká stejně jako matky. Pokud jde o zdraví jednotlivce, tak ať si dělá každý co uzná za vhodné. Ale tady se rozhoduje o dvou lidech. Pokud je porod nekomplikovaný není co řešit pokud je komplikovaný pak je to doma hazard a předpovědět komplikace dopředu nelze nikdy tedy porod doma je vždy hazard. Proč ? protože úspěch druhu Homo sapiens je založen na mentálních schopnostech a tomu odpovídající velikosti mozku. Je tak lemován utrpením žen a dětí během porodu proto že žádný jiný živočich nemá tak nepříznívý poměr velikosti hlavy a porodních cest. Novorozenec je zjednodušeně řečeno hlava s nedopečeným tělem které není ani schopné tu hlavu nadzvednout Děti se rodí tak nedokonale vyvinuté právě proto aby ta obrovská hlava měla ještě šanci projít ven. Cesta k "přirozenému způsobu" porodů je tak anachronismem.
Tito uživatelé poděkovali autorovi TomasMikus za příspěvek:
Matej.Sandor

Zdenek.Hess
Člen KS Plzeňský kraj
Profese: lékař
Dal poděkování: 8 poděkování
Dostal poděkování: 200 poděkování

Příspěvek od Zdenek.Hess » 29 říj 2018, 16:10

Co vím od českých pacientek, tak porod v české nemocnici je spíše adrenalinovým sportem. To, co si v českých nemocnicích dovolí k rodičce prersonál, je třeba u nás v Německu nemyslitelné. Plus odborná stránka. S rodičkami v ČR zacházejí jako s kusem, hrubé zásahy, neodborná rozhodnutí.
Sám pečuji na JIPu v Německu o pacientky po gynekologických operacích. Zatímco české pacientky mi vyprávějí o komplikacích, např. po císařských řezech (dehiscence rány, infekce v ráně apod.), po ošetřeních po porodu, tak tam kde sloužím na JIPu jsem neviděl, a to je za 10 let, JEDINOU komplikaci.
Tak se českým ženám nedivím, že uvažují o domácích porodech, hlavně dle mého názoru kvůli tomu, že jim české nemocnice připadají nebezpečné.
Očekávám odpovědi o tom, jak vlastně je to české zdravotnictví dobré... no když si to myslíte. Jelikož pracuji na obou stranách (ještě v ČR občas léčím) tak si myslím, že srovnání mám.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Zdenek.Hess za příspěvky (celkem 3):
Petr.Kubik, Michael.xChaos.Polak, Anna.Ungerova

Michael.xChaos.Polak
Člen KS Praha
Profese: programátor, podnikatel v oboru telekomu
Dal poděkování: 1992 poděkování
Dostal poděkování: 5012 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Michael.xChaos.Polak » 29 říj 2018, 19:55

Já mám rád slovo "dekriminalizace". Protože nakonec je nerozlišitelné, kdy to třeba někdo do té nemocnice nestihne bez vlastního zavinění (problémy s dopravou, porod před termínem, apod.) a kdy je to záměr. Prostě by se mělo počítat s tím, že svět není úplně deterministické místo. A určitě není správné, že jsou penalizovány osoby, které mohou s vedením porodu pomoci, protože to se vždycky hodí (i když porod mimo nemocnici není záměr, a prostě se přihodí samovolně).

Průsery při domácích porodech by mohly nastat, ale protože české zdravotnictví z prinicpu není (a ovšem ani nikde ve světě není) schopné 100% zajistit, že k průseru čas od času nejdojde (nemluvě např. o problematice předčasných porodů v autech či sanitkách, protože prostě včasné dosažení nemocnice zaručit nejde, a moc komforotní to pak teda asi taky nebude). Ve světle tohoto působí jakoliv sankce za neochotu vyměnit jedno riziko za jiné poněkud pokrytecky.

Že se s rodičkami v nemocnicích zachází dost direktivně jsem také slyšel, od známých. Část toho jsou dejmetomu zajeté bezpečnostní zvyklosti v té nemocnici, ale část těch opatření je určitě zbytečná a jedou je ze setrvačnosti a protože prostě personál nemocnice "může" a nic ho nenutí jednat jinak. Přitom paradoxně se takhle zachází se ženami, které jsou opatrné, a které domácí porod nechtějí riskovat.. ale přesto, že pomoc systému samy vyhledávají, tak ten s nima zachází tak nějak... direktivně, no. No asi kdo si dá práci, tak si předem zjistí, kde se chovají jak.

Pokud vím, tak jako Piráti jsme v programu toleranci k domácím porodu měli vždycky:
https://www.pirati.cz/program/psp2017/zdravotnictvi/

Jenže je to šalamounsky řečené, asi chceme zvýšit práva porodních asistentek, takže by nedostávaly pokuty, apod.J - ale spojení "domácí porod" je v programu úmyslně vynechané.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michael.xChaos.Polak za příspěvky (celkem 2):
Aneta.Matejkova, Anna.Ungerova
604 282398 | Jabber: [email protected] | https://twitter.com/MxChaosP | https://www.pirati.cz/lide/michael_polak | https://twitter.com/PiratiBrevnov | @[email protected]
člen MS Praha 6 | BTC https://blockchain.info/address/19rriLx ... CYNYwjLvxq | A liberal is a man too broadminded to take his own side in a quarrel

Zdenek.Hess
Člen KS Plzeňský kraj
Profese: lékař
Dal poděkování: 8 poděkování
Dostal poděkování: 200 poděkování

Příspěvek od Zdenek.Hess » 30 říj 2018, 12:02

Jako příklad uvedu kolegu gynekologa v jedné z nemocnic, pro které v Německu pracuji. On má svoji privátní praxi a některé svoje klientky hospitalizuje u nás v nemocnici. Přesto, že jsme i mi ostatní schopni na službě jeho pacientky plně zabezpečit, chodí se na ně večer dívat, ptá se, jestli jsou spokojené.
Bohužel v českém zdravotnictví ve skutečnosti stále méně záleží na pacientech, protože těch je dost, více, než jsou zdravotníci schopni ¨opečovat¨. Ve vyspělých temích je trend opačný, více a více záleží na přání a postoji pacienta, ten se v vpodstatě stává, jak já říkám, ¨partnerem ve společném díle¨.
Když jsem odcházel z českého zdravotnictví, tak mimo jiné i proto, že tam panuje špatná nálada. Ta se promítá do samotné péče i komunikace navzájem. A pacienti to vytuší. Jak se mají cítit bezpečně, když ze zdravotníků čiší přepracovanost, vyhoření, pesimismus apod.? Pacienta v podstatě nemusí zajímat, že lékař celou noc nespal a musí pracovat ten den do večera. Proč by ho to také mělo zajímat? To je věc zaměstnavatele a také submisivity - možná masochismu - českých zdravotníků, že si to nechají líbit.
Tím, že se pacienti bojí do nemocnic se naše zdravotnictví zařadilo mezi ¨východní typ¨ jako je ruské ukrajinské apod... Říkám tomu ¨ukrajinizace českého zdravotnictví¨
Pak se nedivme, že ženy chtějí raději rodit doma. Nedivím se jim.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Zdenek.Hess za příspěvek:
Anna.Ungerova

Aneta.Matejkova
Člen KS Pardubický kraj
Profese: Porodní Asistentka
Dal poděkování: 5 poděkování
Dostal poděkování: 4 poděkování

Příspěvek od Aneta.Matejkova » 30 říj 2018, 21:42

Ondra.kl píše:
10 srp 2018, 17:14
Nevím jeslti bych porod dal nebo nedal. Vím ale jistě že kdyby se žena rozhodla rodit doma tak letos slavíme 10 výročí smrti mého syna - protože na té pupeční šňůře, co měl okolo krku, by se prostě udusil.
Dobrý den, u porodu jsem samozřejmě nebyla a zcela nejpodstatnější je, že vše dopadlo dobře. Nicméně pupeční šňůra kolem krku je v celku běžný jev, který dítě neohrožuje na životě a pokud je natolik závažná , že by bylo dítě v ohrožení, pak je zkušená PA schopna včas reagovat . Nicméně neříkám ktera verze je v pořádku , to si každý musí zvážit sám, ale určitě není v pořádku nátlak a zastrašování rodiček, rutinní postupy v porodnictví, neumožňovali ambulantních porodu a dal a dal, rozhodně by měli být podpořeny PA , aby mohli svou krásnou práci vykonávat hrdě a v plném rozsahu

Aneta.Matejkova
Člen KS Pardubický kraj

Příspěvek od Aneta.Matejkova » 30 říj 2018, 22:16

Adam Vesely píše:
Mám za to, že v současné legislativě žádné postihy za domácí fyziologický porod nejsou, ne? Rodička se vystavuje sankcím pouze tehdy, jestli se rozhodne pro domácí porod při rizikovém těhotenství. Případně ve chvíli kdy při porodu dojde k poranění/úmrtí novorozence. Jaké jsou tedy vlastně legislativní požadavky zastánců rozšíření domácího porodnictví? Zrušit sankce v případě nezdařeného porodu? Umožnit domácí porod i při rizikovém těhotenství?

Můj osobní názor je, že není důvod domácí porody sankcionovat v případě, že rodiče přijmou rizika s tím spojená. Případnný nárůst novorozenecké mortality bych bral jako určitou daň za svobodnou volbu.
Největší současný problém je, že za asistenci u domácího porodu, může být sankciovana PA, přičemž je k tomu kompetentní , čili že PA , kterých do toho jdou je pramálo , čímž dochází k většímu nárůstu neasistovanych porodu, nebo porodu s dulou , která ovšem není zdravotník , avšak dul si velice vážím. Což je pak samozřejmě rizikovější , protože PA je schopna včas rozpoznat komplikaci a zajistit bezpečný přesun do nejbližšího zařízení , takže vraťme PA jejich kompetence , podpořme porodní domy a buďme všichni spokojeni .
Tito uživatelé poděkovali autorovi Aneta.Matejkova za příspěvek:
Anna.Ungerova

Aneta.Matejkova
Člen KS Pardubický kraj

Příspěvek od Aneta.Matejkova » 30 říj 2018, 22:16

Adam Vesely píše:

Největší současný problém je, že za asistenci u domácího porodu, může být sankciovana PA, přičemž je k tomu kompetentní , čili že PA , kterých do toho jdou je pramálo , čímž dochází k většímu nárůstu neasistovanych porodu, nebo porodu s dulou , která ovšem není zdravotník , avšak dul si velice vážím. Což je pak samozřejmě rizikovější , protože PA je schopna včas rozpoznat komplikaci a zajistit bezpečný přesun do nejbližšího zařízení , takže vraťme PA jejich kompetence , podpořme porodní domy a buďme všichni spokojeni .

Odpovědět

Zpět na „Zdravotnictví“