Zálohy na PET lahve

Moderátoři: Garanti, Poslanci

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Životní prostředí. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět
Jan.Nezhyba
Garant programového bodu
Profese: Výškové práce a n.n.o. Ekologie
Dal poděkování: 871 poděkování
Dostal poděkování: 677 poděkování

Re: Zálohy na PET lahve

Příspěvek od Jan.Nezhyba » 07 črc 2018, 06:08

Dan.Lestina píše:
23 čer 2018, 14:45
furt mám pocit, že je to další velikej státní systém, kterej někde na někoho někde dopadne. jsem schopnej domyslet třeba dopad na malý obchody na vesnicích, kterejm přibyde zase další věc, o kterou se budou muset starat. a nevím, co domyslet nedokážu...
odpovídal někdo na tyhle pochybnosti od ministerstva?https://www.mzp.cz/cz/news_180404_PET

jinak Honzo, když si dvě studie odporujou, je jedna nebo obě blbě, což se zpravidla dá poznat při bližším pohledu. neni možný se vykašlat na realitu a rozhodovat se dojmologií, studie jsou důležitý.
Začínám mít pocit že některé argumenty zazdíváš snad účelově. Já řekl o studiích jen to že mnohé vycházejí podle toho kdo je zadal. Nic o tom že nevycházím z dat zkušeností dopbré praxe a jejich výsledků od jinud.

Tak tedy budeme vycházet, z toho že jsem dojmolog. ???

Několikrate jsem přece nastínil možnosti jak to může fungovat, kde a jaká může a měla by být podpora státu v řešení. A to tak aby to zejména nezasáhlo negativně malé prodejce.
Psal jsem to tady i pod ankentou. Já ti jen podával protiargumenty na tvé dotazy rsp. připomínky. A ty ty moje snižuješ tím že je nazýváš dojmologií?
pokud to tedy mám převrátit naopak prozatím tady předkládáš ty svoje pocity a argumentuješ i tím co dokonce snad ani neumíš nemůžeš domyslet.

Typicky čez-ká vlastnost je tato ano leckde to funguje a leckde i dobře - ale u nás to prostě nejde!

Pro nás asi nejlepší model je ten švédský , který je zálohový a je řešen formou jednocestných obalů. Zahrnuje PET i plechovky nápojové.
V úvahu a jako vhodný pro čr vychází i model Estonský kde je kombinace variabilní daně a záloh, případně i Finský který jede na režimu buď a nebo! //Finsko// -Buď je výrobek v zálohovém systému nebo se platí daň POZOR 0,51Euro na litr nápoje.... Zřejmě ale taky dojmologie :) nebo sem si možná někdy i něco o tom přčetl :)

Tak nějak začínám i chápat aspekty, které mnoho lidí vedou k odporu proti zálohám, je to obtěžující prvek na mnoha úrovních. Cele je to ale o té osobní zodpovědnosti, o nutnosti sám přispět minimálně vlastní námahou jistým nepohodlím. Prostě už na to nejsme zvyklí, zatím co ještě nedávno jsme chodily s taškama plnýma flašek do obchodu. Dnes už se mnozí ani nenamáhají brát si tu tašku.

Bohužel OH je problematické do značné míry i z toho důvodu, že vyžaduje jistou dávku evoluce myšlení a získání jakých si správných návyků oproti běžnému stavu.!. :idea:
Na vině je anonymizace OH měst a občanů platby paušálem někde dokonce už i zrušení poplatků za odpady (Karviná) kde pujde celej systém do kopru :) ale jim je to jedno Veolia jim spálí všechno co dovezou :)

Nabízím možnosti jak to může fungovat jsem si vědom i úskalí předkládáných vzorů systémů. Nic méně trvám na tom že je to potřeba řešit pokud je tedy nějaký proti návrh nějaký systémový perpetum o kterém nevím a snad i někoho napadlo sem s ním.

Zatím tedy s pozdravem Plavbě zdar dojmolgům zmar :)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Nezhyba za příspěvek:
Robert.Magni
„Kdo nezná přístav, do kterého se chce plavit, tomu není žádný vítr příznivý.“
Seneca

Dan.Lestina
Místní předsednictvo
Profese: aspirující přírodovědec
Dal poděkování: 445 poděkování
Dostal poděkování: 272 poděkování

Příspěvek od Dan.Lestina » 08 črc 2018, 03:10

Jan.Nezhyba píše:
07 črc 2018, 06:08
Dan.Lestina píše:
23 čer 2018, 14:45
furt mám pocit, že je to další velikej státní systém, kterej někde na někoho někde dopadne. (...)
Začínám mít pocit že některé argumenty zazdíváš snad účelově.
(...)
Psal jsem to tady i pod anketou
Myslím, že velká část tvého rozhořčení nad tím, co ti ostatní píšou, pramení z toho, že si to pořádně nepřečteš... To, na co teď reaguješ, jsem psal před tím, než jsme si začali psát pod tou anketou (a tady jsme spolu přímo vůbec nediskutovali). (K té diskusi tam se vrátím tam, ať nevznikají takovéhle zmatky. Nechal jsem to teď chvíli spát, sory.)
Já řekl o studiích jen to že mnohé vycházejí podle toho kdo je zadal. Nic o tom že nevycházím z dat zkušeností dopbré praxe a jejich výsledků od jinud.
(...)
A ty ty moje snižuješ tím že je nazýváš dojmologií?
Honzo, když se výsledky různých dobrých praxí správně vyhodnotí, je z toho studie. Když to jen někdo okoukne v pár případech, které zná, a udělá si na to nějaký vlastní názor, je to spíš dojmologie, i když to taky často může být to nejlepší, co je k dispozici. A to prosím neber zase jako útok, já netuším, z čeho přesně ty vycházíš, čili jestli jsi dojmolog :-D A ani se to vlastně nesnažím zjišťovat, ani jsem neudělal nic jiného, než tě upozornil na to, že zpochybňování 'studií' jako důkazu neni správně, protože nic lepšího bohužel neexistuje.
Několikrate jsem přece nastínil možnosti jak to může fungovat, kde a jaká může a měla by být podpora státu v řešení. A to tak aby to zejména nezasáhlo negativně malé prodejce.
No nemůžu říct, že bych tomu do detailu rozuměl, ale pokračujme pod anketou.
Já ti jen podával protiargumenty na tvé dotazy rsp. připomínky. ?
Ano, tak to má být, kde je problém...?
pokud to tedy mám převrátit naopak prozatím tady předkládáš ty svoje pocity a argumentuješ i tím co dokonce snad ani neumíš nemůžeš domyslet.
Nevím, jestli ti rozumím, mluvíš o tom, že používám obraty "mám pocit" a "nedokážu domyslet"...?
Každopádně tohle je klasický příklad toho, čemu se říká "shifting the burden of proof". Přicházíš-li s nějakým tvrzením, a tím spíš potom s návrhem nějakých změn ve státě, je to na tobě, abys nám dokázal, že je to změna k lepšímu, ne na nás, abychom ti dokázali, že není. To je fakt důležitý princip.
Typicky čez-ká vlastnost je tato ano leckde to funguje a leckde i dobře - ale u nás to prostě nejde!
Myslím, že mi velmi nepirátsky křivdíš, viz první a další odstavce výše. Proč tolik zlé krve...? Asi sis tu dojmologii vzal osobněji, než byla myšlena. Za nedokonalou a trochu ostřejší komunikaci se omlouvám, ale asi nám tu nezbývá než vždy předpokládat dobrou vůli... Taky přece nikdy nejdeš pro ostřejší vyjádření daleko a nikdo (rozumný) si z toho nic nedělá. Peace
Pro nás asi nejlepší model (...) Euro na litr nápoje.... Zřejmě ale taky dojmologie :) nebo sem si možná někdy i něco o tom přčetl :)
Tak nám to přece taky ukaž, co jsi to četl, ať můžeme taky!
Na zbytek budu reagovat u ankety.
OFFTOPICObrázek(Kemel)

Jan.Nezhyba
Garant programového bodu
Profese: Výškové práce a n.n.o. Ekologie
Dal poděkování: 871 poděkování
Dostal poděkování: 677 poděkování

Příspěvek od Jan.Nezhyba » 08 črc 2018, 06:06

Dan.Lestina píše:
08 črc 2018, 03:10
Hele oka souhlasím s tím že ja mam prokazovat a ty si můžeš jenom myslet. :)
Pokud mám tedy nějak obšírně se tomuto věnovat -
ty po mě vlastně chceš abych tady udělal jakousi úvahu předcházející studii, která by byla za potřebí- :) jenže to není ani za den ani dva ani tři
Jenže já už dávno do šuplíku takové věci nepíšu - máš ponětí kolik pak to sežere času a to mám pro každou takovou anketu sepisovat obhajobu na takové úrovni
Statisticky vypovídající - souhrnou - s variantou nulovou a několika variacemi řešení - hele todle neudělalo ani Mžp - to si zadalo kriteria nejhoršího nejtěžšího řešení a nemožností realizace se teď ohání.

Takže pokud to tedy má bejt seriozní úvaha - musí bejt na úrovni jaké si vypovídající studie..!.?
Pokud to tak má bejt musí to někdo zadat ja si z plezíru neštřihnu práci cca na měsíc jen abych tu byl za strejdu s vypovídajícími fakty -

Když už jsme u toho nečtení příspěvků tak by jsi si měl taky přečíst ledasco zpět - pod anketou :?

A to, že to není anketa o konkrétním řešení, ale spíše o směru kterým se vydat jak řešit jednoráz plasty rsp. PET :idea: :arrow:
a to jsi asi nepochopil od začátku

Stejně tak jako jsi tedy krom nesouhlasím, nestřihl ani nástin možné varianty jiného řešení (máme takové nějaké v záloze) já ji třeba neustále hledám.
Stejně tak jako si hledám informace o tom jak kde to funguje.

A prosím přestan mi mlatit o hlavu ty studie k sakru znova opakuji " ja jen řekl že studie mnohdy vyznívají podle toho kdo je zadal" a jestli i tady selhávají tvé rozpoznávací schopnosti omlouvám se a dáme si klid ...............

Přestan bejt vztahovačnej ČEZká povaha o ktere píšu jde jaksi za v podstatě normální populací - do ktere tě ehm promin jaksi neřadím :) si trochu extrem stejně jako já tak prosím buď v pohodě - namísto Nezhyby tě po ránu může postavit na nohy třeba káva...

Ja tě docela chápu jen mám pocit že ty se ani koutkem nesnažíš-

čili pokud chceme relevantní studii zabývající se řešením této problematiky jsem pro ja to jen uvítám ale musí to někdo zadat - aby se netvrdilo že si tady vyrábím živobytí zadejte to jakemukoli jinemu řešitelskemu týmu, než který bych za tím účelem dával dohromady já - jenm bych rád tedy zadal alespon parametry studie - ne výsledků :)

A poslední přestan mi nepirátsky křivdit už :) (apropo se mužu smíchi potrhat jak přijde argument z baličku to neni piratské)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Nezhyba za příspěvek:
Robert.Magni
„Kdo nezná přístav, do kterého se chce plavit, tomu není žádný vítr příznivý.“
Seneca

Karel666
Příznivec Pirátů – Zlínský kraj
Profese: Mám
Dal poděkování: 74 poděkování
Dostal poděkování: 139 poděkování

Příspěvek od Karel666 » 09 črc 2018, 13:19

Dan.Lestina píše:
05 črc 2018, 23:47

Ach jo... :? Ano, takhle se učí nejzákladnější statistika, aby to studenti byli schopní odhalit a rozlišit lepší a horší studie. Když se dvě bijou, je zpravidla jedna lepší a druhá horší. Když je jich hodně, ty lepší se ukážou na jedné nebo druhé straně...
Jakou tady navrhujete alternativu? Každý má svou pravdu? A jestli je z envi nebo ekonomického hlediska lepší recyklovat obaly prostě rozhodne ten, kdo je zrovna u koryta, podle toho, jak to cítí, nebo s kým je kamarád...? Vážně, zajímalo by mě to, podle čeho se řídit, když studie nejsou důvěryhodné zdroje :roll:

Tak prvně si ujasníme:
Jakou tady navrhujete alternativu? Každý má svou pravdu?
Toto píšete vy, že navrhuju, tedy úmyslně lžete, já nic takového nenavrhl a podobně jste napsal zbytek, takže jste napsal lež...

Takže prvně nevrhuju nelhat a lží tu lež nepodsouvat, že jsem napsal já ;) Nemyslím, že je to špatný návrh...

Za dalěší, já napsal něco jiného, vy předkládáte studiu, která má něco dokazovat, což jsem spochybnil tím, že když neví nikdo jak se kni přišlo a nikdo neověřil minimálně jinou nezávyslou studií, tak studie dokazuje úplně kulový, pouze dává možnost, že by teoreticky po potvrzení studie mohla vést cesta tudy.

Takže závěr, navrhuji nebrat doslova vše na čem je naúpsáno studie a pod tím razítko apod. jak děláte vy a nevyvozovat s toho záchranu světa... (nedopadnete jako čínany s "elektrickým pohonem", kterým druhá studie z neměcka ukázala chybu...); a za dalšěí nepodsouvat druhému vaše teze jako jeho, aby jste ho zesměšnil a tímto způsobem si dodal pocit, že máte pravdu, jenom dokazujete, že lžete...

Josef.Kadlecek
Člen KS Praha
Profese: živnostník, řemeslník; dobrý elektrikář
Dal poděkování: 1115 poděkování
Dostal poděkování: 1135 poděkování

Příspěvek od Josef.Kadlecek » 12 črc 2018, 20:47

Robert.Magni píše:
06 dub 2018, 22:41
Ústup od zálohovaných obalů byl z pažravosti šmejdů. Nic víc.
,,nedokážu si představit minerálky nebo kofolu ve skle,, - no,já si obojí ještě pamatuju,takže si nic představovat nemusím
Já si pamatuju dobu, kdy nebylo nic jiného, než sklo... pak začlo pytlíkový mlíko a máme tu najednou hory odpadu vinou nenažranosti producentů černýho jedovatýho mlíka (Coca, Pepsi,...). Jejich úhlavním nepřítelem je kohoutková voda!
Celé tu, fakt humáč:
https://www.youtube.com/watch?v=HCkmY3YOxCw
Tito uživatelé poděkovali autorovi Josef.Kadlecek za příspěvky (celkem 2):
Robert.Magni, Karel666
Existuje princip: je hrází pro jakékoli informace, odolává všem argumentům a úspěšně drží lidi ve věčné ignoranci: zavrhnout věc ještě před prozkoumáním
Herbert Spencer, 1820-1903 https://cs.wikipedia.org/wiki/Herbert_Spencer
Za sebe - mám vás všecky rád. Akorát před fanatickými "souložníky teoretiky" mě i u Pirátů naučilo se už mít na pozoru.
Neomylné lidi bez váhání devitalizovat!

Flegmos
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Profese: back end developer
Dostal poděkování: 2 poděkování

Příspěvek od Flegmos » 20 črc 2018, 23:02

Projednávala se někdy v EP i možnost jít cestou spotřební daně na plasty?

Robert.Magni
Člen KS Plzeňský kraj
Profese: dělník
Dal poděkování: 13993 poděkování
Dostal poděkování: 2521 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Robert.Magni » 29 črc 2018, 16:30

Robert Magni
[email protected]
704051696
799796575
Rokycansko

Petr.Vileta
Místní předsednictvo
Profese: živnostník, programátor
Dal poděkování: 20724 poděkování
Dostal poděkování: 18187 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Vileta » 17 srp 2018, 23:00

Tržní důsledky zavedení zálohového systému na plastové lahve
https://blog.aktualne.cz/blogy/pohled-zb ... emid=32241
Poslední místopředseda místního sdružení Plzeň
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.

Robert.Magni
Člen KS Plzeňský kraj
Profese: dělník
Dal poděkování: 13993 poděkování
Dostal poděkování: 2521 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Robert.Magni » 18 srp 2018, 08:30

Petr.Vileta píše:
17 srp 2018, 23:00
Německý obchod Břasy - samotná jeho existence vyvrací veškeré bláboly z toho článku. Německé zboží,německé zálohy a funkční i v kokotistánu hladce
Robert Magni
[email protected]
704051696
799796575
Rokycansko

Petr.Vileta
Místní předsednictvo
Profese: živnostník, programátor
Dal poděkování: 20724 poděkování
Dostal poděkování: 18187 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Vileta » 18 srp 2018, 21:29

Robert.Magni píše:
18 srp 2018, 08:30
Petr.Vileta píše:
17 srp 2018, 23:00
Německý obchod Břasy - samotná jeho existence vyvrací veškeré bláboly z toho článku. Německé zboží,německé zálohy a funkční i v kokotistánu hladce
Takže za německou limonádu v PETce platíš německou zálohu a chodíš si ji pak zase vyzvednout? My tu v Plzni také máme Německý obchod, ale tam mají zásadně jen konzervy, pytlíkové polévky a další věci, co se nezálohují.
Poslední místopředseda místního sdružení Plzeň
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.

Odpovědět

Zpět na „Životní prostředí“