EET FAQ

Moderátoři: Garanti, Poslanci

Odpovědět
odis
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Profese: Manažer přípravy a realizace výstavby
Dal poděkování: 166 poděkování
Dostal poděkování: 53 poděkování

Re: EET FAQ

Příspěvek od odis » 23 kvě 2017, 07:21

Roman.Kucera píše:
Návštěvník píše: Tak má policie honit jen vrahy a kapsáře a zloděje kol nechat být? Je to totiž zcela stejná logika.
Ne. Stačí, když bude honit nejdřív vrahy a když chytí všechny vrahy, zaměří se na zloděje kol. Nikoliv obráceně, jak to dělá Babiš a Sobotka pomocí EET.
Nu, třeba tomuto co jsi napsal nevěřili v New Yorku, a tam si řekli, že psychologie lidí funguje jinak a zaměřili se právě na tu nejdrobnější kriminalitu a výsledkem je "relativně bezpečné" metro jiné oblasti...

Jedna věc je co si myslím co funguje (proto nesouhlasím stím co jsi napsal) a druhá věc je proč to skutečně stát zavádí (zde bych doporučil Hušákův článek na kose...)

odis
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Profese: Manažer přípravy a realizace výstavby
Dal poděkování: 166 poděkování
Dostal poděkování: 53 poděkování

Příspěvek od odis » 23 kvě 2017, 07:28

Já budu "kacíř" a zeptám se jinak, když nechcete EET apod. systémy. Můžete mě vysvětlit jak skutečně efektivně "nediskriminačně" vybírat daně? A to myslím napříč systémem, tedy , aby stejné daně platil zaměstnanec, OSVČ a podnikatel.
Protože občas si vyprávím u vína s někým, kdo ty daně zpracovává pro OSVČ, podnikatele a když musím i já někdy i mě jako zaměstnanci a tak vím jak se to dělá a jaké mají možnosti všichni kromě zaměstnanců... (a pohádky, jak každej přizná poslední příjem, aby to přiznal protože přeci většina nekrade si nechte pro toho, kdo neví, jak to učetní dělají...)?

P.S. Otázka není zda všichni "nekradou", ale kolik "krade" ta, která osoba. A když se zamyslíte, proč hodně zaměstnanců toto podporuje,m protože si v hospodě řeknou kolik kdo platí na daních a jsou nasraní. A když čtu toto vlákno, tak je každej hepy, že jsou všěichni slušní, každej platí a vše jde už s těmito zákony a pak mám pocit, jestli zde je fakt nějakej odborník, který někdy dělal daně, když v reálu vím jak se vlastně platí...
Tito uživatelé poděkovali autorovi odis za příspěvek:
Tibor.Vansa

Tibor.Vansa
Garant programového bodu
Profese: analytik kreditního rizika v bance
Dal poděkování: 215 poděkování
Dostal poděkování: 672 poděkování

Příspěvek od Tibor.Vansa » 23 kvě 2017, 15:15

Protože to přeci jen vypadá, že ze mne bude garant financí, chtěl bych sestavit pracovní skupinu. Chtěl by jste se někdo podílet i na něčem jiném než EET? Díky

Martin.Shanil
Komunální zastupitel
Profese: eshop + prodejna
Dal poděkování: 9077 poděkování
Dostal poděkování: 9067 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Martin.Shanil » 23 kvě 2017, 16:50

odis píše:Já budu "kacíř" a zeptám se jinak, když nechcete EET apod. systémy. Můžete mě vysvětlit jak skutečně efektivně "nediskriminačně" vybírat daně? A to myslím napříč systémem, tedy , aby stejné daně platil zaměstnanec, OSVČ a podnikatel.
Protože občas si vyprávím u vína s někým, kdo ty daně zpracovává pro OSVČ, podnikatele a když musím i já někdy i mě jako zaměstnanci a tak vím jak se to dělá a jaké mají možnosti všichni kromě zaměstnanců... (a pohádky, jak každej přizná poslední příjem, aby to přiznal protože přeci většina nekrade si nechte pro toho, kdo neví, jak to učetní dělají...)?

P.S. Otázka není zda všichni "nekradou", ale kolik "krade" ta, která osoba. A když se zamyslíte, proč hodně zaměstnanců toto podporuje,m protože si v hospodě řeknou kolik kdo platí na daních a jsou nasraní. A když čtu toto vlákno, tak je každej hepy, že jsou všěichni slušní, každej platí a vše jde už s těmito zákony a pak mám pocit, jestli zde je fakt nějakej odborník, který někdy dělal daně, když v reálu vím jak se vlastně platí...
člověk kterej lajkne takovoudle píčovimu chce bejt garant?

a proč by měl platit stejně zaměstnanec jako živnostník? a když stejně platěj mají taky mít stejný příjem? a stejnou pracovní dobu? a dovolenou? a stravenky?

Ne otázka skutečně neni zda všichni nekradou, ale jak nastavit chování státu vůči lidem tak, aby neměli oprávněný pocit, že ten stát buzeruje, šmíruje a okrádá je.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Shanil za příspěvky (celkem 3):
Petr.Vileta, Petros.Michailidis, Idaho

Tibor.Vansa
Garant programového bodu
Profese: analytik kreditního rizika v bance
Dal poděkování: 215 poděkování
Dostal poděkování: 672 poděkování

Příspěvek od Tibor.Vansa » 23 kvě 2017, 20:51

Martin.Shanil píše:
odis píše:Já budu "kacíř" a zeptám se jinak, když nechcete EET apod. systémy. Můžete mě vysvětlit jak skutečně efektivně "nediskriminačně" vybírat daně? A to myslím napříč systémem, tedy , aby stejné daně platil zaměstnanec, OSVČ a podnikatel.

člověk kterej lajkne takovoudle píčovimu chce bejt garant?

a proč by měl platit stejně zaměstnanec jako živnostník? a když stejně platěj mají taky mít stejný příjem? a stejnou pracovní dobu? a dovolenou? a stravenky?

Ne otázka skutečně neni zda všichni nekradou, ale jak nastavit chování státu vůči lidem tak, aby neměli oprávněný pocit, že ten stát buzeruje, šmíruje a okrádá je.
Lajknul jsem to, protože nemám tolik času tady diskutovat jako Ty, a myslím že i on si zaslouží vysvětlení, ne urážku. V Tvém podání to vyznívá, že OSVČ jsou jediní, kdo v téhle republice maká, a jestli poctivě odvádí daně, je čistě jejich věc. To si myslíš, že opravdu neexistují zaměstnanci, kteří dřou, vidí jak šéfík neplatí daně, a nepříjde jim to fér? Proč by jako neměli platit stejně? (Řečnická otázka, nechci stejné sazby)
Neříkal bych tomu krádež, ale významná část hospodkých, řemeselníků apod. šidí na daních. Můžeme se hádat o číslech
https://www.czso.cz/csu/czso/ze-statist ... vedeni-eet
https://www.mfcr.cz/cs/verejny-sektor/da ... rzeb-27598
ale takové je všeobecné povědomí. I mezi blízkými přáteli, kteří by jinak neukradli ani korunu, jsou takoví, kteří na daních šidí dost. A je to vidět i na cizích - kolik lidí okatě vrátí účtenku s výrazem, jako by dávali dýžko. Prostě řada lidí na tom nevidí nic špatného. Mně to prostě etické nepříjde, i když je částečně chápu.

sympatizant
Návštěvník – není člen Pirátů

Příspěvek od sympatizant » 23 kvě 2017, 20:55

Tibor.Vansa píše:Protože to přeci jen vypadá, že ze mne bude garant financí, chtěl bych sestavit pracovní skupinu. Chtěl by jste se někdo podílet i na něčem jiném než EET? Díky
Pokud by jste měl zájem o pár praktických rad k problematice krácení DPH rád bych se k Vám připojil nebo udělal nějaký malý exkurz jak vlastně ten problém vypadá "zdola" a řešení ponechal na Vás a pracovní skupině. Již jsem Vám psal e-mail.

Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » 23 kvě 2017, 21:28

Petr.Vileta píše:Rýpnu si. O datových schránkách, zaručeném elektronickém podpisu a občanských průkazech s chipem už jste slyšel? :) Jaká je průkaznost u soudu?
Divil by jste se ale v otázce průkaznosti doručování a závaznosti následků doručení docela velká.
Petr.Vileta píše: A co se stane, když máte povinnost se přihlásit k DPH a nepřihlásíte se? Je to daňový delikt a může jít až o trestný čin "Zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby" (§ 240 TrZ). Pro EET by prostě platila stejná kritéria.
Máte pravdu je to daňový delikt ale je skoro neodhalitelný. Dá se odahlit v podstatě pouze na udání.
Petr.Vileta píše: Jo a nebuďte babištější než Babiš, on už sám začal také couvat, jen co se to spustilo.
https://www.seznam.cz/zpravy/clanek/evi ... adlo-11092
Rád bych upozornil, že první kontroly byly vedeny
Petr.Vileta píše:Nějak se mi nedaří na internetu najít počty uskutečněných kontrol FÚ a objem doměřených daní. Asi se zeptám 106kou na Finanční správě. :)
Za to bych Vám byl moc vděčný. Také ze zeptejte kolik z oznámených případů krácení daně je odloženo dle § 159a/1 tr.ř. ( tak v 90% případů to znamená odložení z důvodu důkazní nouze) a jaká byla u nich oznámená škoda. Formáně to je ustanovení, že skutek se nestal, ale v praxi to jsou případy, kdy se pachateli nepodaří vyčíslit škoda, nedohledá se účetnictví nebo se u karuselu nepodaří prokázat, že se pachatelé na podvodu domluvili (nemáte odposlechy).

Také si vyžádejte výše uložených trestů u odsouzených zkrácení daně a neodvedení daně u pražských soudů a výši způsobené škody. To Vám vyrazí dech. Podmínka na tři roky je zcela běžný trest za zkrácení daně ve výši třeba tří - čtyř milionů. A to i u opakovaných případů.
Petr.Vileta píše:To je právě ono, že taiwanská loterie funguje sama o sobě a žádnou EET k tomu nepotřebují. Náklady nenesou podnikatelé, ale stát (provoz loterie) a každý jednotlivý občan mizivou částkou, protože nafotit účtenku mobilem už může kde kdo a odeslání MMS stojí pakatel.
Jak říkám, tomuto řešení bych se nebránil. Nejde mi o EET tak jak vypadá teď ale o ten prvek kontroly veřejností, který přináší. Vámi uváděná loterie ho má taky, takže s ní jako náhradou nemám problém.
Petr.Vileta píše: Nenavrhují to Piráti, ale já jako jeden z obyčejných členů. A rozhodně by to nebyla žádná provokace. Provokace by byla, kdyby úředník sám navrhoval podnikateli, ať mu doklad nevystavuje. Tady by to bylo dokonce naopak, protože úředník by si musel účtenku vyžádat, kdyby mu ji podnikatel sám od sebe nevystavil. A úřednící i policajti přece běžně chodí do restaurací, do večerek, parkují na placených parkovištích atd. Tedy účtenek mají habaděj, jen by je použili pro "služební účely". A ano, myslím si, že sankce by se měly při opakovaných prohřešcích stupňovat. Ať už jde o krádež rohlíků, nebo nevystavení účtenky na 50 Kč. Pokud se to posuzuje pokaždé samostatně, bude to hříšník opakovat.
No ale kontroly by byly právě tam, kde účtenku nedostanou. A problém je jak zadokumentovat, průkazně pro soudní řízení (civilní či trestní), že účtenku nedostal. A pokud by si ji vyžádal, tak by si ji ten podnikatel učitě do účtnictví dal a tajil by příjmy od lidí, kteří by si o účetenku neřekli.
Navíc je to neefektivní způsob kontroly - policisté i lidé z berňáku budou hned provaření. Policistů na daňových odděleních a pracovnic na kontrolních odděleních berňáku jsou řádově v součtu maximálně tisícovky. Subjektů ke kontrole jsou dva miliony.

Petr.Vileta
Místní předsednictvo
Profese: živnostník, programátor
Dal poděkování: 20525 poděkování
Dostal poděkování: 18098 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Vileta » 23 kvě 2017, 22:07

Návštěvník píše:
Petr.Vileta píše:Rýpnu si. O datových schránkách, zaručeném elektronickém podpisu a občanských průkazech s chipem už jste slyšel? :) Jaká je průkaznost u soudu?
Divil by jste se ale v otázce průkaznosti doručování a závaznosti následků doručení docela velká.
No právě. Rýpnul jsem si kvůli vašemu tvrzení
sympatizant píše:V pravdě "zjednodušení států pomocí technologií". To je opravdu systémové řešení. O průkaznosti u soudu se vůbec nemá smysl se ani bavit.
Pokud je průkazný elektronický podpis a nově bude i občanka s chipem, tak prostě zajdu někam na "jednotné inkasní místo", strčím do čtečky svou občanku, vyplním na dotykovém terminálu pár desítek údajů a budu mít hotové daňové přiznání, odvod na sociální i zdravotní. Pak to půjdu jen zaplatit a také kartou (jako na poště nebo v supermarketu). Průkaznost by to mělo mít naprosto stejnou, jako když tytéž úkony udělám na papíru a několika různých úřadech. Později se můžemem začít bavit o tom, jestli to mohu udělat i z domova nebo z mobilu, když jedu Pendolinem trasu Praha-Brno. ;) Například takový bankovní převod z Pendolina klidně uděláte.
Poslední místopředseda místního sdružení Plzeň
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.

sympatizant

Příspěvek od sympatizant » 23 kvě 2017, 22:38

Idaho píše: Tak jak jsem psal, ono ani to EET není samospásné, pokud nebudou lidé sami hlásit nevydávání účtenek. Loterie je trochu konina. Když už, tak bych raději viděl něco, jako QR kód na účtence a vymyslet k tomu něco jiného, než loterii.
Jakákoliv funkční možnost kontroly placení daně z příjmu veřejností je správná. O formě se můžeme dál bavit. Neumím si moc představit Vaši verzi ale to je jen technický problém. Normálně pokud slušný člověk uvidí někoho jak krade kolo tak zavolá policistu. Problém je že slušní lidé nemají jak vidět že někdo krátí (kradou) daně, dejte jim tuto možnost a já budu spokojen.
Idaho píše: K tomu ale není potřeba EET, ale stačily by pokladny s fiskální pamětí a generováním kódů pro účtenky - když se do toho zakomponuje i DIČ, tak mohou být i unikátní. Hlavně pokud už by měla být loterie, tak by tam mohl být dvojkolejnost - výhra k vyplacení/předání a proti tomu možnost výrazně vyšší slevy na dani, protože jaký smysl má motivovat nezaměstnané a důchodce ládovat do loterie hlavně kvanta účtenek z hypermarketu a trafiky, kde stejně bude daňový únik u prvního na nevydaných účtenkách 0 a u druhého 00 nic.
No oni by tam ládovali i kvanta účtenek z hospod, heren a barů, z malých vesnických krámků. A funkčnost by se dala řešit i tím, že by se losovalo x účtenek v rozmezí 0-100, x účtenke v ceně 101-1000 atd.. To by zajistilo hlášení všech typů transakcí i od řemeslníků kde je krácení příjmů také velký problém (co do počtu případů).
Idaho píše: Stejně tak pro OSVČ je v podstatě nesmysl mít například auto přes společnost registrovanou v Doněcku..., náklady na takovéto věci nejsou nulové (kolik tedy opravdu nevím), ale v malém, což EET zasahuje se většinou nevyplatí.

Náklady jsou kolem 20-30 tis na pořízení bílého koně včetně odměn notáři, advokátovi prostě zprostředkovateli a kolem 20-30 tis. na pořízení ready made firmy na virtuálním sídle. To není tak mnoho.
Idaho píše: Pokud jde o strojovost, tak by se nabízelo dát finanční správě výstup ze silničních kontrol, pokud někdo častěji jezdí autem registrovaným nikoli na sebe.

Tak to by Vám vyhodilo většinu lidí co jezdí služebním autem nebo pronajatým autem nebo autem půjčeným od známého. Navíc silniční kontroly jsou velmi nahodilé a podle mě by to vedlo ke zbytečné buzeraci neviných "smolařů".
Idaho píše:Tak co takto dát opravdu velmi přísný trest za ukradení kasy i úmyslnou ztrátu.
Tato cesta je nereálná. Znamená to trestat podnikatele za to že ho někdo okrade. To je jednak neetické a jednak by se to dalo snadno zneužít v konkurenčním boji. (Ukradnu konkurentovi kasu, zahodím ji a jeho pak sejme FÚ pokutami.)
Idaho píše: K offshorům viz výše, podle mého se to nevyplatí člověku, co zatají ročně milion na tržbách a tedy nějakých pár set tisíc zisku. Když budu mít značku auta z Doněcku, tak se těžko dovolám toho, že mi ho někdo ukradl, atd. Otázka by byla rovněž havarijní pojištění, to by se asi neřešilo přes Doněckou pojišťovnu a už jsou hned nějaká data v ČR. Tedy data aut mimo EU pojišťovaných havarijně zde. Opět lze strojově přebrat podle relevance.
Cizinci i cizí firmy u nás mohou vlastnit majetek zcela legálně. Auto by mělo českou značku, pojišťovnu atd. Jen v případě, že by chtěl někdo kontaktovat firmu by musel za tím Ukrajincem do Doněcka. A jak jsem uváděl výše. Náklady na takovou firmu, kterou by nikdo neobtěžoval protože by nic nedělala, jsou něco mezi 40-70 tis. Což se jako investice do anonymity Vašeho majetku na minimálně několik let docela vyplatí.
Idaho píše: Ale pak je třeba si klást otázku, jak to odhalit. Účtenková loterie toto řešit nebude. Když si někdo nechá udělat kuchyň za 100k, tak 21k DPH mu loterie nevyváží. Ono mu to nevyváží ani rozdíl 121k s DPH a 110k bez účtenky/faktury. To řeší opravdu jen rozumné daně, kdy riziko převyšuje výnos. Snad by se dalo ještě dodat do zákona to, že pokud u nějakého díla není prokazetelné vykázání příjmu u zhotovitele (klasicky platba na DPH účet zveřejněný u finanční správy nebo účtenka právě s jasným identifikátorem a cena není zjevně účelově ve smlouvě podhodnocená), tak nemáte nároky z vad díla. V podstatě sankce za krytí daňového úniku, která by znamenala hradit na účet nebo brát účtenky/faktury. To žádný zhotovitel v době, kdy mu někdo něco reklamuje dobrovolně zpětně nevystaví.
No pokud by jste měl loterii tak, že každý den vyhraje x účtenek s cenou v nějakém rozmezí a výhra by byla násobek DPH na dané účence tak by je lidé určitě vyžadovali.
Už teď pokud máte něco od řemeslník bez DPH je jasné, že to máte i bez smlouvy (řemeslník Vám nedá do ruky doklad, kterým ho na FÚ usvědčíte) a tudíž to máte vždy bez reklamací.
Idaho píše: Tak tady už by si člověk musel klást otázku, kde a zda může fungovat hospoda s 6 zaměstnanci bez povšimnutí úřadů. Pokud někde může, tak je problém nejen EET nebo jeho absence. to jsou 2 kuchaři a 4 číšníci, takže ne nějaká minivesnická hospoda. Toho už by si opravdu finanční úřad nebo ČOI časem snad všimnout měli.
V ČR bohužel může. Když tam někdo přijde nakontrolu tak jsou to brigádníci, kterým se právě píše smlouva a právě ten den nastoupili a nikdy před tím tam nebyli. A tajné kontroly - to FÚ dělat nesmí - to by bylo šmírování a buzerace. Bohužel tak to dnes v ČR je. (Teď nebrečím nad malým množstvím šmírování, ale nad krácním daní.)

sympatizant

Příspěvek od sympatizant » 23 kvě 2017, 22:40

Petr.Vileta píše:
Návštěvník píše:
No právě. Rýpnul jsem si kvůli vašemu tvrzení
sympatizant píše:V pravdě "zjednodušení států pomocí technologií". To je opravdu systémové řešení. O průkaznosti u soudu se vůbec nemá smysl se ani bavit.
Pokud je průkazný elektronický podpis a nově bude i občanka s chipem, tak prostě zajdu někam na "jednotné inkasní místo", strčím do čtečky svou občanku, vyplním na dotykovém terminálu pár desítek údajů a budu mít hotové daňové přiznání, odvod na sociální i zdravotní. Pak to půjdu jen zaplatit a také kartou (jako na poště nebo v supermarketu). Průkaznost by to mělo mít naprosto stejnou, jako když tytéž úkony udělám na papíru a několika různých úřadech. Později se můžemem začít bavit o tom, jestli to mohu udělat i z domova nebo z mobilu, když jedu Pendolinem trasu Praha-Brno. ;) Například takový bankovní převod z Pendolina klidně uděláte.
Tak to jsem vás jen špatně pochopil. To jak říkáte jak by to mělo fungovat je ideál ke kterému by to mělo směřovat.

Odpovědět

Zpět na „Finance“