Anketa: Spotřební daň na slazené nápoje?

Toto fórum slouží k orientačním průzkumům mezi členy.

Moderátor: Odbor - administrativni

Pravidla fóra
Toto fórum slouží k anketám, kdy je potřeba orientačně zjistit převažující názory na nějakou oblast mezi členstvem (např. pokud přijde dotaz zvenku). Hlasovat zde mohou pouze členové.
Pro členské iniciativy v rámci celostátního fóra slouží Členské podněty.
Odpovědět

Souhlasili byste se zavedením spotřební daně na slazené nápoje?

Ano
39
44%
Ne
43
49%
Nevím
6
7%

Celkem hlasujících: 88 - Celkem hlasů: 88

Zdenek.Hrib
Garant programového bodu
Profese: konzultant
Dal poděkování: 708 poděkování
Dostal poděkování: 2255 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Anketa: Spotřební daň na slazené nápoje?

Příspěvek od Zdenek.Hrib » 19 črc 2017, 10:51

V programu to nemáme, ale u legalizace konopí se tohoto tématu dotýkáme. Vzhledem k tomu, že není realistické chtít po osobách žijících nezdravě nějaký příplatek na zdravotní pojištění, tak se to obvykle dělá tak že zdaníte ten nezdravý životní styl. Díky tomu máme spotřební daň na tabák a alkohol. Za tyto peníze pak stát může zvýšit svůj transfer do zdravotnictví. Snaha zpoplatnit pacienty pomocí přirážky na zdravotním pojištění, jak to chce například Babiš, má totiž celou řadu praktických problémů - například kdo by jim měřit ty obvody pasu a jak by se zajistilo, aby s tím nikdo nešvindloval.

Otázka zní, zdali byste podpořili zavedení daně na konkrétní nezdravou potravinu, kterou jsou slazené nápoje. Ty se uvádí jako jedna z klíčových příčin obezity u dětí.

Zakázat tyto nápoje samozřejmě není smysluplné, ale motivovat spotřebitele pomocí navýšení ceny si myslím, že spadá to povolených nástrojů pirátské politiky v oblasti preventivní medicíny. Záměrně neřeším vůbec výši té daně, jde mi o konceptuální přístup.

Dodávám, že dle nedávno uniklé korespondence výrobci slazených nápojů nápojů v USA dlouhé roky (od 1967) odkláněli debatu o nezdravých potravinách směrem k nasyceným mastným kyselinám, které ovšem oproti tomuto významný problém nepředstavují.
https://steemit.com/health/@cehuneke/th ... rt-disease
Tito uživatelé poděkovali autorovi Zdenek.Hrib za příspěvky (celkem 5):
Vaclav.Fortik, Jiri.Ulip, Robert.Magni, Karel.Nejedlik, Jan.Novak

Jiri.Kaderavek.sen
Člen KS Jihomoravský kraj
Profese: bývalý obchodník, dnes důchodce
Dal poděkování: 2511 poděkování
Dostal poděkování: 3018 poděkování

Re: Anketa: Spotřební daň na slazené nápoje?

Příspěvek od Jiri.Kaderavek.sen » 19 črc 2017, 12:54

Pokud daň, tak jinou cestou. Toto co navrhujete bude jen znamenat zdražování nealkoholických nápojů. Pokud daň, tak určit hranici cukru v nápoji a zdaňovat nápoje dle překročení této hranice. Lidi, hlavně děti nepřestanou pít slazené nápoje, chce jen určit přijatelné procento pro zdraví. Pak budu pro.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Kaderavek.sen za příspěvky (celkem 6):
Vaclav.Fortik, Radek.Simkanic, Vit.Jurasek, Robert.Magni, Michael.xChaos.Polak, Rostislav.Reha
člen České pirátské strany
tel: +420775335227

Zdenek.Hrib
Garant programového bodu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdenek.Hrib » 19 črc 2017, 13:07

Děti většinou pijí to co jim rodiče dají, respektive dávají od dětství.

Jaxem říkal - nechtěl jsem řešit technické detaily, jestli danit od 0% za každý gram, nebo jestli danit od určité hranici fixní částkou nebo pomocí nějakých pásem dle % obsahu cukru. Jde mi o koncepci.

Nealkoholické nápoje to pravděpodobně zdraží, ale jen ty co obsahují cukr. To je záměr - motivovat ke spořebě jiných nápojů a tak snížit rizko kardiovaskulárních chorob. Stejně funguje i spotřební daň u tabáku.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Zdenek.Hrib za příspěvky (celkem 4):
Vaclav.Fortik, Marek.Necada, Robert.Magni, Jitka.Novotna

Jiri.Kaderavek.sen
Člen KS Jihomoravský kraj
Profese: bývalý obchodník, dnes důchodce
Dal poděkování: 2511 poděkování
Dostal poděkování: 3018 poděkování

Příspěvek od Jiri.Kaderavek.sen » 19 črc 2017, 13:36

Zdenku, to ale platí jen pro děti do cca 8 let. Potom už si zvláště při sportování kupují nápoje osobně. A kupují podle sladkosti. Pokud by díky dani některý nápoj stál třeba 20,-kč a jiný už přeslazený 40,-kč tak už by byl výběr. Takto má výběr buď třeba Dobrou vodu s či bez bublinek a nebo Colu, Fantu a podobné sračky. Výběr je pro dítě těžký.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Kaderavek.sen za příspěvek:
Zdenek.Hrib
člen České pirátské strany
tel: +420775335227

Zdenek.Hrib
Garant programového bodu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdenek.Hrib » 19 črc 2017, 13:57

Ja si opravdu myslim ze nejsme v rozporu.

Ono to ma pak samozrejme spoustu podotazek. Napriklad jestli lze pak zrusit ci zmirnit pamlskovou vyhlasku.

Petr.Vileta
Místní předsednictvo
Profese: živnostník, programátor
Dal poděkování: 20824 poděkování
Dostal poděkování: 18231 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Vileta » 19 črc 2017, 18:32

Šmarjápano, už je to tady. :roll: To jsem si myslel, že pro Piráta je na první místě svoboda, na druhém místě svoboda rozhodnutí a na třetím místě svoboda rozhodnout se i blbě.

Já nejsem doktor, ale snad jde odborným vyšetřením zjistit, jestli člověk kouří, chlastá, bere kokain, konzumuje moc cukru, nebo se přežírá bůčkem. Pokud je to takový problém, že ti zhýralci odčerpávají z našeho skvělého zdravotnictví nepřiměřeně vysoké částky, pak ať si každá zdravotní pojišťovna stanoví nějaký "koeficient zdravého životního stylu" a pacient si pak doplácí třeba na léky, nebo na související jednodušší zdravotní zákroky. Ale daň ze slazených nápojů mi přijde naprosto zrůdná. :evil:

Celý život mám rád sladké, neslazené nealko mi žízeň nezažene OFFTOPICfakt můžu vypít 0,3 sladké Coly a je po žízni, nebo 2 litry čisté vody a mám žízeň pořád, nesportuji asi tak od 18 let a na svou výšku 185 cm vážím necelých 95 kg. Podle téhle kalkulačky mám mírnou nadváhu, ale nejsem obézní. A takových lidí je spousta. Budeme tedy zdaňovat spotřebu cukru bez ohledu na to, jestli to těm lidem opravdu zdravotně "ubližuje"? Co zdaníme příště? :roll: Že neujdu denně alespoň 5 km, nebo že nejezdím na bicyklu, nechodím plavat?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvky (celkem 3):
Michal.Ketner, Andrej.Ramaseuski, Frantisek.Hagara
Poslední místopředseda místního sdružení Plzeň - v demisi
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.

Vojtech.Pikal
Poslanec Parlamentu ČR
Profese: poslanec, informatik
Dal poděkování: 23644 poděkování
Dostal poděkování: 16854 poděkování

Příspěvek od Vojtech.Pikal » 19 črc 2017, 18:35

Hej, důvod proč mladí dospělí pijí alkohol je, že je pivo v restauraci/hospodě levnější než voda/kola/džus.
Nevím, jestli chceme jít dál tímhle směrem.

Principielně nejsem úplně proti, ale musel bych to mít vyztužené pořádným klackem v oblasti výzkumu a příčinných souvislostí a být si jistej, že nedosáhnu "nečekaných komplikací" (viz zákaz kouření a rušení nočního klidu).
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvky (celkem 2):
Vit.Jurasek, Jakub.Nepejchal
člen RV, AO, ZO, FO a PO a předsedající CF;
místopředseda sněmovny a poslanec za Olomoucký kraj, člen AO OlK
Profil|fb|blog Tel: 776635258 Mumble status

Zdenek.Hrib
Garant programového bodu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdenek.Hrib » 19 črc 2017, 18:39

Vojtech.Pikal píše:Hej, důvod proč mladí dospělí pijí alkohol je, že je pivo v restauraci/hospodě levnější než voda/kola/džus.
Nevím, jestli chceme jít dál tímhle směrem.

Principielně nejsem úplně proti, ale musel bych to mít vyztužené pořádným klackem v oblasti výzkumu a příčinných souvislostí a být si jistej, že nedosáhnu "nečekaných komplikací" (viz zákaz kouření a rušení nočního klidu).
No tak když zůstavane zachovaná ta povinnost mít jedno nealko levnější než alko, tak se nezmění nic. Možná se zvýší zájem o kohoutkovou vodu. Mimochodem já si dávám na oběd vodovodku už jen z principu i když součástí menu je nějaká limonáda. Čistě protože mi převoz obarvené vody z místa X na místo Y namísto vedení trubkama nepřijde jako dobrý nápad.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Zdenek.Hrib za příspěvky (celkem 4):
Jiri.Ulip, Ivo.Vlasaty, Josef.Kadlecek, B_Pat

Zdenek.Hrib
Garant programového bodu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdenek.Hrib » 19 črc 2017, 18:45

Petr.Vileta píše:Šmarjápano, už je to tady. :roll: To jsem si myslel, že pro Piráta je na první místě svoboda, na druhém místě svoboda rozhodnutí a na třetím místě svoboda rozhodnout se i blbě.

Já nejsem doktor, ale snad jde odborným vyšetřením zjistit, jestli člověk kouří, chlastá, bere kokain, konzumuje moc cukru, nebo se přežírá bůčkem. Pokud je to takový problém, že ti zhýralci odčerpávají z našeho skvělého zdravotnictví nepřiměřeně vysoké částky, pak ať si každá zdravotní pojišťovna stanoví nějaký "koeficient zdravého životního stylu" a pacient si pak doplácí třeba na léky, nebo na související jednodušší zdravotní zákroky. Ale daň ze slazených nápojů mi přijde naprosto zrůdná. :evil:

Celý život mám rád sladké, neslazené nealko mi žízeň nezažene OFFTOPICfakt můžu vypít 0,3 sladké Coly a je po žízni, nebo 2 litry čisté vody a mám žízeň pořád, nesportuji asi tak od 18 let a na svou výšku 185 cm vážím necelých 95 kg. Podle téhle kalkulačky mám mírnou nadváhu, ale nejsem obézní. A takových lidí je spousta. Budeme tedy zdaňovat spotřebu cukru bez ohledu na to, jestli to těm lidem opravdu zdravotně "ubližuje"? Co zdaníme příště? :roll: Že neujdu denně alespoň 5 km, nebo že nejezdím na bicyklu, nechodím plavat?
No teoreticky můžeš třeba kouření měřit dle karboxylovaného hemoglobinu a obezitu podle obvodu pasu, ALE je tam řada praktických problému jak to provést. Jednak ta laboratoř není gratis, za druhé by se s tím nepochybně solidně podvádělo. Měřili by to nejspíš doktoři a ti chtělí pochopitelně pacientům vyjít vstříc. navíc je tam ještě možnost úplatku v laboratoři. Byl by to v podstatě policejní systém - musel bys ukázat OP, ověřili by ti totožnost (to teď zdravotníci moc nedělají, protože je fuk, jestli tvrdíš že jsi Karel IV., prostě jen řeší tvůj zdravotní problém) pak by ti museli odebrat krev a to všechno jenom proto aby ti mohal dát pojišťovna přirážku. tak to je fakt jedodušší ta spotřební daň. za druhé třeba u toho kouření diskriminuješ obyvatele oblastí s horším vzduchem, protože ti na tom můžou být stejně jako kuřáci žijící v panenské přírodě.

Alkohol je ostatně taky zdaněný spotřební daní bez ohledu na to jestli se s ním tvoje tělo vypořádává či jak si ho dávkuješ.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Zdenek.Hrib za příspěvky (celkem 3):
Jiri.Ulip, Marek.Necada, Vit.Jurasek

Jan.Kochert
Příznivec Pirátů – Ústecký kraj
Profese: pirate
Dal poděkování: 1134 poděkování
Dostal poděkování: 1078 poděkování

Příspěvek od Jan.Kochert » 19 črc 2017, 19:03

[editováno]
Piráti pro mě vždy byli především zárukou svobodné volby.
Chápu odborný aspekt toho návrhu a vlastně bych neměl nic proti tomu, kdyby jej navrhla jiná strana, protože z určitého úhlu pohledu nepochybně dává smysl. Ale jestli i my začneme s „víme co je pro vás dobré lépe než vy”, jednoduše v ČR nezbyde žádná strana, která by hájila svobodu jednotlivce a zařadíme se po bok Zelených, socanů a dalších tradičních stran, které také "ví lépe...".
Podle mě to je jednoznačně cesta (společensky i politicky) špatným směrem.

A jak je napsáno v jiném postu výše: k omezení a tedy zlepšení stavu to samo o sobě nepovede, jak už ukázalo několik příkladů v minulosti. Jen stát vybere víc peněz. Takže náprava vede teoreticky přes výběr peněz a následné přerozdělení na "dobré" účely. A jestli je v něčem náš stát pozadu, tak právě v dobrém nakládání se svěřenými penězi.

Proto hlasuji: NE OFFTOPIC,ale díky za ten návrh, každá debata je dobrá!
Petr.Vileta píše:To jsem si myslel, že pro Piráta je na první místě svoboda, na druhém místě svoboda rozhodnutí a na třetím místě svoboda rozhodnout se i blbě.
Za tohle, Petře, dík!
I'm not „future”. You're retro.
Profil !

Odpovědět

Zpět na „Členské ankety“