Referedum o EU, NATO, Euro, uprchlících, odvolatelnosti, atd

Toto fórum slouží k orientačním průzkumům mezi členy.

Moderátor: Odbor - administrativni

Pravidla fóra
Toto fórum slouží k anketám, kdy je potřeba orientačně zjistit převažující názory na nějakou oblast mezi členstvem (např. pokud přijde dotaz zvenku). Hlasovat zde mohou pouze členové.
Pro členské iniciativy v rámci celostátního fóra slouží Členské podněty.
Odpovědět

V jakých otázkách by měly být respektovány výsledky platného referenda?

Výsledky by měly být respektovány vždy, automaticky a bez jakékoliv další diskuze politiky
19
28%
V referendu by se nemělo hlasovat ohledně členství v EU
13
19%
V referendu by se nemělo hlasovat ohledně členství v NATO
13
19%
V referendu by se nemělo hlasovat ohledně přijetí Eura
10
15%
V referendu by se nemělo hlasovat ohledně uprchlických kvót
11
16%
V referendu by se nemělo hlasovat ohledně vysoce postavených politiků (premiér, ministři)
0
Žádná hlasování
V referendu by se nemělo hlasovat ohledně prezidenta
2
3%

Celkem hlasujících: 33 - Celkem hlasů: 68

Idaho
Příznivec Pirátů – Ústecký kraj
Profese: právník
Dal poděkování: 56 poděkování
Dostal poděkování: 586 poděkování

Re: Referedum o EU, NATO, Euro, uprchlících, odvolatelnosti,

Příspěvek od Idaho » 16 srp 2017, 14:59

TomasMikus píše:dá se to říci i tímto ironickým způsobem já nedokážu posoudit jak složité to je technicky, prostě něco jako elektronický podpis, ale spíše jako jakási občanská stránka typově podobná sociálním sítím, která bude identifikovatelná pro instituce státu nikoliv kontrolovatelná co se týče obsahu. Já nejsem odborník, ale věřím že něco takového je reálné a tak jak se hrají on line hry kdy se mění váš status v závislosti na tom jak hrajete by jste se účastnili přímé demokracie. V podstatě mě technické řešení ani konkrétní podoba vůbec nezajímá pouze mě zajímá ten koncept. který by byl otevřen pro každého ale vyžadoval by od občanů aktivitu a vysokou míru zodpovědnosti. V zásadě zneužitelný je jakýkoliv systém a vždy záleží v první řadě na lidech občanech a to je bohužel problém pokud jste součástí národa jakým jsou Češi.
To je asi nerealizovatelné. U těch her nepoznáte, jestli za jedním profilem není více lidí. Muselo by se "test voliče" dělat někde pod dohledem, aby nedocházelo k záměnám osob a to je neproveditelné, pokud by nebyl ten test poměrně rychle realizovatelný (tedy bez nutnosti mít obrovské zázemí) a velmi rozsáhle náhodně variabilní (aby nevadilo, že někdo půjde mnoho hodin po jiných lidech a stejně by musel být přísný zákaz zveřejňování obsahu testu).

Jedině, jako když v Číně chtějí sbírat dlouhodobě data o lidech v obrovském měřítku (https://zpravy.idnes.cz/bodovani-cinanu- ... anicni_mlb). Ale to snad nikdo rozumný nemůže chtít.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Idaho za příspěvek:
Vit.Jurasek

Vit.Jurasek
Člen KS Jihomoravský kraj
Profese: Programátor
Dal poděkování: 3311 poděkování
Dostal poděkování: 886 poděkování

Příspěvek od Vit.Jurasek » 16 srp 2017, 15:24

TomasMikus píše:Ano existuje podle mého názoru ideální koncept kdy občané budou deno-denně hlasovat o různých věcech ale pouze pokud projdou kvalifikačním testem minimálních znalostí o problému.
Kvalifikační otázky:
- před referendem o Euru: "Jste tak natvrdlý, abyste nevěřil tomu, že nás euro spasí?" [správná odpověď: NE], "O kolik se zvednou platy, když přejdeme na euro?" [správná odpověď: Cokoliv nad 10 %]
- před referendem o Czexitu: "Kdo je největším nepřítelem lidstva?" [správná odpověď: Rusko]
- před parlamentními volbami: "Jste zaměstananý v Anofertu?" [správná odpověď: ANO] "Souhlasíte s tím, že pojídání mrtvol jiných živočichů je nepřijatelné?" [správná odpověď: ANO]
nebo z druhé strany:
- před parlamentními volbami: "Měli viset komunisti na lampách?" [správná odpověď: NE] "Přinesl kapitalismus zkázu českému státu?" [správná odpověď: ANO] "Kdo je největším ochráncem čechů?" [správná odpověď: Rusko]

A teď bych rád slyšel, kdo zabrání fašistům, komunistům, sociopatickým ekonomům, ekologům, veganům, dobroserům a extremistům z jiných skupin v tom, aby potlačili svoji opozici?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vit.Jurasek za příspěvek:
Petr.Vileta

TomasMikus
Příznivec Pirátů – Praha
Profese: biolog
Dal poděkování: 204 poděkování
Dostal poděkování: 297 poděkování

Příspěvek od TomasMikus » 16 srp 2017, 20:02

Idaho píše:
TomasMikus píše:dá se to říci i tímto ironickým způsobem já nedokážu posoudit jak složité to je technicky, prostě něco jako elektronický podpis, ale spíše jako jakási občanská stránka typově podobná sociálním sítím, která bude identifikovatelná pro instituce státu nikoliv kontrolovatelná co se týče obsahu. Já nejsem odborník, ale věřím že něco takového je reálné a tak jak se hrají on line hry kdy se mění váš status v závislosti na tom jak hrajete by jste se účastnili přímé demokracie. V podstatě mě technické řešení ani konkrétní podoba vůbec nezajímá pouze mě zajímá ten koncept. který by byl otevřen pro každého ale vyžadoval by od občanů aktivitu a vysokou míru zodpovědnosti. V zásadě zneužitelný je jakýkoliv systém a vždy záleží v první řadě na lidech občanech a to je bohužel problém pokud jste součástí národa jakým jsou Češi.
To je asi nerealizovatelné. U těch her nepoznáte, jestli za jedním profilem není více lidí. Muselo by se "test voliče" dělat někde pod dohledem, aby nedocházelo k záměnám osob a to je neproveditelné, pokud by nebyl ten test poměrně rychle realizovatelný (tedy bez nutnosti mít obrovské zázemí) a velmi rozsáhle náhodně variabilní (aby nevadilo, že někdo půjde mnoho hodin po jiných lidech a stejně by musel být přísný zákaz zveřejňování obsahu testu).

Jedině, jako když v Číně chtějí sbírat dlouhodobě data o lidech v obrovském měřítku (https://zpravy.idnes.cz/bodovani-cinanu- ... anicni_mlb). Ale to snad nikdo rozumný nemůže chtít.
elektronický podpis přeci existuje, elektronicky funguje bankovnictví, fungují bitcoiny, opravdu si myslím že pokud tomu někdo rozumí dokáže říci zda lze zabezpečit tento systém. Navíc znovu opakuji mě to v podstatě nezajímá jak to zařídit jen říkám že přímá demokracie není samospasná a když už by měla nastat tak bych viděl jako racionální s mocí převést na lidi také zodpovědnost. To je celé.

TomasMikus
Příznivec Pirátů – Praha

Příspěvek od TomasMikus » 16 srp 2017, 20:10

Vit.Jurasek píše:
TomasMikus píše:Ano existuje podle mého názoru ideální koncept kdy občané budou deno-denně hlasovat o různých věcech ale pouze pokud projdou kvalifikačním testem minimálních znalostí o problému.
Kvalifikační otázky:
- před referendem o Euru: "Jste tak natvrdlý, abyste nevěřil tomu, že nás euro spasí?" [správná odpověď: NE], "O kolik se zvednou platy, když přejdeme na euro?" [správná odpověď: Cokoliv nad 10 %]
- před referendem o Czexitu: "Kdo je největším nepřítelem lidstva?" [správná odpověď: Rusko]
- před parlamentními volbami: "Jste zaměstananý v Anofertu?" [správná odpověď: ANO] "Souhlasíte s tím, že pojídání mrtvol jiných živočichů je nepřijatelné?" [správná odpověď: ANO]
nebo z druhé strany:
- před parlamentními volbami: "Měli viset komunisti na lampách?" [správná odpověď: NE] "Přinesl kapitalismus zkázu českému státu?" [správná odpověď: ANO] "Kdo je největším ochráncem čechů?" [správná odpověď: Rusko]

A teď bych rád slyšel, kdo zabrání fašistům, komunistům, sociopatickým ekonomům, ekologům, veganům, dobroserům a extremistům z jiných skupin v tom, aby potlačili svoji opozici?
No pane Jurasku možná vám to připadá vtipné mě to spíše připadá jako že jste si nepřečetl co jsem psal
Dotazy lze stavět například tak že pouze ověří faktické znalosti předkládaného textu tedy to že člověk si alespoň přečetl podklady. Samozřejmě že není možné ptát se na názory voliče.
jinak já tu nepropaguji vůbec přímou demokracii jen říkám že pokud by už měla být pak bych hledal cesty jak s mocí kterou by volič dostal do svých rukou bych svázal také určitou míru zodpovědnosti jak se to provede je mi celkem jedno toto je jedna z variant která mě napadá.

Vit.Jurasek

Příspěvek od Vit.Jurasek » 17 srp 2017, 10:17

TomasMikus píše: Dotazy lze stavět například tak že pouze ověří faktické znalosti předkládaného textu tedy to že člověk si alespoň přečetl podklady. Samozřejmě že není možné ptát se na názory voliče.
Jistě - jde to udělat rozumně, ale ptát se na názory voliče samozřejmě možné je a dělo by se to. Nebylo by to morálně správné, ale možné to je a tudíž by se tak dělo. A kdo by určil, které texty jsou relevantní k danému tématu? Jak by se vám líbilo, kdyby povinnou zkoušenou literaturou k ekonomickým otázkám byla četba Marxe? a on má k ekonomice velmi relevantní postoj, jen je velmi, velmi jednostranný.
TomasMikus píše:...jak se to provede je mi celkem jedno toto je jedna z variant která mě napadá.
Ale to JAK je ta nejzásadnější část, bez které nemá moc smysl diskutovat.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vit.Jurasek za příspěvky (celkem 2):
Idaho, Ales.Sura

Honza.Dvorak
Místní předsednictvo
Profese: Systémový analytik
Dal poděkování: 242 poděkování
Dostal poděkování: 659 poděkování

Příspěvek od Honza.Dvorak » 17 srp 2017, 10:22

Obávám se, že tohle nemá řešení. Je třeba zvážit míru rizika jestli referenda ano s tím rizikem, že může být odhlasováno něco co není ve veřejném zájmu a pak by bylo dobré se bavit nad mechanismy jak tomuto zabránit. A nebo jestli referenda ne a využívat standardní prvky zastupitelské demokracie co to jde.
Ing. Jan Dvořák
Člen AO, předsedající CF, člen KS OLK, vedoucí AO OLK, 1. místopředseda MS Olomouc
Chci každý den udělat něco, aby Země byla lepším místem k životu.

TomasMikus
Příznivec Pirátů – Praha

Příspěvek od TomasMikus » 17 srp 2017, 13:17

Vit.Jurasek píše:[
Jistě - jde to udělat rozumně, ale ptát se na názory voliče samozřejmě možné je a dělo by se to. Nebylo by to morálně správné, ale možné to je a tudíž by se tak dělo. A kdo by určil, které texty jsou relevantní k danému tématu? Jak by se vám líbilo, kdyby povinnou zkoušenou literaturou k ekonomickým otázkám byla četba Marxe? a on má k ekonomice velmi relevantní postoj, jen je velmi, velmi jednostranný.

.
Prosím Vás každý státní akt má snad svá pravidla, stejně tak navrhnout zákon, navrhnout jeho hlasovatelnou podobu, navrhnout podklady a navrhnout otázky, to vše by byl ustálený definovaný proces musely by být stanoveny kompetence lidí a jejich zodpovědnost za řadu souvisejících věcí takže možný typ otázky by byl přesně definován a za výběr otázek by byl někdo zodpovědný a odvolatelný.ten proces by se zase až tak od dnešních postupů nelišil a na lidi kteří by to připravovali by to kladlo velké nároky v tom že by se jim snadno mohlo stát že by zákon nebyl přijat pro nezájem minimálního počtu voličů nutných k přijetí. je možné že zákonů by se tak příjímalo mnohem méně něž dnes což by se možná ukázalo jako nejlepší efekt tohoto systému. byla by tak automaticky eliminována řada zákonů které se týkají jen malých zájmových skupin a byly by v souladu s celospolečenským konsenzem což by jim zase naopak pokud by byly přijaty dávalo šanci na dlouho existenci. legislativní smršť by tak ustala a na každou kravinu by se nehledal nový zákon ale spíše cesty jak zvýšit vymahatelnost práva.
Příkladem může být protikuřácký zákon který by byl úplně zbytečný kdyby se lidé domáhali toho aby nikdo nemohl poškozovat jejich zdraví a zasahovat negativně do jejich osobního prostoru. Pak by bylo vyloučené aby si někdo v uzavřeném veřejném prostoru zapálil i bez protikuřáckého zákona.
a jsme zase zpět odkud jsme vyšli žádný systém nevyřeší za lidi občany jejich neúctu k zákonům ke svobodě vlastní ani ostatních ignorantství zbabělost a nepoctivost.
Naposledy upravil(a) TomasMikus dne 17 srp 2017, 13:26, celkem upraveno 2 x.

TomasMikus
Příznivec Pirátů – Praha

Příspěvek od TomasMikus » 17 srp 2017, 13:23

Honza.Dvorak píše:Obávám se, že tohle nemá řešení. Je třeba zvážit míru rizika jestli referenda ano s tím rizikem, že může být odhlasováno něco co není ve veřejném zájmu a pak by bylo dobré se bavit nad mechanismy jak tomuto zabránit. A nebo jestli referenda ne a využívat standardní prvky zastupitelské demokracie co to jde.
standardní zastupitelská demokracie rozhodně není přežitým konceptem a snaha ji zpochybňovat třeba pod záminkou zavedení přímé demokracie má spíše ve skutečnosti temné motivy jejichž cílem je destabilizovat naši zemi, EU a NATO.

TomasMikus
Příznivec Pirátů – Praha

Příspěvek od TomasMikus » 17 srp 2017, 13:31

Vit.Jurasek píše:

TomasMikus píše:...jak se to provede je mi celkem jedno toto je jedna z variant která mě napadá.
jak by to mohlo vypadat jsem navrhl zkuste navrhnout něco lepšího

Vit.Jurasek

Příspěvek od Vit.Jurasek » 17 srp 2017, 13:57

TomasMikus píše:
Vit.Jurasek píše:
jak by to mohlo vypadat jsem navrhl zkuste navrhnout něco lepšího
Já jsem proti omezení volebního práva, protože nebezpečí zneužití je obrovské a zisk z toho je velmi neurčitý. Takže já jsem za aktuální stav plošného volebního práva postaveném primárně na zastupitelské demokracii.

Pokud bych dělal nějakou formu liquid democracy, nebo třeba třetí komoru parlamentu - dejme tomu lidovou, která by se nescházela osobně a hlasovala by otevřeně přes internet a mohl by se do ní dostat každý, kdo by nasbíral podporu. Dejme tomu alespoň 100 hlasů a jeden člověk by mohl dát podporu třeba 5 kandidátům. Takže by formálně mohlo být maximálně 2mil. lidí. Ale nemohli by se sem dostat lidi, kteří se s nikým nestýkají, nikoho neznají nebo je všichni nenávidí.

Otevřené hlasování by řešilo spoustu problémů, které má elektronické hlasování. Co by se dalo této komoře za pravomoce je otázka, ale mohla by fungovat jako lidové veto se stejnou váhou jako když zákon odmítne senát. A taky by to mohlo fungovat jako předstupeň před vyšší politikou, ze kterého by za protopolitiky zůstávala stopa jak hlasovali a lidi by mohli mít lepší přehled než jen sliby.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vit.Jurasek za příspěvek:
Vojtech.Pikal

Odpovědět

Zpět na „Členské ankety“