Elektronické volby

Aktuální kauzy týkající se programu a politiky Pirátů.
Pravidla fóra
Toto je veřejné fórum, které nesděluje politická stanoviska či názory Pirátské strany. Dodržujte prosím jeho pravidla.
Do vnitrostranické diskuse se mohou naši příznivci zapojit, pokud vstoupí do příslušné skupiny registrovaní příznivci.
Pavel.Moravec
Člen KS Jihomoravský kraj
Profese: IT
Dal poděkování: 9250 poděkování
Dostal poděkování: 4732 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektronické volby

Příspěvek od Pavel.Moravec » 27 říj 2017, 08:40

Petr.Vileta píše:
Roman.Kucera píše:Když můžeš jít druhý den elektronickou volbu jít změnit, aby byla opravdu tajná, tak fakt nechápu smysl té předchozí elektronické volby.
Vysvětlím.

Jsi normální Roj, hodně líný, už postarší, na gauči před TV s pivem v ruce čumíš na sportovní přenos. Furt dobrý?
Tak pokračuju ... místo reklamy na Prostenal ti tam pustí nějakou pitomost. Chvíli nechápeš, pak se praštíš do čela "No jo, dyť voni sou přece volby. Mámo, podej mobil." OFFTOPICZapomněl jsem zmínit, že ses oženil. Z lenosti a z donucení. :twisted: Furt pobíráš?
Tak dál ... namačkáš tam do PSP Piráty, na prezidenta Bc., Mgr. at Mgr., Ing., JUDr., prof. Jakuba Michálka Ph.D. Pak se ozve zlověstné "Táto, koho volíš?" :?: :!: Žena ti vytrhne z ruky mobil, zrudne vzteky, vyrazí ti pivo z ruky a přetáhne tě válečkem na nudle. "Okamžitě tam namačkej Babiše, nebo ti líp nebude." Pod hrozbou hladovění a s 20 cm nožem na krční tepně dobrovolně změníš volbu.

Takže se druhý den, tajně, aby to nezjistila, během venčení psa a vysypávání odpadků, dostavíš do volební místnosti a odvolíš do urny.

Furt to pobíráš? :?
Takže chceš říct, že ty e-volby jsou pro postaršího Roj-e k ničemu. Příště bude Roj hlasovat jen fyzicky, odpustí si domácí výlev manželky a následný trest v podobě sexuálně pusté noci. Furt to pobíráš?

Dál si představ Roj-e o pár let později, kterak je tak starej že sám do volební místnosti nedojde. Manželka jej donutí hlasovat pro Pitomia a zkontroluje, že si nepožádá o zaslání volební urny domů. "Dobrovolně" tak kvůli e-volbám Roj hlasuje pro někoho koho nechce.

Dál si toto představ v masovějším měřítku v domově pro důchodce. Kde zvlášť s průměrnou počítačovou gramotností ti ani spousta důchodců nebude tušit, že byli takto nějak podvedeni.

A ještě jeden filozofický argument: vážně si myslíte že "dobrovolné" vzdání se tajnosti/anonymity u hlasování odpovídá principům demokracie? Jak zajistíte, že lidé hlasující veřejně tak jednali doopravdy dobrovolně?

Tento argument (vynucenou e-volbu lze zrušit fyzickou volbou) zde padl už párkrát. A párkrát byl vyvrácen. Stačí číst. Naposledy jsi mi Petře i [piratske-kauzy-f353/elektronicke-volby- ... ml#p524228]přitakal[/url].

Honíme se tady v kruhu OFFTOPICasi jako důsledek té asexuální noci po e-volbách :D. Dokola zde zaznívají argumenty, proč jsou e-volby nebezpečné (dílčí body zaručit lze, dohromady ale ne, všude srovnávám s dnešními fyzickými volbami):
  • nelze zaručit bezpečnost
  • nelze zaručit anonymitu garantovanou Ústavou
  • nezle předejít velrybářství
  • jakýkoliv podvod lze mnohem lépe škálovat (např. neexistuje ekvivalent OVK které by byly zodpovědné za dílčí součty, nebo stačí 1 backdoor a celý systém je v háji)
  • už i Krtek jakožto odborník na IT a na všechno se vykašlal na obhajobu e-voleb
Já měl za to, že Piráti jsou strana co slyší na faktické argumenty a dle nich prosazuje správné řešení, které/byť jde často proti proudu. Fajn, zkuste toto použít zde. Fakta a argumenty zde zazněly, proti proudu všeobecné nálady ve společnosti jak jsou e-volby skvělé jít můžete.

Zkuste se oprostit od dogmat která máte v hlavě a začít si budovat názor na e-volby jen z tohoto vlákna. Já byl před čtením vlákna přesvědčen o smysluplnosti e-voleb a já svůj názor dokázal opravit. O tom že jsem ryze racionálně založený člověk snad víte..
Tito uživatelé poděkovali autorovi Pavel.Moravec za příspěvky (celkem 9):
Roman.Kucera, Petr.Lysek, Rostislav.Reha, torrespondent, Dominika.Michailidu, Vojtech.Pikal, Tom Adamec, Roman.Semik, Vit.Jurasek
Bývalý správce @PiratiJMK i @PiratePartyCZ, bývalý člen KK.

Roman.Kucera
Republikový výbor
Dal poděkování: 10271 poděkování
Dostal poděkování: 18877 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Roman.Kucera » 27 říj 2017, 08:49

Péťo, že by klerosa? I za komoušů, v době dnes zákonem definované jako TOTALITA, jsi se mohl DOBROVOLNĚ VZDÁT ANONYMITY. Ta dobrovolnost z toho udělala tu totalitu.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Roman.Kucera za příspěvky (celkem 6):
Pavel.Moravec, Ivo.Vasicek, Rostislav.Reha, torrespondent, Vojtech.Pikal, Vit.Jurasek
Pirátem se člověk nestává, pirátem se rodí!

Pavel.Moravec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pavel.Moravec » 27 říj 2017, 14:26

Další argumenty proti e-volbám: https://tech.ihned.cz/c1-65930890-volby- ... ad-pohodli :
Český systém zpracování volebních výsledků je proto jednoduchý, transparentní i odolný proti manipulaci. A také velmi rychlý, neboť i přes manuální zpracování jsou data k dispozici už pár hodin po uzavření volebních místností. Rozhodně je důvěryhodnější než například systém voleb v USA, kde se využívá hlasovacích strojů, u nichž většina modelů obsahuje známé a triviálně zneužitelné bezpečnostní chyby.

I kvůli americké zkušenosti je nutné se bránit změnám stávajícího českého systému a jeho náhradě nebo doplnění elektronickým nebo korespondenčním hlasováním. Přestože to zní zpátečnicky, zavedení elektronických či korespondenčních voleb by přineslo nezanedbatelné nebezpečí manipulace s hlasy. Náznaky toho, jak lze ovlivnit výsledky, je možné spatřovat například v nedoručení volebních průkazů části registrovaných voličů. V současném systému je pár ztracených hlasů irelevantních, ale v případě korespondenčního hlasování by byla rizika mnohem větší.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Pavel.Moravec za příspěvky (celkem 4):
Jiri.Ulip, torrespondent, Idaho, Roman.Kucera

Ondra.kl
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Profese: ICT administrátor
Dal poděkování: 475 poděkování
Dostal poděkování: 2568 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ondra.kl » 27 říj 2017, 17:47

Pavel.Moravec píše:Další argumenty proti e-volbám:
To nejsou argumenty proti e-volbám. To jsou jen argumetny proti americkému provedení e-voleb.

... to je jako by jsi odsoudil demokraci na základě její nedokonalé aplikace ve sterověkém řecku.

Pavel.Moravec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pavel.Moravec » 27 říj 2017, 17:59

Ondra.kl píše:
Pavel.Moravec píše:Další argumenty proti e-volbám:
To nejsou argumenty proti e-volbám. To jsou jen argumetny proti americkému provedení e-voleb.

... to je jako by jsi odsoudil demokraci na základě její nedokonalé aplikace ve sterověkém řecku.
Zčásti fair point. Ale v USA taky začali s na tehdejší dobu superbezpečnými hlasovacími automaty, kde žádná bezp.hrozba tehdy nebyla známa. Dnes jsou a stát s tím nic nedělá.

U nás se obávám stejného vývoje. Když se podíváš na diletantský přístup státu v IT, pak jakou mám jako občan záruku, že volební systémy budou pravidelně aktualizovány? I poté, co to Piráti prosadí a odejdou do opozice? Když pravidelně aktualizovány nebudou, systém nebude dostatečně věrohodný. Ale výsledky voleb platné budou, dokud někdo neprokáže manipulaci - hlava 22.

Tedy e-volby mají o starost více. Před každým hlasováním je nutné systém znovu (částečně) ověřit oproti nově objeveným bezpečnostním chybám, a případně aktualizovat. Každý takový (větší) zásah si vyžádá i nový bezpečnostní audit. Toto u fyzických voleb prakticky neexistuje.

Tedy i kdybych věřil státu, že bude systémy pravidelně aktualizovat (ehm, ehm), připočtěte si tento požadavek výše jako další nutný pro uskutečňování e-voleb.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Pavel.Moravec za příspěvky (celkem 7):
Jiri.Ulip, Rostislav.Reha, Radek.Simkanic, next_ghost, Idaho, torrespondent, Vit.Jurasek

Petr.Vileta
Místní předsednictvo
Profese: živnostník, programátor
Dal poděkování: 22868 poděkování
Dostal poděkování: 19828 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Vileta » 27 říj 2017, 22:11

Pavel.Moravec píše:Takže chceš říct, že ty e-volby jsou pro postaršího Roj-e k ničemu.
To byl především vtip, ale chtěl jsem tím poukázat na to, že lidé mají nejrůznější motivace, proč by chtěli volit elektronicky. Lenost, neschopnost se dostat do volební místnosti (invalidita nebo pobyt v Austrálii, to je jedno) a nebo klidně i ten strach z manželky, zaměstnavatele, případně touha za hlas dostat stovku.
Už dnes může ředitel nějaké "součásti koncernu" nějak šikovně nominovat své loajální příznivce do volebních komisí, kde ohlídají, že si zaměstnanci neřeknou o nové volební lístky. No a ty, co jim přišly domů, pěkně předem protřídí a ponechá v obálce pouze ten správný. Buď to projde a zaměstnanec dostane vánoční prémii 1000 Kč, nebo to neprojde a zaměstnanec se stane "nadbytečným". ;)
Pavel.Moravec píše:Naposledy jsi mi Petře i přitakal.
Kde ti takám? Žádný palec jsem neodebíral, takže pokud s tím někdo neumí manipulovat, musel jsi dát špatný odkaz.
Poslední místopředseda místního sdružení Plzeň
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.

torrespondent
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Profese: např. právník, grafik, student práva
Dal poděkování: 361 poděkování
Dostal poděkování: 800 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od torrespondent » 29 říj 2017, 20:11

Pavel.Moravec píše:Když se podíváš na diletantský přístup státu v IT, pak jakou mám jako občan záruku, že volební systémy budou pravidelně aktualizovány? I poté, co to Piráti prosadí a odejdou do opozice? Když pravidelně aktualizovány nebudou, systém nebude dostatečně věrohodný. Ale výsledky voleb platné budou, dokud někdo neprokáže manipulaci - hlava 22.
jenom detail, tohle není hned nutně Hlava 22, jako v případě toho Wisconsinu. Sice neznám příslušné zákony, ale doufám, že v ČR by snad nic nebránilo předvést vědecký důkaz před soudem, a dosáhnout tím odstavení nebezpečných terminálů.
Tito uživatelé poděkovali autorovi torrespondent za příspěvek:
Pavel.Moravec

Karel666
Profese: Mám
Dal poděkování: 58 poděkování
Dostal poděkování: 121 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Karel666 » 30 říj 2017, 10:29

Já půjdu proti proudu, kromě lidí co jsou v zahraničí co mi přinese, že jednou za x let nemusím jít na "radnici" volit osobně, ale budu sedět před televizí.

Abychom si rozuměli, beru přínos vzdáleného přístupu vs zabezpečení u podávání u úřadu, kde je to spojeno s mým jménem jako super. Příkladem, podání žádosti o nový řidičák až po finanční přiznání (kdy vůbec nedokážu pochopit situaci, kdy KU má kupní smlouvu s cenou, finančnák kupní cenu i datum kdy to bylo uskutečněno a přesto mi přijde papír, že musím něco vyplnit místo složenky...)

ALE, zde se reálně říká, že nelze 100procentně zabezpečit žádné volby, ale nejmenší riziko je u papírových. Faktem zůstává, že statisticky v Estonsku se nezvýšila docházka. Proč je tak důležitá otázka vzdálené volby a právě pro volby nemůže zůstat tradiční institut, že musím dojít na místo v místě bydliště osobně a ten papír tam vhodit?
Většina argumentů je jak donutit lenošného voliče co rezignoval, aby šel volit. Tedy chcete tímto řešit ne "usnadnění", ale rezignaci. Proč tedy místo toho vychovávat občana (i když to nezní hezky), aby se zajímal o své okolí a volbu místo řešení následných projevů jako by se u angíny řešila vysoká tepolota, ale neřešil bakterie co za ni může...
Tito uživatelé poděkovali autorovi Karel666 za příspěvky (celkem 4):
Pavel.Moravec, Vojtech.Pikal, next_ghost, Vit.Jurasek

Jan.Hosek
Člen KS Jihočeský kraj
Profese: programátor
Dal poděkování: 60 poděkování
Dostal poděkování: 101 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan.Hosek » 30 říj 2017, 13:19

Ufff, prošel jsem si celé vlákno. Některé příspěvky velmi zběžně, protože se mi zdá, že se tady diskuse někdy točí v kruhu. (chceme to, možná takhle by to šlo, nejde to, vzdejte to, nechci to, támhle to dělají blbě a proto to nejde, ale já chci volit na mobilu)

Vrátím se k prvnímu příspěvku, který vidím ve vláknu, kde požadavky byly takovéto:
next_ghost píše:Elektronické volby jsou sice skvělá myšlenka, ale jejich bezpečná implementace je brutálně složitá. Tady je seznam těch nejdůležitějších požadavků, které volební prostředek musí splňovat, jinak se dají volby celkem jednoduše zfalšovat:
  1. Systém nesmí stejnému voliči umožnit hlasovat víc než jednou.
  2. Z odevzdaných hlasů nesmí jít zpětně určit, kdo jak hlasoval. Ani pro malý zlomek z celkového počtu hlasujících.
  3. V případě pochybností musí být možné nezávisle ověřit součty hlasů i to, že je od okamžiku odevzdání nikdo neoprávněně nezměnil. (Oprávněná změna je možná jen v systémech, které voliči umožňují dodatečně změnit svůj vlastní hlas.)
  4. Výsledek voleb nesmí záviset na důvěryhodnosti jediné osoby.
Jsem přesvědčen, že takové podmínky splnit jde a nemusí to být těžké a drahé. Orientuji se v blockchain technologiích a říkám si, že například Zcash (decentralizovaná kryptoměna s volitelnou anonymitou) požadované vlastnosti má. Popíšu zde jak by vypadala volba po internetu, jako alternativa k volbě voličského průkazu (Jsem si vědom, že Romanovi se nelíbí ani to, ale to prosím se mnou nediskutujte. Já chci rozeběhnou diskusi, jak by to mohlo jít a jaké z toho plynou skvělé možnosti, ne jak byl život bez mobilů lepší):
  1. Volič si si nainstaluje (jednu z open source implementací pro mobil,PC, nebo třeba i hw bitcoin peněženku jako https://trezor.io/) volebního klienta a vygeneruje si klíče pro volby kterých se chce zůčastnit.
  2. Veřejnou část použije v žádosti o volební token (obdoba voličského průkazu) buď datovou schránkou nebo osobně na příslušném městském úřadě. Úředník postupuje analogicky s vydáním průkazu, člověka si vyškrtne ze seznamu, připojí adresu na kterou byl vydán token. V blockchainu (veřejná databáze na internetu) přibude záznam, že nějaký (další) volič v tomto okrsku volí elektronicky.
  3. Volič si přijme token ve svém klientovi a je spokojený, že bude moct volit třeba z Antarktidy.
  4. V definovaném období může anonymně odevzdat svůj hlas (možnost změnit svojí volbu během hlasování, není u kryptoměn žádaná, tak nevím jak přesně by to šlo, ale nemyslím že by to měl být problém implementovat)
  5. Po hlasování se odtaní klíče pro spočítání výsledků voleb. Každý si může ve svém volebním klientu prohlédnout celý proces voleb a sečíst výsledky.
  6. Vše je veřejné, každý si může ověřit v kterém okrsku bylo kolik elektronických voličů (jednotlivé komise vidí i jména, v případě vysokého počtu e-voličů v domově důchodců se jich půjdou zeptat a pak půjdou za tím kdo vydal tokeny). Každý může přepočítat všechny elektronické hlasy. Každý si může ověřit, že jeho vlastní token doplul, tam kam měl. Nikdo jiný, bez znalosti soukromých klíčů nedokáže propojit voliče a hlas.
Jak to splňuje požadované vlastnosti?
  1. Každý e-volič dostane jeden token a tím může (a i nemusí) volit. Je zpětně dohledatelné, kdo dostal tokeny.
  2. Jak je zajištěna anonymita je těžké na vysvětlení, sám jsem nestudoval detaily, ale jde to. https://zerocash-project.org/media/pdf/z ... 140518.pdf
  3. Jelikož všechny přijaté hlasy jsou veřejné už v průběhu voleb, tak si to může ověřit úplně každý.
  4. Systém může běžet centralizovaně nebo decentralizovaně, náchylný může být DoS útoky, na pokusy některé hlasy nezapočítat, ale ne na manipulace se započítanými hlasy.
Hledám, jestli už někdo neimplementoval takový volební systém a nacházím https://followmyvote.com/. Popisují ty vlastnosti, které chceme. Nejsem si jist, jestli implementace nezaostává za vizí (na githubu moc aktivity letos nemají), ale jako vize se mi to zdá velmi realistické. Možná bysme jim mohli napsat, že Pirátská strana v Evropě chce vidět co mají. :-) Nabízí tam demo.

Na závěr shrnu výhody a nevýhody takto postaveného internetového hlasování, které vidím:

Nevýhody
  • Zabezpečení každého jednotlivého hlasu závisí na zabezpečení zařízení, ze kterého volí.
  • Není jisté, že anonymita hlasu vydrží na věky. Ale prolomení dnešních šifer nelze očekávat tak brzo, aby nás to tolik trápilo.
  • Většina lidí by nerozuměla jak to funguje, ale buď by jim to nevadilo, nebo by volili papírem.
Výhody
  • Vládní infrastruktura může být jednoduchá a levná. Bezpečnost je zajištěna veřejností dat.
  • Není prostor pro neodhalitelnou manipulaci s hlasy, vše je veřejné a ověřitelné.
  • Otevření netušených možnosti jiných forem hlasování a rozhodování na všech úrovních státní správy a i mimo ní.
Co si o tom myslíte?

Honza
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Hosek za příspěvky (celkem 4):
Tomas.Martinek, Vojtech.Pikal, Petr.Vileta, Roman.Semik

torrespondent
Profese: např. právník, grafik, student práva
Dal poděkování: 361 poděkování
Dostal poděkování: 800 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od torrespondent » 30 říj 2017, 19:07

honza.h píše:Ufff, prošel jsem si celé vlákno. Některé příspěvky velmi zběžně, protože se mi zdá, že se tady diskuse někdy točí v kruhu. (chceme to, možná takhle by to šlo, nejde to, vzdejte to, nechci to, támhle to dělají blbě a proto to nejde, ale já chci volit na mobilu)
...OFFTOPICVrátím se k prvnímu příspěvku, který vidím ve vláknu, kde požadavky byly takovéto:
[quote="next_ghost"]Elektronické volby jsou sice skvělá myšlenka, ale jejich bezpečná implementace je brutálně složitá. Tady je seznam těch nejdůležitějších požadavků, které volební prostředek musí splňovat, jinak se dají volby celkem jednoduše zfalšovat:
[list=1]
[*]Systém nesmí stejnému voliči umožnit hlasovat víc než jednou.[/*]
[*]Z odevzdaných hlasů nesmí jít zpětně určit, kdo jak hlasoval. Ani pro malý zlomek z celkového počtu hlasujících.[/*]
[*]V případě pochybností musí být možné nezávisle ověřit součty hlasů i to, že je od okamžiku odevzdání nikdo neoprávněně nezměnil. (Oprávněná změna je možná jen v systémech, které voliči umožňují dodatečně změnit svůj vlastní hlas.)[/*]
[*]Výsledek voleb nesmí záviset na důvěryhodnosti jediné osoby.[/*]
[/list]
Jsem přesvědčen, že takové podmínky splnit jde a nemusí to být těžké a drahé. Orientuji se v blockchain technologiích a říkám si, že například Zcash (decentralizovaná kryptoměna s volitelnou anonymitou) požadované vlastnosti má. Popíšu zde jak by vypadala volba po internetu, jako alternativa k volbě voličského průkazu (Jsem si vědom, že Romanovi se nelíbí ani to, ale to prosím se mnou nediskutujte. Já chci rozeběhnou diskusi, jak by to mohlo jít a jaké z toho plynou skvělé možnosti, ne jak byl život bez mobilů lepší):
  1. Volič si si nainstaluje (jednu z open source implementací pro mobil,PC, nebo třeba i hw bitcoin peněženku jako https://trezor.io/) volebního klienta a vygeneruje si klíče pro volby kterých se chce zůčastnit.
  2. Veřejnou část použije v žádosti o volební token (obdoba voličského průkazu) buď datovou schránkou nebo osobně na příslušném městském úřadě. Úředník postupuje analogicky s vydáním průkazu, člověka si vyškrtne ze seznamu, připojí adresu na kterou byl vydán token. V blockchainu (veřejná databáze na internetu) přibude záznam, že nějaký (další) volič v tomto okrsku volí elektronicky.
  3. Volič si přijme token ve svém klientovi a je spokojený, že bude moct volit třeba z Antarktidy.
  4. V definovaném období může anonymně odevzdat svůj hlas (možnost změnit svojí volbu během hlasování, není u kryptoměn žádaná, tak nevím jak přesně by to šlo, ale nemyslím že by to měl být problém implementovat)
  5. Po hlasování se odtaní klíče pro spočítání výsledků voleb. Každý si může ve svém volebním klientu prohlédnout celý proces voleb a sečíst výsledky.
  6. Vše je veřejné, každý si může ověřit v kterém okrsku bylo kolik elektronických voličů (jednotlivé komise vidí i jména, v případě vysokého počtu e-voličů v domově důchodců se jich půjdou zeptat a pak půjdou za tím kdo vydal tokeny). Každý může přepočítat všechny elektronické hlasy. Každý si může ověřit, že jeho vlastní token doplul, tam kam měl. Nikdo jiný, bez znalosti soukromých klíčů nedokáže propojit voliče a hlas.
Jak to splňuje požadované vlastnosti?
  1. Každý e-volič dostane jeden token a tím může (a i nemusí) volit. Je zpětně dohledatelné, kdo dostal tokeny.
  2. Jak je zajištěna anonymita je těžké na vysvětlení, sám jsem nestudoval detaily, ale jde to. https://zerocash-project.org/media/pdf/z ... 140518.pdf
  3. Jelikož všechny přijaté hlasy jsou veřejné už v průběhu voleb, tak si to může ověřit úplně každý.
  4. Systém může běžet centralizovaně nebo decentralizovaně, náchylný může být DoS útoky, na pokusy některé hlasy nezapočítat, ale ne na manipulace se započítanými hlasy.
Hledám, jestli už někdo neimplementoval takový volební systém a nacházím https://followmyvote.com/. Popisují ty vlastnosti, které chceme. Nejsem si jist, jestli implementace nezaostává za vizí (na githubu moc aktivity letos nemají), ale jako vize se mi to zdá velmi realistické. Možná bysme jim mohli napsat, že Pirátská strana v Evropě chce vidět co mají. :-) Nabízí tam demo.

Na závěr shrnu výhody a nevýhody takto postaveného internetového hlasování, které vidím:

Nevýhody
  • Zabezpečení každého jednotlivého hlasu závisí na zabezpečení zařízení, ze kterého volí.
  • Není jisté, že anonymita hlasu vydrží na věky. Ale prolomení dnešních šifer nelze očekávat tak brzo, aby nás to tolik trápilo.
  • Většina lidí by nerozuměla jak to funguje, ale buď by jim to nevadilo, nebo by volili papírem.
Výhody
  • Vládní infrastruktura může být jednoduchá a levná. Bezpečnost je zajištěna veřejností dat.
  • Není prostor pro neodhalitelnou manipulaci s hlasy, vše je veřejné a ověřitelné.
  • Otevření netušených možnosti jiných forem hlasování a rozhodování na všech úrovních státní správy a i mimo ní.
[/ot]
Co si o tom myslíte?
[/quote]
Ještě bych do seznamu doplnil "inovátory nad věcí".
Ti se zjeví, veškeré protiargumenty označí za názor, a nabídnou vlastní řešení, jež je natolik pokrokové, že nemusí uvažovat podružnosti, jako je konec životnosti kryptosystémů s diskrétním logaritmem OFFTOPIC:"prolomení dnešních šifer nelze očekávat tak brzo, aby nás to tolik trápilo" LOL, neauditovatelný hardware (...ehm ehm Infineon Technologies RSA library clusterfuck občanek Estonska, Slovenska, TPM většiny značek. Dále Intel Management Engine, atd, atd), statisticky neměnnou volební účast po zavedení e-voleb v Estonsku a Norsku (takže proč volit jednoduše, když se dá utratit balík za IT), ustoupení od e-voleb v technologicky a společensky vyvinutějších státech EU (Francie, Německo,..), atd.

Blockchain je super, ale neřeší základní problémy. Vítej :)

=======
https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1 ... 1381881028
premiéra 29. 10. 2017, 02:30
ing.Tomáš Martínek, poslanec, pro ČT:
"Pro ČR je vhodné inspirovat se estonským modelem"
...
"Volič musí mít v počítači čtečku občanského průkazu s čipem"
tak jsme rádi, že jsme se z ČT v neděli v půl třetí ráno mohli dozvědět, pro kterou variantu e-voleb se rozhodl MO :)
Můžu vědět kde je o tom zápis?
Tito uživatelé poděkovali autorovi torrespondent za příspěvky (celkem 4):
Pavel.Moravec, Marek.Necada, Rostislav.Reha, Roman.Kucera

Rychlá odpověď

Odpovědět

Zpět na „Pirátské kauzy“