Michálkovo prolomení mlčenlivosti advokátů kvůli daním?

Prostor pro diskuzi k tématu činnosti poslaneckého klubu a všeho okolo sněmovny, včetně dotazů na jednotlivé poslance.

Moderátor: Poslanci

Odpovědět
Tomas.Pastircak
Člen KS Plzeňský kraj
Profese: Informatik
Dal poděkování: 164 poděkování
Dostal poděkování: 536 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Michálkovo prolomení mlčenlivosti advokátů kvůli daním?

Příspěvek od Tomas.Pastircak » 22 bře 2018, 11:02

S tím stylem si dovolím celkem souhlasit, více trpělivosti a vysvětlování, méně zkratek a argumentů ad hominem... Méně "advokátská lobby nám zabránila prosadit" a více "nepovedlo se nám prosadit", to je imho ta pokora, která je potřeba.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas.Pastircak za příspěvky (celkem 8):
Yossi, Vit.Jurasek, Dalibor.Zahora, Ondrej.Profant, Pavel.Moravec, Rostislav.Reha, Petr.Vileta, Jakub.Dedek
Bojovník za méně argumentů ad hominem

klivan
Příznivec Pirátů – Ústecký kraj
Profese: lékař
Dal poděkování: 400 poděkování
Dostal poděkování: 437 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od klivan » 22 bře 2018, 11:22

Tomas.Pastircak píše:
22 bře 2018, 11:02
S tím stylem si dovolím celkem souhlasit, více trpělivosti a vysvětlování, méně zkratek a argumentů ad hominem... Méně "advokátská lobby nám zabránila prosadit" a více "nepovedlo se nám prosadit", to je imho ta pokora, která je potřeba.
Pokora je třeba. :oops:
politici.jpg
Tito uživatelé poděkovali autorovi klivan za příspěvky (celkem 2):
Ondrej.Profant, Petr.Vileta
...pes chcíplý hlady u svých vrat, předpověděl státu pád...

Idaho
Profese: právník
Dal poděkování: 56 poděkování
Dostal poděkování: 586 poděkování

Příspěvek od Idaho » 22 bře 2018, 14:27

To vystoupení v ČT byla tragédie. Začnu více méně od konce. Říci JUDr. Sokolovi "pane kolego" je mimo etiketu a bylo to velmi neslušné. Je to JUDr. a advokát k tomu. Ani advokát s titulem Mgr. by neměl advokátovi s titulem JUDr. říci pane kolego. Poslanec prostě není kolegou advokáta.

Věcná úroveň u Jakuba Michálka nebyla, protože v interpretaci paragrafového znění je dost slabý. Drží nějakou svoji představu, jak by si představoval, že by se to mělo vykládat. Ale nechce slyšet, že to takový výklad velmi pravděpodobně mít nebude. Nechce slyšet, že odkazy nefungují, jak si myslí. Pokud přizná, že to nepsal, protože by byla katastrofa, kdyby to psal sám, tak jak může tvrdit, že to je schopen správně interpretovat? Měl hroznou kliku, že takový Munzar nebyl taky žádná hvězda.

Nebyla tam naprosto žádná argumentace věcná, jen obecné mlžení. Jakub Michálek tam dává do souvislosti naprosto k sobě nepatřící věci. Problematika transakčních poplatků vůbec nesouvisí s advokátní mlčenlivostí, to je obecný problém daňové správy, kdy tato musí být schopná věcně rozpoznat nepřiměřenou transakční cenu. Pak může být něco doměřováno. To ale není něco, co by tajil advokát. Ono i to rozpletení toho řetězce subjektů samo o sobě neznamená, že půjde něco doměřit. Přeci fakt, že za nějakým subjektem je XY neznamená samo o sobě, že dochází k daňovému úniku.

Pokud jde o Yossim zmiňovaný možný pokles preferencí samozřejmě může být. Předpokládám, že voliči Pirátů jsou spíše vzdělanější, takže neslyší hromadně jen na nějaká obecná hesla a část nad tím určitě přemýšlela. Hlavně pokud by se něco takového opakovalo, tak se to nastřádá. Samozřejmě, pokud mají do budoucna Piráti hlavně přebírat spíše populističtější část voličského spektra, tak za ně asi OK. Ale za spoustu voličů včetně mě asi ne.

Navíc to má dopady i jiné. Třeba za mě to úplně bere chuť se třeba zkusit v Pirátech nějak angažovat aktivně jako člen, protože bych se před kamarády právníky i před sebou musel propadnout do země studem za přímou účast na tomto. Myslím si, že takto to bude mít i více lidí a Piráti se takto mohli připravit o možnou aktivitu zkušenějších právníků. Jasně, je to potenciálně jen pár lidí, ale co když se podobná věc stane i v jiných oborech?

Idaho

Příspěvek od Idaho » 22 bře 2018, 14:28

A teď něco pro odlehčení v rámci daní, daňových úniků a zákonotvorby (pozn. bude to opravdu jen ironie snažící se poukázat na to, že není účelem učinit vše možné, co by mohlo zamezit teoreticky únikům). Navrhuji pro zamezení daňových úniků spojených s prostitucí zavést následující právní úpravu (vždyť se to odhaduje až na 10 mld. úniků ročně):
§ 1 Ministerstvo financí (dále Ministerstvo) zřizuje registr mezilidských tělesných aktivit (dále registr). Registr bude umožňovat dálkový přístup a registraci aktivit dálkovým přístupem.
§ 2 Součástí registru budou informace o všech aktivitách vymezených v § 185 odst. 2 písm. a) trestního zákona (dále jen aktivita) uskutečňovaných na území České republiky. Pro každou aktivitu musí být v rámci registrace uvedeny minimálně následující údaje:
a) identifikace zúčastněných osob v rozsahu jména, příjmení, rodného čísla nebo data narození, nebylo-li rodné číslo přiděleno,
b) místa konání aktivity.
Podrobnosti o provozování registru stanoví prováděcí právní předpis vydaný Ministerstvem. Osobou povinnou k registraci aktivity je každá osoba nacházející se na území České republiky.
§ 3 Každý je povinen registrovat aktivitu nejméně 15 minut před jejím zahájením.
§ 4 Jakákoli aktivita neregistrovaná v registru nejméně 15 minut před jejím zahájením se považuje za aktivitu prováděnou za úplatu.
§ 5 Jakákoli, byť i nahlášená aktivita se považuje za aktivitu prováděnou některou z osob za úplatu, pokud se tato osoba jako účastník aktivity účastnila v rozhodném období před nebo po aktivitě aktivity s více než 5 rozdílnými osobami. Rozhodné období stanoví Ministerstvo vyhláškou.
§ 6 Jakákoli registrovaná aktivita, která bude prováděna později než 25 minut a 48 sekund po provedení registrace se považuje za novou aktivitu vyžadující samostatnou registraci. Ust. § 31 trestního zákoníku se použije obdobně.
§ 7 Nebude-li prokázáno plnění vyšší, pak se za hodnotu plnění poskytnutou za aktivitu považuje částka odpovídající jedné třicetině průměrné hrubé mzdy v národním hospodářství. Finanční správa je oprávněna považovat za plnění poskytnuté za aktivitu jakékoli plnění, které jeden účastník aktivity poskytl druhému účastníkovi aktivity v období od předchozí registrované aktivity nepovažované za aktivitu za úplatu do příští registrované aktivity nepovažované za aktivitu za úplatu mezi týmiž účastníky, neprokáží-li účastníci aktivity jiný právní důvod plnění nesouvisející s jistotou s aktivitou.
§ 8 Jakákoli osoba, která se dozví o uskutečnění či plánování neregistrované aktivity je povinna tuto skutečnost oznámit do Registru bez zbytečného odkladu po zjištění této skutečnosti. Oznámení musí obsahovat údaje o oznamovateli a osobách podléhajících registraci v rozsahu stanoveném ust. § 2 tohoto zákona.
§ 9 Pokuta do 50.000,- Kč může být uložena tomu, kdo
1) nesplní povinnost stanovenou v ust. § 3 tohoto zákona, nebo
2) nesplní povinnost stanovenou v ust. § 8 tohoto zákona

To by mohlo fungovat, ne ? A 10 mld. v rozpočtu. Normální lidé se nemají čeho bát, vždyť nebude problém každou aktivitu řádně registrovat ;)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Idaho za příspěvky (celkem 5):
Dalibor.Zahora, mvocu, Vit.Jurasek, Petr.Vileta, Michael.xChaos.Polak

Jan.Bednarik
Krajské předsednictvo
Profese: programátor, konzultant, řemeslník
Dal poděkování: 695 poděkování
Dostal poděkování: 821 poděkování

Příspěvek od Jan.Bednarik » 22 bře 2018, 16:22

Idaho píše:
22 bře 2018, 14:27
Navíc to má dopady i jiné. Třeba za mě to úplně bere chuť se třeba zkusit v Pirátech nějak angažovat aktivně jako člen, protože bych se před kamarády právníky i před sebou musel propadnout do země studem za přímou účast na tomto. Myslím si, že takto to bude mít i více lidí a Piráti se takto mohli připravit o možnou aktivitu zkušenějších právníků. Jasně, je to potenciálně jen pár lidí, ale co když se podobná věc stane i v jiných oborech?
Třeba to bude naopak. Třeba to lidi motivuje se aktivně zapojit a pomoci Pirátům, aby se takové věci nestávaly. Jsme jen lidi, nikdy to nebude dokonalé a budeme dělat chyby. Ale každý má možnost se aktivně zapojit a podílet se na změně k lepšímu, ať už ve fungování Pirátské strany, tak v tomhle státě.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Bednarik za příspěvky (celkem 7):
Dalibor.Zahora, Ivor.Kollar, Jiri.Ulip, Rostislav.Reha, Jakub.Knapek, Radek.Strouhal, Jakub.Dedek
krizový manažer KS OlK (oficiálně předseda) • člen TO • [email protected] • 603 439 481

Yossi
Příznivec Pirátů – Praha
Profese: advokát a insolvenční správce
Dal poděkování: 311 poděkování
Dostal poděkování: 443 poděkování

Příspěvek od Yossi » 22 bře 2018, 17:03

Jan.Bednarik píše:
22 bře 2018, 16:22
Idaho píše:
Třeba to bude naopak. Třeba to lidi motivuje se aktivně zapojit a pomoci Pirátům, aby se takové věci nestávaly. Jsme jen lidi, nikdy to nebude dokonalé a budeme dělat chyby. Ale každý má možnost se aktivně zapojit a podílet se na změně k lepšímu, ať už ve fungování Pirátské strany, tak v tomhle státě.
Já můžu za sebe říct, že arogance, nekompetentnost a nulová sebereflexe pana Michálka mě znechutily od jakékoli právní pomoci Pirátské straně.

Proč bych se vůbec vnucoval, když pan Michálek nechce hnusné příslušníky právních cechů, a nejlíp tomu rozumí on sám, právní praxí nepolíbený politik? Navíc má zjevně plnou podporu poslaneckého klubu, který za ten mizerně připravený návrh hlasoval?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Yossi za příspěvky (celkem 2):
Idaho, Jakub.Knapek
We are all heroes: You and Boo and I. Hamsters and rangers everywhere! Rejoice!

Dalibor.Zahora
Člen KS Středočeský kraj
Profese: zakládající člen
Dal poděkování: 18734 poděkování
Dostal poděkování: 8224 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalibor.Zahora » 22 bře 2018, 18:51

Takže na otázky z části odpověděli Vojta Pikal a Mikuláš Ferjenčík (mailová komunikace), za což děkuji.

Protože se mi posouvá termín, jen možné případně stále odpovídat, cca do zítra. Konec hlášení.
zakládající člen, bývalý člen KK, jeden z šéfredaktorů Pirátských novin (aka Emil Havran) prvního mediálního projektu strany (2010-2013), více na profilu wiki.pirati.cz a sleduj twitter @daliborzz

Vojtech.Pikal
Poslanec Parlamentu ČR
Profese: poslanec, informatik
Dal poděkování: 23142 poděkování
Dostal poděkování: 16470 poděkování

Příspěvek od Vojtech.Pikal » 22 bře 2018, 19:25

Hm, a napsals těm poslancům? Spousta jich fórum nesleduje a nečte. (A já se jim nedivím ,strašně to žere čas.)
Zkusím přidat nějaké odpovědi.
ad 1b) RV či CF věc neprojednalo, protože o to nepožádala skupina jeho členů.
ad 2) Asi ne v podobě, jak by sis představoval, takže ne?
ad 3a) Klub ne.
ad 4a) Bylo projednáno na klubu, teď se mí nedaří dohledat kdy(po předložení, asi 14 dní před hlasováním) :( Členská základna ani celostátní fórum nějaký názor či doporučení neformulovalo.
ad 6) řešili jsme, kdy můžeme zveřejnit zápisy s ohledem na to, že projednáváme věci, které z taktických důvodů nechceme aby četla parlamentní konkurence (jak budeme hlasovat o něco, co se bude třeba projednávat ještě rok) a nenašli jsme vhodný mechanismus, který by nevyžadoval celého jednoho člověka zaměstnat jen na třídění, sledování a postupné zveřejňování jednotlivých částí, tak jsme si řekli že na konec volebního období. Ale asi to proberem znovu teď o víkendu.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvky (celkem 5):
Rostislav.Reha, Jan.Bednarik, Jakub.Knapek, Radek.Strouhal, Vaclav_Mraz
člen RV, AO, ZO, FO a PO a předsedající CF;
místopředseda sněmovny a poslanec za Olomoucký kraj, člen AO OlK
Profil|fb|blog Tel: 776635258 Mumble status

Idaho

Příspěvek od Idaho » 23 bře 2018, 00:11

Yossi píše:
22 bře 2018, 17:03
Jan.Bednarik píše:
22 bře 2018, 16:22
Idaho píše:
Já můžu za sebe říct, že arogance, nekompetentnost a nulová sebereflexe pana Michálka mě znechutily od jakékoli právní pomoci Pirátské straně.

Proč bych se vůbec vnucoval, když pan Michálek nechce hnusné příslušníky právních cechů, a nejlíp tomu rozumí on sám, právní praxí nepolíbený politik? Navíc má zjevně plnou podporu poslaneckého klubu, který za ten mizerně připravený návrh hlasoval?
Máme to více méně podobné, jen jsem vytrval házet hrách na stěnu déle. Ani mi nevadí, že jsem tomu věnoval jen tak ne zrovna zanedbatelný čas. Mě by ani nevadilo, kdybych byl vyargumentován. Ale toto, co proběhlo, mě jen přimělo položit si otázku, jestli to takto "kvalitně" bude probíhat u všech návrhů z pera Pirátů.

Hlavně pro poslance: Pamatujte na to, že v zákoně může mít i jen jedno slovo naprosto zásadní význam pro život milionů lidí v ČR. K tomu, že každé slovo je velmi důležité doporučuji pořádně si pročíst v trestním zákoníků § 28 a 29, tedy krajní nouzi a nutnou obranu, kde drobná formulační změna může tato ustanovení naprosto rozhodit a znefunkčnit. Pro neprávníka je někdy těžce představitelné, že jedno slovo může být v právním textu stejně fatální, jako třeba v technických oborech chyba v desetinné čárce nebo v jednotkách.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Idaho za příspěvky (celkem 4):
Pavel.Moravec, Yossi, Jiri.Ulip, Rostislav.Reha

Anna.Valterova
Člen KS Královehradecký kraj
Profese: veterinární lékařka
Dal poděkování: 141 poděkování
Dostal poděkování: 154 poděkování

Příspěvek od Anna.Valterova » 23 bře 2018, 00:42

Idaho píše:
23 bře 2018, 00:11
Máme to více méně podobné, jen jsem vytrval házet hrách na stěnu déle. Ani mi nevadí, že jsem tomu věnoval jen tak ne zrovna zanedbatelný čas. Mě by ani nevadilo, kdybych byl vyargumentován. Ale toto, co proběhlo, mě jen přimělo položit si otázku, jestli to takto "kvalitně" bude probíhat u všech návrhů z pera Pirátů.
Nejsem nijak zběhlá v právu a tuto debatu jsem sledovala spíš kvůli principu. Každopádně jsem musela opakovaně ocenit spoustu času, kterou jste zde věnoval věcné argumentaci a dost mě... mrzí, že to fakt bylo jak házet hrách na zeď.

Odpovědět

Zpět na „Diskuse - poslanecký klub“