Michálkovo prolomení mlčenlivosti advokátů kvůli daním?

Prostor pro diskuzi k tématu činnosti poslaneckého klubu a všeho okolo sněmovny, včetně dotazů na jednotlivé poslance.

Moderátor: Poslanci

Yossi
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Profese: advokát a insolvenční správce
Dal poděkování: 268 poděkování
Dostal poděkování: 413 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Michálkovo prolomení mlčenlivosti advokátů kvůli daním?

Příspěvek od Yossi » 23 bře 2018, 09:13

Idaho píše:
23 bře 2018, 01:11
Yossi píše:
22 bře 2018, 18:03
Jan.Bednarik píše:
22 bře 2018, 17:22

Třeba to bude naopak. Třeba to lidi motivuje se aktivně zapojit a pomoci Pirátům, aby se takové věci nestávaly. Jsme jen lidi, nikdy to nebude dokonalé a budeme dělat chyby. Ale každý má možnost se aktivně zapojit a podílet se na změně k lepšímu, ať už ve fungování Pirátské strany, tak v tomhle státě.
Já můžu za sebe říct, že arogance, nekompetentnost a nulová sebereflexe pana Michálka mě znechutily od jakékoli právní pomoci Pirátské straně.

Proč bych se vůbec vnucoval, když pan Michálek nechce hnusné příslušníky právních cechů, a nejlíp tomu rozumí on sám, právní praxí nepolíbený politik? Navíc má zjevně plnou podporu poslaneckého klubu, který za ten mizerně připravený návrh hlasoval?
Máme to více méně podobné, jen jsem vytrval házet hrách na stěnu déle. Ani mi nevadí, že jsem tomu věnoval jen tak ne zrovna zanedbatelný čas. Mě by ani nevadilo, kdybych byl vyargumentován. Ale toto, co proběhlo, mě jen přimělo položit si otázku, jestli to takto "kvalitně" bude probíhat u všech návrhů z pera Pirátů.

Hlavně pro poslance: Pamatujte na to, že v zákoně může mít i jen jedno slovo naprosto zásadní význam pro život milionů lidí v ČR. K tomu, že každé slovo je velmi důležité doporučuji pořádně si pročíst v trestním zákoníků § 28 a 29, tedy krajní nouzi a nutnou obranu, kde drobná formulační změna může tato ustanovení naprosto rozhodit a znefunkčnit. Pro neprávníka je někdy těžce představitelné, že jedno slovo může být v právním textu stejně fatální, jako třeba v technických oborech chyba v desetinné čárce nebo v jednotkách.
Podobně, já bych klidně překousl, že tu fungují divné hry na demokracii, on-line hlasování a vtipně formalizované postupy, kdyby z nich někdy vypadl špatný návrh, budiž, stane se.

Jenže nyní se ukazuje, že jakmile tu někteří pánové dostali poslaneckého mandáty, tak už se na tohle nehraje, je jedno, co je v programu, je jedno, co se odhlasuje na fóru, prostě si to rozhodneme, jak se nám bude chtít a transparentnost či zpětnou vazbu od nás nečekejte, protože výkon mandátu je vyčerpávající, víc než nějaké vaše blbé podnikání nebo zaměstnání.

Všichni piráti jsou si rovni, někteří jsou ale rovnější.
We are all heroes: You and Boo and I. Hamsters and rangers everywhere! Rejoice!

Michael.xChaos.Polak
Člen KS Praha
Profese: programátor, podnikatel v oboru telekomu
Dal poděkování: 2098 poděkování
Dostal poděkování: 5274 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Michael.xChaos.Polak » 23 bře 2018, 10:01

Idaho píše:
22 bře 2018, 15:28
§ 1 Ministerstvo financí (dále Ministerstvo) zřizuje registr mezilidských tělesných aktivit (dále registr).
Sice dohnáno ad-absurdum, ale je poměrně jasné, že jakákoliv vážněji míněná snaha o skutečnou "legalizaci prostituce" (tedy udělat z toho regulérní živnost/profesi, vč. zdanění) by dopadla nějak takhle. Jediné, proč se toto ještě nestalo, je obecné přesvědčení, že ačkoliv to asi nemá valný smysl zakazovat, tak do dané aktivity nesmí být nikdo _nucen_ - ale až do zavedení zákadního příjmu bude v podstatě každou legální profesi možné nabízet přes úřad práce a bude možným důvodem pro ukončení různých forem podmíněných sociálních dávek (což pochopitelně, u "profesí" typu prostitice nepřipadá v úvahu)... jisté ale je, že jakmile tyto překážky budou prolomeny, tak v podstatě nějaký takový "registr" na sebe nenechá dlouho čekat (a paradoxně, bude _vyžadován_ oběma smluvními stranami, nejspíš - aby bylo jasné, že někdo nenaletí podvodnicím či naopak agresorům... historicky podobný právní rámec nabízela např. chrámová prostituce, která byla současně úzce spjata s existencí první bezhotovostních finančních systémů v historii - viz např. kniha Dluh, prvních 5000 let)

Já třeba v oboru telekomunikací nejsem úplně nadšen tím, jak moc transparentní musíme být vůči státu/ČTÚ (resp. kolik to stojí úsilí - viz teď zrovna vyplňuju geografickou přílohu...ručně, už 3.rok), kolik dat shromažďuju o klientech a na vyžádání je musím dát policii.

Je to složitá otázka a debata o tom, které aktivity má stát právo zdanit a které ne je určitě potřeba. Tak, jak se vede mimo Piráty rétorika proti Jakubě návrhu to vyznívá, že elity, které jsou dostatečně chytré, mají přece logické právo neplatit daně a co se nám na tom nelíbí - daně jsou určené hloupým, slabým a malým, zatímco velcí, silní a chytří je logicky nebudou platit nikdy.

Neměli bychom tedy zpochybňovat samotnou logiku Jakubova požadavku, ale chtělo by se to zamyslet, co bylo na tom konkrétním mechanismu špatně a jak ten návrh zákona připravit lépe (a s předem vyjednanou podporou členské základny)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michael.xChaos.Polak za příspěvky (celkem 7):
Jiri.Ulip, Jiri.Janecka, Vit.Jurasek, Anna.Valterova, Jan.Bednarik, Radek.Strouhal, Vaclav_Mraz
604 282398 | Jabber: [email protected] | https://twitter.com/MxChaosP | https://www.pirati.cz/lide/michael_polak | https://twitter.com/PiratiBrevnov | @[email protected]
člen MS Praha 6 | BTC https://blockchain.info/address/19rriLx ... CYNYwjLvxq | A liberal is a man too broadminded to take his own side in a quarrel

Michael.xChaos.Polak
Člen KS Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Michael.xChaos.Polak » 23 bře 2018, 10:09

klivan píše:
21 bře 2018, 16:44
Když byl proti Kalousek, tak to je signál, že to byl dobrý návrh
Tohle je trochu absurdní. Viz oblíbená metafora - když si Hitler čistil zuby, znamená to, že čistit si zuby je špatné? Kalousek může mít jiné důvody k veřejné kritice toho návrhu (už třeba to, že reprezentuje soutěžící politickou sílu, že... konkurenční strany, pokud se nedohodnou na vládní koalici, budou takové návrhy více či méně kritizovat vždy) - ale to neznamená, že to, že se ozval, je dostačující argument, že je to dobré.

Rétorika, kterou poslanci vzhledem k obsahu návrhu použili typu "takhle to taky chodilo 29 let" byla naprosto nešťastná a výrazně nám odcizila řadu našich voličů (tak především: ekonomická kriminalita v naší zemi sahala hluboko před rok 1989 a pozdější vývoj v 90tých letech měl často pouze formu legalizace výsad a transformace osobních vazeb, které byly vydobyty/získány ještě za minulého režimu - což byl právě třeba případ Babiše...)

Nesouhlasím s kulturou daňových optimalizací pro nejužší a nejvýlučnější elity - ale nesouhlasím ani s tou částí společnosti, která by raději návrat uzavřené, autoritářské společnosti a vlády pevné ruky. Nevím, co je na tom tak divného a překvapivého...
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michael.xChaos.Polak za příspěvek:
Rostislav.Reha
604 282398 | Jabber: [email protected] | https://twitter.com/MxChaosP | https://www.pirati.cz/lide/michael_polak | https://twitter.com/PiratiBrevnov | @[email protected]
člen MS Praha 6 | BTC https://blockchain.info/address/19rriLx ... CYNYwjLvxq | A liberal is a man too broadminded to take his own side in a quarrel

Michael.xChaos.Polak
Člen KS Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Michael.xChaos.Polak » 23 bře 2018, 10:16

klivan píše:
21 bře 2018, 20:12
1) Zaklekávání se démonizuje, protože řada těch firem byla oprávněně podezřelá s odkláněním a optimalizováním, ještě se ukáže. ;)
Tohle je sice možné.. ale nemůžeš firmu nejdřív zničit/zkrachovat a pak teprve vést soud o to, že dělala něco špatně. Tohle fakt byl divný hack.

No a Jakubův návrh by toto ještě posílil a rozšířil. Jestli máme soudy pomalé, neefektivní a za peníze se lze vylhat ze všeho, tak je to asi problém a potřebujeme nějakou reformu soudnictví. Ale vyřešit to tak, že soudy úplně obejdeme? No nevím...
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michael.xChaos.Polak za příspěvky (celkem 3):
Jan.Kochert, Vit.Jurasek, Rostislav.Reha

Idaho
Příznivec Pirátů – Ústecký kraj
Profese: právník
Dal poděkování: 52 poděkování
Dostal poděkování: 538 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Idaho » 23 bře 2018, 10:57

Michael.xChaos.Polak píše:
23 bře 2018, 10:01
Je to složitá otázka a debata o tom, které aktivity má stát právo zdanit a které ne je určitě potřeba. Tak, jak se vede mimo Piráty rétorika proti Jakubě návrhu to vyznívá, že elity, které jsou dostatečně chytré, mají přece logické právo neplatit daně a co se nám na tom nelíbí - daně jsou určené hloupým, slabým a malým, zatímco velcí, silní a chytří je logicky nebudou platit nikdy.

Neměli bychom tedy zpochybňovat samotnou logiku Jakubova požadavku, ale chtělo by se to zamyslet, co bylo na tom konkrétním mechanismu špatně a jak ten návrh zákona připravit lépe (a s předem vyjednanou podporou členské základny)
Hlavně ta aktivita nemohla na ty velké daňové úniky fungovat. To by opravdu byla zase jen šikana středních a malých, vyřazování nepohodlných advokátů z činnosti (zavalením žádostí). Těch problémů tam bylo víc. Je to i taková klasika, že když by po mě nebo jakémkoli jiném advokátovi finanční správa chtěl údaje k drobnému klientovi, který platí za služby desítky nebo i jednotky stovek tisíc Kč, tak samozřejmě nikdo nebude riskovat boj a zmiňovanou nemalou pokutu. Samozřejmě, pokud někdo skutečně je zapletený do něčeho, kde se dělají úniky ve stovkách milionů a víc, tak je nějaká pokuta stovek tisíc Kč relativně sranda a asi se i nějak vnitřně počítá s tím, že se bude riskovat poskytování nesprávných informací. Je to podobné jako tvrdit, že zákaz zbraní odzbrojí mafii. Na normální lidi a nějaké drobné kriminálníky to určitě funguje, ale na subjekty točící v nelegálních aktivitách miliardy asi těžko.

Aby velcí, silní a chytří platili daně, tak musí být chytrá i finanční správa (a taky mít vůli tu chytrost použít). Absenci chytrosti, kdy nedokáží rozpoznat krácení daní nelze nahrazovat zbytečným posilováním nástrojů. Ten mechanismus navržený Jakubem Michálkem je konstruovaný celkově nešťastně a cílí špatně. Problém je v tom, že nemá sám jasno, jaké konkrétní mechaniky krácení daní by to mělo řešit (ty obecné řeči o zakládání společností jsou irelevantní). Vždyť finanční správa nedokáže pořádně vyřešit ani korunové dluhopisy, kde je naprosto jasné kritérium pro rozlišení, zda šlo o krácení daně či ne - tedy, jestli korunové dluhopisy neměly jiný důvod, než neplacení daně, což ty subjekty, které je vydaly naprosto jednoznačně rozliší. To je ta absence chytrosti nebo vůle.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Idaho za příspěvky (celkem 7):
Milan.Dadourek, Jiri.Ulip, Dalibor.Zahora, Vit.Jurasek, Jan.Kochert, Jan.Bednarik, Radek.Strouhal

klivan
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Profese: lékař
Dal poděkování: 389 poděkování
Dostal poděkování: 400 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od klivan » 23 bře 2018, 13:01

Michael.xChaos.Polak píše:
23 bře 2018, 10:09
klivan píše:
21 bře 2018, 16:44
Když byl proti Kalousek, tak to je signál, že to byl dobrý návrh
Tohle je trochu absurdní. Viz oblíbená metafora - když si Hitler čistil zuby, znamená to, že čistit si zuby je špatné?
To je samozřejmě nadsázka a vtip, uznávám, ne příliš povedený. :D Ve společnosti je silná poptávka po nápravě, říká se tomu, "tekutý hněv". Něco se udělalo, ale ve většině věcí se přešlapuje na místě. Kalousek je hromosvod, protože tam sedí 20? 30? let, byl v mnoha stranách a je symbolem polistopadového vývoje. Kuciak rozkryl setinu toho, co je v Panama Papers a byl zavražděn. Po uniku dat Panama Papers Kuciak nelenil a odjel do Prahy za novinářkou a 3 dny v tom ležel a pročítal a pročítal. Čeští žurnalisté od toho dali radši ruce pryč. A proč by měli riskovat.? Vždyť se tím má zabývat třeba UOOZ, ale ten byl vlastně politiky rozprášen, :D , ze Šlachty se udělal celník atd. Jak je možné, že si někdo založí stovky a stovky eseroček, jak je možné, že politici napříč politickým spektrem, (snad jen komunisti ne) sedí v desítkach dozorčích rad, správních radách, sedí v zastupitelstvech, jako místostarostové, i starostové, Firmy zanikají, vznikají, fúzují přechází v jedna v druhou, nelze dohledat vlastníky, v dalších desítkách propletených firem sedí příbuzní, manželky, děti, firmy se vzájemně vlastní. Normální kapitalismus volné soutěže byl zničen a byl nahrazen kapitalismem rentiérským. Tj. hlavním cílem firmy je dobývání renty, přisát se na státní rozpočet, dotace, přes své právní firmy prolobovat zákony, které se hodí, ušít zákon firmě na míru, pomocí spřízněných politiků. Přiklad máme solární barony. A toto je také typický přiklad, nejprve se za pomoci mediální masáže zpracuje veřejnost a pak poslanci,
a může se začít lobovat zákon "Proti administraci korupce a praní špinavých peněz," neboli dle advokátů " prolomení mlčenlivosti advokátů," což je zavádějící. Ale politici si tak dlouho budou zahrávat s trpělivostí lidí, až se provede III. Pražská defenestrace a oknem proletí nejen Kalousek. :D

https://www.tyden.cz/rubriky/domaci/pol ... 71873.html
https://www.youtube.com/watch?v=3BAVafHeyOU
Přílohy
defenestrace.jpg
defenestrace.jpg (10.51 KiB) Zobrazeno 315 x
...pes chcíplý hlady u svých vrat, předpověděl státu pád...

Petr.Sanetrnik
Příznivec Pirátů – Zlínský kraj
Profese: stomatolog
Dal poděkování: 20 poděkování
Dostal poděkování: 82 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Sanetrnik » 23 bře 2018, 13:24

Nedokáži plně posoudit účelnost či škodlivost navrhované změny ale věřím že návrh směřuje správným směrem. Problém je ale v politické rovině což vidíme v ostrém nesouhlasu i od subjektů s Piráty kompatibilními. Další problém je v současné politické situaci v zemi. Vidíme jak se dají ohýbat ústavní zákony. I ty nejlepší záměry se mohou zvrhnout v katastrofu. Proto si myslím že zde byla opatrnost na místě i když nejsem příznivcem "politikaření". Taktice se ale musíme ještě učit a na tom není nic špatného.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Sanetrnik za příspěvky (celkem 2):
Milan.Dadourek, Radek.Strouhal

Jakub.Knapek
Člen KS Olomoucký kraj
Profese: SŠ učitel (Gymnázium Olomouc-Hejčín)
Dal poděkování: 98 poděkování
Dostal poděkování: 53 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jakub.Knapek » 23 bře 2018, 13:34

Do pirátského vlaku jsem naskočil minulý měsíc, a už se nestačím divit, co se to tu děje. Mám pocit, že sleduji Animal Farm v přímém přenosu - ještě chybí ta hesla "Napoleon má vždy pravdu" a "Budu pracovat lépe a radostněji"...

Ale vážně - o tom, že tahle kauza je velice špatná reklama, jsem se již zmínil. Od té doby se kritika se přesunula z poloanonymního blogu do mainstreamových médií - a zvláště pak ta diskuse na iDnes je velice výživná. Ve svém okolí registruji výsměšné komentáře - a to od lidí, kteří se doposud k Pirátům nevyjadřovali. OFFTOPIC malá ochutnávka: Babiš - 30 let - 20IQ + Marx = Michálek

A ještě jednou dodám - vůbec mi nevadí, že se předloží zpackaný nepovedený návrh zákona (kdo nic nedělá, nic nepokazí). Vadí mi absence diskuse s odborníky a dlouhodobý přezíravý postoj předkladatele. Vadí mi to hlavně proto, že hlavní důvod, proč jsem se k Pirátům přidal, je transparentnost. Ta, bohužel, v této kauze jaksi chybí.

Poučení pro příště? Veškeré citlivé návrhy dávat k diskusi odborníkům s praxí. Nic převratného, že...
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jakub.Knapek za příspěvky (celkem 3):
Anna.Valterova, Jan.Bednarik, Dalibor.Zahora

Jan.Bednarik
Krajské předsednictvo
Profese: programátor, konzultant, řemeslník
Dal poděkování: 633 poděkování
Dostal poděkování: 739 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan.Bednarik » 23 bře 2018, 14:20

Idaho píše:
Máme to více méně podobné, jen jsem vytrval házet hrách na stěnu déle. Ani mi nevadí, že jsem tomu věnoval jen tak ne zrovna zanedbatelný čas. Mě by ani nevadilo, kdybych byl vyargumentován. Ale toto, co proběhlo, mě jen přimělo položit si otázku, jestli to takto "kvalitně" bude probíhat u všech návrhů z pera Pirátů.
Házel jsi, a nejen ty, hrách na stěnu, ale on dopadal na úrodnou půdu. A to je podstatné. Komentáře a zpětná vazba od tebe, i dalších lidí, rozhodně nebyly zbytečné. A já vám za to děkuji.

Ono to tak nevypadá vždy. Nedávno se třeba řešila nějaká legislativa v oblasti dopravy. Sjel se na to do Prahy tým odborníků a dva dny to řešili. A ty výsleky byly kvalitní a dobře připravené. Když je čas, a jsou lidi ochotni se dobrovolně, či za hubičku, zapojit, tak se to dá zvládnout kvalitně.
předseda KS OlK • člen TO • [email protected]OFFTOPIC603 439 481

Pavel.Moravec
Člen KS Jihomoravský kraj
Profese: IT
Dal poděkování: 9243 poděkování
Dostal poděkování: 4732 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pavel.Moravec » 23 bře 2018, 14:56

Jan.Bednarik píše:
23 bře 2018, 14:20
Idaho píše:
Házel jsi, a nejen ty, hrách na stěnu, ale on dopadal na úrodnou půdu.
Souhlasím. Nebýt věcné kritiky hlavně od Idaha a Yossiho OFFTOPIComlouvám se, pokud jsem na někoho zapomněl), většina členů / čtenářů vlákna přijme Michálkovu interpretaci za jedinou správnou, a zpětná vazba od členstv by byla mnohem slabší.

Aspoň že zde máme to otevřené fórum, kde může kdokoliv takto kibicovat do našich aktivit :) Takže určitě díky za věcné připomínky :P .
Tito uživatelé poděkovali autorovi Pavel.Moravec za příspěvky (celkem 6):
Ivan.Mikolas, Jakub.Knapek, Jan.Bednarik, Anna.Valterova, Radek.Strouhal, Rostislav.Reha
Bývalý správce @PiratiJMK i @PiratePartyCZ, bývalý člen KK.

Rychlá odpověď

Odpovědět

Zpět na „Diskuse - poslanecký klub“