Jsou nutné porody zdravých žen jen v nemocnicích?

Moderátoři: Garanti, Poslanci

Anna.Valterova
Člen KS Královehradecký kraj
Profese: veterinární lékařka
Dal poděkování: 141 poděkování
Dostal poděkování: 154 poděkování

Re: Jsou nutné porody zdravých žen jen v nemocnicích?

Příspěvek od Anna.Valterova » 11 srp 2018, 18:37

Jiri.Janecka píše:
11 srp 2018, 17:36
Nebuďte hned tak agresivní :) Že spousta jiných rodiček chce zůstat doma na rizikovém těhotenství může být pravda a je dobře, že ta možnost je dostupná pro ženy, které opravdu mají potíže. Ale není to přece důvodem pro to, abych já, která rizikové těhotenství naštěstí nemám a chci nadále chodit do práce, musela čelit vnucování neschopenky při každé návštěvě, stačí to snad říct jednou, případně se domluvíme, pokud se zdravotní stav změní.
Potvrzení, že gravidita je fyziologická, pochopitelně vyžadovalo zařízení, kam jsem chodila cvičit, mě samotnou by to opravdu nenapadlo poptávat. Chápu, že ho chtějí, všichni se potřebují krýt. Zarazila mě hláška, že když se hýbu v práci, na co chci ještě cvičit. Když se chci udržet v kondici pod dohledem fyzioterapeutky, vidí v tom lékařka zbytečnost, dívá se na mě s despektem a potvrzení se musím doprošovat, nerozumím tomu. Trávit každé dva až tři týdny hodinu až dvě čekáním u lékařky mě skutečně trochu obtěžuje, v těch vedrech, co v poslední době panují, bych si mnohem raději šla třeba zaplavat, ale systém respektuji.

Jiri.Janecka
Člen KS Středočeský kraj
Profese: právník
Dal poděkování: 396 poděkování
Dostal poděkování: 2140 poděkování

Příspěvek od Jiri.Janecka » 11 srp 2018, 18:43

Maria.Vasickova píše:
11 srp 2018, 18:01

Takže,ty se domníváš Jirko, že je žena jenom "reprodukční zařízení" bez vlastních pocitů a emocí,respektive, ....a k jejím pocitům a emocím není nutné brát zřetel, protože to nemá vliv na porodní proces?
Ale no tak, Marie, proč mě z něčeho takového obviňuješ. Já jsem byl u porodu, protože si to moje žena přála a chtěl jsem jí pomoct a to v době, kdy něco takového vůbec ještě nebylo v módě. Takže jsem rozhodně musel prokázat určitou statečnost abych to vydupal. No a asi po půl hodině jsem z tama zase vyfičel, protože moje žena změnila názor... Takže s emocemi je to opravdu trochu emotivní a nedá se na nich stavět.

Proto jsem se v téhle při napasoval do role advocata diaboli který má za úkol poukazovat na různá slabá místa té určitě dobře míněné změny. Ale jak už to s dobrými úmysly bývá, cesta do pekel je jich plná.

Takže se snažím poukazovat na to, čemu aspoň trochu rozumím, tj. na právní odpovědnost. Důvěra mezi lidmi je nulová. Snaha najít u každé nahodilé události příčinnou souvislost s něčím selháním (hledání viníka) a snaha jej finančně podojit je enormní a dokonce pro takové parazitické chování má většina "pochopení". Tam, kde dřív bylo oceněno to, že někdo dokázal vlastními silami, bez zbytečného fňukání překonat sám sebe, nebo nepřízeň osudu, se dneska oceňuje, když dokáže pěkně zabrečet a udělat viníka z někoho, kdo šel náhodou kolem.

Já taky chápu, že to "potvrzení" po ní nejspíš chtěl nějakej cvičitelskej spolek. Ale chtěl ho po ní, protože jí tak úplně nevěřil, že na ně nehodí nějaké budoucí problémy. A proč jí má dát doktor, který neví, co se tam vlastně bude dít, dávat potvrzení, že jí to nemůže ublížit. To potvrzení bylo evidentně k tomu, aby se někdo vyvlékl z případné odpovědnosti. Dyť ten doktor by musel být úplně blbej aby si na místo případného žalovaného sám dobrovolně vlezl.

Anna.Valterova

Příspěvek od Anna.Valterova » 11 srp 2018, 19:01

Jiri.Janecka píše:
11 srp 2018, 18:43
Maria.Vasickova píše:
11 srp 2018, 18:01

Takže,ty se domníváš Jirko, že je žena jenom "reprodukční zařízení" bez vlastních pocitů a emocí,respektive, ....a k jejím pocitům a emocím není nutné brát zřetel, protože to nemá vliv na porodní proces?
Já taky chápu, že to "potvrzení" po ní nejspíš chtěl nějakej cvičitelskej spolek. Ale chtěl ho po ní, protože jí tak úplně nevěřil, že na ně nehodí nějaké budoucí problémy. A proč jí má dát doktor, který neví, co se tam vlastně bude dít, dávat potvrzení, že jí to nemůže ublížit. To potvrzení bylo evidentně k tomu, aby se někdo vyvlékl z případné odpovědnosti. Dyť ten doktor by musel být úplně blbej aby si na místo případného žalovaného sám dobrovolně vlezl.
To potvrzení na fyzioterapii vyžadují standardně po každé ženě. Vy jste hned vyhodnotil, že mě tam mají za fúrii, která vyžaduje nadstandardní obezřetnost? Čím jsem si to zasloužila?

Jiri.Janecka
Člen KS Středočeský kraj

Příspěvek od Jiri.Janecka » 11 srp 2018, 19:09

Anna.Valterova píše:
11 srp 2018, 18:37
Když se chci udržet v kondici pod dohledem fyzioterapeutky, vidí v tom lékařka zbytečnost, dívá se na mě s despektem a potvrzení se musím doprošovat, nerozumím tomu. Trávit každé dva až tři týdny hodinu až dvě čekáním u lékařky mě skutečně trochu obtěžuje, v těch vedrech, co v poslední době panují, bych si mnohem raději šla třeba zaplavat, ale systém respektuji.
Takže, bez jakékoliv agresivity, když se chceš "udržovat v kondici pod dohledem fyzioterapeutky" asi to "cvičení" za tak úplně bezproblémové nepovažuješ ani ty sama. Já se udržuju v kondici bez dohledu fyzioterapeutky asi osmačtyřicet let a v životě by mně nenapadlo shánět od kohokoliv papír, jestli můžu cvičit nebo ne. Holt dneska je na každej prd potřeba couche nebo lektora. A běda, běda Vám, když to nedopadne tak, jak jsem si představoval... Nakonec, třeba po dvaceti letech si můžu vzpomenout, jak strašně jsem trpěl...

Svobodu a odpovědnosti si vážně představuji úplně jinak. Prostě si dělám věci po svém, na blbosti se neptám a po nikom nechci víc, než mi je ochoten sám dát.

Tím nechci nijak snižovat právo kohokoliv domáhat se uzákonění čehokoliv. Nicméně ani sobě nehodlám upírat právo myslet si o tom cokoliv.

Pokud jde o to utrpení v horku, moc hezky to popsal Atapana (až ke konci...)
https://blog.aktualne.cz/blogy/mnislav-z ... emid=32153

Maria.Vasickova
Místní předsednictvo
Profese: terapeut energetické psychologie
Dal poděkování: 1684 poděkování
Dostal poděkování: 1528 poděkování

Příspěvek od Maria.Vasickova » 11 srp 2018, 19:38

Zbynek.Janoska píše:
11 srp 2018, 18:31

Osobně nic nemám proti domácím porodům, ale nemělo by to být za cenu toho, že se zvýší počet dětí, které u porodu zemřou nebo si odnesou nějaké trvalé následky. A bohužel v některých zemí, kde jsou domácí porody rozšířenější než u nás, se přesně to stalo. Pokud někdo přijde s rozumným kompromisem, sem s ním.
Podle čeho chceš rozhodovat o tom, jestli je u nás míra úmrtnosti u domporodů vysoká či nízká? Nikdo to u nás nesleduje a přestože je o tom mnoho příznivých studií, tak u nás prezentují jenom ty s hrůznějšími výsledky. Čím to je? Komu to slouží? Je možné, že je za tím něco jiného než zájem o bezpečí rodiček na úkor komfortu, který je mimochodem u porodu mnohem důležitější aspekt?
Předsednictvo MS Slovácko

Štěstí spočívá ve svobodě a svoboda v odvaze.

Periklés

Anna.Valterova

Příspěvek od Anna.Valterova » 11 srp 2018, 19:48

Jiri.Janecka píše:
11 srp 2018, 19:09
Anna.Valterova píše:
11 srp 2018, 18:37
Když se chci udržet v kondici pod dohledem fyzioterapeutky, vidí v tom lékařka zbytečnost, dívá se na mě s despektem a potvrzení se musím doprošovat, nerozumím tomu. Trávit každé dva až tři týdny hodinu až dvě čekáním u lékařky mě skutečně trochu obtěžuje, v těch vedrech, co v poslední době panují, bych si mnohem raději šla třeba zaplavat, ale systém respektuji.
Takže, bez jakékoliv agresivity, když se chceš "udržovat v kondici pod dohledem fyzioterapeutky" asi to "cvičení" za tak úplně bezproblémové nepovažuješ ani ty sama. Já se udržuju v kondici bez dohledu fyzioterapeutky asi osmačtyřicet let a v životě by mně nenapadlo shánět od kohokoliv papír, jestli můžu cvičit nebo ne. Holt dneska je na každej prd potřeba couche nebo lektora. A běda, běda Vám, když to nedopadne tak, jak jsem si představoval... Nakonec, třeba po dvaceti letech si můžu vzpomenout, jak strašně jsem trpěl...

Svobodu a odpovědnosti si vážně představuji úplně jinak. Prostě si dělám věci po svém, na blbosti se neptám a po nikom nechci víc, než mi je ochoten sám dát.

Tím nechci nijak snižovat právo kohokoliv domáhat se uzákonění čehokoliv. Nicméně ani sobě nehodlám upírat právo myslet si o tom cokoliv.

Pokud jde o to utrpení v horku, moc hezky to popsal Atapana (až ke konci...)
https://blog.aktualne.cz/blogy/mnislav-z ... emid=32153
Docela by mě zajímalo, co vlastně dělám špatně, že se mi dostalo tak tvrdé oponentury. Když se mi něco nezdá v přístupu gynekoložky, je to jak svatokrádež, zatímco když chci cvičit správně a bezpečně, potřebuju lektora na každej prd 😁
Chtěla jsem otěhotnět, nedařilo se 3/4 roku, našla jsem, že lze cvičit podle Mojžíšové na zdejším rehabilitačním pracovišti, vede MUDr., cvičí se s fyzioterapeutkou. Chtěli doporučení od gynekologa, aby si ho mohli založit do karty. Už s tím měla paní doktorka problém, že se jí to zdá zbytečné, ale po přemlouvání mi ho napsala. Po měsíci cvičení se zdařilo, možná náhoda? Každopádně mi to velmi pomohlo i s bederní páteří apod. a když mi paní fyzio nabídla, že k ní mohu chodit i v těhotenství, byla jsem nadšená, zná cviky, na které bych sama nepřišla a jsou v těhotenství vhodné, opraví mě a zkoriguje, má na to ostatně vysokou školu, ovšem zase byl třeba papír, který jsem získala s již popsanými peripetiemi. Cvičitelskej spolek tu také máme, ale tam by mi to kolidovalo s pracovní dobou. Kdyby bylo možné místo doporučení podepsat reverz, že cvičím na vlastní odpovědnost, vůbec by mi to nevadilo. Ale myslím, že se tu zpovídám trochu zbytečně, pointa byla, že k doktorce na základě těchto věčných debat poněkud ztrácím důvěru, protože kdyby bylo po jejím, jsem zavřená doma a nedělám nic.

Zbynek.Janoska
Člen KS Jihomoravský kraj
Profese: programátor
Dal poděkování: 361 poděkování
Dostal poděkování: 285 poděkování

Příspěvek od Zbynek.Janoska » 11 srp 2018, 19:54

Maria.Vasickova píše:
11 srp 2018, 19:38
Zbynek.Janoska píše:
11 srp 2018, 18:31

Osobně nic nemám proti domácím porodům, ale nemělo by to být za cenu toho, že se zvýší počet dětí, které u porodu zemřou nebo si odnesou nějaké trvalé následky. A bohužel v některých zemí, kde jsou domácí porody rozšířenější než u nás, se přesně to stalo. Pokud někdo přijde s rozumným kompromisem, sem s ním.
Podle čeho chceš rozhodovat o tom, jestli je u nás míra úmrtnosti u domporodů vysoká či nízká? Nikdo to u nás nesleduje a přestože je o tom mnoho příznivých studií, tak u nás prezentují jenom ty s hrůznějšími výsledky. Čím to je? Komu to slouží? Je možné, že je za tím něco jiného než zájem o bezpečí rodiček na úkor komfortu, který je mimochodem u porodu mnohem důležitější aspekt?
No u nás nic není, protože domácích porodů je málo na to, aby se to dalo nějak vyhodnotit - ale v USA jsou domácí porody mnohem nebezpečnější než ty v porodnicích. Jako pozitivní příklad tam mimochodem dávají Kanadu, kde porodní asistentky pro domácí porody musí mít vystudovanou vysokou školu a domácí porod mohou podstoupit jen matky, u kterých není indikace, že by porod měl být nebezpečný. To mi přijde rozumné, ale nějaká regulace podle mě musí být.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Zbynek.Janoska za příspěvky (celkem 2):
Anna.Valterova, Pavel.Moravec

Jiri.Janecka
Člen KS Středočeský kraj

Příspěvek od Jiri.Janecka » 11 srp 2018, 20:52

Paní doktorko, já se ve Vás opravdu pitvat nechci. Ale uvažte, že tak jak z Vás pomalu lezou informace, tak prostě jste z lékařského hlediska už z principu riziková těhule. Tak to prostě je. Není to nic osobního. Navíc jste riziková i z právního hlediska. Inteligentní, věci znalá... Tak se nedivte. Třeba ta gynekoložka není nic moc, nebo je už "vycvičená", nebo je jenom slušná a některé věci Vám prostě nechce říct narovinu.

Maria.Vasickova
Místní předsednictvo

Příspěvek od Maria.Vasickova » 11 srp 2018, 21:53

Jiri.Janecka píše:
11 srp 2018, 19:09

No, je otázkou, zda je naše společnost tvou představu o svobodě schopna naplnit

Periklés

Maria.Vasickova
Místní předsednictvo

Příspěvek od Maria.Vasickova » 11 srp 2018, 22:08

Zbynek.Janoska píše:
11 srp 2018, 19:54
No u nás nic není, protože domácích porodů je málo na to, aby se to dalo nějak vyhodnotit....
V Oregonu se děje 2,5% porodů mimo nemocnici, z toho 1,5% v porodních domech. U nás rodí doma cca do 1000 žen, což je ze cca 100 000 narozených dětí u nás 1% ...Je to málo?

Periklés

Odpovědět

Zpět na „Zdravotnictví“