RV 31/2018 Registrovaní příznivci

Republikovému výboru je svěřena moc zákonodárná. Republikový výbor schvaluje stranické předpisy, programové dokumenty a kandidátní listiny.

Moderátoři: Jednatele, Republikovy vybor

Pravidla fóra
Do fóra mohou psát členové skupin Republikový výbor, Vedoucí orgánů, Garanti a Účastníci. Do skupiny Účastníci se přidává na základě oprávněné žádosti v podatelně RV nebo jednateli, eventuálně předsedajícímu. Jednáním předsedají Jednatelé eventuálně Předsedající.
Do fóra hlasování píšou jen členové republikového výboru a předsedající.
Odpovědět
Jakub.Michalek
Republikové předsednictvo
Profese: poslanec
Dal poděkování: 4969 poděkování
Dostal poděkování: 17272 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RV 31/2018 Registrovaní příznivci

Příspěvek od Jakub.Michalek » 03 říj 2018, 11:35

Pojďme to terminologicky odlišit - něco jako Příznivec - identifikovaná osoba s právy dle vnitřních předpisů, která může volit a kterému může příslušné PKS zrušit registraci ve vymezených případech - vs. Dobrovolník, tj. osoba aktivně pomáhající / Podporovatel (sledující), tj. osoba odebírající informace. Myslím, že ten nepořádek s RegP není dobrý a sebekriticky se přiznávám, že jsem před mnoha lety měl na tom svůj podíl a že jsme tu snahu o otevřenost za každou cenu úplně nedomysleli, protože jsme přišli o čistě členskou diskusi pro citlivé věci a prakticky jsme znemožnili regulérní primární volby s účastí RegP. Myslím, že v předložené strategii se nám to v rámci Aktivačního žebříčku konečně podařilo rozumně popsat. Budu rád, když se to bude diskutovat na zasedání.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jakub.Michalek za příspěvky (celkem 3):
Petr.Tkadlec, Ondrej.Profant, Vojtech.Pikal
Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů a místopředseda strany

Petr.Tkadlec
Republikový výbor
Profese: rozpočtář/přípravář/stavbyvedoucí
Dal poděkování: 2007 poděkování
Dostal poděkování: 1656 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Tkadlec » 03 říj 2018, 11:40

Jakub.Michalek píše:
03 říj 2018, 11:35
Pojďme to terminologicky odlišit - něco jako Příznivec - identifikovaná osoba s právy dle vnitřních předpisů, která může volit a kterému může příslušné PKS zrušit registraci ve vymezených případech - vs. Dobrovolník, tj. osoba aktivně pomáhající / Podporovatel (sledující), tj. osoba odebírající informace. Myslím, že ten nepořádek s RegP není dobrý a sebekriticky se přiznávám, že jsem před mnoha lety měl na tom svůj podíl a že jsme tu snahu o otevřenost za každou cenu úplně nedomysleli, protože jsme přišli o čistě členskou diskusi pro citlivé věci a prakticky jsme znemožnili regulérní primární volby s účastí RegP. Myslím, že v předložené strategii se nám to v rámci Aktivačního žebříčku konečně podařilo rozumně popsat. Budu rád, když se to bude diskutovat na zasedání.
K zasedání 21.10. jsem tento bod již navrhl, aby se projednal.
Petr Tkadlec - 724 879 117
jestli něco chcete, tak víte, kde mě naleznete

Martin.Kucera
Vedoucí administrativního odboru
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2156 poděkování
Dostal poděkování: 16111 poděkování

Příspěvek od Martin.Kucera » 03 říj 2018, 11:42

Dodám k tomu během zítřka podrobnější text.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 2):
Petr.Tkadlec, Vojtech.Pikal
tel.: +420 778 702 711
NEPIŠTE MI NA FACEBOOKU, TÉMĚŘ TAM NECHODÍM.

Martin.Kucera

Příspěvek od Martin.Kucera » 04 říj 2018, 16:37

Takže zde slíbený text, takový rozbor.

Základním cílem je dosáhnout stavu, kdy budou všichni registrovaní příznivci (jimž naše stanovy poskytují nemalá práva) ztotožněni se skutečnými fyzickými osobami. Tj.:
1) Každý uživatelský účet ze skupiny Registrovaní příznivci bude přiřazen ke konkrétní fyzické osobě.
2) Žádná osoba nebude moci používat více než jeden účet nacházející se ve sjednocení skupin Registrovaní příznivci a Celostátní fórum (krom schválených výjimek pro servicní čí testovací účely).

Tohoto cíle lze dosáhnout jedině změnou ze současných volných registrací příznivců na registrace schvalované. Přitom je potřeba zabývat se těmito okruhy:
A) Proces schválení registrace
B) Rozsah práv registrovaného příznivce
C) Proces zrušení registrace

Proces schválení registrace.
Je potřeba stanovit, kdo registraci schvaluje a jaké musí zájemce splnit podmínky.
Nutnou podmínkou je ověření totožnosti, což může provést oblastní předsednictvo či krajský koordinátor. Otázkou je, zda by splnění této formální podmínky mělo stačit (tj. po jejím splněním nelze registraci neschválit), či zda by registrace příznivcem měla být ještě schvalována oblastním předsednictvem. Toto úzce souvisí s okruhem C - pokud bude snadné registraci zrušit, nemusí být schvalována, naopak pokud bude zrušení registrace obtížné, měla by samotná registrace podléhat schválení.

Rozsah práv registrovaného příznivce.
Vyjděme z toho, že registrovaným příznivcem je osoba zařazené v jedné nebo více skupinách "RegP <název oblastního sdružení>". Tím je zároveň automaticky zařazena do globální skupiny Registrovaní příznivci, sjednocující příslušníky všech zmíněných lokálních skupin.
Stávající nastavení je takové, že na jednání CF mohou vystupovat všichni příslušníci skupiny Registrovaní příznivci, na jednání oblastního fóra pak příslušníci odpovidající lokální RegP skupiny. Tedy analogicky jako u členů. (Pokud chce člen MS/KS vystoupit na jednání oblastního fóra, k němuž nepřísluší, není to automatické, musí být RegP příslušného sdružení. Že nejde o automatické právo je i v souladu s předpisy, jenž umožňují vyloučení člena z oblastního sdružení, aniž by tím zaniklo členství ve straně - pokud vyloučený člen provedl na lokální úrovni něco tak závažného, že ho oblastní sdružení nechce, nedávalo by smysl, aby se mu mohl vnutit z titulu členství ve straně. I z toho důvodu by dávalo smysl, aby byla registrace příznivcem schvalována, protože jinak by se lokálně vyloučený člen mohl "vnutit" zpět jako RegP. Anebo doplnit par. 8a odst. 2 rozhodčího řádu o ustanovení, že vyloučený člen nemá možnost získat status RegP příslušného sdružení.)

Proces zrušení registrace.
Dle stávajících PCP "Registraci příznivce může zrušit příslušné předsednictvo, pokud žádný z kontaktů nefunguje nebo pokud příznivec závažně nebo opakovaně porušil stanovy či vnitřní předpisy." Toto se ovšem zjevně vztahuje ke "globálnímu" zrušení příznivectví a v praxi takový případ, bylo-li důvodem porušení předpisů, zřejmě stejně obvykle skončí u KK/RK, k nimž se dotyčný odvolá. Bylo by možná vhodné zavést i možnost "lokálního" zrušení registrace (analogicky k "lokálnímu vyloučení"), jež by nemělo dopad na status RegP na vyšší úrovni. Tj. ve smyslu "dělá nám tu bordel, nechceme ho mezi sebou, ale pokud se jinde chová slušně, nechť je tam regp dál".
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvek:
Vojtech.Pikal

Vojtech.Pikal
Poslanec Parlamentu ČR
Profese: poslanec, informatik
Dal poděkování: 23710 poděkování
Dostal poděkování: 16900 poděkování

Příspěvek od Vojtech.Pikal » 16 říj 2018, 00:14

Já děkuji za obsáhlé shrnutí.

Osobně úplně necítím potřebu, aby Registrovaný příznivec nutně patřil k nějakému oblastnímu sdružení. Někteří příznivce se zajímají třeba o programovou oblast, chtějí se podílet na ní a nějaká místní politika je jim ukradená. Zároveň chápu, že ztotožnění (registraci) příznivců nemůže v žádném případě řešit republikové předsednictvo.

Za mě tedy proces registrace příznivce by měl být rigidnější než dnes. Někdo by měl zájemce ztotožnit a nějak základně osobně ručit za to, že dotyčný existuje, chce být Registrovaným přiznivcem a chápe co to znamená a smýšlí v souladu se základními programovými cíli strany.
Za mě by to mělo být méně obtížné než přijímání člena. Tedy by se tak nemělo dít v kolektivu lokálního předsednictva, ale mělo by stačit akt jedné p(r)ověřené osoby. Nabízí se členové předsednictev, ale třeba i KODO nebo obecně vedoucí orgánů. (To samozřejmě vyvolává obrovské otázky ohledně systému jak se to bude dělat, ale to bych teď odložil stranou.)

Co se rušení registrace týče, souhlasím prakticky se vším, co řekl Martin Kučera, za mě musí mít pořád strana možnost se od příznivce případně distancovat, a to rychle, tedy rozhodnutím příslušného předsednictva.

Co se týče aktivačního žebříčku (žebříčků), který zde zmínil Jakub, Registovaného příznivce vnímám jako nepovinný mezikrok mezi dobrovolníkem a členem, resp mezikrok, který umožňuje se dostat ke kandidatuře těm, co z nějakého důvodu nechtějí nebo nemohou být členy. V zásadě, registrovat by jsme měli příznivce (rozuměj sledující a volící) u nichž již padla i nějaká míra dobrovolnosti. V zasadě tam můžeme simulovat také to, k čemu někteří mají pozice čekatele.

tedy:
(2) Příznivce registruje vedoucí týmu nebo jím pověřená osoba po jeho ztotožnění a ověření znalosti ideových cílů strany.
Nebo tedy dáme "Oblastního předsedu, nebo jím pověřenou osobu"?
člen RV, AO, ZO, FO a PO a předsedající CF;
místopředseda sněmovny a poslanec za Olomoucký kraj, člen AO OlK
Profil|fb|blog Tel: 776635258 Mumble status

Martin.Kucera

Příspěvek od Martin.Kucera » 16 říj 2018, 06:42

Vojtech.Pikal píše:
16 říj 2018, 00:14
tedy:
(2) Příznivce registruje vedoucí týmu nebo jím pověřená osoba po jeho ztotožnění a ověření znalosti ideových cílů strany.
Za mě raději "oblastní předseda" (z čehož vzhledem k zastupování vyplývá, že tak mohou v případě potřeby činit i ostatní členové oblastního předsednictva, jest tak?)
Vojtech.Pikal

Petr.Tkadlec
Republikový výbor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Tkadlec » 16 říj 2018, 10:50

Martin.Kucera píše:
16 říj 2018, 06:42
Vojtech.Pikal píše:
16 říj 2018, 00:14
tedy:
Za mě raději "oblastní předseda" (z čehož vzhledem k zastupování vyplývá, že tak mohou v případě potřeby činit i ostatní členové oblastního předsednictva, jest tak?)
Ale my tady máme třeba PO, který má takové věci na starosti. Pověřenou osobu bych nechal.

Martin.Kucera

Příspěvek od Martin.Kucera » 16 říj 2018, 11:01

Však jo, měl jsem na mysli "oblastní předseda nebo jím pověřená osoba". Klidně tam můžeme doplnit i vedoucího oblastního PO nebo AO (jakožto "oprávněných týmů"). Ale nedával bych tam "vedoucí týmu", to je příliš vágní a někdo by to mohl interpretovat jako že stačí libovolný ad hoc založený tým a jeho vedoucí může registrovat příznivce, což asi nechceme.
Vojtech.Pikal

Petr.Tkadlec
Republikový výbor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Tkadlec » 16 říj 2018, 11:52

Martin.Kucera píše:
16 říj 2018, 11:01
Však jo, měl jsem na mysli "oblastní předseda nebo jím pověřená osoba". Klidně tam můžeme doplnit i vedoucího oblastního PO nebo AO (jakožto "oprávněných týmů"). Ale nedával bych tam "vedoucí týmu", to je příliš vágní a někdo by to mohl interpretovat jako že stačí libovolný ad hoc založený tým a jeho vedoucí může registrovat příznivce, což asi nechceme.
Jo sry, já se do toho zamotal, už chápu tvůj podnět, ale nemám na něj názor. :D Přijde mi to zbytečné.

Martin.Kucera

Příspěvek od Martin.Kucera » 16 říj 2018, 12:11

Co ti přijde zbytečné? To ztotožňování? Jednak je to úkol od RP, druhak na to mělo dojít už dávno - pokud mají mít regp taková práva, jaká jim naše předpisy přiznávají, musíme mít u nich zajištěno vzájemně jednoznačné přiřazení fyzických osob a uživatelských účtů v našich systémech.

Odpovědět

Zpět na „Republikový výbor“