Berlin Security Conference 27.-28.11.

Zahraniční odbor komunikuje s dalšími členy mezinárodního Pirátského hnutí, zejména přináší v zahraničí osvědčené nápady do strany, vypracovává společný postup při projednávání mezinárodních problémů.

Moderátor: Odbor - zahranicni

Odpovědět
Marketa.Gregorova
Vedoucí zahraničního odboru
Profese: markéťák
Dal poděkování: 675 poděkování
Dostal poděkování: 1917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Berlin Security Conference 27.-28.11.

Příspěvek od Marketa.Gregorova » 06 říj 2018, 16:54

Ahoj všem!

27. a 28. listopadu se bude v Berlíně konat Berlin Security Conference. Bude tam například i Jiří Šedivý, bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR. Němečtí Piráti v čele s Alexem Kohlerem nás tam "zvou", respektive doporučují a byli by rádi, abychom se tam ukázali. Zároveň, pokud se takto budeme angažovat, bude pro Alexe snazší na příští mnichovskou bezpečnostní konferenci (ta největší, co je, s představiteli států) dostat i někoho od nás (předpokládaně Ivana, resp. předsedu strany .)). Takže podporuji, aby tam někdo jel a dodal report i navázal dobré vztahy. Ráda bych, abyste se mi tu hlásili, kdo má zájem, a přidali trochu informací, proč byste měli jet zrovna vy. .) ZO může proplatit cestu a ubytko, participation fee by byla na vás, nicméně pokud by vám to zrovna ekonomická situace nedovolovala, tak to samozřejmě vyřešíme.

Díky moc a mějte se krásně,

Markét
Tito uživatelé poděkovali autorovi Marketa.Gregorova za příspěvky (celkem 4):
Ondrej.Moravcik, Vojtech.Pikal, Jiri.Ulip, Michal.Gill
Vůdce v ZO. Místopředsedkyňa JmK i PP-EU.
O morálce: OFFTOPICObrázek

Ondrej.Moravcik
Člen KS Praha
Profese: programator
Dal poděkování: 225 poděkování
Dostal poděkování: 47 poděkování

Re: Berlin Security Conference 27.-28.11.

Příspěvek od Ondrej.Moravcik » 06 říj 2018, 18:00

Jinak, co se tyka toho registration fee, tak se to ma tak:
  • clenove parlamentu to maji zadaco
  • clenove vlady, ministerstev, ozbrojenych slozek, vladnich organizaci, organizaci zabyvajicich se bezpecnosti a obranou, statni spravou - dva dny za 80 EUR, jeden za 59 EUR
  • studenti (s ISICem) - dva dny 50 EUR, jeden 30 EUR (omezeny pocet mist, nutno jednat rychle)
  • ostatni (nejsou zahrnuti v predchozich skupinach) - dva dny 895 EUR bez DPH, 605 EUR bez DPH :D
Takze asi je dobre byt jednou z tech prvnich tri zminenych skupin, pokud tam nechcete nechat majland nebo nechat Piraty financne vykrvacet... :)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondrej.Moravcik za příspěvky (celkem 4):
Marketa.Gregorova, Lukas.Lev.Cervinka, Vojtech.Pikal, Michal.Gill

Lukas.Lev.Cervinka
Asistent poslance
Profese: ústavní právník
Dal poděkování: 99 poděkování
Dostal poděkování: 189 poděkování

Re: Berlin Security Conference 27.-28.11.

Příspěvek od Lukas.Lev.Cervinka » 02 pro 2018, 16:34

Přikládám report z konference:

Berlin Security Conference: Remaining Transatlantic, being more European. Berlínská bezpečnostní konference, jejíhož 17. ročníku jsem měl možnost se díky České pirátské straně zúčastnit, patří mezi největší a nejvýznamnější akce věnující se evropské bezpečnosti a obraně. Pravidelně se jí účastní okolo 1000 účastníků. Společné téma tohoto ročníku, bylo udržení současné úrovně transatlantického partnerství a posílení evropského rozměru bezpečnostní a obranné spolupráce.

Mezi hosty bylo tento rok možné nalézt např. ministryni obrany SRN Ursulu von der Leyen, ministra zahraničních věcí Nizozemska Stefa Bloka, velvyslance ČR při NATO Jiřího Šedivého, náčelníka generálního štábu SRN generála Eberharda Zorna, náčelníka generálního štábu Nizozemska admirála Roba Bauera nebo, Marcina Kazmierskiho z ministerstva národní bezpečnosti Polska. (Plný seznam přednášejících lze nalézt zde.) Vedle hostů se konference samozřejmě zúčastnili i další představitelé vlád evropských zemí, USA, Ruska nebo dokonce některých afrických států, mnozí odborníci, představitelé ozbrojených složek, politici a zástupci zbrojního průmyslu.

Nemělo by příliš smysl zde popisovat každou přednášku, každou panelovou diskusi či dokonce každý rozhovor s hosty či dalšími účastníky, které jsem vedl. Zmíním zde proto jen myšlenky a okamžiky, které považuji za nejzajímavější.

Mnohonárodní kooperace. Ústředním tématem věštiny diskusí byla nezbytnost užší dlouhodobé a systematické kooperace evropských armád. Wolfgang Hellmich, předseda výboru pro obranu Bundestagu, krásně vystihl celou problematiku, když prohlásil: “Žádný z evropských států dnes není v pozici, aby byl schopen individuálně zaručit svou vlastní bezpečnost - ať už ve smyslu disponováním potřebných vojenských kapacit nebo schopností je ufinancovat.

Pro mě osobně je kooperace mezi spojeneckými armádami jedním z nejdůležitějších témat dneška, ne-li tématem zcela nejdůležitějším, rozhodl jsem se zúčastnit panelu PESCO - a major step ahead for Europe’s security!?. Tento panel byl pro mě zajímavý rovněž proto, že byl tvořen zástupci nejrůznějších zemí (Norsko, Polsko, Německo, Rumunsko, Nizozemsko) a nejrůznějších profesí (expert na bezpečnost, vojenský velitel pozemních sil, politik, poradce Evropského parlamentu, úředník státní správy specializující se na mezinárodní bezpečnost atd.).

Během panelové diskuse PESCO vyšlo mimo jiné najevo, že jsou odlišné pohledy na účel, jaký by mělo PESCO konkrétně hrát. Polsko například prosazuje, aby součástí PESCO byl projekt hlavního bojového tanku (MBT - main battle tank). Zástupce německého ministerstva obrany se klonil k tomu, aby byly nejdříve realizovány spíše projekty, které podporují schopnost spolupráce jednotlivých armád, např. projekt logistické spolupráce. Jde o to, aby jednotlivé armády používaly kompatibilní náhradní díly, aby si navzájem uznávaly certifikáty = aby např. německou munici do polského vrtulníku nemusel připravit německý voják a připevnit ji polský. I přes tyto rozdíly ale panuje shoda tom, že PESCO představuje krok správným směrem a že jeho největším přínosem je, že spojuje nejrůznější dílčí projekty (aktuálně 34 projektů, více viz v aktualizovaném seznamu projektů z 19. 11. 2018) a že se státy, které k PESCO přistoupily, dohodly na právně vymahatelných závazcích a že tedy PESCO nezůstane jen “na papíře”.

Pro mě v tomto ohledu však bylo nejpřínosnější, byly rozhovory s veliteli německých vzdušných a pozemních sil generálem Ingem Gerhartzem a generálem Reinhardem Wolskim. Ti mi představili na několika konkrétních fungujících projektech, jak taková spolupráce může ve skutečnosti vypadat a jaké pozitivní přínosy může mít. Jedná se například o projekt vývoje a společného používání transportního letounu A400M, vytvoření mnohonárodní vzdušné skupiny víceúčelového vzdušného transportního tankeru, podřízení německé jednotky 61 SAMG (země-vzduch protivzdušná obrana) nizozemské armádě nebo projekt AWACS (letecké středisko včasného varování a řízení).

Pokud bych měl stručně vysvětlit, proč vlastně potřebujeme mnohonárodní projekty vojenské spolupráce, bylo by to z těchto důvodů:
  • žádná ze zemí EU nedisponuje sama o sobě dostatečným rozpočtem pro financování adekvátních obranných kapacit,
  • současná bezpečnostní situace ve světě jasně ukazuje, že řešení, které mohou nabídnout jednotlivé státy samostatně, jsou nedostačující,
  • spolupráce umožňuje efektivnější vynakládání zdrojů na vývoj, nákup i používání nových technologií,
  • spolupráce mezi spojenci umožňuje lepší připravenost pro společné nasazení v akci a předávání zkušeností mezi jednotlivými armádami.
K čemu je takováto konference vůbec dobrá a proč se jí účastnit? Leckdo by se možná zeptal, jestli takovéto konference vůbec k něčemu jsou, když přeci není problém, aby náměstek z jednoho ministerstva zvedl telefon a zavolal náměstkovi z druhého ministerstva a požádal ho o zaslání potřebných informací např. e-mailem. Proč tedy vůbec někoho vysílat na konferenci? Mohl bych sice odpovědět, že pro to důvod asi bude, když to dělá většina zemí, ale pokusím se na takovou otázku odpovědět jak nejlépe dokáži, jelikož se ve skutečnosti jedná o otázku zcela legitimní.

V dnešním digitálním věku by se mohlo zdát, že osobní setkání již nemá velkou váhu, avšak opak je pravdou. Velká část světové diplomacie spočívá stále na osobních setkáních, na zcela individuálním dojmu, jaký ze sebe zúčastnění mají a jaký dokáží udělat dojem. Názorným příkladem mohla být situace, která se odehrála na počátku berlínské konference. Rakouská ministryně pro Evropu, integraci a zahraniční věci Karin Kneisslová měla mít projev před téměř tisícovkou účastníků konference, avšak bylo ohlášeno, že se projev o 5 minut odkládá, jelikož si potřebuje v soukromí promluvit s německou ministryní obrany Ursulou von der Leyen. Ne vše lze vyřešit po telefonu či e-mailem a hodnota osobního setkání je i dnes stále neocenitelná, protože je momentem kde se nejlépe buduje vzájemná důvěra.

Z tohoto důvodu jsem byl dosti nemile překvapen, že jediným českým účastníkem konference jsem byl já sám. Vždyť Berlín je snadno dostupný vlakem. O to více mě tato skutečnost zaskočila, jelikož jedním z organizátorů konference je velvyslanec České republiky při NATO Jiří Šedivý. Bohužel to zapadá do vzorce chování současné české vrcholné reprezentace - Armáda ČR, naši vojáci, se zapojují do mezinárodních projektů a jejich účast je našimi zahraničními partnery vysoce ceněna, zástupci vlády však nejsou ochotni, nebo schopni, tuto jejich dobře odvedenou práci prezentovat. Je třeba, aby na akcích takového to rozměru byl vždy adekvátní zástupce České republiky, tj. ministr či minimálně odpovědný náměstek ministra, který bude schopen ostatním představit a prodat české úspěchy a vytěžit z nich maximum pro Českou republiku.

Mám-li tedy stručně odpovědět na otázku, proč je důležité se takových to akcí zúčastňovat, dovolím si použít příměru k dobře známé televizní soutěži Chcete být milionářem: Je snadné sedět doma u televize a pochvalovat si, jak známe odpovědi na všechny otázky. Nedivme se ale, že takto nic nezískáme. Samozřejmě až na možnost nadávat na ty, kteří se zvedli a šli do rizika, jak oni uspěli a my zase nic.

Jsem proto rád, že jsme se jakožto Piráti konference zúčastnili a úspěšně navázali neocenitelné kontakty ať již s velvyslancem Šedivým, odborníky z NATO nebo se zástupci armád zemí EU a koneckonců i se zástupci zbrojního průmyslu.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Lev.Cervinka za příspěvky (celkem 4):
Marek.Necada, Marketa.Gregorova, Vojtech.Pikal, Honza.Hora
JUDr. Lukáš Lev Červinka
právně-politický konsultant poslaneckého klubu Pirátů
Web: https://www.piratcervinkado.eu
Email: [email protected]
tel.: 739 639 021

„Lev s pirátskou duší. Pirát se lví silou.“

Odpovědět

Zpět na „Zahraniční odbor“