Nominace Lukáše Doležala do Republikového výboru

Místo pro členské podněty, podporu změn stanov, žádosti o nominaci členstvem a návrhy na mimořádný přezkum.

Moderátor: Predsedajici

Pravidla fóra
Do tohoto fóra vkládají členové strany písemné návrhy, které chtějí předložit celostátnímu fóru k projednání. Celostátní fórum může projednat například návrhy předpisů, programových dokumentů, návrh na odvolání nebo mimořádně přezkoumat rozhodnutí libovolného orgánu do 14 dnů od jeho právní moci. Dále zde lze sbírat podporu pro projednání návrhů změn stanov nebo pro nominaci (návrh kandidáta) členskou základnou. Více informací naleznete v jednacím řádu.
Podrobný návod
  • U každého podnětu založte zvláštní vlákno s textem návrhu, zdůvodněním a dalšími náležitostmi a anketní otázkou s možnostmi "Pro", "Proti" a "zdržuji se". (Anketa se zadává v záložce "Anketa" pod příspěvkem, u ankety neomezujte trvání, nastavte viditelnost výsledků a možnost změny hlasu.)
  • Členský podnět, který získá aspoň stanovený počet hlasů, rozešle na žádost navrhovatele administrativní odbor všem členům strany v e-mailu jako členskou iniciativu s odkazem na dané vlákno, a to nejpozději do jednoho týdne od žádosti. Stanovený počet hlasů se pro účely tohoto pravidla vypočítá jako odmocnina z počtu členů strany zaokrouhlená nahoru na celé číslo (pro 1150 členů je to 34 hlasů).
  • Celostátní fórum bude svoláno, požádá-li o to nejméně dvě odmocniny počtu členů. (pro 1150 členů je to 68 hlasů) Přičemž nesmí být více členů proti svolání, než pro svolání.
  • Do již svolaného jednání budou začleněny další návrhy, které získaly podporu alespoň odmocniny členů. (Platí i pro návrh kandidáta do funkce volené celostátním fórem.)
Seznam členů naleznete zde. Aktuální počet je vpravo dole.
Představitele strany prosíme, aby návrhy na svolání, informace o rezignacích a další úkony k fóru směřovali do podatelny.

Doporučujeme nastavit si Sledování fóra Členských podnětů.

Podporuji nominaci Lukáše Doležala do Republikového výboru

Pro
52
63%
Proti
15
18%
Zdržuji se
15
18%

Celkem hlasujících: 82 - Celkem hlasů: 82

Lukas.Dolezal
Zahraniční odbor
Profese: Politolog, student Evropských studií
Dal poděkování: 2151 poděkování
Dostal poděkování: 1535 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Nominace Lukáše Doležala do Republikového výboru

Příspěvek od Lukas.Dolezal »

Ahoj Pirátky a Piráti,
rád bych se ucházel o Vaši podporu při volbě Republikového výboru České pirátské strany. Nejdřív napíšu něco o sobě a během následujících dnů vyhodím nominační řeč.

Moje dosavadní působení v Pirátech

U Pirátů jsem začal jako dobrovolník při volbách do Evropského parlamentu před dvěma lety , což byla obrovská zkušenost, která mě motivovala se dál pirátsky angažovat.

Pirátskou kandidátku do Jihomoravského kraje jsem v loňském roce podpořil na 25. místě a do sněmovních voleb půjdu z 15. místa jihomoravské kandidátky Pirátů a Starostů.

Na podzim loňského roku jsem byl zvolen členem předsednictva Evropské pirátské strany (PPEU), kde mám na starosti pracovní skupinu Media and Communication . Jsem členem Zahraničního odboru a nedávno jsem navázal jsem na kariéru wikipedisty :).

Inicioval jsem založení pracovní skupiny Duševní zdraví, která krásně nabírá na obrátkách, z čehož mám obrovskou radost.

Pokud mám čas, rád pomůžu s volbou v Heliosu jako trustee.

Více o mně na lide.pirati.cz. nebo v kandidátské řeči do Sněmovny .

Můj výsledek na 8values:

8Values.png

Z Pirátského kola je mi blízká (mimo jiné) myšlenka svobodné výměny nástrojů, nápadů, kultury a znalostí, protože sdílení je IMHO hybnou silou vývoje.

Pirate Wheel.jpg

Zdroj: Falkvinge.net
Člen MS Brno, KS Jihomoravský kraj a mediálního odboru JmK. Člen Zahraničního odboru 🌍, předsednictva Evropské pirátské strany a koordinátor pro PP-FI, PP-IS, PP-NO a PP-SE.
[email protected]
[email protected]

Lukas.Dolezal
Zahraniční odbor
Kontaktovat uživatele:

Kandidátská řeč

Ahoj celostátní fórum,
níže jsem se rozepsal o mojí motivaci být zvolen členem Republikového výboru :). V současné době nezaujímám žádnou vnitrostranickou funkci, jsem pouze členem předsednictva Evropské pirátské strany, proto bych chtěl propojit mezinárodní a vnitrostranickou dimenzi mého pirátského bytí :).

RV vnímám jako orgán, kde člověk může získat první zkušenosti s reálnou politikou. Chtěl bych propojit můj zájem o každodenní chod strany s činností ve stranickém orgánu, který je zásadní při utváření provozu a strategie naší strany.

Do RV kandiduji s tím, že chci budovat mosty, to znamená, že nepatřím k žádnému "kmenu", nerozlišuji staré nebo mladé OFFTOPIC(čti podle délky členství) Piráty. Je pravda, že občas přemýšlím nad (někdy) názorovou nejednotností členské základny, nicméně jsem rád, že nám jde především o evidence-based practice politiku, která si bere zleva i zprava.

Zároveň je, ale nutné se snažit o konsenzuální výstupy a dosažení kompromisu, který by ale neměl znamenat rezignaci na ideály. K výsledkům vede týmová práce a vzájemný respekt OFFTOPIC, který je profi - mimochodem skvělá iniciativa pro růst celé strany.

Také vnímám určitou rebelskou/aktivistickou povahu Pirátů, což znamená nastolování nemainstreamových témat a neuhýbání z potencionálně kontroverzních témat (namátkou legalizace prostituce nebo užití psychedelik v léčbě duševních onemocnění).

Mám vystudovanou Politologii a evropská studia (titul Bc.), zajímám se o politické a stranické systémy, volby nebo mezinárodní vztahy. Z pohledu politologa mě zajímají témata jako jednání o programu, pravidla pro kandidátky nebo dokumenty jako je Pirátská strategie. Rád bych se připojil do Pracovní skupiny pro rozvoj odborně-politické sekce strany a do Programové pracovní skupiny.

Od případného zvolení očekávám hlubší seznámení se se stranickými předpisy OFFTOPIC(obecně jsem pro větší seznamování členské základny s předpisy a jejich průběžné vyhodnocování) a kritickou analýzu našich volebních kampaní, výsledků ve volbách a celkově postupů před a po volbách (napříč kraji). S tím souvisí i větší koordinace odborů s RV a společná zasedání.

Chtěl bych prosazovat více komunikace na pirátských platformách, než se teď děje - větší důraz na open source, převážně v online práci a zapojování se do pirátských procesů.

V neposlední řadě mě ke kandidatuře vede chuť poznat Piráty a Pirátky napříč republikou. OFFTOPICDoufám, že výjezdní zasedání RV budou moct být, co nejdříve :). Další oblast, ve které bych se chtěl více dovzdělávat, jsou rozpočtová pravidla a pravidla hospodaření, středobod práce v RV.

Práci v RV jsem schopen věnovat 5-10 hodin týdně, předpokládám, že někdy toho je víc, někdy míň. Záleží mi na tom, abychom takzvaně neusnuli na současných vavřínech. Není větší pomíjivosti než politická moc a sám osobně bych chtěl v RV přispět k tomu, aby nám momentální voličské preference vydržely.

Díky za podporu a eventuálně se ptejte :). L.

P.S. Protože se nám tu rozmáhá takový nešvar s fotkami :), přidávám svoji z demonstrace Svobodné Bělorusko ze srpna loňského roku.

image.jpg
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Dolezal za příspěvky (celkem 4):
Kornelia.Gottmannova, Martin.Martin, Jan.Zavadil, Michal.Svagerka
Člen MS Brno, KS Jihomoravský kraj a mediálního odboru JmK. Člen Zahraničního odboru 🌍, předsednictva Evropské pirátské strany a koordinátor pro PP-FI, PP-IS, PP-NO a PP-SE.
[email protected]
[email protected]

Dalibor.Zahora
Republikový výbor
Profese: zakládající člen
Dal poděkování: 35919 poděkování
Dostal poděkování: 17866 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nominace Lukáše Doležala do Republikového výboru

Příspěvek od Dalibor.Zahora »

Doufám, že je ti jasné, že tou fotkou ses přihlásil k levicovým extrémistům. :D

Takže moji podporu máš! Ovšem hlavně z toho důvodu, že patříš k několika aktivním pirátům, pro které je důležitý mezinárodní rozměr. Kéž by takových bylo více.

Napadá tě nějaký způsob, jak právě témata pirátské internacionality více z RV podpořit?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dalibor.Zahora za příspěvky (celkem 3):
Kornelia.Gottmannova, Lukas.Dolezal, Marek.Necada
zástupce v Republikovém výboru za Ústecký kraj (hostuji ve Středočeském kraji), zakládající člen, více na profilu wiki.pirati.cz, občas píšu na Deník Referendum, preferuji twitter @daliborzz před FB fb.com/dlbrz t. 773 993 465

Lukas.Dolezal
Zahraniční odbor
Kontaktovat uživatele:

:D Díky za poklonu a otázku @Dalibor.Zahora.

Napadá mě vytvoření pracovní skupiny v rámci RV, která by byla v kontaktu s PPEU a PPI (zrovna teď v PPEU řešíme větší propojení PPEU a PPI) nebo s ostaními PPs. IMHO jako PPCZ máme celosvětovou odpovědnost za pirátské hnutí :).

Bohužel pozoruju, že pirátským stranám v zahraničí ujíždí vlak, což na jednu stranu nemusí být úplně negativní, protože pořád mají ten aktivistický základ, který nám někdy chybí, viz. moje zmínka o balancu mezi aktivismem a reálnou politikou.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Dolezal za příspěvky (celkem 2):
Bohuslav.Svehla, Dalibor.Zahora
[email protected]
[email protected]

Dalibor.Zahora
Republikový výbor
Profese: zakládající člen
Dal poděkování: 35919 poděkování
Dostal poděkování: 17866 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalibor.Zahora »

A co třeba navýšení rozpočtu ZO a tedy zřejmě větší personální podpora?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dalibor.Zahora za příspěvek:
Lukas.Dolezal
zástupce v Republikovém výboru za Ústecký kraj (hostuji ve Středočeském kraji), zakládající člen, více na profilu wiki.pirati.cz, občas píšu na Deník Referendum, preferuji twitter @daliborzz před FB fb.com/dlbrz t. 773 993 465

Lukas.Dolezal
Zahraniční odbor
Kontaktovat uživatele:

Dalibor.Zahora píše:
08 dub 2021, 13:53
A co třeba navýšení rozpočtu ZO a tedy zřejmě větší personální podpora?
To je taky možnost, kterou podporuju. S tím souvisí i větší profesionalizace ZO, která zahrnuje i třeba symbolickou odměnu za vykonanou práci. Také souhlasím s větší personální podporou, tady vidím jako možnost stáže studentek/studentů mezinárodních vztahů, evropských studií, politologie, bezpečnostních studií atd.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Dolezal za příspěvek:
Dalibor.Zahora
[email protected]
[email protected]

Lukas.Dolezal
Zahraniční odbor
Kontaktovat uživatele:

Udržitelný merch

Dalibor.Zahora píše:
09 dub 2021, 10:57
Objevují se stížnosti, že není moc otázek, tak jednu rozehřívací a zkusíme vynést na světlo jedno sice okrajové, ale přece jen vypovídající téma.

Pokud byste byli v RV a měli byste rozhodovat, zda podpořit, aby náš pirátský obchod začal uplatňovat zásady odpovědného podnikání a nakupoval a prodával zboží, které nebude ze sweatshopů, či problematických zemí a podobně. Podpořili byste tento směr? Ano či ne? (odpovídejte prosím ve svých nominačních vláknech, díky)

Anketa k tomuto tématu je zde viewtopic.php?p=751617#p751617
Jednoznačně! Nejde dohromady podporovat lidská práva a pak brát trička od výrobců, u kterých nevíme v jakých podmínkách textil vzniká. Samozřejmě i toto je otázka finanční dostupnosti, takže se bije etika a cena produktu. OFFTOPICPřipomíná mi to předražené veganské produkty, které můžou být vegan a bio, ale pro běžného člověka jsou drahé.

Vzpomínám si na diskuzi na jednom koncertě, kdy jsem se zeptal, jestli ty trička jsou Fair trade a týpek mi odpověděl: "Kámo, to by to tričko nestálo 350 Kč, ale 2x tolik, kdybychom je měli Fair trade". Nevím, jestli to tak je, nicméně bych rád otázku udržitelného merche v RV otevřel. Určitě bych chtěl, aby náš merch měl nějakou certifikaci, nemusí to být jenom Fair trade, ale třeba Global Organic Textile Standard (GOTS). Jaká by byla výsledná cena produktu, je na jinou diskuzi, ale za mě "spíš udržitelná kvalita než neudržitelná kvantita".

Schválně jsem se podíval na nějaký naše starý trička a není to jenom (jiho)východní Asie, ale i Střední Amerika.

EP tričko 2019.jpg

Nikaragua.jpg

Celkově, co se týká merche, jde o to rozdávat udržitelné a praktické věci, které se nezničí/nevyhodí při první příležitosti - nějaké nápady. OFFTOPIC(V Evropském parlamentu jsem od Greens/EFA dostal semínka s textem "Give Bees a Chance!" :) ). Docela skřípu zubama u balónků, které jsme sice při posledních volbách v Jihomoravském kraji měli ekologické, ale nevím no.. Můj starší příspěvek k balónkům.
Dalibor.Zahora
[email protected]
[email protected]

Lukas.Dolezal
Zahraniční odbor
Kontaktovat uživatele:

Dalibor.Zahora píše:
09 dub 2021, 21:17
A) Jdete do RV s nějakým tématem či věcí, kterou se pokusíte prosadit? Která to je?
• Měly by probíhat setkání RV s volebními manažery/manažerkami, krajskými koordinátorkami/koordinátory a dalšími zaměstnanci strany a členy/členkami volebních výborů. Proč? Abychom se neuzavírali ve svých krajských bublinách a mohli analyzovat, co se (ne)daří napříč kraji a mohli vyhodnocovat kampaně, volby, pirátské akce aj. (RV jako zastřešující orgán, pro tyto druhy setkání).

• Chtěl bych otevřít téma psychologické podpory pro člen(k)y. Se zvyšujícími se preferencemi a blížícími se volbami do Poslanecké sněmovny, bude čím dál více nutné řešit útoky (, které už bohužel probíhají - nechutné napadání Jiřky) na sociálních sítích. Tady vidím blízkou kooperaci s týmem Duševní zdraví, kde jsme tento týden zvolili novou vedoucí @Nikol.Marhounova.

• RV by měl vypracovat metodiku pro souběh podnikání a politické funkce, tzn. v jakých případech to je nebo není vhodné a jak postupovat, pokud se takový případ ve straně vyskytne.

• Ukotvení mládežnické organizace/týmu Mladé Pirátstvo (MP) ve stranických strukturách a vyřešení statusu MP.

• Více termínů pro participativní rozpočet (PaRo) během roku - zdá se mi, že více termínů by mohlo podpořit zájem o PaRo a pomohlo by flexibilnějšímu přihlašování projektů.

• V neposlední řadě to je oficiální a transparentní platforma pro ženy. Debaty z poslední doby (Ženy ve straně i na kandidátkách, pracovní skupina Rovné šance) ukázaly, že v této diskuzi musíme pokračovat a rád bych přispěl k založení platformy pro ženy ve straně.

Dalibor.Zahora píše:
09 dub 2021, 21:17
Aspoň jedna věc, která vás z činnosti RV za cca poslední rok nejvíce zaujala (pozitivně/negativně či jinak) a proč?
(opět prosím o odpovědi ve vašich vláknech)
• Vybírám z celého funkčního období. Jak jsem už psal v kandidátské řeči, zaujala mě iniciativa Respekt je profi. Jsem všemi deseti pro aktivity, které nám pomohou zlepšit respekt a komunikaci ve straně.

• Dále Tvorba závazných stranických dokumentů, implementující Zásady týmové spolupráce na pracovní skupiny. Piráti jsou tým a politika není o sólování. Týmová práce je důležitá pro rozvíjení kreativity, budování důvěry nebo řešení konfliktů.

• Také to je zdárné schválení Pirátského institutu, které nás posunulo do další epochy Pirátské strany. Každá úspěšná strana by měla mít instituci, která se zabývá analýzou její politiky a představuje dlouhodobou vizi, proto jsem v hlasování vznik Institutu podpořil.

Česko inspirativní - zajímavý projekt, který ukazuje naši kreativitu a příklady dobré praxe. Chtěl jsem napsat, že je super, že se kniha dostane k lidem v elektronické podobě, ale je tam nějaký error :).

error.JPG

• Pak je to např. Úprava volebního řádu (zrychlení procesu volby míst na konci kandidátky) nebo oponentní tým (stranická demokracie je diskuze).

Zřízení trvalých pracovních skupin - krok správným směrem, který IMHO posune dál produktivitu práce v RV. Jsem pro vyhodnocení pracovních skupin po nějakém čase a eventuálně zřízení skupin nových.

Dopíšu, pokud mě v průběhu jednání něco dalšího napadne.
[email protected]
[email protected]

Jan.Mares
Člen KS Ústecký kraj
Profese: Student, Sběrač funkcí
Dal poděkování: 157 poděkování
Dostal poděkování: 913 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kandidátská řeč

Příspěvek od Jan.Mares »

Lukas.Dolezal píše:
08 dub 2021, 01:05
Do RV kandiduji s tím, že chci budovat mosty, to znamená, že nepatřím k žádnému "kmenu"
Tady si trošku zahraju na ďáblova advokáta - to, že se sám nepovažuješ za příslušníka nějakého kmene, neznamená, že jím fskutečnosti nejsi. Podle mě je lepší si tu svoji příslušnost uvědomovat a aspoň sám sobě ji přiznat. Protože jinak si tu svoji příslušnost uvědomíš až v zákopech kmenové války.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Mares za příspěvek:
Vojtech.Pikal

Lukas.Dolezal
Zahraniční odbor
Kontaktovat uživatele:

Re: Kandidátská řeč

Jan.Mares píše:
12 dub 2021, 02:23
Tady si trošku zahraju na ďáblova advokáta - to, že se sám nepovažuješ za příslušníka nějakého kmene, neznamená, že jím fskutečnosti nejsi. Podle mě je lepší si tu svoji příslušnost uvědomovat a aspoň sám sobě ji přiznat. Protože jinak si tu svoji příslušnost uvědomíš až v zákopech kmenové války.
Ahoj Honzo,
díky za příspěvek a chtěl bych se Tě zeptat, kdo určuje příslušnost ke kmenu a jaká jsou kritéria? Jak jsem napsal, sám se za člena žádného kmene nepovažuju (a ani neuvědomuju), teda pokud nemyslíš kmen jako MS nebo KS (nebo ZO?). Ale ani tady bych to nenazval kmenem, protože i v MS, KS i ZO jsou samozřejmě rozdílné názory na různé věci a panuje diskuze, což je v pořádku a je nutný dojít ke kompromisu. IMHO mi tohle dělení na kmeny připadá dost subjektivní a kontraproduktivní, protože nás ještě víc rozděluje.
Michaela.Nepejchalova
[email protected]
[email protected]

Zpět na „Členské podněty“