Pozornosti hodné články

Aktuální kauzy týkající se programu a politiky Pirátů.
Pravidla fóra
Toto je veřejné fórum, které nesděluje politická stanoviska či názory Pirátské strany. Dodržujte prosím jeho pravidla.
Do vnitrostranické diskuse se mohou naši příznivci zapojit, pokud vstoupí do příslušné skupiny registrovaní příznivci.
Dalibor.Zahora
Člen KS Středočeský kraj
Profese: zakládající člen
Dal poděkování: 29451 poděkování
Dostal poděkování: 14357 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozornosti hodné články

Příspěvek od Dalibor.Zahora » 10 říj 2019, 05:26

8 Oct 2019 Hospodářské noviny Petr Honzejk [email protected]

ODPOR KE STRANÁM, JEDINÝ SVORNÍK ČESKA

Politika není v Česku něco, co jsou lidé ochotni aktivně spoluvytvářet. Spíš chtějí, aby jim její výsledky byly nabízeny ke konzumaci.

Politický život v Česku má paradoxní rys. Valnou většinou nadáváme na politiku, ale v zásadě se jí odmítáme osobně účastnit. Ač je s politickou situací spokojeno jen 24 procent lidí, celkový počet členů politických stran jde setrvale dolů. Ty tradiční masové se rychle vylidňují (sešup je nejlépe vidět na ČSSD, ODS má už exodus za sebou) a u ostatních se členové počítají maximálně na jednotky tisíců. Participace lidí na politice je v Česku mizerná. Což nakonec může být rizikem pro celý systém. Hluboká nedůvěra ke stranám a straníkům je podle výzkumu v rámci projektu ČRO „Rozděleni svobodou“ v zásadě jediné, co spojuje celou společnost. Podtrhuje to výzkum CVVM z konce minulého roku, podle kterého je v Česku dvakrát více těch, kdo si myslí, že do stran vstupují lidé kvůli finančnímu zisku, než těch, kdo předpokládají, že dotyční chtějí zlepšit situaci v zemi. Kdo jde do politiky, je u nás automaticky podezřelý.

Za této situace tak politika není něco, co jsou lidé ochotni aktivně spoluvytvářet. Spíš chtějí, aby jim výsledky byly nabízeny ke konzumaci. Naladění společnosti geniálně vystihl „nepolitik“ Andrej Babiš sloganem „prostě to zařídíme“ a již šestým rokem z něj profituje. Neochota účastnit se politiky se ale paradoxně projevuje i u jeho odpůrců. Je to vidět na spolku Milion chvilek pro demokracii, který dostal na Letnou čtvrt milionu lidí. V něm žije představa, že strany by měly fungovat na základě „zadání“ od občanské společnosti, protože občanská společnost je něco jaksi vyššího a čistšího. Ani tady není politika pojímána jako přímá participace, ale spíše jako obchodní vztah (poptávka–nabídka) mezi občanskou společností a politickými stranami. I tady platí poněkud alibistické „my ne, ať to zařídí oni“.

Nutno ale přiznat, že na nízké participaci se podílejí i samotné strany. Vstoupit do nich není jednoduché. ANO má 3000 členů, piráti ani ne tisíc, starostové 160. Jsou to v podstatě exkluzivní kluby. Vytváří se bludný kruh: lidé nevěří stranám a i ti, kdo by do nich vstoupit chtěli, narážejí na uzavřený systém. Dlouhé čekací doby a prověrky, aby náhodou nevstoupil někdo, kdo má problematickou minulost, všechno komplikují.

Má to tři neblahé důsledky. Zaprvé se hlavně nepopulistické strany mohou těžko rozjet, když do nich nepřijdou noví, inteligentní a profesionálně zdatní lidé. Zadruhé nedůvěra a nízká participace nahrává podnikatelským projektům a prosazování vůdcovského principu na úrovni partají a následně ve společnosti. A zatřetí to může vyústit až v nabourávání celého systému parlamentní republiky. Oproti stranám se vysoké důvěře těší prezident. Jeho zásahy, často za hranou toho, co předpokládá ústava, mu na popularitě neubírají. Strany to vědí a neodváží se proti němu ozvat. Je otázkou, jestli dosavadní systém může napětí dlouhodobě vydržet. Celkově: zdejší zákaznický přístup k politice je pohodlný, leč není bez rizika. V krajním případě může vyústit až v objednávku autoritativního modelu vládnutí.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dalibor.Zahora za příspěvky (celkem 4):
Tomas.Zmuda, Vit.Jurasek, Vojtech.Pikal, Lenka.Kozlova
zástupce KMO Sčk, zakládající člen, bývalý člen KK, více na profilu wiki.pirati.cz, aktuální texty najdete na Deník Referendum, více jsem na twitteru @daliborzz než na FB fb.com/dlbrz t. 773 993 465

davkol
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Dostal poděkování: 125 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od davkol » 10 říj 2019, 21:41

Kulturní ofenziva podnikatelského ducha

Uzavření spolupráce mezi Univerzitou Karlovou a společností Home Credit poměrně dobře ilustruje nejenom dlouhodobější snahy vedení skupiny PPF normalizovat své kontroverzní metody „podnikání“, ale zároveň i některé axiomy reality ČR v polistopadové éře.

Na straně jedné se tak skupina PPF snaží prostřednictvím spřízněných mediálních uskupení (LN Andreje Babiše, či Info.cz z CNC Daniela Křetínského a Patrika Tkáče) o nepokrytě propagandistický diskurs, možná ve snaze vyvážit sílící kritiku svých aktivit na centralizovaném trhu v Čínské lidové republice.

Na straně druhé pak více vynikají skutečnosti, nad kterými se mediální život v české kotlině ani nijak nepozastavuje. Například to, že Magistrát hl. města Prahy využívá účty vedené u PPF Banky je dnes naprosto transparentní záležitost a může se jevit i nezajímavě (pro ty, které to přesto překvapí: ZDE). V kontextu více novodobých „podnikatelských“ úspěchů PPF skupiny může mít tato skutečnost s kořeny v počátcích tohoto století zajímavou vypovídací hodnotu.

Například okolnosti, za jakých PPF skupina získala v loňském roce podíl ve státem většinově vlastněné ČD Telematice od společnosti olomouckého podnikatele Pavla Hubáčka. Anebo strategickou koupi O2 od španělské firmy Telefónica (která ji získala od českého státu) a následné osamostatnění a vytvoření České telekomunikační infrastruktury.

Skupina PPF měla a má k českému státu blízko. Ostatně ve výše zmiňovaném rozhovoru LN s Jaroslavem Kuberou většinový vlastník PPF Petr Kellner svůj zájem o ČR, podobně jako v poslední výroční zprávě PPF, dává jasně najevo.

Albín Sybera
10. října. 2019
Britské listy
Tito uživatelé poděkovali autorovi davkol za příspěvek:
Dalibor.Zahora

Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Profese: živnostník, programátor
Dal poděkování: 26429 poděkování
Dostal poděkování: 21986 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Vileta » 10 říj 2019, 22:28

Home Credit zruší smlouvu s Univerzitou Karlovou
https://www.novinky.cz/domaci/clanek/ho ... u-40299410

To bylo tedy rychlé :D
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvek:
Dalibor.Zahora
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.

Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Vileta » 11 říj 2019, 23:25

Smlouvy s investory: Svítání na lepší časy
http://blog.aktualne.cz/blogy/vendula-z ... emid=34947

Na konci článku je odkaz na zajímavý materiál MMR.
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.

Dalibor.Zahora
Člen KS Středočeský kraj
Profese: zakládající člen
Dal poděkování: 29451 poděkování
Dostal poděkování: 14357 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalibor.Zahora » 13 říj 2019, 13:21

„Většina hejtů směřuje na mého mulatského syna. Psali mi, že mi rozkopou dítě,” říká koreanistka Špitálníková
https://www.hatefree.cz/blo/rozhovory/3 ... italnikova

Oznámení tvé kandidatury na Facebooku Pirátů mělo na jednu stranu obrovské množství lajků a sdílení, na straně druhé vzbudilo velkou vlnu hejtů. Jak to probíhalo? Byly to jen komentáře na Facebooku?

Když jsem se jako nestraník rozhodla za Piráty kandidovat do Evropského parlamentu, řešila jsem s nimi, jestli si tím jsou jistí. Protože jak tím, co dělám, tak tím, jak vypadám, úplně nesplňuju představu o politikovi. Když se to v rámci Humans of Piráti nastartovalo, bylo zvláštní, že na jednu stranu přišlo spoustu pozitivních reakcí, ale současně jsem strhla rekord v počtu hejtů. Na jednom statusu jich bylo kolem tisícovky. Byly tam věci od toho, že jsem pirátská štěrbina, přes to, že jsem lesba, po to, že Malcolm není árijské dítě. To jsem ale upřímně vůbec neřešila. Brala jsem to tak, že když jdu do politiky, musím s tím počítat. Pak mi ale začali psát hejty i do zpráv. A to už prostě nechceš číst, zahlcuje tě to. A pak mi přišla jedna smska ve stylu, že mně i mému dítěti rozkopou hlavu, a to už byl moment, kdy jsem fakt přemýšlela, jestli to nedat na policii.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dalibor.Zahora za příspěvek:
Ladislav.Dvorak
zástupce KMO Sčk, zakládající člen, bývalý člen KK, více na profilu wiki.pirati.cz, aktuální texty najdete na Deník Referendum, více jsem na twitteru @daliborzz než na FB fb.com/dlbrz t. 773 993 465

Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Vileta » 14 říj 2019, 00:06

Obzvláště někteří jedinci by článku měli věnovat pozornost ;)
https://www.idnes.cz/onadnes/vztahy-sex ... hy-sex_job

Marek.Necada
Jednatel republikového výboru
Profese: silozpytec
Dal poděkování: 10663 poděkování
Dostal poděkování: 7198 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Marek.Necada » 14 říj 2019, 11:25

Tito uživatelé poděkovali autorovi Marek.Necada za příspěvky (celkem 5):
Dalibor.Zahora, Ivor.Kollar, Vojtech.Pikal, Pavel.Moravec, Petr.Vileta
jednatel dětského parlamentu Pirátů
7ЗО 845 З7З
Долой царя!

Josef.Kadlecek
Člen KS Praha
Profese: živnostník, řemeslník; dobrý elektrikář
Dal poděkování: 1575 poděkování
Dostal poděkování: 1434 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Josef.Kadlecek » 14 říj 2019, 17:55

Existuje princip: je hrází pro jakékoli informace, odolává všem argumentům a úspěšně drží lidi ve věčné ignoranci: zavrhnout věc ještě před prozkoumáním
Herbert Spencer, 1820-1903 https://cs.wikipedia.org/wiki/Herbert_Spencer
Za sebe - mám vás všecky rád. Akorát před fanatickými "souložníky teoretiky" mě i u Pirátů naučilo se už mít na pozoru.
Neomylné lidi bez váhání devitalizovat!

Josef.Kadlecek
Člen KS Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Josef.Kadlecek » 16 říj 2019, 08:54

Tvrdím, že klimatická změna není zdaleka tolik o CO2 a dalších skleníkových plynech, ale hlavně o akumulaci vody v krajině!

Na byznys, spojený s "bojem" (nakolik je to zprofanované a mě protivné slovo) se skleníkovými plyny už si mnou ruce psychopati, kteří se královsky nažvejkli už 2x - na fotovoltaice a na přimíchávání biopaliv do pohonných hmot.
Na má slova dojde...
Je zajímavý, že na maily o tomto tématu nereaguje ani Dana Balcarová, ani Radek Holomčík. Jen Lukáš Černohorský s tím, že to bere na vědomí, ale není to tak moc jeho šálek kávy.

http://iuhli.cz/hysterie-kolem-co2-jen- ... bo-podvod/
Existuje princip: je hrází pro jakékoli informace, odolává všem argumentům a úspěšně drží lidi ve věčné ignoranci: zavrhnout věc ještě před prozkoumáním
Za sebe - mám vás všecky rád. Akorát před fanatickými "souložníky teoretiky" mě i u Pirátů naučilo se už mít na pozoru.

Josef.Kadlecek
Člen KS Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Josef.Kadlecek » 16 říj 2019, 18:38

Co neubrzdíš, to neukecáš:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... edit#gid=0
Pokud to jde, je lepší se vyhnout, než brzdit.
OFFTOPICTo je mi divný, že i když jsem v devadesátkách svištíval po dálnici málokdy pod 170km/h (ale i jinde; a že to bývaly desítky tisíc km), že jsem neměl nikdy žádný problém. I s telefonem u ucha. Jediné kosmetické incidenty jsem měl ještě za komára, navíc jen ve městě při 20km rychlosti.
Asi se holt řízení přeci jen věnuju víc, než je v kraji zvykem, nebo jsem nadmíru za dobře s Velkým režisérem (tam nahoře) a jeho partou ;)

Rychlá odpověď

Odpovědět

Zpět na „Pirátské kauzy“