Adam Karas

V tomto fóru se představují příznivci Pirátů, kteří se chtějí stát členy.

Moderátoři: PKS Stredocesky kraj, Odbor - personalni

Pravidla fóra
V tomto vlákně se prosím ostatním členům stručně představte:
  1. Představení vložíte kliknutím na ikonu Obrázek, která se zobrazuje, pokud jste přihlášeni.
  2. Do předmětu napište svoje jméno a příjmení.
  3. V textu se nám prosím stručně představte a napište nám, co vás vede k zájmu o členství v Pirátech. Budeme rádi, když nám zároveň řeknete, jak byste se chtěli do činnosti strany zapojit a jaké máte zájmy, schopnosti a dovednosti.
Krajské předsednictvo vás bude informovat o nejbližší schůzi v tomto tématu nebo jiným vhodným způsobem.
Členství vznikne, jakmile na schůzi podáte písemnou přihlášku, budete přijati předsednictvem a zaplatíte členský příspěvek na transparentní bankovní účet (podrobnosti).
karas.adam
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Profese: Student; lektor matematiky
Dostal poděkování: 3 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Adam Karas

Příspěvek od karas.adam »

Zdravím/Ahoj,

než začnu, musím se přiznat, že "tykání si" takto v online prostředí, aniž bychom se viděli dříve v realitě (tedy některé již znám) mi moc nejde. Snad to nebude poznat. :lol:
A teď již něco o mně:

Z předmětu již asi víte, že se jmenuji Adam Karas. Pocházím z Příbrami a Příbram pro mne také zůstává v prioritách na prvním místě. Právě proto jsem se rozhodl, že se chci připojit k Pirátům - ale o tom až za chvilku. Jsem maturant na Gymnáziu Legionářů v Příbrami a od září, pokud mě štěstí neopustí, snad student medicíny. Baví mne hra na kytaru, volejbal, rád podniknu výlet s přáteli a podobně. Brigádně pracuji v divadle (tedy teď mi to epidemiologická situace neumožňuje, ale normálně ano :D ) a doučuji středoškolskou matematiku. Mimo všechno zmíněné fušuju do vědy, zajímám se o veřejné dění a s mými přáteli pořádáme vzdělávací akce pro studenty, kde se učí pochopit složitost politiky, především americké, demokratických principů a celého jednání. Momentálně již několikátým rokem stážuji na Akademii věd a doufám, že své budoucí uplatnění najdu právě ve vědě.
Ze studentských aktivit a projektů bych rád zmínil svou pozici jednoho ze statutárů studentského spolku Centrum politických studií, kde se zabýváme vzděláváním studentů o věcech politických, a také svou dlouholetou působnost ve vedení studentského projektu Český model amerického kongresu. To je akce, kde se každoročně sjede na 200 studentů a kde mají možnost naučit se vše okolo americké politiky, setkat se se zajímavými osobnostmi české politiky a poznat podobně orientované studenty.

V dění na politické scéně nejsem nováček, avšak nemohu ani říct, že jsem zcela ostřílený a zkušený. O politiku se zajímám a snažím se vzdělávat sebe i ostatní, ale členství ve straně bude při případném schválení pro mne novinkou. A proč se vůbec chci k nějaké straně přidat? A proč zrovna k Pirátům?
Prásknu na sebe, že jsem o členství ve straně dříve příliš neuvažoval. Líbilo se mi být apolitický a dívat se na politiku z jednotlivých úrovní i jako na celek. Postupně ale při sledování zastupitelstva i mé aktivní účasti na něm (na krajském i městském) mi začalo docházet, že jednotlivce skutečně nikdo neposlouchá. Ani to mi ale nezabránilo ve snažení se něco změnit a bojovat za své cíle (kupříkladu poslední aktivitou byl boj za nesjednocení příbramských gymnázií). V tu chvíli už jsem znal Českou pirátskou stranu a téměř ve všem se s ní shodoval a kladl si stejné cíle. Byl jsem nalomený zkusit podat žádost o členství, ale nakonec jsem ucuknul. Po nedlouhé době jsem se začal potkávat s mnohými, kteří jsou již součástí Pirátů. Mám mezi Piráty velmi dobré kamarády, i když většina z nich není z mého města ani kraje (ale pár se jich tu taky najde). Ti se mě snažili přesvědčit, ať to zkusím. Dlouho jsem odmítal a ani jsem to nechtěl zkusit, takže jsem Piráty podporoval pouze pasivně a také v posledních volbách svým hlasem. Poslední kapkou pro mne bylo právě ono slučování gymnázií, kde se naprosto ukázal fakt, že někteří lidé (a jsem rád, že takové lidi jsem v Pirátech neobjevil) jsou schopni lhát na veřejnosti, vyhrožovat a i tak nic neudělat pro správnou věc.
Po celém procesu jsem se pobavil ještě znovu s nejbližšími přáteli, kterým bych za to měl poděkovat, a nyní jsem tady!

A proč tedy právě Piráti? Narovinu: Jsou pro mne základní dvě věci, proč právě Piráti. Jednak to je obrovská shoda mezi mými osobními názory a názory Pirátů jako strany. Pokud budu mít šanci hájit něčí názory, ba dokonce ty, se kterými se sám shoduji, bude to čest a bude mne to bavit. Dám do toho veškerou svou energii. Jsem schopen hájit i názory vedoucí k obecně prospěšnějšímu cíli a právě o to vlastně Pirátům jde - vést vše k lepšímu (prozaicky řečeno :lol: ). Konkrétně třeba mluvím o společných názorech na transparentnost věcí týkajících se veřejných činitelů a také názor na podporu vzdělání a vědy. U jiné strany takový pocit nemám.
Druhým argumentem je rovina osobní. Dlouho jsem nevěřil, že se politika dá dělat bez "ohebné páteře". Sám bych řekl, že mám svou páteř narovnanou a že pro takové lidi politika není. Nakonec - po důkladném proklepnutí (každý si před nějakým velkým krokem pročte veškeré informace, projde aktuální dění a podívá se na rozhovory) - jsem zjistil, že Piráti tohle zvládají. A ani nevím jak, ale nějak to jde! A to je na tom všem super. :D Vidět, že se i věc jako politika dá dělat bez podlézání a intrik, je víc než pozoruhodné. A tohle všechno mě dostalo k tomu, že chci být součástí Pirátů a podpořit je ve všem, co dělají.

Jak už jsem řekl, veřejně jsem se zatím angažoval pouze v některých věcech okolo mého bydliště a kraje. Aktivně se účastním jednání zastupitelstva a někdy, když to má smysl, se snažím prezentovat názor mladých a studentů. Právě na tento názor "staří matadoři" obvykle zapomínají. U Pirátů takový pocit nemám. Každý má právo vyjádřit svůj názor a neměli bychom nějakou skupinu přehlížet, jen protože "jsou mladí a neví, co povídají".

Jak to tak vidím, mohl jsem tento příspěvek spíše začít slovy "milý deníčku". :lol: Snad to nebude tolik vadit. Každopádně: Kdybyste měli jakékoliv dotazy, nebojte se mi napsat - klidně třeba na Facebook, kde odpovím téměř vždycky do pěti minut. :lol:
Děkuju za všechno a budu se těšit na diskuzi! :D

Odpovědi na otázky přichází níže:

1. Proč my a ne někdo jiný? Popiš strany, nad kterými bys uvažoval/a, a proč jsi je zavrhl/a.
Myslím, že jsem toto popsal již v příspěvku výše. :D Krátce shrnu: Moje osobní názory jsou stejné jako programové cíle České pirátské strany, líbí se mi prostředí strany, její aktivity, lidé i schopnost zachovat si svou čest.

2. Máš nějakou politickou nebo aktivistickou minulost? Kandidoval(a)s ve veřejných volbách?
Účastním se zastupitelstva města i kraje, obvykle jako pozorovatel, někdy i aktivně vystupuji. S přáteli jsme se zajímali o čistotu Příbramského potoka, pro který jsme zpracovávali podklady a aktivně ho chodili čistit (je pravda, že nyní již tohle pravidelně neděláme). Jsem statutárem studentského spolku Centrum politických studií, kde se zabýváme politikou českou i zahraniční a pořádáme projekty pro studenty, kde se seznamují s politikou, jednáním a demokratickými principy (vizte třeba americkykongres.cz).

3. Myslíš, že existuje něco z tvé minulosti či současnosti nebo z tvého okolí, co by mohlo po tvém případném přijetí poškodit dobré jméno Pirátské strany? Např. spolupráce s represivními složkami (agent nebo spolupracovník, v minulosti např. u STB), nebo je proti tobě vedeno trestní řízení a nebo to očekáváš?
Myslím, že zde mohu ponechat jednoduchou odpověď: NE!

4. Jaký máš názor na legalizaci drog? Legalizoval/a bys konopí? LSD? Heroin?
Jsem pro legalizaci drog pro léčebné účely. K "tvrdým" drogám zastávám zdrženlivý přístup a stanovisko, že ničí lidské životy. Mám zkušenost z dobrovolnické organizace Magdaléna, která se snaží pomáhat lidem závislým na drogám.

5. Co si myslíš o státních dotacích? V zemědělství? V průmyslu? V ohledu na rozvoj podnikání?
Toto je složitá otázka. Dotace jsou rozhodně zapotřebí do odvětví, která jsou obecně prospěšná a nemají možnost vydělat si sami na sebe. Mluvím tedy třeba o vzdělávání, vědě, sociálních oblastech, dopravě apod. Já osobně jsem se třeba díky projektu Erasmus+ měl šanci podívat do zahraničí na naše spřátelené školy. Ne každý má tolik peněz, aby si mohl takové cesty zaplatit sám. Stejně tak jde o onu oblast vědy, která sice není v určitém okamžiku výdělečná, z dlouhodobého pohledu nás ale může posunout dál a být obecně prospěšná. Sám mám díky studentským projektům, které nejsou výdělečné, s dotacemi zkušenost. Je na nich vidět jeden problém: Ohromná složitost byrokratického aparátu. Právě to potom odradí malé projekty, které by měly být podporovány. Dotace jsou pak poskytnuty těm, kteří je nepotřebují (asi si všichni můžeme ukázat na konkrétního člověka, ale to tady rozebírat nechci) a kteří mají peníze na zaplacení člověka, jenž pro ně dotaci vyřídí. Druhým problémem je, že složitost byrokratického procesu je neprůhledná, a tak se tam dá s financemi vlastně kouzlit

6. Co si myslíš o OSA, Intergramu a autorském zákonu? Víš jaké sdílení dat je legální a nelegální a že se platí poplatky z prázdných médií?
V tomto hledisku rozhodně nejsem tak zběhlý. Stručně: Platit za šíření hudby se mi nezdá úplně správně, autorskému zákonu neuškodí některé změny. Mám obecný přehled, jaké sdílení je legální a jaké ne a platit poplatky z prázdných médií je prostě špatně.

7. Kde vidíš největší díru/nebezpečí v ochraně soukromí a svých osobních údajů?
Na jednu stranu bych řekl, že o sobě nemusím uvádět veškeré informace dobrovolně na Facebook apod. Jakési pravidelné kurzy pro práci s osobními daty by přišly vhod! Rozhodně nebezpečí vidím v extrémně složitých podmínkách, které jsou schválně psané tak, aby se v nich něco skrylo. Měl by existovat jasný souhrn se základními informacemi. Poslední věcí je extrémní složitost v mazání svých osobních údajů. Nejenže informace jednou na internet umístěna se už nikdy nedá zcela stáhnout, ale například třeba obyčejný úkon jako zrušení účtu na sociální síti, které vyžaduje 25 mezikroků a pak dalších 5 let, kdy budete na dané síti dohledatelní, je zbytečně těžký.

8. Kde si myslíš, že je hranice mezi svobodou projevu a rozumným omezením kvůli hanobení rasy a vyzývání k násilí?
Můžeme zde uvažovat maximálně tak pomyslnou hranici, protože pevně stanovit, co už je xenofobie a vyzývání k násilí a co ne, nejde. Osobně bych už končil u nabádání k určitému nesnášenlivému postoji, které potom podněcuje davy. Zde bych apeloval na selský rozum, který, bohužel, není samozřejmostí. Myslím, že v problematice pomáhají programy, které boří stereotypy (například nízkoprahová zařízení, výměnné pobyty atp.).

9. Co si myslíš o imigraci?
Bohužel, ostatně jako všude záleží na posouzení konkrétních případů. Jsou tací migranti, kteří skutečně před něčím utíkají. Ať je to nebezpečí, které jim hrozí, špatná situace, nezaměstnanost nebo něco jiného, jsou to migranti, kteří jsou vděční za to, že zde můžou být. Jsou ochotni se do určité míry přizpůsobit a dělat vše pro to, aby byli součástí společnosti. Druhým typem jsou migranti, kterých je sice málo, ale zároveň svými činy vrhají špatné světlo na všechny. Migrace je přirozená a zabránit se tomu nedá. Můžeme ji zkusit alespoň regulovat a řídit ku prospěchu všem. Rozhodně bych investoval více do integračních programů, kde dostanou imigranti možnost naučit se jazyk a vidinu nového života.

10. Jaký je tvůj názor na referendum?
Pokud se budeme bavit o referendu na menším územním celku, kde obyvatelé rozumí dané věci a jsou schopni vyhodnotit, co bude po odhlasování určité varianty následovat, nevidím v tom takový problém. Rozhodně by se tak ale nemělo rozhodovat na celostátní úrovni. Správná rozhodnutí nejsou oblíbená. Celostátní referendum může nadělat více škody než užitku.

11. Co nejvíc pálí Českou republiku?
Na první místo bych řadil transparentnost a nedůvěru lidí v politiku. Pokud lidé nebudou věřit politice a nebudou mít chuť se do ní zapojovat nebo nebudou mít vůbec představu, jak daná instituce funguje a jaké má pravomoci, nebude se nám vést dobře. Stejně tak běžný český občan nevidí, na co všechno jsou použity evropské dotace. Jako největší problém tak možná vidím i neinformovanost a nezájem lidí o politiku. To potom dělí českou společnost na tábory, které jdou zbytečně proti sobě.

12. Máš v úmyslu se u Pirátů zapojit do dění v kraji, sledovat fórum a účastnit se hlasování?
Ano. Vždyť to je ostatně důvod, proč se chci stát Pirátem! :D Krom toho se do dění třeba právě na kraji již sem tam zapojuji.

13. Je nějaký krajský expertní tým, do kterého by ses mohl(a) a chtěl(a) zapojit?
Primárně bych se chtěl zapojit do expertního týmu pro školství a popřípadě pro zdravotnictví. Oba výbory řeší problematiku, která mne baví a o které vím poměrně hodně. Mimoto bych se rád zapojil i do týmu, který řeší životní prostředí. :D

14. Už jsi v kontaktu s nějakými Piráty, třeba ve svém okolí?
Znám vícero Pirátů, většinou však ne ze svého okolí. Ale i z Příbrami i ze Středočeského kraje znám pár Pirátů a někteří z nich jsou mými dobrými kamarády nebo alespoň známými. :D

15. Četl/a jsi náš program? Který? Co tě v něm zaujalo, co se ti líbí a k čemu máš výhrady?
Četl jsem obecné poslání a programové cíle. Shoduji se téměř ve všem. Mezi nejdůležitější uvedu transparentnost demokratického procesu a podporu vědy a vzdělávání. Shoduji se i s cíli oblastního sdružení Příbram. Nejvíce se mi líbí myšlenka moderního města a aplikace a také podpora začínajících malých spolků a nových akcí, které můžou povzbudit dění ve městě. :)

Snad jsem vás svými odpověďmi neunudil. :lol: Pokud máte jakékoliv dotazy a připomínky, budu se na ně těšit. Nechť grilování započne (léto už začíná a já grilování přímo zbožňuju!). Pokud si budete chtít třeba jen pokecat nebo zjistit něco víc, přidejte si mě na Facebooku (https://facebook.com/adamkaras0) a napište. :D
Těším se na další spolupráci a brzy snad na viděnou někde na zahrádce restaurace nebo na normálním zasedání.

Adam :D
Tito uživatelé poděkovali autorovi karas.adam za příspěvky (celkem 2):
Marek.Rebicek, Lukas.Kohout

Milan.Rydrych
Člen KS Středočeský kraj
Profese: student
Dal poděkování: 18 poděkování
Dostal poděkování: 15 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Adam Karas

Příspěvek od Milan.Rydrych »

Ahoj,
moc hezkej text. Na to, že ještě nemáš maturitu jsi toho stihnul opravdu hodně. Pokud by ses chtěl seznámit s Piráty mimo Příbram, určitě tě rádi uvidíme i na schůzi MS Mníšecko nebo MS Beroun.
Teď moje otázky:
1. Nedávno se tu na fóru řešila otázka povinné vakcinace. Jaký je tvůj názor?
2. Co si myslíš o regulací palných zbraní?
3. Tvůj názor na myslivost v kontextu ochrany přírody?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Milan.Rydrych za příspěvek:
David.Hosl

karas.adam
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Profese: Student; lektor matematiky
Dostal poděkování: 3 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Adam Karas

Příspěvek od karas.adam »

Milan.Rydrych píše:
07 dub 2021, 23:59
Ahoj,
moc hezkej text. Na to, že ještě nemáš maturitu jsi toho stihnul opravdu hodně. Pokud by ses chtěl seznámit s Piráty mimo Příbram, určitě tě rádi uvidíme i na schůzi MS Mníšecko nebo MS Beroun.
Teď moje otázky:
1. Nedávno se tu na fóru řešila otázka povinné vakcinace. Jaký je tvůj názor?
2. Co si myslíš o regulací palných zbraní?
3. Tvůj názor na myslivost v kontextu ochrany přírody?
Haha, děkuji! :D Pokud ta možnost bude, rád poznám další Piráty. Rozhodně by to bylo lepší v realitě, ale nakonec se dá zvládnout i online prostředí. Mezi Zdicemi a Berounem mám navíc část rodiny, a proto jedním očkem sleduji i tamější dění (ale opravdu jen okrajově).

A teď moje odpovědi:
1. Pojďme se bavit o očkování jako o celku (ne vyloženě v kontextu právě probíhající epidemie). Je fakt, že očkování pomohlo vymýtit velké množství běžně smrtelných chorob. I proto jsem příznivcem očkování. Pokud bych se na problematiku měl podívat z jiného úhlu pohledu, například taková hexavakcína ihned po narození je poměrně velkým zatížením pro organismus a dala by se rozložit do více dávek. Potom však již nemáme jistotu, že se na další dávku rodina s novorozencem vrátí. Asi bych to shrnul tak, že cokoliv povinného je dvousečná zbraň. Má to své výhody a nevýhody. Obecně ale nenechat třeba některé děti, u kterých je stanovena dočasná nemožnost nechat se očkovat (i třeba ze zdravotních důvodů), jet na školu v přírodě s tou samou skupinou děti, se kterou se vídá celý školní rok, mi připadá jako nesmysl. Rozhodně bych podpořil větší informovanost a objasnění výhod vakcinace. Pokud lidé uvidí, pro co všechno je očkování užitečné a proč je důležité, budou se k němu celkově stavět vstřícněji. :-)
2. Regulace konkrétně planých zbraní mi připadá v České republice dostatečná. Právo vlastnit zbraň zde existuje, avšak pro nabytí vlastnictví musíte prokázat určitou dovednost a připravenost (i psychickou). Většina zločinů, kde nějakým způsobem panuje střelná zbraň, je spáchána právě zbraní, která byla držena nelegálně. Problém tedy v regulaci střelných zbraní v ČR nevidím. Obecně bych nás klidně dal za příklad ostatním zemím, kde by třeba o změně uvažovali. Osobně nejsem velký fanoušek střelných zbraní, a proto si myslím, že určitá regulace, která tu momentálně je, je dobrá.
3. Myslivost je úžasný pojem. :lol: Mám totiž pocit, že si pod ním většina lidí představí jen střílení zvěře. A tím to končí. Myslivost je ale daleko víc: Myslivci a jejich sdružení třeba v zimě dokrmují zvěř, starají se o ní a o celkový ekologický chod daného území a mimo jiné také o regulaci škodné zvěře. Někdo by mohl namítat, že likvidace jakékoliv zvěře je špatná. Škodná zvěř ale, jak už ze jména vyplývá, ničí přírodu také. Přemnožení má mnohdy katastrofální důsledky. Z mého pohledu to tedy není nic špatného. Musíme si taky připomenout, že myslivost neznamená jen střílení. Je toho daleko více a myslivci jsou obecně prospěšní pro ekologické systémy daných lokalit.
Tito uživatelé poděkovali autorovi karas.adam za příspěvek:
Milan.Rydrych

Rychlá odpověď

Odpovědět

Zpět na „Zájemci o členství Středočeský kraj“