Návrh: plaťme si reklamu na Facebooku

Moderátoři: Republikove predsednictvo, Volebni stab

Pravidla fóra
Vítejte na volebním štábu Pirátů! Toto je diskusní a pracovní fórum ke kampani do sněmovních voleb. Rozdělení úkolů je na redmine.
Adam.Zabransky
Krajský zastupitel
Profese: student práva na UK
Dal poděkování: 1915 poděkování
Dostal poděkování: 3471 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Návrh: plaťme si reklamu na Facebooku

Příspěvek od Adam.Zabransky » 11 úno 2017, 21:56

Zdravím, myslím, že vyzrál čas na to, abychom si začali platit reklamu na Facebooku, resp. otestovali, jestli to pro nás má smysl (já jsem si celkem jistý, že jo, ale mít reálná data je samozřejmě důležité). Důvody:

1. Facebook je svině. Trestá stránky za velikost a nutí tím velké stránky si platit reklamu. Více viz třeba zde - u velkých stránek je "people talking about this" v řádu cca 0,5 % fanoušků, my máme trochu vyšší (2 %). Dosah našich příspěvků se týdně pohybuje okolo 70-90 tisíc, což není moc. Při placení reklamy jsou ta čísla trochu někde jinde, třeba Svobodní mají "people talking about this" na úrovni 7 %. Ono dobrých čísel lze dosáhnout i bez reklamy, viz třeba stránka https://www.facebook.com/soucitne, kterou pomáhám spravovat - "people talking about this" 19 %, dosah 200 tisíc lidí ve špatném týdnu atd., ale musí to být něco, k čemu lidi mají fakt blízký vztah/je to kontroverzní - což z politiky jde udělat těžko. Nicméně dobrý obsah je základ, což se nám podle mě zatím moc nedaří, o čemž už jsem psal jinde. Bez dobrého obsahu nemá cenu platit FB za reklamu, protože je to moc drahé.

2. Na rozdíl od offline kampaně můžeme reklamu zacílit na demografickou skupinu, kterou si sami nadefinujeme (u offline to jde taky, ale jen velmi omezeně - mám na mysli zacílení ve smyslu "kdo reklamu uvidí" ne "na koho má zapůsobit"). Naše FB fanouškovská základna je nějak rozložená (detaily sem raději psát nebudu, protože je naše konkurenční výhoda, že ostatní politické strany to rozložení neznají), takže můžeme cílit na lidi, kteří přirozeně naše aktivita zajímá, případně na jejich kamarády, na skupiny, které mají obdobné zájmy, či které se jinak podobají našim fanouškům (věk, kde žijí, atd.). Samozřejmě můžeme cílit i na skupiny, ve kterých typicky naši (potenciální) voliči zatím nejsou, akorát tam je potřeba počítat s tím, že reklama bude dražší.

3. Dosah reklamy je tím účinnější, čím víc ji lidé sdílí. Pokud se nám podaří vytvořit nějaký virálnější, zajímavější obsah (v čemž jsme podle mě lepší než naše konkurence, která se na tak vysoký počet FB fanoušků vypracovala z podstatné části kvůli placení reklamy, zatímco my jsme za ní zatím neutratili nic), může být dosah reklamy třeba za 300 Kč i 30 tisíc lidí (to se mi povedlo u tohoto videa), jinak okolo 10 tisíc (tady a tady). A pokud vím, do těchto čísel se nezapočítává dosah způsobený sdílením těch příspěvků lidmi, kterým se reklama zobrazila. To jsou podle mě hezká čísla, která bychom na offline reklamě za takové peníze nedali.

4. Podle mě mohou být reklamy dobré i na fundraising (myslím, že dokážeme vybrat řádově víc, než kolik na reklamě zaplatíme - samozřejmě musíme chytlavým způsobem lidi přesvědčit, že dát nám peníze na kampaň je dobrý nápad) či na zapojování našich příznivců do kampaně (i offline).

Takže za mě bych udělal následující: 1) přibral nějaké kreativce a lidi, kteří rozumí tomu, jak marketing na FB funguje, do FB týmu (ve straně by se tací mohli najít, ne?), 2) vyčlenit třeba 10 tisíc korun, za což jde udělat i 30 reklam, otestovat to (ať to prosím dělá někdo, kdo tomu už rozumí, protože jinak budeme zbytečně plýtvat peníze na nefunkčních experimentech), sepsat analýzu a vyhodnotit, jestli má pro nás cenu si reklamu platit, případně v jakém rozsahu.

Napsal jsem to takhle do odděleného příspěvku proto, že online reklamu jsme si nikdy neplatili a dokážu si představit, že se najdou členové, který s tím mají z nějakého důvodu problém. Tak je lepší si to vyříkat.
Pražský radní pro bydlení a transparentnost, student práv na Karlovce, bojovník za práva zvířat a efektivní altruista.
Tel. +420 721 006 868
FB: https://www.facebook.com/adam.zabransky Twitter: https://twitter.com/adamzabransky

Petr.Vileta
Vedoucí administrativního odboru
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Dal poděkování: 27918 poděkování
Dostal poděkování: 23105 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrh: plaťme si reklamu na Facebooku

Příspěvek od Petr.Vileta » 11 úno 2017, 22:43

Nechci ti brát iluze, ael docela nedávno mi FB vážně navrhoval, abych si zaplatil za reklamu. Naštěstí to dělá robot a ti zatím ještě neumějí myslet (a jejich programátor zjevně také ne).
propagace-fb.jpg
propagace-fb.jpg (8.94 KiB) Zobrazeno 1734 x
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvek:
Barbora.Hruzova
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.

Barbora.Hruzova
Zástupce vedoucího odboru
Profese: knihovnice, spisovatelka
Dal poděkování: 1534 poděkování
Dostal poděkování: 652 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Barbora.Hruzova » 11 úno 2017, 22:46

Pravdu máte oba. Ale Petře, soukromá osoba je přece jen něco jiného než politická strana. A ještě ktomu Piráti! :-)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Barbora.Hruzova za příspěvky (celkem 2):
Giuseppe.Maiello, Radek.Strouhal

Mikulas.Peksa
Poslanec Evropského parlamentu
Profese: europoslanec, ajťák, fyzik
Dal poděkování: 7879 poděkování
Dostal poděkování: 10626 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mikulas.Peksa » 12 úno 2017, 08:16

My to ještě neděláme? :o
Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Peksa za příspěvky (celkem 2):
Jiri.Ulip, Vit.Jurasek
When you play game of trolls you flame or you die. #ByrokratickaFerovka

Mám blog, jsem na Facebooku, Twitteru a Instagramu.

Giuseppe.Maiello
Garant programového bodu
Profese: Vysokoškolský učitel
Dal poděkování: 1020 poděkování
Dostal poděkování: 504 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Giuseppe.Maiello » 12 úno 2017, 09:06

Mikulas.Peksa píše:My to ještě neděláme? :o
Jako strana ne. Jsou ještě ty, kteří stále nechápou jak bude v příštích volbách důležitý mít diverzifikované druhy on-line kampaň... :roll:
Tito uživatelé poděkovali autorovi Giuseppe.Maiello za příspěvky (celkem 4):
Mikulas.Peksa, Jiri.Ulip, Barbora.Hruzova, Barbora.Hradecna

Giuseppe.Maiello
Garant programového bodu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Giuseppe.Maiello » 12 úno 2017, 09:09

Adam.Zabransky píše: Samozřejmě můžeme cílit i na skupiny, ve kterých typicky naši (potenciální) voliči zatím nejsou, akorát tam je potřeba počítat s tím, že reklama bude dražší.
I když bude o trochu dražší, myslím, že stojí to za to. :)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Giuseppe.Maiello za příspěvky (celkem 2):
Mikulas.Peksa, Jiri.Ulip

Roman.Kucera
Garant programového bodu
Profese: IT
Dal poděkování: 10603 poděkování
Dostal poděkování: 19478 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Roman.Kucera » 12 úno 2017, 09:21

Kdysi existoval takový étos, že Cukrberk je nepřítel a nepřátelům se neplatí.
Bude to další odklon od ideálů k pragmatismu.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Roman.Kucera za příspěvky (celkem 6):
Marek.Necada, Jan.Kochert, Dalibor.Zahora, Vojtech.Pikal, Janek.Wagner, Lenka.Kozlova
Pirátem se člověk nestává, pirátem se rodí!

Marek.Necada
Zahraniční odbor
Profese: silozpytec
Dal poděkování: 10910 poděkování
Dostal poděkování: 7409 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Marek.Necada » 12 úno 2017, 10:28

Sám jsi to napsal hezky.
Adam.Zabransky píše: Důvody:

1. Facebook je svině.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Marek.Necada za příspěvky (celkem 2):
Ondrej.Profant, Dalibor.Zahora
Místopředseda finských Pirátů
7ЗО 845 З7З
Долой царя!

Giuseppe.Maiello
Garant programového bodu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Giuseppe.Maiello » 12 úno 2017, 10:39

Roman.Kucera píše:Kdysi existoval takový étos, že Cukrberk je nepřítel a nepřátelům se neplatí.
Bude to další odklon od ideálů k pragmatismu.
To je pravda. Ale žádná jiná rekláma, není etičtější. Pokud volba je mezi FB, google, seznam, bilboardy, noviny, atd. otazka je jenom si vybrat procento intervenci na který server nebo agentury.

Alternativa by byla, odmitnout kteroukoli formu reklámy. Ale pak bychom byli už uplně stejný jako Hnutí 5 hvězd... ;)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Giuseppe.Maiello za příspěvky (celkem 2):
Jiri.Ulip, Barbora.Hruzova

Martin.Shanil
Příznivec Pirátů – Středočeský kraj
Profese: eshop + prodejna
Dal poděkování: 10586 poděkování
Dostal poděkování: 11052 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Martin.Shanil » 12 úno 2017, 11:09

když jsem agitoval na kampaních tak jsem lidem sliboval, že z jejich peněz reklamu platit nebudeme. piráti to tenkrát tak měli. pak zvítězili odbarvovači a ted se jen dohadujete, kam ty prachy nejefektivněji vrazit, místo debat o tom, jak by politické partaje měly peníze lidí používat. :| přistoupili jste na hru, že volební úspěch se kupuje za státem přerozdělené peníze. jenže se vám do toho vloží oligarchové ochotní zainvestovat a jste v prdeli. S nima tímto způsobem nemáte šanci.

Rychlá odpověď

Odpovědět

Zpět na „Volební štáb“