Podmínky pro vznik místního sdružení

Diskuse členů a příznivců o věcech přesahujících působnost orgánů, netýkajících se programu nebo o straně jako celku.

Moderátor: Odbor - administrativni

Pravidla fóra
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
  • Aktuální politické kauzy lze řešit v příslušné části veřejné diskuze.
  • Části programu, současné či budoucí, diskutujte na fóru Pirátský program.
  • Podání orgánům a jednoduché návrhy čiňte v příslušné podatelně.
  • Pokud chcete něco rozhodnout(usnést, zvolit, odvolat, přijmout), podejte členský podnět. Ale nejdřív zvažte, jestli by na to nestačil třeba republikový výbor.
  • Povídat o čemkoli si můžete v Podpalubí, což je skrytá část fóra otevřená všem zájemcům. (Je třeba se přidat do skupiny "Zobrazit - Podpalubí".)
Dodržujte prosím pravidla fóra.

Podporuji navržené myšlenky?

Podporuji myšlenku číslo 1
14
18%
Mám výhrady k myšlence číslo 1
2
3%
Nedporuji myšlenku číslo 1
0
Žádná hlasování
Podporuji myšlenku číslo 2
12
15%
Mám výhrady k myšlence číslo 2
2
3%
Nedporuji myšlenku číslo 2
2
3%
Podporuji myšlenku číslo 3
10
13%
Mám výhrady k myšlence číslo 3
3
4%
Nedporuji myšlenku číslo 3
3
4%
Podporuji myšlenku číslo 4
6
8%
Mám výhrady k myšlence číslo 4
3
4%
Nedporuji myšlenku číslo 4
7
9%
Podporuji myšlenku číslo 5
6
8%
Mám výhrady k myšlence číslo 5
3
4%
Nedporuji myšlenku číslo 5
5
6%

Celkem hlasujících: 16 - Celkem hlasů: 78

Jakub.Dedek
Koordinátor krajského sdružení
Profese: Student matematiky
Dal poděkování: 1476 poděkování
Dostal poděkování: 1221 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Podmínky pro vznik místního sdružení

Příspěvek od Jakub.Dedek »

Zdravím CF,

rád bych s Vámi připravil diskuzí návrh na členský podnět a formulaci k podmínkám pro zakládaní místních sdružení (dále jen MS)

Základní body, které by se změnily pro MS:
1) založení MS je podmíněno minimem 7 členů (což by byl i žádoucí stav)
2) MS by se zrušilo pokud by počet členů klesl pod 5
3) v předsednictvu musí být méně lidí než je (celkový počet členů/2) zaokrouhleno dolů.
4) místní působnost MS by byla alespoň stanovena na ORP, obec s rozšířenou působností (vyjma Prahy)
5) předsednictvo může mít 2-7 členů

Zdůvodnění:
Přímá demokracie nemůže fungovat v prostředí, kde členská základna má menší sílu než orgán, který volí. Proto i pro posílení stability MSka mluvím o návrzích 1 a 3.
Riziko: účelový nábor členů - řešení: KF by mělo mít podchycený způsob přijímání členů
Současný stav, kdy 3 lidí založí MSko, ale jen přestane být člen způsobuje problémy v nutnosti MSko rušit. Tady by se limit pro založení zvedl na 7, ale rušení by se zvedlo jen na 5, aby MSko nebylo nutné rušit hned, co 1-2 členové MSko opustí nebo zruší své členství ve straně. Zároveň je návrhem číslo 3 a 5 řešeno počet členů v předsednictvu a aby byl menší než zbytek členské základny.
Možnost mít pouze 2 členy předsednictva vyplývá z možnosti, že bude v MS pouze 5 členů. V rámci přijímání nových členů by ale nezáleželo pouze na jednom člověku, pořád by byla potřeba souhlasu 2 členů, což je stejná situace, jako je u 3 členů. O 7 mluvím kvůli možnosti že je té práce pro 5 lidí v rámci volného času už moc a shledá se potřeba mít členů předsednictva více. Navíc v 7 lidech se ještě dá rozumě domluvit.
ORP - osobně vnímám důležitou vyváženost názorů v rámci jednoho celku. Proto si myslím, že ideální přístup je, že se lidé mezi sebou musí nějak domluvit. Pokud se lidé zavírají do malých celků, je až příliš velká tendence hájit pouze místní zájmy a neřešit nějaký přesah (okolní obce, kraj, republika). Hlavní důvodem je, aby v rámci MSek nevnikali hluchá místa a buňka měla vždy zodpovědnost i za okolní obce kolem jejich místa. Zároveň je to i nějaký tlak na rovnováhu.

Závěrečné slovo:
Principiálně to samozřejmě je hlasování proti zájmům některých členů, i proto tento návrh nemusí vůbec projít. Nicméně s myslím, že systémové opatření (mantinely) jsou důležitější než zájmy jednotlivců. Proto taky tento návrh.

Prosím o případné doplnění bodů nebo alternativní návrhy. Přesná formulace pro změnu předpisů by byla ještě případně dále stanovená. Minimálně diskuze a zamyšlení se nad tímto tématem nemže být na škodu.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jakub.Dedek za příspěvky (celkem 5):
Dalibor.Zahora, Lucie.Spacilova, Michaela.Skokanova, Vit.Jurasek, Veronika.Murzynova
Dříve vládla ideologie, dnes máme naštěstí data.

Ladislav.Dvorak
Předseda místního sdružení
Profese: projektant
Dal poděkování: 753 poděkování
Dostal poděkování: 557 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Podmínky pro vznik místního sdružení

Příspěvek od Ladislav.Dvorak »

Ahoj,
jak by byl řešen bod 3) v případě že z MS vystoupí počet členů který fakticky sníží hranici pro naplněné předsednictvo?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ladislav.Dvorak za příspěvek:
Vojtech.Pikal
MS P4 | [email protected] | mobil: 72I 72I 2O2

Jakub.Dedek
Kontaktovat uživatele:

Ladislav.Dvorak píše:
03 kvě 2020, 07:59
Ahoj,
jak by byl řešen bod 3) v případě že z MS vystoupí počet členů který fakticky sníží hranici pro naplněné předsednictvo?
Napadá mě několik způsobů:
1. Nová volba (nepraktické)
2. Automaticky pozastavení mandátu poslednímu z předsednictva
3. Nechat doběhnout mandát a při volbě nového zohlednit aktuální počet členů
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jakub.Dedek za příspěvky (celkem 3):
Ladislav.Dvorak, Vit.Jurasek, Michal.Soltys

Vojtech.Pikal
Republikové předsednictvo
Profese: poslanec, informatik
Dal poděkování: 29406 poděkování
Dostal poděkování: 22806 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Mám zásadní výhradu k "počtu členů předsednictva 2-7".
2 je houby kolektivní orgán.
Nevím proč zvyšovat počty členů předsednictva na 6 či 7. V takovém počtu už je zřejmé potřeba specializace jeho členů a dává smysl vyhradit specifické volené pozice. (Předsedající, volební komise, odbory...)

Z toho vyplývá výhrada k myšlence 3; počet /2 zaokrouhleno nahoru, tak abych při hraničních 5 členech mohl mít 3 členy předsednictva (ale ne více).

Pak mám zásadní výhrady k omezení minimální velikosti MS na OPR; osobně nevidím důvod, proč by při dostatečném počtu členů nemohlo mít MS třeba "Velká Bystřice a okolí" - Velká Bystřice, Bystrovany, Bukovany, Mrsklesy, Přáslavice, než ty lidi nutit, aby byly součástí MS Olomouc s nímž mají kulturně i místními problémy méně společného.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvky (celkem 5):
Jakub.Dedek, Vit.Jurasek, jan.zavadil, Michal.Soltys, Petr.Vileta
člen RP, AO, PO, ZO, FT;
místopředseda sněmovny a poslanec za Olomoucký kraj, člen AO OlK
Profil|fb| Tel: 776635258

Martin.Kucera
Další funkce: Zastupitelstvo komunální
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2260 poděkování
Dostal poděkování: 26808 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Martin.Kucera »

Já souhlasím s tím, že předsednictvo by mělo zůstat v rozsahu 3-5. Vyjdu tedy z tohoto a budu přidávat další předpoklady:
A) Aby mohly naše demokratické principy řádně fungovat, musí být počet členů MS větší než dvojnásobek členů PMS (jinak je totiž PMS neodvolatelné). Z toho vychází, že by aspoň při založení měl být počet členů MS minimálně 7, a že počet členů PMS by měl být menší než polovina počtu členů MS.
B) Asi nechceme, aby při poklesu počtu členů pod 7 hned MS zaniklo. Proto dává smysl "ochranný interval" 5-6 členů. V něm ale vzniká demokratický deficit neodvolatelného předsednictva. Mně osobně by se spíš zamlouvala myšlenka, že v tomto "chráněném stavu" by mohlo MS zůstat jen po určitou dobu a pokud by se během ní nerozrostlo, zjevně by nebylo dostatečně životaschopné a tudíž by si zánik zasloužilo.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 4):
Jakub.Dedek, Vit.Jurasek, Ladislav.Dvorak, Michal.Soltys
tel.: +420 778 702 711; (NEPIŠTE MI NA FACEBOOKU, TÉMĚŘ TAM NECHODÍM)
Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Jakub.Dedek
Kontaktovat uživatele:

Díky Vojto za komentář.
Vojtech.Pikal píše:
03 kvě 2020, 12:10
Nevím proč zvyšovat počty členů předsednictva na 6 či 7. V takovém počtu už je zřejmé potřeba specializace jeho členů a dává smysl vyhradit specifické volené pozice. (Předsedající, volební komise, odbory...)
Počet členů 6 a 7 jsem zaznamenal v rámci diskuze hlavně na úrovni RP a KP, osobně za náš kraj tuto potřebu nevnímám, ale na druhou stranu si říkám, jestli je třeba se omezovat horní hranici 5 členů, třeba v Praze. S vyhrazenýma pozicemi souhlasím, případně mě napadá ještě možnost mít v předsednictvu KF nebo MF jednoho zástupce za nějakou definovanou oblast.
Vojtech.Pikal píše:
2 je houby kolektivní orgán.
...
Z toho vyplývá výhrada k myšlence 3; počet /2 zaokrouhleno nahoru, tak abych při hraničních 5 členech mohl mít 3 členy předsednictva (ale ne více).
U počtu členů předsednictva 3 je třeba souhlas nadpoloviční většiny, tedy dvou členů. U dvou členů to je uplně stejně. Nicméně problém vidím v tendenci zůstavat loajalní skupině, jíž jsem součásti. Pokud budou 3 členové předsednictva a 2 členové mimo, vnímám to jako nerovnováhu ve prospěch předsednictva. Nicméně osobně bych člověka z předsednictva neodvolával, ale asi bych se přikláněl k tomu to zohlednit až ve volbě toho následujícího.
Vojtech.Pikal píše:
Pak mám zásadní výhrady k omezení minimální velikosti MS na OPR; osobně nevidím důvod, proč by při dostatečném počtu členů nemohlo mít MS třeba "Velká Bystřice a okolí" - Velká Bystřice, Bystrovany, Bukovany, Mrsklesy, Přáslavice, než ty lidi nutit, aby byly součástí MS Olomouc s nímž mají kulturně i místními problémy méně společného.
Principiálně mi jde o dvě věci.
1. určitá rovnováha, kterou uznávám ani ORP ani okresy nezaručují (tedy MSko lidí nebyli výhradně jedna skupina lidí) - tím i ochrana v rámci přijímání členů, že si nemohu zvýšit vlastní počet členů na malém MS, abych posílil svůj vliv na kraji nebo jinde - viz. ČSSD a ODS jako typické příklady tohoto postupu
2. Hlavní: aby nevznikali ostrovy obcí, které si řeší čistě svoje věci a o okolí a kraj se už vůbec nestarají
Uznávám, že ORP se ten první aspekt v půlce případu nevyřeší

jan.zavadil
Příznivec Pirátů – Praha
Profese: Product Manager
Dal poděkování: 1310 poděkování
Dostal poděkování: 601 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jan.zavadil »

Ahoj,

předně díky, že byla konečně založena nějaká anketa, ve které smí volit i RegP (doufám, že ne omylem :mrgreen: ). Problematika MS je s RegP hodně spojená a myslím, že je správné, že se k tomu mohou vyjádřit nejen příspěvkem. OFFTOPICBudiž toto i apel na všechny, aby zvážili, jestli jimi zakládaná anketa skutečně neumožňuje, aby v ní hlasovali i RegP, když už tedy dnes ověřujeme občanky a jak bylo řečeno, mělo to vést k většímu zapojení RegP.

Souhlasím do poslední s námitkami, které nastínil Vojta Pikal, a tak jsem i hlasoval, proto je nebudu zmiňovat znovu.

Zeptal bych se ale na jinou podstatnou věc:

Jak se bude nahlížet na současná MSka, která tyto parametry nesplňují? Bude se na ně retroaktivně uplatňovat, tzn. budou se muset zrušit a členové přesunout, nebo bude nějaká implementační lhůta, nebo to bude natvrdo?

Ptám se, protože hlavně pro MS v menších obcích to může být velký problém a může jim to zabránit nebo komplikovat místní aktivity.
Ten problém je jak v počtu členů, tak zejména v zaměření na ORP, což je další z důvodů, proč se mi "ORP" nelíbí, neumožňuje takovou diverzitu.

OFFTOPICÚplně stranou ponechám, že by Piráti určitě měli získávat členstvo aktivněji, více růst, protože personální omezení (kapacitně) se na různých úrovních už zhusta projevuje. Máme tady obrovskou základnu aktivních nebo "poloaktivních" RegP, kteří by se dali zaktivizovat. Jasně, je to běh na delší trať a vyžaduje to upozadění uvažování některých v tom smyslu, že opravdoví Piráti jsou jen ti, co zažili "dřevní časy", a ostatní jsou "náplava".
Tito uživatelé poděkovali autorovi jan.zavadil za příspěvky (celkem 2):
Jakub.Dedek, Michal.Soltys

Vit.Jurasek
Člen KS Jihomoravský kraj
Profese: Programátor
Dal poděkování: 6837 poděkování
Dostal poděkování: 1865 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vit.Jurasek »

jan.zavadil píše:
03 kvě 2020, 14:05
Zeptal bych se ale na jinou podstatnou věc:

Jak se bude nahlížet na současná MSka, která tyto parametry nesplňují? Bude se na ně retroaktivně uplatňovat, tzn. budou se muset zrušit a členové přesunout, nebo bude nějaká implementační lhůta, nebo to bude natvrdo?
Já myslím, že jsme zatím ve fázi diskuze "co si myslíme že by byl kýžený stav" a implementace přijde později. Každopádně já bych se přikláněl k ochranné lhůtě a pak zrušení příliš malých MS.
jan.zavadil píše:
03 kvě 2020, 14:05
Ptám se, protože hlavně pro MS v menších obcích to může být velký problém a může jim to zabránit nebo komplikovat místní aktivity.[/b] Ten problém je jak v počtu členů, tak zejména v zaměření na ORP, což je další z důvodů, proč se mi "ORP" nelíbí, neumožňuje takovou diverzitu.
Objasni mi prosím v čem bude problém? Pokud vím tak rozdíl mezi "MS Horní-Dolní" a "Týmem Horní-Dolní" v rámci KF je primárně rozpočet, který ale u miniMS stejně nebude nijak extra velký, a systém hlasování. Problém vidím v tom, že ohledně usnesení na téma "V Horní-Dolní chceme mít pozlacené chodníky (nebo vůbec nějaké chodníky)" by se mohli zapojit všichni členové KF (nebo by o tom rozhodovalo PKS?)
Na druhou stranu by zakládající členové měli být schopní vykomunikovat směrem ke KF proč je jejich návrh správný. "intuice místního" by každopádně neměl být hlavní argument.
Reálně by prohlasování usnesení přes KF mělo být úplně stejně problematické jako jako přes MF. Jen by se spousta lidí zdržela protože do toho nevidí a vlastně ani nepotřebují/nechtějí vidět.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vit.Jurasek za příspěvek:
Michaela.Skokanova

Vojtech.Pikal
Profese: poslanec, informatik
Dal poděkování: 29406 poděkování
Dostal poděkování: 22806 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Hele, když budu mít 4 aktivní lidi v Horní Dolní, budou mi tam dělat kvalitní politiku a dobré jméno, fakt necítím potřebu jim rušit MS nebo nařizovat sloučení nejbližším okresním městem, aby museli jezdit na schůze X kilometrů.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvky (celkem 4):
Jakub.Nepejchal, Jakub.Dedek, jan.zavadil, Petr.Vileta
člen RP, AO, PO, ZO, FT;
místopředseda sněmovny a poslanec za Olomoucký kraj, člen AO OlK
Profil|fb| Tel: 776635258

Milan.Dadourek
Rozhodčí komise
Profese: Farmář, ochrana přírody
Dal poděkování: 2468 poděkování
Dostal poděkování: 2217 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Milan.Dadourek »

K té anketě se to nehodí, ale hodí se to k tématu MS:

Domnívám se, že by mělo existovat právo člena přestoupit do oblastního sdružení v místě dlouhodobého pobytu.

Proč?
1) Člen strany by měl mít bez dalšího možnost ovlivňovat dění ve svém okolí.
2) Preventivně by se řešil problém, kdy se některé MS "uzavře" a "odrazuje" další členy. Byla by pak jednoduchá cesta přes získání členství kdekoliv jinde.
3) Je to liberální :D
Tito uživatelé poděkovali autorovi Milan.Dadourek za příspěvky (celkem 2):
Dan.Lestina, Petr.Vileta
"Ještě se nestalo, aby to nějak nedopadlo." Vlasta Burian --- Mocné omezujte první! --- Profil --- Na FB mě nenajdete.

Zpět na „Vnitrostranická diskuse“