Otázka koalice ve sněmovních volbách 2021

Toto fórum slouží k orientačním průzkumům mezi členy.

Moderátor: Odbor - administrativni

Pravidla fóra
V tomto fóru se zjišťují pomocí anket názory členů na nějakou oblast (např. pokud přijde dotaz zvenku). Odpovídat na otázky zde mohou pouze členové strany.
Chcete-li vyvolat jednání nebo hlasování celostátního fóra, použijte Členské podněty.

Souhlasím se snahou Pirátů o vytvoření volební koalice pro sněmovní volby 2021

Pro
12
15%
Proti
67
82%
Zdržuji se
3
4%

Celkem hlasujících: 82 - Celkem hlasů: 82

Lukas.Dolezal
Zahraniční odbor
Profese: Politolog, student Evropských studií
Dal poděkování: 1023 poděkování
Dostal poděkování: 698 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Otázka koalice ve sněmovních volbách 2021

Příspěvek od Lukas.Dolezal »

Robert.Magni píše:
15 kvě 2020, 16:10
Žádný koalice.
Pokud se Piráti dají s někým dokupy,hodím to raději burešovi.
Ehm, nechceme dostat Bureše z exekutivy?..

Lukas.Hejduk
Člen KS Jihomoravský kraj
Profese: Bookmaker v sázkové kanceláři
Dal poděkování: 830 poděkování
Dostal poděkování: 1410 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lukas.Hejduk »

Zdenek.Jaron píše:
16 kvě 2020, 01:05
Zdeňku,

od začátku tady operuješ s tím, že když se spojíme, tak ty volby vyhrajeme, jinak to naopak není možné. Což prostě není pravda. Už to tu bylo napsáno několikrát, ale prostě to doopravdy nefunguje tak, že když mají strany dohromady 60%, tak v koalici těch 60% dostanou. Zpravidla je to mnohem méně a historicky existuje x jasných příkladů, kdy se tohle potvrdilo. Dával jsem ti tu naprosto jasný příklad z Polska, kdy široká koalice proti společnému nepříteli zafungovala těžce kontraproduktivně.
Existuje k dohledání třeba i tohle: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/velk ... mace-79291 OFFTOPIC(Daniel Prokop tomu fakt rozumí pro mě je to v tomhle smyslu jedna z největších autorit) Nejsou tam zmínění Piráti, ale to je spíš další argument proti - když to nejde bez přítomnosti Pirátů, tak přítomnost další nehomogenní strany tomu vůbec nepomůže.
V tomhle smyslu je extrémně důležité říct, že neexistují pouze varianty 'jedna velká koalice' a 'všichni samostatně'. Argumentuješ tu DHontem. Ten se ve skutečnosti láme cca při 12% OFFTOPIC(možná mě někdo opraví, na VŠ jsem volební systémy měl, ale už je to dlouho). Takže pokud by nastala hypotetická situace a proti Babišovi kandidovali samostatně Piráti, ODS a pak trojkoalice těch menších stran a všichni dostali třeba 13%, tak budou mít mnohem více poslanců než Babiš téměř v libovolném scénáři.
Tedy ano (a to jsem taky podkládal tím příkladem z Polska) - rozumná míra koalic má smysl pro homogenní strany, které jsou na hranici zvolitelnosti.
Zmiňoval jsi mimochodem koalici proti Mečiarovi. To ve skutečnosti není moc dobrý případ - ta široká koalice tam dostala méně hlasů než Mečiar. Důvod proč nakonec vznikal na svk demokratická vláda byl ten, že voliči měli naopak na výběr více variant - levicovou koalici, SMK, Schusterovu SOP - které byli schopní podchytit jiný vzorek voličů.

Zároveň prostě neplatí, že pokud bude opozice kandidovat samostatně tak prohraje. Jsme 18 měsíců od voleb, to je mega dlouhá doba. V posledních Trendech Česka vyšlo že zhruba 23% voličů ANO vážně zvažuje jinou stranu, jsou to vyšší desítky tisíc lidí, kteří zvažují volit Piráty nebo ODS a nižší stovky tisíc, kteří zvažují volit socdem. Takže tvrdit, že se musíme všichni spojit a nebo prohrajeme je věštění z křišťálový koule a samozřejmě jakákoli anti-Babiš koalice je zásadní překážkou k tomu ANO jakkoli oslabit.

Také si spoustu věcí vykládáš, tak jak si přeješ, aby se dali vykládat nebo jak se ti hodí do argumentace a nastiňuješ falešná dilemata. O tom, že buď všech pět společně a nebo prohra jsem už psal.
OFFTOPICVzpomeň si na zaplněnou Letnou, to je 300000 hlasů, které po koalici volají...
Třeba tohle. Já na té Letné byl. Předvolební koalice z ODS by mě pravděpodobně donutila celkem rychle od Pirátů odejít, volit bych si takový slepenec dokázal představit jen těžko. Takových lidí tam určitě bylo víc (já jich znám dost). A taky tam mohlo být (a asi bylo) dost voličů, co v klídku volí ODS a koalu s Piráty by nepřekouslo.
Taky to, že odmítneme předvolební koalici není to stejné jako že máme koaliční potenciál 0. Já si dokážu představit povolební koalici s ODS ve chvíli kdy Piráti budou značně silnější stranou a budou schopni to celé tak nějak rozumně uřídit. Rovnocenné spojení s ODS před volbami je prostě sebevražda.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Hejduk za příspěvky (celkem 5):
Antonino, Robert.Magni, Vit.Jurasek, Pavel.Moravec, jan.zavadil
+420 777 212 272
Bydlím aktuálně v Brně-Stránicích.
Nastavuji Pirátům zrcadlo since 2016.

Lukas.Hejduk
Člen KS Jihomoravský kraj
Profese: Bookmaker v sázkové kanceláři
Dal poděkování: 830 poděkování
Dostal poděkování: 1410 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lukas.Hejduk »

Martin.Kucera píše:
15 kvě 2020, 22:33
ANO má nějakou ideologii? A mohli bychom ji vidět?
Reálně moc nemá, právě proto jsou nám ideologicky bližší než ODS, která má ideologii v mnohém opačnou :D Reálně jsou příklady, kdy ANO v nějaké (často vykradené a vykuchané podobě) ochotné předložit a s náma prohlasovat věci, ve kterých je pak ODS zásadně proti. Takhle z fleku mě napadají třeba ty zveřejňovací zákony (odstranění výjimky pro ČEZ) nebo proti kumulaci platů za uvolněné fce. Jak se nám tyhle věci bude dařit prosazovat v případný koalici s ODS fakt nevím a jsem na to zvědavý.
A aby bylo úplně jasno, už vůbec neříkám, že by snad Piráti měli zvažovat koalici s Babišem ve střetu zájmů. Nikdy. Jen si myslím, že jakákoli spolupráce s ODS přinese taky obrovský rizika. Úplně jinýho druhu ale imho ne o moc menší.

edit: sorry za druhý příspěvek v řadě, nedošlo mi to
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Hejduk za příspěvky (celkem 5):
Antonino, Robert.Magni, Michaela.Skokanova, Petr.Vileta, jan.zavadil
+420 777 212 272
Bydlím aktuálně v Brně-Stránicích.
Nastavuji Pirátům zrcadlo since 2016.

Robert.Magni
Člen KS Plzeňský kraj
Profese: dělník
Dal poděkování: 15505 poděkování
Dostal poděkování: 2909 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Robert.Magni »

Lukas.Dolezal píše:
16 kvě 2020, 12:42
Robert.Magni píše:
15 kvě 2020, 16:10
Žádný koalice.
Pokud se Piráti dají s někým dokupy,hodím to raději burešovi.
Ehm, nechceme dostat Bureše z exekutivy?..
Ne,to v programu fakt nemáme.
Robert Magni
[email protected]
704051696
799796575
Rokycansko

Milan.Dadourek
Rozhodčí komise
Profese: Farmář, ochrana přírody
Dal poděkování: 2468 poděkování
Dostal poděkování: 2217 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Milan.Dadourek »

Zdeněk je dost v menšině, což mě ponouká, nechat se trochu otlouct s ním :D

Tedy: existuje určitý neblahý příklad z Polska či Maďarska OFFTOPIC(nebo Venezuely či "Mečiarovského" Slovenska), jak může pokračovat vývoj, pokud demokratická opozice nedokáže spolupracovat proti populismu ... Takže v tomto směru návrh na koalici docela chápu.
Projekt někdejší 4-koalice myslím ukazoval, že čeští voliči umí ocenit spolupráci.

Zároveň si podobně jako mnozí další neumím představit pro voliče důvěryhodnou koalici s ODS, TOP nebo KDU. Za úvahu snad stojí STAN a zejména mě překvapuje malé množství úvah o ČSSD. Koalicí s ČSSD bychom ANO přebrali jediného demokratického partnera. V ČSSD by taková nabídka mohla vyvolat žádoucí změny. A kromě toho si myslím, že případné zmizení ČSSD ze sněmovny by bylo velmi nešťastné, ba nebezpečné - otevřelo by další obrovský prostor extrémistům a populistům.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Milan.Dadourek za příspěvky (celkem 3):
Pavel.Moravec, jan.zavadil, Martin.Stanek
"Ještě se nestalo, aby to nějak nedopadlo." Vlasta Burian --- Mocné omezujte první! --- Profil --- Na FB mě nenajdete.

Robert.Magni
Člen KS Plzeňský kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Robert.Magni »

Populismus je to nejbližší přímé demokracii co tu zatím je.
Naopak zmiňované ,,demokratické strany,, jsou strany diktátorské.
A z minulosti víme,co za svinstvo vznikne,když se spojí partičky s naprosto nekompaktibilním programem.... Babiš je marginální problém - i bez něj by lépe nebylo,dokud od koryt nezmizí staří Šmejdi.
ANO vítězí jen díky nim.Bez nich padne samo.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Robert.Magni za příspěvek:
Vit.Jurasek
Robert Magni
[email protected]
704051696
799796575
Rokycansko

Antonino
Příznivec Pirátů – Jihomoravský kraj
Profese: manažer & lektor
Dal poděkování: 1232 poděkování
Dostal poděkování: 1510 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Antonino »

Milan.Dadourek píše:
16 kvě 2020, 16:07
Zdeněk je dost v menšině, což mě ponouká, nechat se trochu otlouct s ním :D

Tedy: existuje určitý neblahý příklad z Polska či Maďarska OFFTOPIC(nebo Venezuely či "Mečiarovského" Slovenska), jak může pokračovat vývoj, pokud demokratická opozice nedokáže spolupracovat proti populismu ... Takže v tomto směru návrh na koalici docela chápu.
Projekt někdejší 4-koalice myslím ukazoval, že čeští voliči umí ocenit spolupráci.

Zároveň si podobně jako mnozí další neumím představit pro voliče důvěryhodnou koalici s ODS, TOP nebo KDU. Za úvahu snad stojí STAN a zejména mě překvapuje malé množství úvah o ČSSD. Koalicí s ČSSD bychom ANO přebrali jediného demokratického partnera. V ČSSD by taková nabídka mohla vyvolat žádoucí změny. A kromě toho si myslím, že případné zmizení ČSSD ze sněmovny by bylo velmi nešťastné, ba nebezpečné - otevřelo by další obrovský prostor extrémistům a populistům.
To je chválihodné zastat se slabšího. Rad bych se přidal, a zde nemohu :)

Matematika je jedna věc, ale těch vlivů je spousta. STAN je fajn, ale pro spolupráci povolební. Předvolební spolupráce v parlamentních volbách by Pirátům IMHO neprospěla. Piráti zatím ze své jedinečnosti těží.

ČSSD, byť teoreticky má segment agendy zajímavý, tak je to oranžová analogie k ODS. Cožpak jsi zapomenul na Haška, Onderku, Tvrdíka, Březinu, Šloufa,...? Pokud vypadne ČSSD, tak ten potenciál mohou z docela velké části převzít Piráti. To populistické už si rozebrali jiní a té seriozní středostavovské levici mají Piráti co nabídnou, pokud to odkomunikují. Otázka by měla stát, jak Piráti mohou autenticky zvýšit svůj potenciál u voleb. Možnosti vidím...
Tito uživatelé poděkovali autorovi Antonino za příspěvky (celkem 3):
Pavel.Moravec, Robert.Magni, Vit.Jurasek
Antonino Milicia "Když se dva perou, Babiš se směje"

Petr.Vileta
Vedoucí administrativního odboru
Další funkce: Zastupitelstvo komunální
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Dal poděkování: 28364 poděkování
Dostal poděkování: 23337 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Vileta »

Milan.Dadourek píše:
16 kvě 2020, 16:07
Koalicí s ČSSD bychom ANO přebrali jediného demokratického partnera. V ČSSD by taková nabídka mohla vyvolat žádoucí změny. A kromě toho si myslím, že případné zmizení ČSSD ze sněmovny by bylo velmi nešťastné, ba nebezpečné - otevřelo by další obrovský prostor extrémistům a populistům.
No já tedy nevím. :? Lze dohledat, že za První republiky jedním z oficiálních volebních hesel byla i průpovídka "Ve dne spal a v noci krad, sociální demokrat." Kdyby to nebylo vtipné a zároveň trochu pravdivé, nikdy by se to neujalo. Jde o to, že sociální demokracie vznikla kdysi dávno na obranu dělníků před kapitalisty. Jenže tehdejších dělníků, povětšinou nevzdělaných a celkem líných. Kdo byl vzdělanější a pracovitý, buď se stal živnostníkem, nebo alespoň mistrem ve fabrice. ;) A jenže tehdejších kapitalistů, kteří neváhali nechat do dělníků střílet. Pak u nás přišla doba dlouhé vlády komunistů, kteří SocDem zcela zlikvidovali personálně i ideově a nakonec jich zbytek vysáli na slučovacím sjezdu. Pokud se tedy SocDem v západních zemích alespoň nějak vyvíjela a přizpůsobovala novým časům, technickému a společenskému pokroku, pak u nás ne, po převratu 1989 nějak papírově obnovila činnost a pronikly do ní podivné figury, jako třeba Paroubek, Zeman, Hašek, Gross, a ten ze severu, co vypadá jako vekslák z 80. let ... Foldyna. :) Jo, je tam pár poctivých a slušných lidí, ale jaký mají program? Chránit nevzdělané dělníky před zlými kapitalisty, co do nich střílí? To už asi ne, že ne? Takže rozdávat podpory, dávky? No to umí i pravicová ODS, když na to přijde a je třeba koupit si voliče před volbami. To umí i Babiš, když přidá důchodcům 500 měsíčně a slevy na vlak a jako na potvoru zrovna pár týdnů před volbami. Takže, jaký má ČSSD program, kromě vybírání vysokých daní a následné jejich rozházení mezi lidi , řekněme s trochou nadsázky "neschopné samostatného života"? :lol: My chceme vzdělanější společnost lidí, rozhodujících se vlastní hlavou. Oni chtějí společnost hloupou a závislou na státu, která je bude volit. A bude je volit proto, že budou "bohatým brát a chudým dávat", ale samozřejmě musí napřed dost zbýt na ně samotné. Pokud tedy SocDem zmizí, nic moc se nestane ... tedy pokud Piráty nepovažuješ za extrémisty. :P
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvky (celkem 3):
Robert.Magni, Vit.Jurasek, Frantisek.Hagara
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.

Bohuslav.Svehla
Člen KS Jihočeský kraj
Profese: projektový manažer
Dal poděkování: 45 poděkování
Dostal poděkování: 24 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bohuslav.Svehla »

Předvolební koalice Pirátů s jinými stranami je pro mě osobně nepředstavitelná a zároveň nepřípustná a nedůstojná. Rovnou zavrhuji populistické, oligarchistické a kmotrovské strany (SPD, KSČM apod. blázny, ANO, ODS a ČSSD). Co zbylo? STAN, TOP09 a KDU. Inu, předvolební spolupráce Pirátů s KDU je dost dobrá sci-fi - vizte např. téma tzv. tradiční rodiny, pominu-li fakt, že KDU je v mých očích taková politická lehká děva - jde s každým. Takové spojení by Pirátům (a zároveň KDU) uškodilo. Osobně, nebýt Pirátem, bych to chápal jako špatný vtip. Pak tu máme upadají hvězdu unavené a vyčerpané TOP09, která snad s výjimkou Prahy nemá potenciál oslovit víc jak 5 % voličů, kteří půjdou k volbám - tím tuto teorii není třeba dále rozvádět. A nakonec STAN, která svým přístupem a proevropskými postoji k Pirátům nejvíce pasuje. Když si nyní vezmeme sílu a voličský potenciál Pirátů a STAN, zvažme, zda by mělo pro tyto strany smysl jít do rovnocenné koalice. Za STAN nejspíš ano. Za mě nikoliv. Po volbách? Proč ne, ale to je ještě hodně daleko.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Bohuslav.Svehla za příspěvky (celkem 2):
Robert.Magni, Vit.Jurasek

Robert.Magni
Člen KS Plzeňský kraj
Kontaktovat uživatele:

Nový příspěvek od Robert.Magni »

STAN je děvka,která jde s každým.
Robert Magni