Předběžná otázka #30939 - Změna poznámky pod čarou v Jednacím řádu CF

Rozhodčí komise rozhoduje ve stranických sporech, vydává předběžná opatření, rozhoduje o omezení práv člena za porušení předpisů a o jeho vyloučení, rozhoduje o platnosti právních aktů, odpovídá na předběžné otázky.

Moderátor: Komise - rozhodci

Pravidla fóra
Uživatelský avatar
Petr.Springinsfeld
Předseda rozhodčí komise
Příspěvky: 991
Registrován: 29 srp 2015, 23:41
Profese: Student práva
Bydliště: Brno-střed
Dal poděkování: 1614 poděkování
Dostal poděkování: 1410 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Předběžná otázka #30939 - Změna poznámky pod čarou v Jednacím řádu CF

Příspěvek od Petr.Springinsfeld »

Zahajuji jednání k předběžné otázce #30939.

Jako zpravodaj navrhuji následující odpověď:
Za jakých podmínek je možné změnit poznámky pod čarou v JdŘ CF? Musí změnu schvalovat CF, nebo stačí RV?

Jak Rozhodčí komise konstatovala už v odpovědi na předběžnou otázku #26350, čl. 6 odst. 1 Stanov dává každému orgánu strany právo schválit si vlastní jednací řád a zároveň toto právo svěřuje pouze danému orgánu.

Změna Jednacího řádu Celostátního fóra je tedy kompetencí Celostátního fóra. Jiné orgány by takovou změnu mohly provést pouze za předpokladu, že by k tomu byly Celostátním fórem zmocněny.

Rozpravu bych nechal běžet do čtvrtka 21. května, pak bych zahájil hlasování.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Springinsfeld za příspěvek:
Milan.Dadourek
Petr Springinsfeld
předseda Rozhodčí komise a 1. místopředseda KS JmK
608 366 554, [email protected]

Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 14675
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2260 poděkování
Dostal poděkování: 26904 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Předběžná otázka #30939 - Změna poznámky pod čarou v Jednacím řádu CF

Příspěvek od Martin.Kucera »

Pardon že ruším, ale některé poznámky pod čarou (a zrovna ty dvě v předběžné otázce) IMHO nejsou a ani nemohou být součástí JdŘ (a tedy schvalovány CF). Konkrétně ty dva zmíněné jsou pouze odkazy na pomocné technické nástroje, které vypočítávají velikost skupiny členů podle pravidel stanovených v JdŘ (aby to každý nemusel počítat sám).
Stejně tak IMHO nejsou součástí JdŘ, kterou by bylo nutné schvalovat, přímé odkazy (reprezentované číslíčkem a poznámkou pod čarou) do Stanov na konkrétní definice pojmů, protože slouží výhradně pro snazší orientaci v předpisech. Pokud mě paměť neklame, tyto odkazy se běžně do předpisů doplňovaly bez jakéhokoli schvalování příslušným orgánem, neb předpis samotný se nijak nemění.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvek:
Vojtech.Pikal
tel.: +420 778 702 711; (NEPIŠTE MI NA FACEBOOKU, TÉMĚŘ TAM NECHODÍM)
Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Uživatelský avatar
Petr.Springinsfeld
Předseda rozhodčí komise
Příspěvky: 991
Registrován: 29 srp 2015, 23:41
Profese: Student práva
Bydliště: Brno-střed
Dal poděkování: 1614 poděkování
Dostal poděkování: 1410 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Předběžná otázka #30939 - Změna poznámky pod čarou v Jednacím řádu CF

Příspěvek od Petr.Springinsfeld »

Martin.Kucera píše:
17 kvě 2020, 12:55
Pardon že ruším, ale některé poznámky pod čarou (a zrovna ty dvě v předběžné otázce) IMHO nejsou a ani nemohou být součástí JdŘ (a tedy schvalovány CF). Konkrétně ty dva zmíněné jsou pouze odkazy na pomocné technické nástroje, které vypočítávají velikost skupiny členů podle pravidel stanovených v JdŘ (aby to každý nemusel počítat sám).
Stejně tak IMHO nejsou součástí JdŘ, kterou by bylo nutné schvalovat, přímé odkazy (reprezentované číslíčkem a poznámkou pod čarou) do Stanov na konkrétní definice pojmů, protože slouží výhradně pro snazší orientaci v předpisech. Pokud mě paměť neklame, tyto odkazy se běžně do předpisů doplňovaly bez jakéhokoli schvalování příslušným orgánem, neb předpis samotný se nijak nemění.
Máš pravdu, že praxe je asi jiná. Vedoucí AO ale považoval za nutné se ptát na tuhle naprosto zásadní otázku Rozhodčí komise a my se s tím teď musíme nějak vypořádat a vycházet při tom z předpisů. Předpisy pak nepočítají s tím, že součástí jednacích řádů můžou být nějaké poznámky pod čarou, které tam někdo vloží a může si je libovolně měnit.

Při zpracování odpovědi jsem zvažoval i možnost předběžnou otázku odložit, což bych tímto rád alternativně navrhl:
Rozhodčí komise v souladu s § 11 odst. 3 JdŘ RK odkládá předběžnou otázku #30939.

Zdůvodnění: Předběžná otázka nesleduje výklad předpisu.

Do hlasování zahrnu obě možnosti.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Springinsfeld za příspěvek:
Michaela.Skokanova
Petr Springinsfeld
předseda Rozhodčí komise a 1. místopředseda KS JmK
608 366 554, [email protected]

Uživatelský avatar
Rostislav.Reha
Kontrolní komise
Příspěvky: 4115
Registrován: 15 říj 2013, 12:16
Profese: informatik
Bydliště: Ostrava
Dal poděkování: 7117 poděkování
Dostal poděkování: 7212 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Předběžná otázka #30939 - Změna poznámky pod čarou v Jednacím řádu CF

Příspěvek od Rostislav.Reha »

Martin.Kucera píše:
17 kvě 2020, 12:55
Stejně tak IMHO nejsou součástí JdŘ, kterou by bylo nutné schvalovat, přímé odkazy (reprezentované číslíčkem a poznámkou pod čarou) do Stanov na konkrétní definice pojmů, protože slouží výhradně pro snazší orientaci v předpisech. Pokud mě paměť neklame, tyto odkazy se běžně do předpisů doplňovaly bez jakéhokoli schvalování příslušným orgánem, neb předpis samotný se nijak nemění.
Ale pak se na ne nikdo nemuze odvolavat a nejsou zavazne. Nemuzes mit oboji.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Rostislav.Reha za příspěvek:
Petr.Vileta
Neverim na mensi zlo. Je jen velke zlo a zlo, co zatim nemelo sanci vyrust.

Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 14675
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2260 poděkování
Dostal poděkování: 26904 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Předběžná otázka #30939 - Změna poznámky pod čarou v Jednacím řádu CF

Příspěvek od Martin.Kucera »

Však já nechci, odvolávat se budu na definice, které jsou přece platné bez ohledu na to, zda na ně odkazuje číslíčková poznámka v jiném předpisu nebo ne. Odkazy do jiných předpisů jsou kvůli snazší dohledatelnosti.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvek:
Vojtech.Pikal
tel.: +420 778 702 711; (NEPIŠTE MI NA FACEBOOKU, TÉMĚŘ TAM NECHODÍM)
Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Uživatelský avatar
Rostislav.Reha
Kontrolní komise
Příspěvky: 4115
Registrován: 15 říj 2013, 12:16
Profese: informatik
Bydliště: Ostrava
Dal poděkování: 7117 poděkování
Dostal poděkování: 7212 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Předběžná otázka #30939 - Změna poznámky pod čarou v Jednacím řádu CF

Příspěvek od Rostislav.Reha »

Tak to bude dost zajimave, jak ty "univerzalne platne" definice dolozis...asi by byl fajn nejaky priklad.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Rostislav.Reha za příspěvek:
Petr.Vileta
Neverim na mensi zlo. Je jen velke zlo a zlo, co zatim nemelo sanci vyrust.

Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 14675
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2260 poděkování
Dostal poděkování: 26904 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Předběžná otázka #30939 - Změna poznámky pod čarou v Jednacím řádu CF

Příspěvek od Martin.Kucera »

Např. v JdŘ CF stojí:
"Předsedajícím je předseda nebo pověřený místopředseda strany.3)"
A poznámka 3) praví: "Čl. 10 stanov." (ještě by klidně mohla být opatřena hyperlinkem přímo na čl. 10)
No a čl. 10. stanov je https://wiki.pirati.cz/rules/st#cl_10_r ... dsednictvo v němž se v odst. (6) dozvíme, jak se místopředseda stane pověřeným místopředsedou. Což samozřejmě platí, i kdyby v JdŘ ta poznámka 3 nebyla, jen by se to čtenářům hůř dohledávalo.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvek:
Vojtech.Pikal
tel.: +420 778 702 711; (NEPIŠTE MI NA FACEBOOKU, TÉMĚŘ TAM NECHODÍM)
Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Uživatelský avatar
Rostislav.Reha
Kontrolní komise
Příspěvky: 4115
Registrován: 15 říj 2013, 12:16
Profese: informatik
Bydliště: Ostrava
Dal poděkování: 7117 poděkování
Dostal poděkování: 7212 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Předběžná otázka #30939 - Změna poznámky pod čarou v Jednacím řádu CF

Příspěvek od Rostislav.Reha »

Tak to je v pohode, protoze samotne Stanovy jsou schvalovany CF (stejna autorita). Ale tech odkazu tam smeruje vic a nejsem si jisty, ze vsechny maji podobnou zaruku vule schvalujiciho.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Rostislav.Reha za příspěvek:
Petr.Vileta
Neverim na mensi zlo. Je jen velke zlo a zlo, co zatim nemelo sanci vyrust.

Uživatelský avatar
Jakub.Michalek
Poslanec Parlamentu ČR
Příspěvky: 11654
Registrován: 22 čer 2009, 14:54
Profese: poslanec
Bydliště: Žižkov - Praha 3
Dal poděkování: 5027 poděkování
Dostal poděkování: 18170 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Předběžná otázka #30939 - Změna poznámky pod čarou v Jednacím řádu CF

Příspěvek od Jakub.Michalek »

V teorii práva platí:
Poznámky pod čarou
- jsou součástí textu interního předpisu a mění je orgán, který předpis vydal, není-li stanoveno jinak,
- nemají samostatný normativní obsah a slouží jako vodítko pro interpretaci.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jakub.Michalek za příspěvky (celkem 3):
Jiri.Snizek, Petr.Springinsfeld, Milan.Dadourek
Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů, vedoucí resortního týmu Spravedlnost
Prosím obracejte se přednostně na poslance dle resortu či gesce. Na mě se prosím obracejte e-mailem, v akutních věcech po telefonu.
Šance pro nové nápady!

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 21863
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: poslanec, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 29497 poděkování
Dostal poděkování: 22889 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Předběžná otázka #30939 - Změna poznámky pod čarou v Jednacím řádu CF

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Historická praxe je, že poznámky pod čarou, stejně jako hypertextové odkazy z pojmů v předpisech nejsou "součástí" normy a upravovali je či doplňovali členové AO bez dalšího.
Nejsou totiž do předpisu obecně vkládány stranickým normotvůrcem.

Schválně doporučuji si projít odkazy a poznámky třeba ve stanovách (které z logiky věci odkazují "téměř" vždy na předpis nižší síly).

Máte tam jako první poznámku, která odkazuje na upřesnění sídla strany usnesením republikového výboru a následuje odkaz na ZPS.
Následuje poznámka odkazující na upřesnění pojmu "občan" ve stanovách předpisem RV. (Podotknu že toto bylo vydáno před českou judikaturou v této věci.)
Následuje vnitřní odkaz na článek 2 stanov a pak odkaz na přihlášku.

Bez kterékoliv z těchto poznámek a odkazů veškerá ustanovení odkazovaná i odkazující budou stejně platná, jen se bude hůře dohledávat, co to přesně znamená a kde je to stanoveno.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvky (celkem 2):
Rostislav.Reha, jan.zavadil
člen RP, AO, PO, ZO, FT;
místopředseda sněmovny a poslanec za Olomoucký kraj, člen AO OlK
Profil|fb| Tel: 776635258

Zpět na „Rozhodčí komise“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Agent DZ a 0 hostů