Přezkum rozhodnutí KF Praha 8/2020

Místo pro členské podněty, podporu změn stanov, žádosti o nominaci členstvem a návrhy na mimořádný přezkum.

Moderátor: Predsedajici

Pravidla fóra
Do tohoto fóra vkládají členové strany písemné návrhy, které chtějí předložit celostátnímu fóru k projednání. Celostátní fórum může projednat například návrhy předpisů, programových dokumentů, návrh na odvolání nebo mimořádně přezkoumat rozhodnutí libovolného orgánu do 14 dnů od jeho právní moci. Dále zde lze sbírat podporu pro projednání návrhů změn stanov nebo pro nominaci (návrh kandidáta) členskou základnou. Více informací naleznete v jednacím řádu.
Podrobný návod
  • U každého podnětu založte zvláštní vlákno s textem návrhu, zdůvodněním a dalšími náležitostmi a anketní otázkou s možnostmi "Pro", "Proti" a "zdržuji se". (Anketa se zadává v záložce "Anketa" pod příspěvkem, u ankety neomezujte trvání, nastavte viditelnost výsledků a možnost změny hlasu.)
  • Členský podnět, který získá aspoň stanovený počet hlasů, rozešle na žádost navrhovatele administrativní odbor všem členům strany v e-mailu jako členskou iniciativu s odkazem na dané vlákno, a to nejpozději do jednoho týdne od žádosti. Stanovený počet hlasů se pro účely tohoto pravidla vypočítá jako odmocnina z počtu členů strany zaokrouhlená nahoru na celé číslo (pro 1050 členů je to 33 hlasů).
  • Celostátní fórum bude svoláno, požádá-li o to nejméně dvě odmocniny počtu členů. (pro 1050 členů je to 65 hlasů) Přičemž nesmí být více členů proti svolání, než pro svolání.
  • Do již svolaného jednání budou začleněny další návrhy, které získaly podporu alespoň odmocniny členů. (Platí i pro návrh kandidáta do funkce volené celostátním fórem.)
Seznam členů naleznete zde. Aktuální počet je vpravo dole.
Představitele strany prosíme, aby návrhy na svolání, informace o rezignacích a další úkony k fóru směřovali do podatelny.

Doporučujeme nastavit si Sledování fóra Členských podnětů.

Projednat podnět na půdě CF?

Pro
91
46%
Proti
101
51%
Zdržuji se
7
4%

Celkem hlasujících: 199 - Celkem hlasů: 199

Lukas.Hejduk
Člen KS Jihomoravský kraj
Profese: Bookmaker v sázkové kanceláři
Dal poděkování: 833 poděkování
Dostal poděkování: 1418 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Přezkum rozhodnutí KF Praha 8/2020

Příspěvek od Lukas.Hejduk »

jan.zavadil píše:
20 kvě 2020, 22:12
OFFTOPICJe to reakce na ten dlouhý příspěvek. Napsal jsi to pěkně, určitě jsou tam věci k zamyšlení.
Problém je, že automaticky operuješ s tím, že jde o strašný problém, který ZK musí strašně akutně řešit a který mu mi odpůrci zákeřně házíme na hlavu jen z nějakého pravidlového puritánství nebo dokonce z důvodu nějaké osobní antipatie. Podle mě v tom je jádro pudla a měli bychom se zamyslet, jestli:
a) jde opravdu o tak velký problém a nebo prostě o drobnou nepříjemnost, kdy ZK přijde o pár lidí se kterými se mu dobře pracuje
b) tímhle řešením nevzniknou problémy jiné
c) je tohle správný způsob řešení

Když se vytvářela předvolební strategie, tak byl nějaký podnět, proč nekumulovat uvolněnou fci v mč a neuvolněnou na magoši (a vice versa). Pokud to dobře chápu, tak šlo o potenciální střet zájmů (který nemusí vůbec vypadat tak, že si někdo vysloveně bude přihrávat dotace), takže se to do té strategie dalo.
Osobně si myslím, že do povolební strategie (nebo volebního programu) se má zasahovat jen v době absolutně největší nutnosti, kdy absolutně není možné řešení v rámci před volbami napsaných dokumentů. V tomhle konkrétním případě bych to asi chápal, kdyby zastupitelskému klubu reálně hrozilo, že nenajde odpovídajícího náhradníka, protože buď a) dojde na konec kandidátní listiny, b) půjde o někoho, kdo to vysloveně nechce dělat/není k tomu kompetentní OFFTOPIC(pak je otázka jak se dostal na kandidátku, ale budiž).
Dívám se na současné složení ZK - odsoupit bude muset Jana Komrsková (resp. už odstoupit měla). Když se zamyslím, kdo z neuvolněných zastupitelů teoreticky může dostat uvolněnou fci na MČ do konce volebního období, tak: Míša Krausové, Ondřej Kallasch a Martin Arden nejsou zastupiteli svých MČ, Ladislav Kos je v poměrně výrazném sporu se ZK na P11 a Aneta Heidlová je opoziční zastupitelka na P9 - tam asi jedině hrozí, že dojde na P9 k nějakému dramatickému střídání stráží a Piráti by dostali uvolněné fce. Takže reálně do konce volebního období potřebují Piráti najít 1, maximálně 2 náhradníky. Vím, že někteří lidé kteří jsou aktuálně pod čarou mají stejnou situaci a místo by nemohli přijmout/byli by ve stejné situaci jako třeba teď JK. Ale aktuálně má kandidátní listina 38 náhradníků (!). Nejsme tam schopní najít třeba 2 lidi, kteří by v ZK působit chtěli a měli by k tomu potřebnou kompetenci? Orly?!
Tzn. podle mě tady vůbec neřešíme akutní problém. Řešíme tady problém toho, že Piráti si nastavili poměrně přísná pravidla, kvůli nim už pár lidí rezignovalo a teď hrozí i rezignace místostarostky za P10, se kterou se jim dobře spolupracuje a chtějí jí v ZK udržet // tohle defacto na rovinu napsala místopředsedkyně ZK na forum (a následně smazala, proč asi?). Ale nechci říct, že si myslím, že je to nutně nějaká strašná konspirace čistě ve prospěch Jany.
Tzn. čelíme problému toho, že Praha si před volbami něco vydefinovala jako problém a aby k tomu problému nedocházelo, tak ZK přišel o pár lidí kteří dílem v ZK měli potenciál pracovat dobře, dílem je mají další členové ZK rádi. V únoru přišli s tím, že tedy říkají, že už to jako problém nevidí a že to chtějí změnit. Přišlo mi to účelové (protože já to jako problém pořád vidím), přišlo mi lepší to nechat takto běžet do konce volebního období, trochu se v tom vykoupat, protože nic hrozného to nezpůsobí a alespoň budeme pro voliče čitelní a přesně se vyhneme článkům, že pražským Pirátům najednou tahle kumulace nevadí. A byl jsem rád, že to neprošlo (resp. že jim to CF shodilo). Ale aspoň šlo o transparentní snahu ten problém řešit.

To řešení, které teď zvolilo ZK a nechalo si to potvrdit KF je prostě pakvil a výsměch. Říkají, že ten důvod, proč se zakázal tenhle druh kumulace, stále platí, ale teď najednou nevadí první rok a půl a začne být problém až od 19. měsíce. A protože jde pouze o změnu parametru (která ale mění celý význam opatření), tak do toho CF nemá, co mluvit.

Takže ano - pokud tady Zdeněk nebo kdokoli jiný předestře přesné příklady, proč je to tak ohromný problém, který ničí práci ZK a výrazně poškozuje stranu a proto je potřeba zasáhnout, tak pak je asi důvod nechat KF zasáhnout do povolební strategie. Tímhle způsobem s tím prostě problém mám, je to nešťastná věc a nebezpečný precedent k tomu, že si můžeme do programů a strategií napsat cokoli, protože to stejně můžeme zpětně kdykoli změnit.
Naposledy upravil(a) Lukas.Hejduk dne 21 kvě 2020, 11:56, celkem upraveno 1 x.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Hejduk za příspěvky (celkem 4):
Dalibor.Zahora, Martin.Stanek, Ladislav.Dvorak, Rostislav.Reha
+420 777 212 272
Bydlím aktuálně v Brně-Stránicích.
Nastavuji Pirátům zrcadlo since 2016.

Dalibor.Zahora
Člen KS Středočeský kraj
Profese: zakládající člen
Dal poděkování: 31767 poděkování
Dostal poděkování: 15530 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalibor.Zahora »

Marek.Rebicek píše:
21 kvě 2020, 10:48
Když to je @Dalibor.Zahora přesně ono, vás něco vytáčí na Praze - komunikace, způsob řízení, vliv jistých skupin.
A místo toho, aby se to pojmenovalo a šlo se po podstatě, vezme se změna v povolební strategii, označí se jako účelová, porušení slibu voličů a desítky našich kolegů tu sehrají zástupnou bitvu.
To samé je zveličené porušení výběrka v Týně nad Vltavou v nějaké obskurní místní společnosti na dodávky tepla regulované ERU. Fakt je nutné, aby křižáckou výpravu za regionálním radním vypravil na celostátním fóru místopředseda rozpočtového výboru a primátor Prahy? To je fakt adekvátní řešení zjednodušení si obsazení člena představenstva městské firmy? Aha, on je to člen KK a Prahu štve neadekvátní způsob vyšetřování svých výběrek, tak si to vyřídí na foru přes podnět na jeho prohřešek?
Já s tebou musím celkem souhlasit, problém je ovšem je také v tom, že jak tyhle války, tak ten styl má dlouhé kořeny. A upřímně dost dobře nevím, jak to lze ukončit. Je to moc zamotané a je tam jeden podstatný rys na jedné straně, pomstychtivost. S tou se uzavírají kompromisy dost těžko. Obávám se, že to bude pokračovat - ono to totiž pokračuje v různých formách už pomalu deset let.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dalibor.Zahora za příspěvek:
Marek.Rebicek
nejlepší předseda nejlepší politické strany - bohužel bývalý a bývalé

Zdenek.Hrib
Garant programového bodu
Profese: konzultant
Dal poděkování: 885 poděkování
Dostal poděkování: 2655 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdenek.Hrib »

Já myslím, že si @Lukas.Hejduk plete mimořádný opravný prostředek přezkumem CF s laskavých schválením každého kroku samosprávy nějakou vrchností. Centralistický autoritativní princip řízení není princip na kterém stojí Pirátská strana. Naopak sázíme na subsidiaritu a decentralizaci.

Jan.Hora
Krajské předsednictvo
Profese: IT analytik / Software developer (MSSQL)
Dal poděkování: 2712 poděkování
Dostal poděkování: 3523 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan.Hora »

Dalibor.Zahora píše:
21 kvě 2020, 11:11
Marek.Rebicek píše:
21 kvě 2020, 10:48
...
Já s tebou musím celkem souhlasit, problém je ovšem je také v tom, že jak tyhle války, tak ten styl má dlouhé kořeny. A upřímně dost dobře nevím, jak to lze ukončit. Je to moc zamotané a je tam jeden podstatný rys na jedné straně, pomstychtivost. S tou se uzavírají kompromisy dost těžko. Obávám se, že to bude pokračovat - ono to totiž pokračuje v různých formách už pomalu deset let.
On ten rys je evidentně na obou stranách. Ty sám se nijak netajíš názory že Prahu je potřeba přežít a docela úspěšně ty hejty na Prahu zakládáš či živíš. Není úplně jednoduché hledat cestu ke kompromisu, když tady napíšeš že jedna ze stran je pomstychtivá a na jiné diskusní platformě vidím jak dva dny živíš ideu že "Praha je zlo" a vrtíš psem co to dá.

Nalijme si čistého vína, je tu silná skupina lidí, která pražské KS zkritizuje za naprosto cokoliv, protože se objektivitu ani nesnaží. A u nás v Praze je samozřejmě skupina lidí která to má přesně opačně.

Ten problém tedy nelze přičíst pouze jedné ze stran sporu a nemá smysl budovat iluzi o opaku, to se nakonec obrátí proti nám všem.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Hora za příspěvky (celkem 4):
Milan.Dadourek, Dalibor.Zahora, jan.zavadil, Marek.Rebicek
PKS Praha
MS Praha 4
[email protected]
Keep calm and practise Iaido

Lukas.Hejduk
Kontaktovat uživatele:

Marek.Rebicek píše:
21 kvě 2020, 07:45
Když v obchodě zjistím, že jsem udělal chybu a doprava v eshopu zdarma mě potápí do ztráty, protože si lidi objednávají věci za 2 Kč, změním to pravidlo na doprava zdarma od 1000 Kč a zákazníkům to v pohodě vysvětlím. Rozhodně to nikdo nevyloží jako porušení nabídky a slibu, že doprava v mém eshopu bude vždy a navěky zdarma.
Na většinu věcí bych reagoval dost podobně jako jsem reagoval i Janu Zavadilovi. Ale jen k tomuhle: voliči jsou obecně alergičtí (oprávněně) na to, že politici před volbami něco slíbí a pak si vždy najdou důvody, proč to udělat jinak. Proto bychom prostě měli s dokumenty jako povolební strategie (volební program atd) nakládat extrémně opatrně. V tebou popsaném případu je to jasné - říkáš, že tvůj předpoklad (že to ekonomicky zvládneš) se ukázal jako špatný, tobě to způsobuje absolutně existenční problémy a proto to měníš. V tomhle případě je to ale imho jinak:
Piráti před volbami říkali, že tenhle typ kumulace je problém a proto ho nechtějí. Teď v únoru řekli, že to vlastně problém není (protože ho chtěli kompletně zrušit), že jim to způsobuje problémy. Shodilo jim to CF - každý kdo hlasoval pro zrušení mohl mít svoje důvody, ale já osobně si třeba myslel, že ten problém pořád je a že mnohem víc než o opravdu zásadní ohrožení klubu, jde o osobní personálie (mohl jsem se v obojím plést, ale jinak jsou to přesně důvody, proč by mělo CF zasáhnout).
Teď zase teda KF Praha přichází s tím, že teda ten původní problém pořád platí a kumulaci v téhle formě furt nechceme, akorát teda nově nám nevadí po prvních 18 měsíců a nastává problém až pak. Což mi přijde úplně na hlavu a jako naprosto nedůstojná klička. A takhle se prostě povolební strategie měnit nemá.

Teď pokrytecky použiju podobnou hyperbolu za jakou jsem předtím kritizoval Zdeňka OFFTOPICkterý říkal, že jestli má CF právo takto zasáhnout, tak můžeme zrušit jednotlivá KF. Pokud máme pocit, že CF nemá právo zasáhnout v případě, kdy (podle názoru jeho členů) dochází k vytváření nebezpečného precedentu jak nakládat s povolební strategií, tak pojďme stranu zrušit, ustanovit 14 samostaných stran a jednou za 4 roky jen dodat kandidátní listiny do celostátních voleb.
Petr.Vileta píše:
20 kvě 2020, 23:27
Důvod, že by takto mohl přihrávat výhody svému obvodu/části už snad byl vyvrácen.
Kde byl vyvrácen? Seriozně se ptám, tohle je pro mě skoro největší problém. Že KF říká, že to pořád je důvod tam to ustanovení mít, akorát ho posuneme o 12 měsíců.

------

Jinak bych se znovu chtěl zeptat:
1) jak ZK (nebo předkladatel) došel k termínu 18 měsíců? Proč to není problém třeba 14. měsíc a co se úderem roku a půl změni?

2) Bude ZK vyžadovat, aby Jana Komrsková dodržela v dané době platnou povolební strategii a rezignovala? Zastupitelkou se stala 14.11.2019. Půlroční lhůta uplynula 14.5.2020. Usnesení bylo přijato 19.5.2020.

Díky za odpovědi.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Hejduk za příspěvky (celkem 5):
Michaela.Skokanova, Dan.Lestina, Ladislav.Dvorak, Dalibor.Zahora, Jan.Bednarik
+420 777 212 272

Lukas.Hejduk
Kontaktovat uživatele:

Zdenek.Hrib píše:
21 kvě 2020, 11:29
Já myslím, že si @Lukas.Hejduk plete mimořádný opravný prostředek přezkumem CF s laskavých schválením každého kroku samosprávy nějakou vrchností. Centralistický autoritativní princip řízení není princip na kterém stojí Pirátská strana. Naopak sázíme na subsidiaritu a decentralizaci.
Ne, neplete. Přímo KF Praha schvaluje cca 20 usnesení ročně (tuším že to tak bylo napsáno v debatě o přebujelosti hlasování), CF většinou vůbec nic z toho neřeší. Stejně jako u jiných krajů.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Hejduk za příspěvky (celkem 4):
Michaela.Skokanova, Jan.Bednarik, Dalibor.Zahora, Rostislav.Reha
+420 777 212 272

Ondra.kl
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Profese: IT administrátor
Dal poděkování: 691 poděkování
Dostal poděkování: 3286 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ondra.kl »

Zdenek.Hrib píše:
21 kvě 2020, 11:29
Centralistický autoritativní princip řízení není princip na kterém stojí Pirátská strana.
:shock: Když se tak koukám na tu tvoji hyperolu, tak ti musím sdělit že ani pincip ad hoc spolupráce plně suverénních, nezávislých a bežně nekooperujících jednotek není principem na kterém stojí Pirátská strana. ;)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondra.kl za příspěvky (celkem 2):
Michaela.Skokanova, Lukas.Hejduk

Milan.Dadourek
Rozhodčí komise
Profese: Farmář, ochrana přírody
Dal poděkování: 2482 poděkování
Dostal poděkování: 2244 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Milan.Dadourek »

Ahoj, :)

je tu spousta argumentace většinou o věcné správnosti či nesprávnosti usnesení KF Pha 8/2020, o jeho důvodnosti, dopadech a tak. Dost mi to připomíná debatu ohledně předchozího přezkumu. V něm jsem nakonec zaujal pozici, že nevidím, co by mne vedlo k potřebě vlamovat se do samosprávy KS Praha.

Nyní pro mne přibyly nové skutečnosti, se kterými se musím poprat:
- Není usnesení KF Pha 8/2020 ve skutečnosti obcházením výsledku přezkumu CF 5/2020? Pak by současné jednání mohlo být také o otázce: má CF připustit takové chování?
- Vyjadřuje usnesení KF Pha 8/2020 skutečně promyšlenou vůli KF, když v otázce změny programu OFFTOPIC(parametrické nebo jiné, jde o změnu programu) byla připuštěna pouze 4 denní rozprava? Nestojí za obhajobu pirátský princip, že účelem jednání má být pokud možno spět k co nejširší shodě?

Ale možná mi nakonec pomůže tento post:
Zdenek.Hrib píše:
19 kvě 2020, 22:50
... tady se nejedná o změnu kodexu kandidáta ale povolební strategii...
Čili kodexy, které kandidáti podepsali, zůstávají v platnosti. Tedy i věta "8. se zavazuji řídit Volebním programem, Povolební strategií a Kodexem zastupitele Pirátského klubu v podobě, v jaké budou před volbami schváleny krajským fórem."
Z hlediska závazků zastupitelů tak asi zůstává platné znění strategie schválené před volbami. :?: Jinak by to byla změna kodexu.
"Ještě se nestalo, aby to nějak nedopadlo." Vlasta Burian --- Mocné omezujte první! --- Profil --- Na FB mě nenajdete.

Zdenek.Hrib
Garant programového bodu
Profese: konzultant
Dal poděkování: 885 poděkování
Dostal poděkování: 2655 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdenek.Hrib »

Milan.Dadourek píše:
21 kvě 2020, 12:45
Ahoj, :)

je tu spousta argumentace většinou o věcné správnosti či nesprávnosti usnesení KF Pha 8/2020, o jeho důvodnosti, dopadech a tak. Dost mi to připomíná debatu ohledně předchozího přezkumu. V něm jsem nakonec zaujal pozici, že nevidím, co by mne vedlo k potřebě vlamovat se do samosprávy KS Praha.

Nyní pro mne přibyly nové skutečnosti, se kterými se musím poprat:
- Není usnesení KF Pha 8/2020 ve skutečnosti obcházením výsledku přezkumu CF 5/2020? Pak by současné jednání mohlo být také o otázce: má CF připustit takové chování?
- Vyjadřuje usnesení KF Pha 8/2020 skutečně promyšlenou vůli KF, když v otázce změny programu OFFTOPIC(parametrické nebo jiné, jde o změnu programu) byla připuštěna pouze 4 denní rozprava? Nestojí za obhajobu pirátský princip, že účelem jednání má být pokud možno spět k co nejširší shodě?

Ale možná mi nakonec pomůže tento post:
Zdenek.Hrib píše:
19 kvě 2020, 22:50
... tady se nejedná o změnu kodexu kandidáta ale povolební strategii...
Čili kodexy, které kandidáti podepsali, zůstávají v platnosti. Tedy i věta "8. se zavazuji řídit Volebním programem, Povolební strategií a Kodexem zastupitele Pirátského klubu v podobě, v jaké budou před volbami schváleny krajským fórem."
Z hlediska závazků zastupitelů tak asi zůstává platné znění strategie schválené před volbami. :?: Jinak by to byla změna kodexu.
Akceptací kodexu zastupitel souhlasí samozřejmě i s tím postupem možné změny povolební strategie, která je v dokumentu povolební strategie explicitně zmíněna. Takže opravdu není potřeba v tomhle hledat nějaké právní kličky. O přezkumu doporučuji rozhodnout s použitím prostého selského rozumu s přihlédnutím především k principu subsidiarity oblastních sdružení.

Dalibor.Zahora
Člen KS Středočeský kraj
Profese: zakládající člen
Dal poděkování: 31767 poděkování
Dostal poděkování: 15530 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalibor.Zahora »

Jan.Hora píše:
21 kvě 2020, 11:31
(...)

On ten rys je evidentně na obou stranách. Ty sám se nijak netajíš názory že Prahu je potřeba přežít a docela úspěšně ty hejty na Prahu zakládáš či živíš. Není úplně jednoduché hledat cestu ke kompromisu, když tady napíšeš že jedna ze stran je pomstychtivá a na jiné diskusní platformě vidím jak dva dny živíš ideu že "Praha je zlo" a vrtíš psem co to dá.

Nalijme si čistého vína, je tu silná skupina lidí, která pražské KS zkritizuje za naprosto cokoliv, protože se objektivitu ani nesnaží. A u nás v Praze je samozřejmě skupina lidí která to má přesně opačně.

Ten problém tedy nelze přičíst pouze jedné ze stran sporu a nemá smysl budovat iluzi o opaku, to se nakonec obrátí proti nám všem.
Částečně určitě, samozřejmě jsem tím za léta taky nějak poznamenán. Ten citát Šídla je prostě bohužel trefný a vysvětlení je až banální, hlavní město je z podstaty náročná laťka daná už jen prostou koncentrací všeho.
Samozřejmě, že "Praha" je zkratka - pořád si myslím, že pražské posádky jsou to nejlepší co v Praze je (možná se ještě teď daří Zeleným na P3). Ale znovu se budu opakovat, piráti se nikdy nepředháněli v poplácávání po ramenou. A nepouštím se jen do Prahy, zas takový zásek na ní nemám.

Možná je perspektiva v tom, že se pražský pirátský ansámbl jednou skutečně osamostatní a bude dělat vlastní politiku, nezatíženou minulostí a minulými spory.
nejlepší předseda nejlepší politické strany - bohužel bývalý a bývalé

Zpět na „Členské podněty“