Předběžná otázka #30939 - Změna poznámky pod čarou v Jednacím řádu CF

Rozhodčí komise rozhoduje ve stranických sporech, vydává předběžná opatření, rozhoduje o omezení práv člena za porušení předpisů a o jeho vyloučení, rozhoduje o platnosti právních aktů, odpovídá na předběžné otázky.

Moderátor: Komise - rozhodci

Pravidla fóra
Martin.Kucera
Republikové předsednictvo
Další funkce: Zastupitelstvo komunální
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2260 poděkování
Dostal poděkování: 26808 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Předběžná otázka #30939 - Změna poznámky pod čarou v Jednacím řádu CF

Příspěvek od Martin.Kucera »

Milan.Dadourek píše:
21 kvě 2020, 16:42
Kdo to má hlídat a jak mám postupovat, když se tak stane?
Ten, kdo navrhuje novelu odkazovaného předpisu by měl navrhnout i novelizaci odkazujících poznámek pod čarou v jiném předpisu. Případně doporučit příslušnému orgánu. Že se to často zapomene je pravda. I proto jsou "nezávazné".
Především nemáme žádný rozumný způsob, jak zjistit, v kterých jiných předpisech jsou poznámky pod čarou odkazující na novelizovaný předpis. Leda by někdo vždycky prošel všechny předpisy a dohledával to.
tel.: +420 778 702 711; (NEPIŠTE MI NA FACEBOOKU, TÉMĚŘ TAM NECHODÍM)
Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Vojtech.Pikal
Profese: poslanec, informatik
Dal poděkování: 29406 poděkování
Dostal poděkování: 22806 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Tak, na to už jsme objevili nástroj ?do=backlink.

A plugin na různé druhy "poznámek" nalezen - https://www.dokuwiki.org/plugin:refnotes

Už se těším, až budeme komentovat poznámky že jsou zastaralé. :'(
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvek:
Rostislav.Reha
člen RP, AO, PO, ZO, FT;
místopředseda sněmovny a poslanec za Olomoucký kraj, člen AO OlK
Profil|fb| Tel: 776635258

Milan.Dadourek
Rozhodčí komise
Profese: Farmář, ochrana přírody
Dal poděkování: 2468 poděkování
Dostal poděkování: 2217 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Milan.Dadourek »

Mám dojem, že proběhlá debata ukazuje, že by bylo potřeba být v odpovědi na otázku mnohem explicitnější. Například doplnit větu: "Obecně je nepřípustné, aby kterýkoliv neoprávněný orgán pod jakoukoliv záminkou zasahoval do schváleného textu předpisu nebo usnesení." OFFTOPIC(Vím, že je to ono pověstné "Vstupujte dveřmi", ale asi je to nutné.)
Dál je asi na zvážení vyslovit neplatnost provedených úprav poznámek pod čarou, pokud nebyly schváleny oprávněným orgánem. Domnívám se, že je namístě jejich zrušení ex officio pro nicotnost (absolutní nedostatek pravomoci orgánu, který je vydal).

@Petr.Vileta Chtěl bych se zeptat, zda bys byl ochotný jménem AO uzavřít s RK nějakou obdobu smíru, ve kterém by se AO zavázalo k nápravě situace - tedy k zajištění, že předpisy budou zveřejněny ve schváleném znění. Jestli tam budou i nějaké oddělené komenty AO nepovažuji za podstatné. Nejjednodušší je jejich odstranění.
Zároveň si myslím, že pokud tam komenty AO budou, mělo by je provázet upozornění, že AO není oprávněn k výkladu předpisů a jde tedy pouze o jeho nezávazný názor.

Vzhledem k míře bagatelizace faktu, že jeden z našich výkonných orgánů upravoval schválený text předpisů OFFTOPIC(že na to už nepřišel pan prezident - místo dohadování se o výklad si mohl jednoduše šoupnout do zákonů vlastní vysvětlivky), si myslím, že je nezbytné věc transparentně dořešit. Musí být zřejmé jak a kdy dojde k nápravě protiprávního stavu.
"Ještě se nestalo, aby to nějak nedopadlo." Vlasta Burian --- Mocné omezujte první! --- Profil --- Na FB mě nenajdete.

Vojtech.Pikal
Profese: poslanec, informatik
Dal poděkování: 29406 poděkování
Dostal poděkování: 22806 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

(V zásadě jsem s tím ok, jen se bavím představou, že před odkazem "Velikost skupiny členů si můžete spočítat tady" bude disclaimer "Tento odkaze je jen názorem AO, které není součástí předpisu").

Rád bych upozornil, že já tu celou dobu disktuju nad poznámkovým aparátem v předpisech obecně - tedy např i ve vyhláškách, které mají ve zvyku odkazovat na návody či nadřízené předpisy apod.
O poznámkách v PaRo odkazující do RoPr a PraH asi radši pomlčím.

Zároveň rovnou hlásím, že rovnou, pokud toto nastane, začnu pracovat na tom, abych postupně průběžně odstranil z předpisů všechny "poznámky pod čarou" schválené orgánem. (Protože udržovat to rozhodnutími je postě pitomina.)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvek:
Petr.Vileta
člen RP, AO, PO, ZO, FT;
místopředseda sněmovny a poslanec za Olomoucký kraj, člen AO OlK
Profil|fb| Tel: 776635258

Petr.Vileta
Vedoucí administrativního odboru
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Dal poděkování: 28363 poděkování
Dostal poděkování: 23337 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Vileta »

Milan.Dadourek píše:
22 kvě 2020, 15:35
@Petr.Vileta Chtěl bych se zeptat, zda bys byl ochotný jménem AO uzavřít s RK nějakou obdobu smíru, ve kterém by se AO zavázalo k nápravě situace - tedy k zajištění, že předpisy budou zveřejněny ve schváleném znění. Jestli tam budou i nějaké oddělené komenty AO nepovažuji za podstatné. Nejjednodušší je jejich odstranění.
Zároveň si myslím, že pokud tam komenty AO budou, mělo by je provázet upozornění, že AO není oprávněn k výkladu předpisů a jde tedy pouze o jeho nezávazný názor.
No já se ptal právě proto, že v původním předpisu je odkaz na nějakou tabulku na google docs, což mi u Pirátů jaksi přijde hodně legrační a zazněl názor @Martin.Kucera, že poznámku pod čarou je možné měnit podle potřeby tak, aby byla fakticky správná. Tedy kdyby se například tabulka z google přesunula na wiki,mrak nebo skupinu na Facebooku :) , tak se prostě ten odkaz přepíše a cajk. Já si to naopak nemyslím, proto jsem se zeptal. Moc tedy nerozumím, jaký smír bych měl uzavírat. Jak mi odpovíte, tak to udělám. ;)

Abych to udělal zřejmějším, kdyby naše Stanovy obsahovaly poznámku pod čarou, odkazující na Zákon č. 424/1991 Sb.
Zákon o sdružování v politických stranách a v politických hnutích a tento zákon byl nahrazen zákonem č. 895/2021 tak přece také nemohu jen tak sáhnout do Stanov a poznámku změnit na fakticky správnou. Mimochodem, zrovna ve Stanovách jsou ty poznámky udělány hodně promyšleně. ;)
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.

Martin.Kucera
Kontaktovat uživatele:

Vojtech.Pikal píše:
22 kvě 2020, 15:57
Zároveň rovnou hlásím, že rovnou, pokud toto nastane, začnu pracovat na tom, abych postupně průběžně odstranil z předpisů všechny "poznámky pod čarou" schválené orgánem. (Protože udržovat to rozhodnutími je postě pitomina.)
A já ti s tím s radostí pomůžu, ostatně něco podobného už jsem psal výše. Nevybavuju si, že bychom v předpisech nějaké poznámky pod čarou, které by musel schvalovat normotvůrce, potřebovali.
Petr.Vileta píše:
22 kvě 2020, 16:15
No já se ptal právě proto, že v původním předpisu je odkaz na nějakou tabulku na google docs, což mi u Pirátů jaksi přijde hodně legrační a zazněl názor @Martin.Kucera, že poznámku pod čarou je možné měnit podle potřeby tak, aby byla fakticky správná. Tedy kdyby se například tabulka z google přesunula na wiki,mrak nebo skupinu na Facebooku :) , tak se prostě ten odkaz přepíše a cajk.
No protože ten odkaz tam zcela zjevně nevčlenilo CF, je to odkaz na technickou pomůcku k rychlejšímu určení velikosti skupiny členů, a je tedy logické, že objeví-li se šikovnější pomůcka, tak se odkaz změní.
Petr.Vileta píše:
Abych to udělal zřejmějším, kdyby naše Stanovy obsahovaly poznámku pod čarou, odkazující na Zákon č. 424/1991 Sb.
Zákon o sdružování v politických stranách a v politických hnutích a tento zákon byl nahrazen zákonem č. 895/2021 tak přece také nemohu jen tak sáhnout do Stanov a poznámku změnit na fakticky správnou. Mimochodem, zrovna ve Stanovách jsou ty poznámky udělány hodně promyšleně. ;)
Je legrační, že jsi přišel zrovna s tímhle příkladem, protože loni schválilo CF usnesení, které přesně tyto změny explicitně dovoluje, ba přímo ukládá: viewtopic.php?f=477&t=43323
"Místa se opatří vysvětlujícím poznámkovým aparátem, který není součástí předpisu a bude jej udržovat aktuální administrativní odbor."
A je zvláštní, že nikdo ze současné RK, ani Jakub Michálek, proti tomu neprotestoval.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvek:
Vojtech.Pikal
Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Petr.Vileta
Vedoucí administrativního odboru
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Dal poděkování: 28363 poděkování
Dostal poděkování: 23337 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Vileta »

Martin.Kucera píše:
22 kvě 2020, 16:42
Petr.Vileta píše:
Je legrační, že jsi přišel zrovna s tímhle příkladem, protože loni schválilo CF usnesení, které přesně tyto změny explicitně dovoluje, ba přímo ukládá: viewtopic.php?f=477&t=43323
"Místa se opatří vysvětlujícím poznámkovým aparátem, který není součástí předpisu a bude jej udržovat aktuální administrativní odbor."
A je zvláštní, že nikdo ze současné RK, ani Jakub Michálek, proti tomu neprotestoval.
Tak jako prostý člen jsem si toho buď nevšiml, nebo se mi to líbilo. Musel bych se podívat, jek jsem před 2 lety hlasoval. Ale kde je tedy napsáno, že poznámkový aparát v libovolném předpisu schváleném RV rovněž není součástí předpisu? Jestli to někde je, tak se omluvím a otázku odvolám. ;)
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.

Milan.Dadourek
Rozhodčí komise
Kontaktovat uživatele:

Petr.Vileta píše:
... Já si to naopak nemyslím, proto jsem se zeptal. Moc tedy nerozumím, jaký smír bych měl uzavírat. Jak mi odpovíte, tak to udělám. ;)
Zákon o sdružování v politických stranách a v politických hnutích a tento zákon byl nahrazen zákonem č. 895/2021 tak přece také nemohu jen tak sáhnout do Stanov a poznámku změnit na fakticky správnou. ...
Nevím, jestli smír je dobrá forma. Ale cítím nutnost nějak písemně zachytit, že AO se zavazuje sjednat ve věci nápravu a napříště se zdrží zásahů do předpisů. Jsi vedoucí teď. Kdo ví, co bude zítra. A máme tu dva členy RP, kterým asi přijde svévolné upravování předpisů CF v pohodě. To mě dost děsí.
Děkuji za vstřícnost. Zkusím to probrat s kolegy.
Tvoje úvaha je imho logická a ještě nedávno jsem si myslel, že zřejmá...

Vojtech.Pikal píše:
...
Rád bych upozornil, že já tu celou dobu disktuju nad poznámkovým aparátem v předpisech obecně - tedy např i ve vyhláškách, které mají ve zvyku odkazovat na návody či nadřízené předpisy apod.
O poznámkách v PaRo odkazující do RoPr a PraH asi radši pomlčím.
Samozřejmě, že obecně. Nevím už jak to napsat: Neměňte žádné schválené texty předpisů !!!!!!
Je bez pochyb, že nejméně některé poznámky pod čarou schválil normotvůrce a tedy AO nemá sahat do poznámek pod čarou (ani tam, kde nejsou - protože to je legislativně technický aparát normotvůrce). Savvy?
To bys jako poslanec toleroval, že si nějaký úředník ve Sbírce vytiskne verzi s upravenými poznámkami pod čarou? Fakt chceš dál pokračovat v téhle znevažující argumentaci? Prostě, přes svoje vynikající schopnosti a orientaci v předpisech, jsi v tomto šlápl do lejna. Musíme ho dál rozmazávat?
OFFTOPIC(To mám podat stížnost, aby bylo pochopeno, že to je protiprávní? Jak jinak ještě hruběji může výkonný orgán ohrozit právní řád než tichým přepisováním norem? Co bude dál? Budete RK upravovat výroky? Přepíšete nějaké hlasování? Mám smysl pro humor, ale tohle sranda není.)

Vojtech.Pikal píše:
Klidně. A začni s tím pls ve sněmovně u zákonů. Před tím se stav na právnickou fakultu říct jim, že to, co si myslí o poznámkách pod čarou, je pitomina.

Martin.Kucera píše:
…. Nevybavuju si, že bychom v předpisech nějaké poznámky pod čarou, které by musel schvalovat normotvůrce, potřebovali.
Když je tam CF schválilo, mělo asi jiný názor.
Martin.Kucera píše:
Petr.Vileta píše:
...
No protože ten odkaz tam zcela zjevně nevčlenilo CF, je to odkaz na technickou pomůcku k rychlejšímu určení velikosti skupiny členů, a je tedy logické, že objeví-li se šikovnější pomůcka, tak se odkaz změní.
Jo, nejspíš ho tam vepsalo AO, protože si udělalo patent na poznámky pod čarou. Tím není dokázáno, že to AO může dělat. Tím je ukázáno, že si někdo zaslouží dostat přes prsty.
Martin.Kucera píše:
Petr.Vileta píše:
...
Jestli to nebude tím, že se tam hovoří o aparátu, který není součást předpisu – tedy nikoliv o poznámkách pod čarou…. (ty jsou součástí předpisu) OFFTOPICTo zmocnění se také asi týká jen těch měněných míst.
A neměl bych ani nic proti tomu, aby byl nějaký kompetentní orgán zmocněn k nezbytné aktualizaci poznámek. Brojím proti tomu, že se AO zmocnil sám.
A argumentace "neprotestem" je úplně mimo – Není-li žalobce, není soudce. Nikoliv, že není trestný čin. Možná bys měl konečně uznat, že jste to zvorali, místo hledání chyb jinde.
"Ještě se nestalo, aby to nějak nedopadlo." Vlasta Burian --- Mocné omezujte první! --- Profil --- Na FB mě nenajdete.

Martin.Kucera
Kontaktovat uživatele:

Doháje, mě už to fakt nebaví.
Kolikrát ještě budu muset napsat, že ti dva členové RP rozhodně nemíní a nikdy nemínili zasahovat do textu schválených předpisů, ale že coby neprávníci celou dobu to, co vy právníci chápete jako poznámky pod čarou schvalované normotvůrcem, chápou a používají jako to, co vy označujete "komentáře", tedy jako orientační pomůcky, které nejsou součástí textu předpisu? A jsem přesvědčen, že úplně stejně to chápe 99 % neprávníků.
Takže prosím upustit od nařčení typu "A máme tu dva členy RP, kterým asi přijde svévolné upravování předpisů CF v pohodě. To mě dost děsí." protože to pro změnu mě dost uráží.
Milan.Dadourek píše:
22 kvě 2020, 18:02
Schválně se zeptej 10 tehdejších členů, jestli si při schvalování byl vědom toho, že pokud bude nutné změnit orientační poznámku (třeba odkaz do stanov při nějakém přečíslování), bude to muset projít schvalováním CF. Jsem přesvědčen, že nejméně 9 z 10 ti odpoví, že by je taková pitomost v životě nenapadla.

Takže PROSÍM najděme způsob, jakým bude moci AO udržovat a aktualizovat tyhle orientační pomůcky (řekněme "komentáře"), aniž by do toho musel zhola zbytečně zatahovat CF. Ale obávám se, že jinak než se zrušením těch prastarých "poznámek pod čarou" to nepůjde.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvek:
Vojtech.Pikal

Milan.Dadourek
Rozhodčí komise
Kontaktovat uživatele:

Martin.Kucera píše:
22 kvě 2020, 18:17
Doháje, mě už to fakt nebaví.
Kolikrát ještě budu muset napsat, že ti dva členové RP rozhodně nemíní a nikdy nemínili zasahovat do textu schválených předpisů, ale že coby neprávníci celou dobu to, co vy právníci chápete jako poznámky pod čarou schvalované normotvůrcem, chápou a používají jako to, co vy označujete "komentáře", tedy jako orientační pomůcky, které nejsou součástí textu předpisu? A jsem přesvědčen, že úplně stejně to chápe 99 % neprávníků.
Takže prosím upustit od nařčení typu "A máme tu dva členy RP, kterým asi přijde svévolné upravování předpisů CF v pohodě. To mě dost děsí." protože to pro změnu mě dost uráží.
Taky mě to už nebaví. :)
Nemínil jsem tě urazit. Tebe i Vojty si vážím. Ovšem vaše bagatelizace působí, že si myslíte, že je to v pohodě.
Ale měli byste konečně pochopit, že objektivně jste do textu schválené normy zasahovali - byť jste třeba nechtěli. A to je problém.
S tvými 99% určitě nesouhlasím. Naopak je zjevné, že je velký počet lidí, které vůbec nenapadlo, že by někdo mohl poznámky pod čarou jen tak měnit. Můžu se ptát šířeji, ale nejspíš z toho bude jen flame a sousto pro "víš koho". A stejně o tomhle není "hlasování" nic platné. Jako je na nic hlasovat, jestli všichni chápou, že zákony lze číst pouze souladně s Ústavou. Zasáhli jste neoprávněně do schváleného textu předpisu. Nedbalost nevědomá (nevěděl, ač vědět měl a mohl) - fajn. Důsledky to nemění a nejsou malé (třeba ovlivnění výroků RK, nebo znejistění členů ohledně správného znění).

Martin.Kucera píše:
Milan.Dadourek píše:
22 kvě 2020, 18:02
Schválně se zeptej 10 tehdejších členů, jestli si při schvalování byl vědom toho, že pokud bude nutné změnit orientační poznámku (třeba odkaz do stanov při nějakém přečíslování), bude to muset projít schvalováním CF. Jsem přesvědčen, že nejméně 9 z 10 ti odpoví, že by je taková pitomost v životě nenapadla.
Je tu písemný projev vůle CF. Co chtít víc? Mám se také u zákonů ptát poslanců, jestli vlastně vědí, jaké mají schvalované zákony důsledky?
Myslím si, že obecně čte zákony dost našich členů, a tam ty poznámky vidí. A selským rozumem většinu lidí imho naopak nenapadne, že když schválím to, co je na téhle stránce, tak pak někdo může přijít, a něco přepsat, protože je to na té stránce dole.
A i kdybych na to vše přistoupil - kde si AO odvodilo SVOJI pravomoc na ty poznámky sahat? Proč si AO o tu pravomoc CF neřeklo? Třeba by ji dostalo a bylo by to ok. Takhle tu máme změť neoprávněných vpisků. A to není moje chyba, protože na to upozorňuju. To je vaše chyba, že jste bez oprávnění a bez znalosti dělali, co jste neměli.

Martin.Kucera píše:
Takže PROSÍM najděme způsob, jakým bude moci AO udržovat a aktualizovat tyhle orientační pomůcky (řekněme "komentáře"), aniž by do toho musel zhola zbytečně zatahovat CF. Ale obávám se, že jinak než se zrušením těch prastarých "poznámek pod čarou" to nepůjde.
Nejprve hledám způsob, jak zajistit, že členové budou mít přístup k předpisům tak, jak byly schválené.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Milan.Dadourek za příspěvky (celkem 2):
Viktor.Derka, Mikulas.Ferjencik

Zpět na „Rozhodčí komise“