KF ÚLK 29/2020 Prim. volby PSP 2021 - volba lídra

Fórum pro diskusi členů a registrovaných příznivců. Zde lze vyhlašovat závazná hlasování členů krajského sdružení.

Moderátoři: Koordinatori, Predsedajici, @medialni-ulk, PKS Ustecky kraj, Krajsti predsedajici

Vit.Rous
Místní předsednictvo
Profese: projektant
Dal poděkování: 178 poděkování
Dostal poděkování: 154 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KF ÚLK 29/2020 Prim. volby PSP 2021 - volba lídra

Příspěvek od Vit.Rous »

David.Wagner píše: 09 pro 2020, 17:04 Ahoj,

dovolil bych si prosím také várku otázek na kandidáty.

1) co jsou podle tebe tři nejpodstatnější věci na Pirátech?
- základní nepřekročitelné hodnoty (něco ve smyslu - prostě krást se fakt nemá a neni to normální a neni normální to krýt, i když jsme ze stejný party...)
- snaha dělat politiku založenou na datech (i když si nemyslím, že to jde vždy a všude - něco musí vycházet z těch základních hodnot, i kdyby data třeba říkala, že sledovat všechny povinně kamerami a mobilem by bylo fakt dobrý pro potlačení pandemie)
- jsme liberální a nebereme se zbytečně vážně
David.Wagner píše: 09 pro 2020, 17:04 2) Co přesně je tvůj zásadní přínos v kampani, tajný trik, který nám přivede voliče?
Hele, upřímně, neumím na tohle asi odpovědět. Nemyslím si, že bych byl nějak speciálně výjimečný a dost dobře si umím představit, že na té pozici bude někdo jiný z kandidátů a budu s tím v pohodě.
Jediné, co mě možná napadá, že když mi bude mediální manažer klást na srdce, že něco mám / nemám dělat, tak ho rád poslechnu, protože je prostě v takových věcech zkušenější. Také se umím (většinou) dohodnout, nepovažuji kompromis za sprosté slovo a umím dobře předstírat, že to povídání je ale fakt hodně zajímavé a poslechl bych si ho klidně ještě jednou :D Ne, tak vážně, žádnou zázračnou jisku v oku, která by dokázala přitáhnout davy lidí asi nemám...
David.Wagner píše: 09 pro 2020, 17:04 3) jaká jádrová témata bys chtěl/a v následujícím mandátu dotáhnout? Jaký zákon nebo jiná meta je tvůj cíl?
Jak jsem již psal, je to soubor zákonů, který má nějaký vztah k vodě a krajině (tedy Lesní zákon, Vodní zákon a zákon o zemědělském půdním fondu, případně ještě protierozní vyhláška v rámci vládního angažmá).
Kdybych měl vypíchnout jednu věc, tak je to třeba ochranné pásmo vodních toků v nezastavěném území a povinnost jejich odtrubnění (v určitém časovém horizontu), protože tahle věc sama o sobě by dost změnila tvář naší krajiny a podstatnou měrou přispěla ke zlepšení biodiverzity. (Ale těch věcí je tam vícero).
No a pro většinu to bude překvapení, ale i v rámci Vodního zákona mám takové velmi Pirátské téma. Rád bych, aby (po vzoru jiných zemí) stát zavedl seznam volně dostupných technologií domovních čistíren, které by pak měly stejné podmínky povolení a provozu jako ty proprietární certifikované (funguje např. v USA, do jisté míry v Rakousku nebo v Německu).
David.Wagner píše: 09 pro 2020, 17:04 4) pokud nedosáhneš na roli lídra, jak naplno se zapojíš do kampaně?
Jak bude potřeba... :D Neumím teď odhadnout a nechci dávat plané sliby, že budu tři dny v týdnu stát u stánku a rozdávat noviny. Určitě vím, že to dělat budu (pokud teda nebudu chromý nebo v nějaké jiné zemi)
David.Wagner píše: 09 pro 2020, 17:04 5) Koalice se STAN je velmi pravděpodobná, jednání probíhají. Je ale myslím na místě se zeptat (protože nejspíš přijde) - co jsou tvoje největší obavy v koaličním uspořádání a jak je hodláš vyřešit? Kde naopak vidíš potenciál a dobré stránky?
No, myslím, že jsem jediný, který tohle téma zvednl rovnou v kandidátské řeči a to právě proto, že to je velice pravděpodobné a zároveň i do určité míry špetící téma. Osobně nemám obavy ze ztráty hodnot, jak je často různě zmiňováno. Hodnoty drží lidé, kteří tu stranu tvoří a jestli nedokáží udržet nezávisí vůbec na STANu, ale na nás. Hlavní riziko přesto vidím v možném rozkolu strany a myslím si, že to jde částečně na vrub vedení strany, kde prostě vnímám, že se to chce možná až moc (a jiná možnost se nepřipouští). Osobně se to právě snažím řešit tak, že jsem v této věci otevřený a předem jsem sdělil, že jsem spíše pro toto spojení a v pozici lídra bych se snažil na tom pracovat s pozitvním přístupem. Zároveň ale deklaruji, že i když máme každý třeba jiné hranice tolerance, tak ty základní hodnoty prostě není možné překročit (a toho jsem se držel celou dobu i ve vyjednávání na kraji).
Pozitivní je pro mě na tom spojení to, co už jsem psal - i to, že prosadíme třeba dalších 20% z našeho programu je prostě posun pozitivním směrem. A já jsem v tomhle evolucionista a ne revolucionář. Prostě udržitelná velká pozitivní změna se stane jen díky postupnému nahromadění menších změn (které nejsou tak fatální, aby to celé umřelo předčasně). Do určité míry vnímám asi také jako pozitivní aspekt, že se naučíme jednat a něco vyjednat, i když to nemusí být zrovna nejpříjemnější a nejpohodlnější (prostě takové obroušení hran, protože jestli pak budeme o něčem jednat spaktem ODS, TOP, KDU, tak to bude teda ještě o řád horší...)
David.Wagner píše: 09 pro 2020, 17:04 6) Jak se stavíš k povinnému očkování?
Pokud tím mířiš na COVIDí očkování, tak nejsem pro povinnost. Pokud obecně, tak u dospělých ne, u dětí spíše ano. Jednak ta svoboda nenechat se očkovat naráží na svobodu a zdraví druhých a za druhé rodiče mají sice právo starat se oděti, jak umí, ale zároveň ty děti mají právo na ochrannu svého zdraví a těžko si o tom v tom věku mohou sami rozhodnout. Je to velice těžké balancování na velmi ostré hraně mezi osobní svobodou a tou politikou založenou na datech. Víme dnes velice dobře, že očkování zachraňuje životy dětí a já se tedy přikláním spíše na stranu, že zde převažuje zájem společnosti na ochraně těch dětí nad zájmem rodičů rozhodovat si o dítěti po svém.
David.Wagner píše: 09 pro 2020, 17:04 7) Podporuješ přímou volbu starosty? Hejtmana?
No, v principu asi ano, i kdyý ta přímá volba prezidenta nám mnoho radosti asi nepřinesla. Ale z mého pohledu je to irelevantní (marginální problém), protože, co se týká prezidenta, tak tu funkci bych nejraději zrušil, protože je to zbytečný "pozůstatek po mocnářství".
Jako podstatnější mi přijde zrušení přepočítávání. Nevidím problém v roztříštěnosti stranického spektra, protože to spíše vede ke snaze o to se nějak dohodnout a hledat kompromisy. Navíc to lépe reprezentuje různé typy voličů než když je vítěz silně zvýhodňován. Přímá volba starosty / hejtmana je asi bez dalších úprav fungování rady taková ne úplně šťastná věc. Já osobně bych ale celkově tyhle funkce torchu upozadil a měl to jako ve Švýcarsku, že ten je člověk je v pozici prvního mezi rovnými (a ideálně by se měli prostřídat :) )
David.Wagner píše: 09 pro 2020, 17:04 8) Jaký máš názor na regulaci hazardu?
Jsem proti prohibici, obecně nemám nic proti jeho regulaci. Záleží jak to vypadá a jak je to promyšleno (Proherní automaty jsou podle mě zlo, ale žádný zaručený a jednoduchý návod na to nemám)
David.Wagner píše: 09 pro 2020, 17:04 9) Kdybychom byli ve vládě, jaké změny v regulaci návykových látek bys podporoval/a?
Asi takové, jaké by ti chytřejší z Pirátů navrhli. :) I když jsem byl docela dlouhou dobu x Straight Edge x a stále si dám tam maximálně jedno pivo (což teda na gymplu nebývalo), tak jsem byl vždy proti nesmyslné "war on drugs". Rozhodně jsem pro legalizaci marihuany klidně v nějakém holandském stylu (nebo něco jiného, pokud to bude lepší). Zároveň, když se může prodávat alkohol není moc důvodů proč třeba i kromě marihuany neprodávat taneční drogy. U pervitinu, heroinu apod. ale nějaké dlouhodobě udržitelné řešení neznám, takže kdyby takový návrh přišel, tak bych se s tím musel nejdříve seznámit a nechat si to vysvětlit...
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vit.Rous za příspěvky (celkem 6):
Petr.Rysler, Frantisek.Navrkal, David.Wagner, Miloslava.Karfilatova, Vratislav.Filipek, Jiri.Baudis
Frantisek.Navrkal
Poslanec Parlamentu ČR
Profese: datový inženýr a poslanec
Dal poděkování: 10738 poděkování
Dostal poděkování: 6006 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Frantisek.Navrkal »

Katerina.Stojanova píše: 08 pro 2020, 20:59 Když už máme více kandidátů, tak si dovolím pár otázek, ať to trochu pošoupneme:

1. Lídr se stává v kampani výraznou mediální osobností - je v denním kontaktu s novináři, účastní se velkých televizních debat (mimo jiné i v ČT, podobně jako v krajské kampani) atp. Jakou máte mediální zkušenost? Máte z minulosti vytvořené nějaké mediální zázemí? Pokud ano, mohli byste sem nalinkovat své nejvýraznější mediální "zářezy", prosím?

2. Myslím, že krajská kampaň byla výbornou příležitostí, jak ukázat, kdo a jak z nás funguje ve volební kampani. Zapojili jste se do tvorby našeho krajského programu? Realizovali jste se na přípravě jednotlivých předvolebních akcí? Pokud ano, na čem jste pracovali?

3. Pracujete v současnosti v pracovních týmech strany na nějakém programovém bodu (ve smyslu spoluautorství)?

4. Jaké všechny veřejné funkce k dnešnímu dni zastáváte a jakých z nich se v případě zvolení hodláte vzdát?

Díky předem za Váš čas a odpovědi!
Děkuju za dotazy.
  1. S mediální komunikací už mám jako poslanec samozřejmě zkušenosti: běžně odpovídám na dotazy novinářů, ať už písemně, do telefonu, nebo na kameru; připravuji různé tiskové zprávy týkající se mé sněmovní agendy a mluvím o ní i na tiskových konferencích OFFTOPIC(třeba hned zítra dopoledne jdu představovat na tiskovce náš postoj k návrhu zákona o lobbování). Co se týká mediální expozice, tak se o mé sněmovní práci v médiích píše - v kandidátské řeči uvádím jako důkaz srovnání AVE mezi poslanci za letošek, kde jsem překonal i některé služebně starší kolegy. Co se týká největších zářezů, tak ty jsem také do nějaké míry už zmiňoval už ve své kandidátské řeči. Když bych to pojal jako TOP 5 kvantitativně dle naší aplikace na monitoring médií, tak největší zásah mělo sestupně dle metriky GRP OFFTOPIC(poté, co jsem odstranil souhrny ohledně změn funkcí a nepodstatnosti jako, že jsem se zúčastnil nějakého semináře nebo že jsem dostal CoViD):
    1. že jsem upozornil v březnu na pokus propašovat explicitní výjimku pro svěřenské fondy do vládního návrhu zákona o evidenci skutečných majitelů (to už jsem zmiňoval v kandidátské řeči),
    2. že jsem podal stížnost ke Komoře auditorů ohledně auditu výroční zprávy Agrofertu,
    3. že jsem podepsal dopis odsuzující plány na anexi palestinských území Izraelem,
    4. že jsem spolu s Olgou Richterovou a Zuzkou Klusovou podal trestní oznámení na starostu Hrčavy ohledně zneužívání státních dotací pro zaměstnávání invalidů a ohledně jeho podezřelého hospodaření s obecním majetkem a
    5. že jsem podal návrh na posílení kapacit soudů pro zastavování protiprávních exekucí.
  2. Jak jsem zmiňoval ve své kandidátské řeči, vedl jsem editorský tým pro tvorbu společného programu pro poslední krajské volby. Co se týká našeho jednotlivého krajského programu, tak to jsem se, pokud si správně vzpomínám, zapojil až v rámci jeho projednávání tady na fóru. Přípravou předvolebních akcí pro veřejnost jsem se nezabýval (aspoň ne tolik, abych si to pamatoval).
  3. O tomhle jsem také psal už v kandidátské řeči. Připravuji v rámci programu pro příští sněmovní volby protikorupční strategii jako celek a podílím se na tvorbě programových bodů k těmto tématům:
    • ochrana whistleblowerů,
    • regulace lobbování a
    • reforma ÚOHS (resp. reforma dohledu nad zadáváním veřejných zakázek),
    • elektronický soudní spis a
    • reforma školního stravování.
    Možná ještě něco přibude nebo ubude; seznam bodů není úplně fixní (třeba mi z toho vypadla evidence skutečných majitelů, protože to s nejvyšší pravděpodobností projde legislativním procesem ještě toto volební období).
  4. To je u mě jednoduché: mám jedinou veřejnou funkci, a to funkci poslance. V rámci toho jsem tedy člen některých orgánů Sněmovny, konkrétně jsem člen Ústavně právního a Zahraničního výboru a několika podvýborů a komisí. Také předsedám Podvýboru pro digitalizaci justice a e-Sbírku. O všechny tyto funkce v rámci Sněmovny automaticky přijdu koncem volebního období (ať už budu zvolen či ne).
@David.Wagner a @Petr.Rysler: Myslím na vás, ale odpovím až zítra.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Frantisek.Navrkal za příspěvky (celkem 7):
Petr.Rysler, David.Wagner, Vit.Rous, Katerina.Stojanova, Miloslava.Karfilatova, Vratislav.Filipek, Jiri.Baudis
Flamewar does not determine who is right - only who is left.
Moje poslancování: poslanecký report, stránka na Facebooku, Twitter profil, podcast Na vrkanou
Jana.Hladova
Místní předsednictvo
Profese: Ekolog energetického zařízení
Dal poděkování: 496 poděkování
Dostal poděkování: 454 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jana.Hladova »

Pro mne je to jednoznačně nezatíženost minulostí a tím pádem jakási názorová svoboda. Po své zkušenosti z komunálu toto považuji za největší devizu. V současné politice se velmi využívá nástroje v podobě vydírání, které využívá různých přešlapů, vyjádření a kontroverzních aktivit dotyčného z minulosti. Vidím obrovskou devizu v jakési čistotě a autentičnosti názorů a činů veřejně působících Pirátů, na základě které jsou nevydíratelní. Prostě nikdo nás nemůže držet v šachu na základě nějakých vazeb, či kontroverzních aktivit z minulosti. Ta autentičnost, pracovitost, čestnost a odvaha, možná někdy i bezelstnost je mi velmi sympatická, protože je velmi blízká hodnotám, které vyznávám.

2) Co přesně je tvůj zásadní přínos v kampani, tajný trik, který nám přivede voliče?

Wow, tak to je fakt hustá otázka. Tak tajný triky určitě mám a znám, a proto je zde nemůžu provalit. Sorry jako. Ale samozřejmě, že je mi jasné, že se od lídra očekává něco navíc. Nějaká vlastnost, která ho činí někým výjimečným. Otázka je jaké voliče tímto trikem má oslovit. A protože voličská základna je velmi nekonzistentní, vychází mi z toho, že zdaleka největším uměním je umět oslovit téměř každého. A to si myslím, že celkem je má deviza. Emoční inteligence, která je podstatou komunikace s mnoha různými typy lidí. Umět odhadnout kdy, co, a jak říci. Nezdá se, ale je to velké umění. A protože mne obecně komunikace baví včetně té publicistické, tak si myslím, že jsem schopná přiblížit lidem i jim velmi vzdálené a složité problematiky ;)

3) jaká jádrová témata bys chtěl/a v následujícím mandátu dotáhnout? Jaký zákon nebo jiná meta je tvůj cíl?

Tak balíček zákonů o odpadech je již (bohužel) schválen, ale mnoho věcí nás ještě čeká. Jak už jsem psala, velmi mne zajímá cirkulární ekonomika, což je obor propisující se do mnoha oblastí života lidí. Obecně mne napadá třeba oblast zelených zakázek s provazbou na zákon o veřejných zakázkách, který je i po všech novelách stále nedokonalý a zaostává za realitou praxe. Pak samozřejmě procesy, které provázejí transformaci energetiky. Je to obrovsky složitá oblast, ale velmi provázaná s mnoha souvislostmi. Vzhledem k obrovskému množství lidí pracujících v tomto odvětví a ještě mnohem více těch, kteří jsou na něm závislí, je to velmi citlivé a extrémně důležité téma budoucnosti. Velmi by mne bavilo hledat cesty k udržitelnému způsobu života skrz úpravu související legislativy. Ať již evropské, tak národní.

4) pokud nedosáhneš na roli lídra, jak naplno se zapojíš do kampaně?

Tak naplno jak jen budu moci ;)

5) Koalice se STAN je velmi pravděpodobná, jednání probíhají. Je ale myslím na místě se zeptat (protože nejspíš přijde) - co jsou tvoje největší obavy v koaličním uspořádání a jak je hodláš vyřešit? Kde naopak vidíš potenciál a dobré stránky?

Tak já osobně mám mezi členy krajské buňky STAN mnoho velmi dobrých přátel, které jsem měla možnost poznat jak lidsky tak profesně. Obecně se jedná o lidi, kterými se ráda obklopuji - čestné, pracovité, morálně silné a zásadové. Proto pro mne je volba spojení s touto stranou určitě vnímána pozitivně. Zastávám názor, že bez šance prosadit naše myšlenky a vize jsme stranou věčných snílků a oportunistů. Největší slabinu tohoto spojení vidím právě v potřebě zůstat autentickými a neústupnými jako když jsme hráli sami za sebe. Bude to zkouška pevnosti a zásadovosti, ale taky diplomacie a politické vyspělosti. Přínosů vidím více než slabin. Hlavně v aplikaci a implementace zkušeností starostů (které jsou větší než naše) do procesů transformace legislativy. Po svých zkušenostech mohu říci, že ta zkušenost s aplikací zákonů v praxi je jednou ze stěžejních předpokladů pro navrhování životaschopných a účinných právních norem. I přesto, že jsem bytostně přesvědčená, že náš právní systém je přebujelý, komplikovaný a pro běžného člověka čím dál více nesrozumitelný, stále věřím, že dá mnohé vylepšit a komplikované zjednodušit. Další velkou devizou je určitě pracovitost a zájem, který je k realizaci dobrých myšlenek neméně důležitý.

6) Jak se stavíš k povinnému očkování?

Tak obecně jsem se jako matka očkováním v určité životní fázi velmi zabývala. Nejsem ta klasická Biomatka, co odmítá bez pardonu vše, ale také nejsem typ, který by sobě a svým dětem nechal píchnout vše o čem "někdo" tvrdí, že je to potřeba a bezpodmínečná nutnost. Naopak čím více tlaku a hrozeb tím více pojímám k takovému opatření nedůvěru. Prostě jsem pro aby bylo očkování (např. proti Covidu) na dobrovolné bázi. Což souvisí s mým bytostným přesvědčením, o svobodomyslnosti člověka a jeho právem na svobodné rozhodnutí o svém zdraví a o zdraví svých dětí. Bohužel jsou mezi námi tací, kteří prostřednictvím protestu proti veškerému očkování realizují svou pokřivenou představu o své svobodě, protože si neuvědomují, že tím mohou ohrozit svobody a bezpečí ostatních. Povinná očkování budiž, i když některá mi již také připadají jako přežitek. To je na debatu ;)

7) Podporuješ přímou volbu starosty? Hejtmana?

Ne. Po zkušenosti s přímou volbou prezidenta nejsem příznivcem tohoto systému. Souvisí to se zjištěním, jak zoufalá je představa lidí o práci komunálního nebo krajského politika, a jak obrovský je nezájem o tyto veřejné funkce. Pokud tedy dáme možnost volit tyto osobnosti přímo, můžeme se dočkat velmi rozpačitých až tragických výsledků. Velkou slabinou je též skutečnost, že takový lídr pak velí nějaké skupině lidí zastupujících nějakým poměrem politické strany, které nemusí vždy souznět s osobou, která je má vést. Napnelismy a třecí plochy jsou nasnadě a to je v již tak složitém procesu (změny vlády diletantů na osvícence po každé 4leté obměně) dost nežádoucí.

8) Jaký máš názor na regulaci hazardu?

Diplomaticky řečeno, nejednoznačný a podmíněný. Hazard ve formě zařízení specializujícího se na tuto oblast zábavy (kasina) bych tolerovala jako možnost svobodné volby těch, kteří mají peněz nazbyt a tak jdou zkusit štěstí. A to ještě v lokalitách na okraji měst, nebo jako součást obchodních center a jiných středisek zábavy. Pokud se jedná o hrací bedny, které mohou být v každé putyce, tak tam mám určité výhrady. Jednak já je chápu jako jednoduchý výdělek provozovatele a současně velmi nebezpečné lákadlo rizikových skupin obyvatel -mladistvých a sociálně slabších. Nejsem zastáncem zneužívání zoufalosti těchto jedinců a k přispívání nabídkou této "zábavy" k jejich ještě zoufalejší sociální situaci, která krom jiného má velmi negativní dopad na jejich rodiny a potažmo na celou společnost.

9) Kdybychom byli ve vládě, jaké změny v regulaci návykových látek bys podporoval/a?

Rozhodně bych podpořila legalizaci marihuany jako léku a prevenci čím dál většího počtu civilizačních chorob. Samozřejmě za předpokladu nastavení jakýchsi pravidel :fet: Naopak co se týká alkoholu, tak bych byla pro zvýšení daně z lihovin a taky z tabákových výrobků. Už jen z toho důvodu, že lidé závislí na těchto látkách zatěžují zdravotnický systém a doplácí na ně ti, kteří zvýšenou zdravotní péči v důsledku nadužívání těchto látek, nepotřebují. Nepřestávám žasnout nad laxností zdravotních pojišťoven v případě přispění na některá experimentální, ale nadějeplná léčiva (například roztroušenou sklerózu) v kontrastu s transplantacemi orgánů nebo léčbou rakoviny způsobené evidentně dlouhodobým užíváním návykových látek. Opatření v rámci zdravotního systému, v podobě jakéhosi znevýhodnění těchto jedinců, nevidím jako jednoduše realizovatelnou, proto bych byla pro dotaci systému právě z těchto daní.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jana.Hladova za příspěvky (celkem 7):
David.Wagner, Petr.Rysler, Blanka.Vankova, Miloslava.Karfilatova, Jiri.Baudis, Pavel.Miltner, Frantisek.Kindl
Frantisek.Navrkal
Poslanec Parlamentu ČR
Profese: datový inženýr a poslanec
Dal poděkování: 10738 poděkování
Dostal poděkování: 6006 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Frantisek.Navrkal »

2) Co přesně je tvůj zásadní přínos v kampani, tajný trik, který nám přivede voliče?

3) jaká jádrová témata bys chtěl/a v následujícím mandátu dotáhnout? Jaký zákon nebo jiná meta je tvůj cíl?

4) pokud nedosáhneš na roli lídra, jak naplno se zapojíš do kampaně?

5) Koalice se STAN je velmi pravděpodobná, jednání probíhají. Je ale myslím na místě se zeptat (protože nejspíš přijde) - co jsou tvoje největší obavy v koaličním uspořádání a jak je hodláš vyřešit? Kde naopak vidíš potenciál a dobré stránky?

6) Jak se stavíš k povinnému očkování?

7) Podporuješ přímou volbu starosty? Hejtmana?

8) Jaký máš názor na regulaci hazardu?

9) Kdybychom byli ve vládě, jaké změny v regulaci návykových látek bys podporoval/a?
Děkuji za další dotazy.
  1. Zatím tu na tuto otázku Vítek Rous odpověděl shrnutím dle něj nejdůležitějších hodnot, které strana prosazuje, a Jana Hladová tu vlastně popsala, v čem překonáváme ostatní strany ve svých výsledcích. Souhlasím s nimi, takže abych tu po nich neopakoval jinými slovy to samé, raději bych poskytnul perspektivu člověka, který se ve straně hodně zabýval nastavováním procesů skrze tvorbu vnitřních předpisů: konkrétně bych se rád pokusil vystihnout důležité aspekty fungování strany, které nám umožňují se s vysokou mírou konzistence dostávat od těch hodnot, které shrnul Vítek, k výsledkům, o kterých psala Jana:
    • Jak by řekl otec zakladatel Jiří Kadeřávek, jsme open-source strana, tedy snažíme se v maximální rozumné míře být transparentní a posilovat tak svojí důvěryhodnost. Není žádná jiná strana, která by zveřejňovala zápisy z jednání svých orgánů nebo vyloženě jednala živě veřejně přes Internet. Vzájemnou kritiku a názorové neshody nenecháváme v zákulisí; dokonce i průběh řízení u našich přezkumných orgánů může sledovat veřejnost.
    • Jsme skutečně demokratická strana, kde funguje vláda práva. Tím se ohání snad všechny politické strany, ale u většiny to moc neodpovídá nastavení vnitřních předpisů a skutečnému chodu strany. Když se podíváme ke konkurenci, tak vidíme samé rozhodování shora, delegátské systémy, pouze formální nebo slabé přezkumné mechanismy a další jevy naprosto antitetické demokracii a vládě práva. No a u nás může celostátní fórum zrušit rozhodnutí jakéhokoli (k tomu navíc vždy přímo voleného) orgánu strany, na celostátním fóru a oblastních fórech vystupuje každý člen za sebe a přezkumné orgány se nebojí rozhodnout ani v neprospěch úřadujícího předsedy strany (a to opět zcela veřejně).
    • Jsme na sebe přísní, ale spravedliví. Uvědomujeme si, že jsme také všichni jen lidé, kteří mohou chybovat nebo se prostě jen mýlit, proto máme ve straně nastavené mechanismy výše popsaným způsobem. To pak dohromady vede k velké kultivaci zejména našich předních představitelů a zástupců ve veřejných funkcích. Tyhle primární volby jsou toho krásným příkladem: abych měl šanci znovu být zvolen poslancem, nemusím být věrný poskok nějakého (v případě jiných stran často hluboce zakořeněného) vedení strany, na jeho názory vlastně nemusím brát žádné zásadní ohledy, zato si ale musím svou kandidaturu obhájit před většinou členské základny ve volebním kraji.
  2. Žádná esa v rukávu zrovna nemám, spíš volím nějaký systematický přístup. Chci určitě ještě zamakat na svých tématech a vyprodukovat další pro voliče zajímavé mediální výsledky. Jak tu zmínil @Lukas.Blazej, ve straně vedou jako nejpalčivější téma klimatické změny, i já sám je za nejpalčivější téma považuji (je to koneckonců existenční riziko pro celé lidstvo), takže fakt nic proti, ale, jak jsem ve své kandidátské řeči psal já, široká populace považuje za nejpalčivější problém korupci; třeba i stav fungování úřadů a soudů považuje široká veřejnost za méně uspokojivý než stav životního prostředí a specificky pro lidi z našeho kraje je také zásadní téma exekucí. Moje strategie tedy je udělat maximum pro to, abychom ve Sněmovně zabodovali právě v těchto tématech, kde to snad voliči ocení nejvíce.
  3. To vlastně můžu plynule navázat na předchozí odpověď: byla by obrovská ostuda a zklamání, zejména pokud bychom se příští volební období podíleli na vládě, kdybychom nezreformovali systém exekucí a nedosáhli zastavení exekucí protiprávních. Dál bych chtěl dotáhnout zejména svoje projekty v rámci prevence korupce, elektronizace veřejných institucí a jejich transparence. Konkrétní témata na úrovní programových bodů už jsem zmiňoval v předchozích svých příspěvcích zde a hmatatelný milník je zpravidla přijetí nějakého pro dané téma zásadního zákona. Podstatné taky bude hlavně v oblasti elektronizace a transparence dosáhnout toho, aby se upravila nejen legislativa, ale také aby začala v dané oblasti víc produkovat kloudné výsledky i exekutiva. Je třeba jasné, že toto volební období nebudou dokončeny zásadní projekty v rámci portfolia Podvýboru pro elektronizaci justice a e-Sbírku, takže bych rád dohlédl na to, aby se ty menší dokončily a ty větší aspoň zásadně posunuly. Jinak, byť to asi nelze považovat za jádrové téma, ale spíš zanedbávané, přesto ve svých dlouhodobých dopadech velmi významné téma, nemůžu nezmínit, že bych taky určitě chtěl dotáhnout reformu školního stravování (hlavní milník by asi bylo prosazení úpravy příslušné vyhlášky Ministerstva školství).
  4. Kdybych nebyl lídr a třeba ani nebyl v čele nebo vůbec na kandidátce, tak jsem zástupce strany ve vrcholné politické funkci. I čistě z tohoto titulu je pro mě zcela nemyslitelné, abych pro náš volební výsledek neudělal maximum, co bude v mých silách. Pozice na kandidátce pro mění vlastně jen způsob zapojení se do kampaně (třeba jakých typů předvolebních akcí se budu účastnit a v jaké roli).
  5. Jako největší riziko vnímám, že se necháme dotlačit do nějaké nevýhodné dohody, která pro nás bude znamenat oproti samostatnému postupu nižší zisk mandátů. Taky vnímám jako značné riziko, že by mohli hodně poškodit reputaci společné kandidátky někteří potenciální kandidáti ze STAN. Nejde jen o volné radikály jako Petr Pávek, který si snad už fakt ve STAN moc neškrtne, ale jde i o lidi z jejich vedení jako Petr Gazdík, který třeba zrovna dnes hlasoval proti postupu zákona o lobbování do 2. čtení. Ti z nás, kdo se zúčastnili daného zasedání, asi ještě mají v živé paměti, jak se nám prezentovala jedna jejich kandidátka do Senátu, když chtěla naší podporu. V sousedním Libereckém kraji to taky může být ještě zajímavé.
  6. Pokud jde o očkování proti CoViD, tak u toho snad ani o povinnosti nikdo krom různých konspiračních teoretiků spamujících naše poslanecké mailové schránky vážně neuvažoval (už třeba kvůli zrychlenému procesu testování těchto nových vakcín). Pokud to myslíš obecně, tak to se plně ztotožňuji s programem strany v této oblasti.
  7. Ano v obou případech, ale musí s tím ruku v ruce jít i odvolatelnost, případně lze taky nastavit nějaké funkční mechanismy kontroly ze strany příslušného zastupitelstva, aby se takovýto přímo volený představitel neutrhl ze řetězu jako současný přímo volený prezident. Co se týká starostů, tak mi taky dává smysl mít různá řešení pro různé kategorie dle velikosti příslušné obce. Každopádně zatím v tomto nemáme úplně domyšlený program jako strana, natož abych to měl slušně rozmyšlené já, takže bych tu jakékoli větší podrobnosti musel dost střílet od boku, což asi nemá smysl.
  8. Podobně jako u toho očkování dle mého má zpravidla převážit svoboda jedince a určitě jsem proti vyloženým tvrdým zákazům, zejména těm plošným. Něco jiného jsou ovšem různá „šťouchnutí“, která by lidem pomohla vymanit se ze sebedestruktivních vzorců chování: třeba dát lidem možnost, aby si hazard zakázali sami po vzoru mytického příběhu, kde se Odyseus nechal dobrovolně připoutat ke stěžni, aby odolal sirénám.
  9. Tak chtěl bych se samozřejmě co nejvíc přiblížit ideálu dle našeho programu, tedy postupně zlegalizovat a přiměřeně zregulovat víceméně všechny psychotropní látky, co lidé užívají. Realisticky budeme ovšem rádi, pokud v rámci příštího volebního období prosadíme legalizaci konopí, resp nyní zakázaného THC. Pokud by se to podařilo, tak by mi jako další v řadě přišly různé prokazatelně nenávykové a téměř neškodné halucinogeny (LSD, psilocybin) a pak třeba MDMA, které je terapeuticky hodnotné při léčbě psychických chorob.
Petr.Rysler píše: 09 pro 2020, 18:00 Vážení kandidáti
Ač jste ještě neodpověděli na otázky Kateřiny, dovolte mi Vám položit další.
Příští rok se rozběhne kampaň, tak své otázky budu směrovat k ní a k našemu přání získat co nejvíce voličů z řad občanů před a důchodového věku.
Vycházím z dotazů lidí při kontaktní kampani ke krajským volbám a dalších zkušenosti s touto věkovou kategorií, kam již sám patřím.
Prosím o srozumitelné reakce a odpovědi , které nebudou plné odborných výrazů a cizích slov, tedy vhodné pro většinu z této populace i dalších.
Odpovídáte jako lídr kandidátky na mítinku či podobně:

Nejčastěji se diskutuje - když vy Piráti a ty drogy
1.otázka - vysvětlete voličům, jak je to s těma smažkama a legalizací drog

Jste na mítinku v Chomutově,
2.otázka - tak co ten hazard a Piráti

Třeba v Terezíně /běžné/ budete na diskusi s občany reagovat na člena Řádu národa

3.otázka - jsme nebo nejsme vítači ?

Toto jsou stále nejčastější témata.

4.otázka - co za toto volební období piráti dokázali a co se jim nepovedlo?
Děkuji.
A děkuji i za tyto dotazy.
  1. Chceme toliko drogovou politiku, která bude založena na vědeckém poznání, ne předsudcích. V současnosti neodpovídá přísnost regulace jednotlivých látek jejich prokázané nebezpečnosti. Není nic až tak vyjímečného, že si někdo velmi podlomí zdraví, nebo dokonce zemře, na předávkování alkoholem, což se v případě užívání konopí prakticky nemůže stát, přesto je alkohol oproti konopí regulován výrazně mírněji. To nám prostě nedává smysl.
  2. Určitě nefandíme plošným zákazům, protože nechceme podporovat černý trh a zároveň chceme respektovat svobodu lidí. Je ovšem jistě na místě hazard regulovat zejména ve vztahu k dětem. Měli bychom také lidem poskytnout maximální pomoc s léčbou závislosti na hazardu třeba možností každého si sám hazard zakázat.
  3. Pokud správně rozumím, chcete znát náš postoj k migraci. ;) K tomu bych prvně uvedl, že jsme rozhodně pro to, abychom měli kontrolu nad hranicemi Evropské unie. Naším cílem rozhodně není usnadňovat nelegální migraci, naopak ji chceme co nejvíce potírat, ale musíme ruku v ruce s tím poskytnout funkční možnosti legálně přicestovat těm, kteří naší ochranu potřebují jako třeba lidé prchající z oblastí válečných konfliktů. Také je zásadní maximálně pracovat na tom, aby lidé nemuseli vůbec prchat například pomocí zákazů vyvážet do konfliktních oblastí zbraně.
  4. Jeden z našich předních úspěchů je určitě to, že jsme prosadili jsme zákon o právu na digitální službu, který, jak napovídá jeho název, dává občanům právo, aby mohli komunikovat s úřady na úrovni 21. století. Mě osobně se třeba podařilo prosadit stopku pro dotace a veřejné zakázky pro firmy s netransparentní majetkovou strukturou. Nepovedlo se mnoho věcí, ale v drtivě většině případů to nebylo naší chybou, ale chybou ostatních stran, zejména zločinné nebo aspoň zločinně neschopné vlády. Výjimečně se samozřejmě stalo, že jsme někdy sami pochybili, třeba jsme jednou nedopatřením navrhli na vyznamenání jednoho komunistického básníka.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Frantisek.Navrkal za příspěvky (celkem 4):
Petr.Rysler, David.Wagner, Jan.Bartonicek, Jiri.Baudis
Flamewar does not determine who is right - only who is left.
Moje poslancování: poslanecký report, stránka na Facebooku, Twitter profil, podcast Na vrkanou
David.Wagner
Republikový výbor
Profese: vykonavatel vůle
Dal poděkování: 723 poděkování
Dostal poděkování: 5664 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od David.Wagner »

Díky Franto!

U té 1) je podle mě hodně důležitý si stále ověřovat nakolik to reálně platí, protože rovnost před "zákonem" nebo funkční přezkumné orgány nejsou vytesaný v kameni, ale tak nějak pořád se obnovující proces který je třeba řešit pořád dokola a nemám pocit, že by to bylo tak úplně jednoduchý. Ale tohle není místo kde to probírat, že jo.
Tito uživatelé poděkovali autorovi David.Wagner za příspěvek:
Frantisek.Navrkal
Vit.Rous
Místní předsednictvo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vit.Rous »

Petr.Rysler píše: 09 pro 2020, 18:00 Vážení kandidáti
Ač jste ještě neodpověděli na otázky Kateřiny, dovolte mi Vám položit další.
Příští rok se rozběhne kampaň, tak své otázky budu směrovat k ní a k našemu přání získat co nejvíce voličů z řad občanů před a důchodového věku.
Vycházím z dotazů lidí při kontaktní kampani ke krajským volbám a dalších zkušenosti s touto věkovou kategorií, kam již sám patřím.
Prosím o srozumitelné reakce a odpovědi , které nebudou plné odborných výrazů a cizích slov, tedy vhodné pro většinu z této populace i dalších.
Odpovídáte jako lídr kandidátky na mítinku či podobně:
No, Petře musím říct, že to asi zatím nejtěžší otázky a těžko říct, jak bych na ně reagoval naživo, když si to člověk nemůže předem rozmyslet. Myslím, že se téma nějakého argumentáře vrací pokaždé, když se chystá nějaká kampaň, ale nejsem si jistý, že něco takového opravdu máme (aspoň já jsem při krajské kampani nic takového neviděl, ale je možné, že chyba je hlavně na mém přijímači).
První věc, kterou bych chtěl zdůraznit je, že v takovéto diskuzi je naprosto zbytečné vytahovat faktické a věcné argumenty. Je úplně mimo myslet si, že někoho přesvědčím tím, že "začnu vytahovat" studie a hromady čísel, kterými toho člověka ubiju. To prostě nefunguje a existují jen asi jen dvě základní funkční strategie -
1. ignorovat, protože takového člověka stejně těžko převedu na svou stranu (tedy půl hodiny s ním "diskutovat", kdy si každý mele svou je prostě vyplýtvaná energie) - případně převést hovor na jiné téma, obrátit se k někomu jinému, pokud tam je apod.
2. Zkusit ho přetáhnout na svou stranu tím, že ukážeš pochopení pro jeho pohled. Tyhle diskuze jsou čistě emoční, takže pokud se snažíš argumentovat fakticky hned od začátku, tak nikdy nemůžeš uspět. Je potřeba nejdřív ukázat pochopení pro jeho situaci. Samozřejmě ne pochopení ve smyslu, že když nenávidí židy, migranty apod., tak to jako chápeš proč... Většinou se za tím ale skrývají nějaké obavy, které prostě nelze ignorovat. Pokud se ti podaří dostat toho člověka takto na svou stranu, tak teprve se můžeš pokusit začít argumentovat (opatrně) věcně. Pokud ne, tak je lepší to zavést někam jinam a řešit to dle bodu 1.
Petr.Rysler píše: 09 pro 2020, 18:00 Nejčastěji se diskutuje - když vy Piráti a ty drogy
1.otázka - vysvětlete voličům, jak je to s těma smažkama a legalizací drog
Nejlepší je asi začít nějakou osobní rovinou - já třeba obvykle začínám tím, že chápu, že drogy nejsou v mnoha ohledech pro společnost dobré a já osobně z toho důvodu ani nekouřím, neužívám ani jiné drogy a velmi dlouho jsem vůbec nepil (to je takový kontroverzní, protože chlastat je u nás normální). Pokud máš v rodině někoho po detoxu, využij to. Něco ve smyslu - na vlastní kůži jsem poznal, jak mohou být drogy špatné. Je potřeba tohle chvíli udržovat (ten člověk už přišel s tímto pohledem a jen tak ho neobrátí a čeká, že ty seš ten feťák, který bude drogy chválit). Pokud se dostanete na stejnou vlnu a zklidní se emoce, tak teprve v takové chvíle je dobré začít s tím, ale... Drogy jsou sice "špatné", ale když se člověk podívá na ty státy, kde se zavedla legalizace, tak najednou zjistí, že kleslo užívání, klesla kriminalita whatever a proto jsem pro legelizaci. Být pro legelizaci vlastně znamená být proti drogám! :D
Petr.Rysler píše: 09 pro 2020, 18:00 Jste na mítinku v Chomutově,
2.otázka - tak co ten hazard a Piráti
Obdobné jako předchozí, vyměň drogy za hazard, přisaď, že si taky rád občas vsadíš a on určitě taky...
Petr.Rysler píše: 09 pro 2020, 18:00 Třeba v Terezíně /běžné/ budete na diskusi s občany reagovat na člena Řádu národa
3.otázka - jsme nebo nejsme vítači ?
Tohle se nedá hrát podle předchozích mustrů, protože sotva můžeš jet ve stylu - jo, chápu, že jste naštvaný na imigranty, já je vlastně taky moc nemusim, ale je prokázaný, že...
Navíc je to o mnohem víc emočně zabarvený, než ty předchozí dvě témata a sotva se bude hledat nějaký styčný bod, protože jde o základní hodnotový nastavení (rasista x liberál). Určitě není od věci stále opakovat, že nejsme vítači, protože základní pravidla musí platit pro každého (to je možný styčný bod). Rozhodně bych se vyhýbal slovnímu spojení "nelegální migrace", protože nic takové ve skutečnosti neexistuje. Každý má právo zažádat o azyl jako uprchlík a je pak na tom státu, aby posoudil oprávněnost takové žádosti - do té doby je ten člověk prostě uprchlík, ne žádný nelegální migrant. Proto bych se snažil do takového tématu vůbec nezabředávat a mluvil bych spíše o uprchlících a že by člověk měl pomáhat lidem v nouzi (aspoň tak nás většinou rodiče a pohádky vychovávali). Případně bych rozlišoval mezi uprchlíkem (který si zasluhuje naší pomoc a pak třeba pomoc, aby se mohl vrátit do své vlasti) a ekonomickým migrantem, který by měl zažádat ještě doma a měl by projít dobrým hodnotícím procesem...
Petr.Rysler píše: 09 pro 2020, 18:00 4.otázka - co za toto volební období piráti dokázali a co se jim nepovedlo?
Děkuji.
Tady záleží asi s kým zrovna budeš mluvit a jak ho vyhodnotíš. V našem kraji není od věci zmínit třeba pozitivní posun v exekuční legislativě (chráněný účet třeba), protože to se tady týká mnoha lidí. Na druhou stranu v Lovosicích asi nemá moc smysl vytahovat, že jsme "protlačili jsme zrušení kontroverzní výjimky pro Agrofert, premiér tak bude veden jako skutečný majitel holdingu" (předpokládám tedy, že se jedná o oponenta, ne příznivce). Když to bude třeba důchodce, tak není od věci zmínit, že "Prosadili jsme nápravu nespravedlivé valorizace důchodů".
Určitě je tedy potřeba to nějak diferencovat podle toho, kdo za tebou přijde a na to konto mě napadá, že jako lídr (tedy spíše jako maximálně dvojka) bych chtěl dát dohromady ten argumentář zároveň s nějakým souhrnem zajímavých věcí z https://piratipracuji.cz/ seřazených dle těch typů lidí. To by se dalo udělat na A4, kterou může mít každý u sebe u toho stánku (samozřejmě je dobrý si to projet předem...).
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vit.Rous za příspěvky (celkem 3):
Petr.Rysler, Frantisek.Navrkal, Jiri.Baudis
Mikulas.Peksa
Poslanec Evropského parlamentu
Profese: europoslanec, ajťák, fyzik
Dal poděkování: 8070 poděkování
Dostal poděkování: 11346 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mikulas.Peksa »

Chtěl bych nominovat Petr Rýslera. Myslím, že jeho zdravý selský rozum a optimistický přístup k životu by byl velkým přínosem jak pro Pirátský poslanecký klub, tak pro českou poslaneckou sněmovnu a českou společnost jako celek.
Mám blog, jsem na Facebooku, Twitteru, Instagramu a Mastodonu.

Chcete se zapojit do evropské politiky? Náš konzultační tým na Mattermostu evropských Pirátů najdete zde!
Katerina.Stojanova
Krajské předsednictvo
Profese: studentka práv
Dal poděkování: 694 poděkování
Dostal poděkování: 1744 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Katerina.Stojanova »

Mikulas.Peksa píše: 11 pro 2020, 16:38 Chtěl bych nominovat Petr Rýslera. Myslím, že jeho zdravý selský rozum a optimistický přístup k životu by byl velkým přínosem jak pro Pirátský poslanecký klub, tak pro českou poslaneckou sněmovnu a českou společnost jako celek.
OFFTOPICŠkoda, že už jsem svou podporu otevřeně věnovala mistrovi Blažejovi. Pana Máselníka do každého ústavodárného orgánu!
Tito uživatelé poděkovali autorovi Katerina.Stojanova za příspěvek:
Dalibor.Zahora
Kateřina Stojanová
-
Místopředsedkyně krajského sdružení Ústeckého kraje
Místopředsedkyně místního sdružení Litoměřicko
Zastupitelka Ústeckého kraje
Vit.Rous
Místní předsednictvo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vit.Rous »

Mikulas.Peksa píše: 11 pro 2020, 16:38 Chtěl bych nominovat Petr Rýslera. Myslím, že jeho zdravý selský rozum a optimistický přístup k životu by byl velkým přínosem jak pro Pirátský poslanecký klub, tak pro českou poslaneckou sněmovnu a českou společnost jako celek.
Tuhle nominaci rád podpořím i takto slovně, kromě obligátního palečku.. :)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vit.Rous za příspěvky (celkem 4):
Katerina.Stojanova, Vladimir.Vlach, Mikulas.Peksa, Lukas.Rysavy
Petr.Rysler
Místní předsednictvo
Profese: Restaurater
Dal poděkování: 604 poděkování
Dostal poděkování: 377 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Rysler »

Děkuji pane europoslanče za nominaci.
Konečně, když jste zjistili, že k nám půjde asi Bartoš, tak se snažíte nasadit těžkou váhu.
Mám cukrovku, vysoký cholesterol, nízký tlak, artrózu a opravdu poslední ,co mi schází, je ještě podlomené duševní zdraví .
S díky proto odmítám, mé politické ambice byly naplněny přijetím do nejlepšího MS.
Rovněž Vám milé KS oznamuji, nepočítejte ani s mou podporou ze zadních pozic. Hlavně se postarejte, ať mám dost plakátů a Pirátských listů, já si to odjezdím na kole. :)

Zpět na „Krajské fórum Ústecký kraj“