KF ÚLK 1/2021 Prim. volby PSP 2021 - volba čela 2.-5. místo

Fórum pro diskusi členů a registrovaných příznivců. Zde lze vyhlašovat závazná hlasování členů krajského sdružení.

Moderátoři: Koordinatori, Predsedajici, PKS Ustecky kraj, @medialni-ulk, Krajsti predsedajici

David.Wagner
Republikový výbor
Profese: vykonavatel vůle
Dal poděkování: 723 poděkování
Dostal poděkování: 5654 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KF ÚLK 32/2020 Prim. volby PSP 2021 - volba čela 2.-5. místo

Příspěvek od David.Wagner »

Jaj, tak já se zeptám.

Jedno z našich velkých témat v politice je střet zájmů. Máme asi jasnou shodu v tom, že je takový hloupý, když si premiér posílá peníze do vlastních firem. Střet zájmů je ale myslím dost podstatný i pro poslance - ne jako stopka, ale jako něco, co se musí co nejtransparentněji deklarovat a pak řešit individuálně.

Rád bych se tak všech kandidátů zeptal - kde vidíte své střety zájmů a jak je chcete řešit?
Díky
Tito uživatelé poděkovali autorovi David.Wagner za příspěvky (celkem 5):
Petr.Rysler, Vladimir.Vlach, Jan.Kranda, Frantisek.Navrkal, Jana.Hladova
Jan.Bartonicek
Předseda místního sdružení
Profese: projektový manažer
Dal poděkování: 186 poděkování
Dostal poděkování: 113 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan.Bartonicek »

S díky nominaci nepřijímám. Věřím, že máme na čelo dostatek kvalitních kandidátů, kteří budou dobře reprezentovat Ústecký kraj.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Bartonicek za příspěvky (celkem 4):
Katerina.Stojanova, Vladimir.Vlach, Frantisek.Navrkal, Frantisek.Kindl
Jan Bartoníček
Katerina.Stojanova
Krajské předsednictvo
Profese: studentka práv
Dal poděkování: 694 poděkování
Dostal poděkování: 1743 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Katerina.Stojanova »

Díky všem za otázky!
Petr.Rysler píše: 12 led 2021, 09:40 Vážení nominanti.
Vzhledem k tomu, že je pravděpodobné, že někdo z Vás se stane poslancem,dovolte mi otázku:
jak si představujete povolební styk se svými voliči, např. poslanecká kancelář, konatkt atd.
Ještě před krajskými volbami jsem na internetu široké veřejnosti zpřístupnila všechny své kontaktní údaje, od různých platforem sociálních sítí, kde jsem k zastižení, tak rovněž emailovou adresu a telefon. Přestože to někdy plodí zajímavé situace (typicky že vám po výstupu u pana Xavera Veselého, kde odmítnete pojem "nepřizpůsobiví", začne psát na email řada našich milých spoluobčanů s výhrůžkami), považuji za důležité, aby občan věděl, jakým způsobem se se svým zvoleným zástupcem zkontaktovat. Telefonní číslo na mě visí i na dveřích SuPiCe.

Co se týče styku osobního, nemýlím-li se, každé pondělí v pracovním týdnu má poslanec vyhrazené na činnost ve svém domovském regionu. Stejně tak po šestitýdenním pracovním cyklu následuje týden, který je vyčleněný na činnost v lokální poslanecké kanceláři. Přestože ze zkušeností stávajících poslanců vím, že náhodné a předem neoznámené návštěvy občanů v poslaneckých kanceláří se nedějí, dávalo by mi smysl předem občany informovat, že v onen čas budu dostupná ve svých ústeckých prostorách.

Největší inspirací je mi senátor Rabas, který ve své regionální kanceláři pořádá pravidelné tématické akce, na kterých se setkává s voliči, a které mají přidanou hodnotu v tom, že kromě toho, že je zde příležitost s ním promluvit, jsou obohacené kulturní / vzdělávací sloužkou, což voliče táhne poměrně více, než třeba koncept "Na pivo s poslancem" OFFTOPIC(kde bych měla o to větší problém, že pivo nepozřu :) )

Historicky jsem s Vráťou pořádala živé vysílání na téma zdravotnictví, během kterého měli sledující možnost pokládat online otázky, což mi také přišla jako příhodná a celkem pohodlná možnost, jak se svého voleného zástupce zeptat na to, co člověka zajímá a obdržet bezprostřední odpověď.

Stejně tak mi přijde důležité, aby poslanec-kyně nevypadl-a z vnitrostranického života, tedy účastnil se i vnitrostranických akcí, aby neztratil jednak kontakt s členskou základnou, tak i s veřejností, která na ně čas od času zavítá.
Petr.Rysler píše: 12 led 2021, 09:40Další otázka-
jak vnímáte seniory i věkovou kategorii 55+, cítíte potřebu oslovovat i tyto věkové skupiny a jak byste případně postupovali.

Děkuji za odpovědi.
Jak uvádím ve své kandidátské řeči, přitahovat do strany různé věkové kategorie mi přijde důležité nejen pro její růst, ale i pro utváření politik tak, aby v nich byly zrcadleny skutečně různorodé zájmy nebo aby nad nimi probíhala alespoň vyrovnaná pestrá diskuze.

Myslím, že ačkoliv Piráti nikdy nebudou "catch-all party" a budou vždy narážet na své skleněné stropy, současný dlouhodobý program je pro oslovování starších generací velmi vstřícný, ať už se jedná o regulaci konopí pro zdravotní účely, návrh důchodové reformy nebo důstojný život ve stáří, který tlačí sociální tým Olgy Richterové. Vinu v tom, že se mu dosud nedostává od seniorů takové pozornosti, shledávám v jeho prezentaci, resp. v platformách, na kterých ho prezentujeme. Důvod, proč se dosud Andrejovi Babišovy vyplácí vlastnit tištěná média, je skutečnost, že právě přes ně lze nejlépe oslovovat starší generace, které nakonec rozhodují o jeho volebním výsledku. Začínající projekt Senioři na palubě má budoucnost, ale nelze jej prezentovat toliko na sociálních sítích. Největší přínos vidím v osobním kontaktu na ulici, kde řada lidí, jak jsme shledali při krajské kampani, s překvapením zjistí, že ne každý Pirát má dredy a užívá psychotropní látky, a v oslovování právě skrze nějaké speciální generační vydávání Pirátských listů.

V neposlední řadě se začalo rodit mnoho potenciálně úspěšných projektů, kterými lze zpestřovat chvilky důchodcům v jejich domovech - myslím, že šanci na úspěch má jak virtuální realita, kterou dlouhodobě zmiňuje Lukáš Blažej, tak tvoje, Petře, konopná iniciativa. Ať už se realizuje jen jeden z projektů či oba, oba dva ráda podpořím.
David.Wagner píše: 12 led 2021, 19:07 Jaj, tak já se zeptám.

Jedno z našich velkých témat v politice je střet zájmů. Máme asi jasnou shodu v tom, že je takový hloupý, když si premiér posílá peníze do vlastních firem. Střet zájmů je ale myslím dost podstatný i pro poslance - ne jako stopka, ale jako něco, co se musí co nejtransparentněji deklarovat a pak řešit individuálně.

Rád bych se tak všech kandidátů zeptal - kde vidíte své střety zájmů a jak je chcete řešit?
Díky
Vzhledem k tomu, že jsem studentkou, která kromě drobných osobních movitých předmětů cokoliv nevlastní, vč. obchodních společností či podílech v ní, v tomto paralelu s nejčastějšími případy střetů zájmů ve svém případě nevidím. Stejně tak mě v dohledné době nečeká ani obdobné dědictví, neboť nikdo z mého úzkého rodinného okruhu není vlastníkem takového typu majetku, neřeší dotační tituly ani na nich z výdělečného hlediska neni závislý.

Jsem členkou rady spolku Ústecké šrouby, který se zajímá ochranou životního prostředí, ale ani ten není financovaný z dotačních titulů, stejně tak svou činností (která vedle edukačních případů v naprosté většině představuje přihlašování se do správních řízení) nezasahuje o změnu politik, které by byly nekompatibilní s politikou České pirátské strany.

Pokud by se kdykoliv v budoucnu situace změnila a já se jako poslankyně dostala do střetu zájmů ve věci, která spadá do působnosti PSP, dávalo by mi smysl poměr k této záležitosti v souladu se Zákonem o střetu zájmů předem deklarovat a z rozhodování o dané věci se vyloučit.
Kateřina Stojanová
-
Místopředsedkyně krajského sdružení Ústeckého kraje
Místopředsedkyně místního sdružení Litoměřicko
Zastupitelka Ústeckého kraje
Sarka.Rousova
Profese: Zdravotní laborant
Dal poděkování: 67 poděkování
Dostal poděkování: 87 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sarka.Rousova »

Ahoj,
zodpovím Vám první dotazy
Petr.Rysler píše: 12 led 2021, 09:40 Vážení nominanti.
Vzhledem k tomu, že je pravděpodobné, že někdo z Vás se stane poslancem,dovolte mi otázku:
jak si představujete povolební styk se svými voliči, např. poslanecká kancelář, konatkt atd.
- Určitě nejlepší je možnost osobního kontaktu, či v této době alespoň on-line. Vyčlenit dny na pravidelné setkávání s voliči, jak formální v kanceláři, tak nějaký pokec v neformální rovině. Ale v obojím případě, být k dispozici lidem a jejich problémům, podnětům a nezklamat jejich důvěru. Samozřejmostí je kontakt přes internet.
Petr.Rysler píše: 12 led 2021, 09:40 Další otázka-
jak vnímáte seniory i věkovou kategorii 55+, cítíte potřebu oslovovat i tyto věkové skupiny a jak byste případně postupovali.
- Ke starším generacím chovám úctu, jsou to lidé, kteří mají životní zkušenosti, které předávají nám, svým dětem, vnoučatům. Rozhodně je důležité těmto lidem vysvětlit, že Piráti nejsou jen pro mladé voliče a řeší i otázky týkající se jejich budoucnosti. Má výhoda je, že se dokážu bavit s každou věkovou skupinou, nadhodit nezávazné téma a dostat se k tomu, co lidi zajímá. Myslím, že při kontaktní kampani se nám dařilo oslovit i tyto lidi. Jelikož, většinou nejsou na těch internetech, tak zde je nejdůležitější osobní kontakt, při kterém se může vyjasnit jejich pohled na Piráty.
David.Wagner píše: 12 led 2021, 19:07 Jaj, tak já se zeptám.

Díky
- Co se týče střetu zájmů, tak ho osobně u mě nevidím. Pracuji pro KZ Teplice o.z.. V případě zvolení, bych nemohla již toto zaměstnání vykonávat. Maximálně jako externí pracovník, který bude chodit na služby, abych nevypadla z mého oboru. Ale skloubit práci v poslanecké sněmovně s rodinou, mi bude stačit.

Přeji všem hezký den
Radek.Holodnak
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Profese: filozofický antropolog
Dal poděkování: 1426 poděkování
Dostal poděkování: 2120 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radek.Holodnak »

Tak já se taky přidám s otázkou.

Co je pro vás vzdělání a jakou roli hraje ve společnosti jako celku? Jakou roli by mělo hrát vzdělání u Pirátů? Jaký postoj zachováváte k různým stranickým školícím a vzdělávacím programům? Jakou politiku v oblasti vzdělání chcete prosazovat v Parlamentu? Kde vidíte základní kameny úrazu českého školství a jak je budete řešit?
Podpoříte vznik vzdělávacích a osvětových institucí v rámci regionálního působení kanceláře poslance? Jakou podobu podle vás má mít vnitrostranické vzdělávání a co by mělo být jeho cílem?

Děkuji a zdravím vás!
Tito uživatelé poděkovali autorovi Radek.Holodnak za příspěvky (celkem 3):
Frantisek.Navrkal, Jana.Hladova, Frantisek.Kindl
Frantisek.Navrkal
Poslanec Parlamentu ČR
Profese: datový inženýr a poslanec
Dal poděkování: 10738 poděkování
Dostal poděkování: 6002 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Frantisek.Navrkal »

Děkuji za první várku dotazů.
Petr.Rysler píše: 12 led 2021, 09:40 jak si představujete povolební styk se svými voliči, např. poslanecká kancelář, konatkt atd.
Než to znemožnila epidemiologická situace, pravidelně jsem si udržoval kontakt pomocí „piv/káv s poslancem“, tj. objíždění kraje a neformálních kontaktních akcí v různých hospodách, restauracích a kavárnách, což bych chtěl co nejdříve obnovit. Zatím chci dělat podobné akce (tedy možnost mi klást dotazy) online (a to lákavě třeba s nějakou soutěží o pirátský merch).

Až to bude možné, tak bychom s Radkem oživili poslaneckou kancelář různými akcemi, které tam nalákají lidi, což také posílí můj kontakt s voliči. Toto zatím také funguje v čistě online verzi. To už jsem zmiňoval v kandidátské řeči.

Jinak obecně mám své kontaktní údaje na svém profilu na hlavním webu a občas si s nějakým náhodným člověkem napíšu mail (ale na zveřejněné telefonní číslo mi zatím volali jen novináři).
Petr.Rysler píše: 12 led 2021, 09:40 jak vnímáte seniory i věkovou kategorii 55+, cítíte potřebu oslovovat i tyto věkové skupiny a jak byste případně poatupovali.
V našem kraji tvoří tato věková skupina v našem kraji cca 40 % obyvatel našeho kraje s volebním právem, navíc je u této skupiny nadprůměrná volební účast, takže pokud máme ambici vyhrát volby, bude oslovení této skupiny zásadní. Taky jde o skupinu, která nadprůměrně volí ANO, našeho největšího politického soupeře.

Co se týká konkrétního postupu, tak je potřeba akcentovat témata, která jsou pro tuto voličskou skupinu zásadní na kanálech, které tato věková skupina sleduje. To je trochu problém, když do velké míry spoléháme na online kanály, jejichž sledovanost je u dané věkové kategorie výrazně nižší. Nabízí se tedy akcentovat relevantní témata pomocí tištěných pirátských listů, kontaktních akcí a "starých médií" jako fyzický tisk, televize a rozhlas. Co se týká online propagace, tak by mohly fungovat maily, které tato generace používá mnohem víc než sociální sítě (vizte výzkum Starci na netu).

Jinak právě k tomuto účelu vzniká iniciativa Senioři na palubě, takže konkrétní strategie, jak nejlépe tuto cílovou skupinu oslovit, snad brzy vznikne.
David.Wagner píše: 12 led 2021, 19:07 Rád bych se tak všech kandidátů zeptal - kde vidíte své střety zájmů a jak je chcete řešit?
To je fakt hodně široká otázka. Potenciálních střetů zájmů mám víc. Mám vazby na spoustu přátel a známých z osobního, akademického, profesionálního, občanského a politického života. Taky vlastním akcie různých firem (ať už přímo nebo prostřednictvím fondů), ale jde z drtivě většiny o zahraniční firmy (mám to vše v majetkovém přiznání - klidně tu i dám výpis svého portfolia, jestli je o to zájem). A stejně jako třeba Katka jsem členem spolku, ale v mém případě jde o Spolek pro efektivní altruismus (taky není financován z dotací, ale hlavně z darů a zahraničních grantů). Dle mého tu problematiku zde nelze komplexně pojmout nad rámec toho, že hodlám dodržovat zákon, počínat si transparentně a minimalizovat možné problémy.

Pro představu uvedu příklad: nedávno jsem chtěl koupit akcie jedné české firmy zabývající se prodejem léčiv, ale vzhledem k tomu, že nyní pracuji na legislativě, která by měla umožnit dálkový dodej léčiv na předpis za úplatu, tak by to byl zjevný střet zájmů, tudíž jsem tak neučinil, byť si myslím, že by to byla super investice (i kdyby ten můj připravovaný návrh neprošel). Prevence je vždy nejlepší.

@Radek.Holodnak : Myslím na tebe, ale vzhledem k tomu, že jde fakt o smršť otázek, tak to sepíšu až zítra.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Frantisek.Navrkal za příspěvky (celkem 8):
David.Wagner, Sarka.Rousova, Lukas.Rysavy, Miloslava.Karfilatova, Petr.Rysler, Hana.Vodrazkova, Radek.Holodnak, Jan.Kunc
Flamewar does not determine who is right - only who is left.
Moje poslancování: poslanecký report, stránka na Facebooku, Twitter profil, podcast Na vrkanou
Hana.Vodrazkova
Profese: manažerka NNO
Dal poděkování: 371 poděkování
Dostal poděkování: 218 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hana.Vodrazkova »

Odpovědi na otázky:

1) povolební styk se svými voliči
Máme kolem sebe více příkladů, jak to s poslanci chodí, takže kromě kanceláře (která by se na druhé straně kraje hodila, ne?), veřejných kontaktů (které považuji za samozřejmost a už nyní jsem na svou veřejnou dostupnost z práce zvyklá) se mi určitě líbí širší veřejné zapojování do dalších akcí a projektů, které souzní s programem a mým zaměřením (vzděláním, předchozí praxí – zdraví, rodiny s dětmi…), kde je poslanec lidem blíž, v neformálním prostředí a s osobní autenticitou….prostě dál žít jako normální člověk.

2) senioři a jak na ně ...
Tak já už mám k „seniorům“ věkově blíž 8-) a setkávám se s nimi denně (když není covid) jak v současném zaměstnání, tak v rámci MS, kde máme spíš starší generace než mladší, ač se samozřejmě snažíme podchytit všechny věkové kategorie.
Delší dobu již koketuji s aktivnějším zapojením do místní U3V a také mám vážný zájem o kurzu Profesní seniority, která mě zaujala již předloni na pracovním školení a chtěla bych se jí více věnovat, což jistě vylepší mou kvalifikaci.
Vyplývá to z mého zrání (když nechci psát stárnutí) a potřeb jak společnosti, tak organizací, kde se pracovně pohybuji a vidím v oblasti AGE managementu velké pole působnosti, protože je v ČR velmi „neorané“.
V Kadani jsme si již vyzkoušeli i s Piráty vlastní tisková média (s dobrý ohlasem právě od starších), ale určitě je zase nejlepší osobní setkávání, které vlastně realizuji celý život. Ráda se bavím s lidmi, sdílím zkušenosti a naučila jsem se už i naslouchat :roll:. Praktické řešení svěřených problémů je mým denním chlebem.

3) střet zájmů
Jsem obyčejný člověk, zaměstnanec, bydlící v paneláku, bez dalšího majetku, podílu či nějakých ekonomických vazeb (jo svoboda je u mě vždy na prvním místě a smysluplnost na druhém :)).
Můj manžel je celý život drobný živnostník, vždy jsme se o sebe a rodinu uměli postarat a žijeme spokojený aktivní život.
Než (u mě bezpředmětný) střet zájmů, tak jsme řešili spíše změny životního režimu, které by moje funkce přinesla a zda jsme s tím všichni v souladu (a jak jsem již zmiňovala včetně předání mé práce (vypiplaného 4. dítěte) a mých dalších funkcí u Pirátů. Jejich kumulaci já osobně vnímám také jako střet zájmů, protože (celý život pracuji na 100% či spíše v nezisku na 120 % :shock:) po třech desítkách let dobře vím, co se dá a nedá časově zvládnout, resp. jak to pak dopadá s kvalitou nebo osobním životem … prostě přiměřenost je nadevše.

4) vzdělání...(tý jó Radku!)
Vzdělání považuji za jednu z nejdůležitějších priorit společnosti, aby byl svět (země) aspoň trochu v harmonii a společnost se rozvíjela. Osobně jsem si prošla všechny stupně vzdělávání včetně celoživotního učení a věřím, že z mých úst ta obecně opovrhovaná „škola života“ má naopak to správné opodstatnění ;).
Chci tím říct, že by se měl každý rozvíjet pořád, protože to vyžaduje i měnící se okolí. Jsem zastáncem té myšlenky, že pokud to holt každému nejde, tak by mu měla společnost alespoň pomoci nastavit přijatelné podmínky (nejsem idealista v představě rovnosti), protože řetěz je silný jen tak, jak jeho nejslabší článek.
Pirátské vzdělávání je super! To co se rozeběhlo v poslední době vítám a užívám si to, jak od základů, které by měl znát každý (když už je členem takového kolosu, který nějak musí společně fungovat), tak po ty specifická témata k prohubování kompetencí či relaxační témata, která nás zase sbližují.
Nemyslím si, že každý poslanec má mít v regionu vzdělávací instituci :o , ale určitě každý region má nějakou mít a já bych určitě byla jedna z těch poslanců/kyň, která by ji chtěla a myslím, že náš dlouhý kraj, jich více snese :lol:.
Nejsem profík na školství, ale od r. 2007 jsem pracovně navštívila pár zemí (Německo, Belgii, Island, Polsko, Finsko, Pobaltí….) z kterých jsme se snažili přenést příklady dobré praxe k nám (do NNO, města, regionu).
Kromě různých aktivit pro mládež a neformální vzdělávání dospělých nám 10 let úspěšně funguje soukromá škola a školka, se specifickým programem Začít spolu (v zahraničí Step by step).
Poznala (no spíš potkala) jsem více metod a směrů a myslím, že jich lze v ČR i více využít (ať horizontálně, tak místně, jako př. švýcarský model).
Mnoho prvků se mi líbilo i v severských zemích, bohužel však nejsou (asi jako nic kompletně) přenositelné jako celek do našich podmínek a současné pochroumané úrovně.
Osobně podporuji důraz především na partnerství (dítě a jeho průvodce), diverzitu, využívání silných stránek dětí a udržení jejich vnitřní motivace. Využívání individuálního přístupu, posilování zodpovědnosti každého jedince a aktivizace celé rodiny (samozřejmě v tom nižším školství, ke kterému mám více poznatků).
Každopádně je to dlouhý proces, ale věřím, že Piráti budou konečně ti, kdo ho začnou.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Hana.Vodrazkova za příspěvky (celkem 8):
Jakub.Pribyl, Miloslava.Karfilatova, Petr.Rysler, Jana.Hladova, Radek.Holodnak, Jan.Kunc, Pavel.Miltner, Frantisek.Kindl
Jana.Hladova
Místní předsednictvo
Profese: Ekolog energetického zařízení
Dal poděkování: 496 poděkování
Dostal poděkování: 454 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jana.Hladova »

Díky za zajímavé dotazy....
a zde odpovědi

1) Tak podobně jako se snažíme zde v Kadani být v kontaktu s našimi voliči a samozřejmě i s ostatními občany, aby věděli co a jak v zastupitelstvu děláme tak v případě poslanecké funkce předpokládám, že možností tohoto kontaktu by bylo ještě více. Osobně považuji zpětnou vazbu a transparentnost směrem k občanům za jednu z nejdůležitějších součástí veřejné služby, kterou zastávání politických funkcí v zastupitelské demokracii je. Bez toho není možné dosáhnout jednoho z důležitých úkolů, který jsme si jako Piráti stanovili a tím je obnovení důvěry lidí v politiku, v zástupce, které si volí a v autentickou poctivou službu občanům, kterou práce těchto lidí má být. Takže za mne samozřejmě kontakt přes sociální sítě - reporty o řešených problematikách a o tom co se děje v PSP, kdy pohled na toto dění bývá vinou veřejných sdělovacích prostředků dosti zkreslený. Moc se mi líbí například způsob informování, který používá náš poslanec Martin Jiránek. Pak samozřejmě mediální protlačování témat, kterým bych se chtěla věnovat - jak jsem zde již psala - cirkulární ekonomika, recyklace odpadů a obnovitelné a alternativní zdroje energie.

2) Tak kontakt se seniory je pro mne poměrně výzva. I když až taková zase nikoliv, protože bydlíme, díky dvougeneračnímu rodinnému domu, s mou maminkou, které je přes sedmdesát. Navzdory věku vede velmi aktivní život a zajímá se (asi dost díky mně) též dost i o politické dění. Za těch pár let co s ní poměrně dost věcí diskutuji a vysvětluji nejen okolnosti současné vládní politiky, ale též politické situace v Kadani, získala dle mého názoru přirozený a objektivní vhled do této oblasti. Na jejím příkladu se mi potvrdilo, že vysvětlování a objektivně kritický pohled na některé hojně používané mediální kličky politiků a jejich manipulování s veřejným míněním, má výše uvedený pozitivní efekt. Na svůj věk se dokáže již sama velmi dobře orientovat v jednotlivých mediálních vyjádřeních našich předních vládních politiků a odhadnout, kdy se jedná o čirý populismus a kdy jejich plky mají něco do sebe. Ba co víc snaží se svou sociální bublinu (je členkou klubu Kadaňských důchodců) informovat a narovnávat mnohdy nezdravě nekritické názory směrem k ANO a AB, který má opravdu v této skupině, díky všem těm populistickým krokům v podobě finančních benefitů, stále mnoho podporovatelů. Mám z ní fakt radost a myslím, že komunikace s lidmi 55+ je velmi důležitá. Pravda hodně závisí na jejich zájmu, sociální situaci a schopnosti objektivního pohledu na věc.

3) Střet zájmů. No osobně jsem moc přemýšlela co tím je myšleno. Stejně jako Hani nikdy jsem nebyla vystavena žádné situaci, kdy bych mohla mít ze svého veřejného rozhodnutí a ovlivnění nějaké věci osobní prospěch. Nemám vůbec v povaze takto uvažovat a skoro bych řekla, že si tímto přístupem mnohdy prokazuji tzv "medvědí službu". V tomto směru si troufám říci, že jsme s Hani v našem Kadaňském zastupitelstvu opravdu něčím naprosto exotickým. Někteří naši kolegové jsou tam mnohdy pouze proto, že sledují osobní prospěch z této funkce, a mnozí ostatní ho zprostředkovávají prostřednictvím svých rozhodnutí svým stranickým kolegům, majitelům stavebních firem a různým dalším prominentním podnikavcům. A přesto, že zde již byly určité snahy o to si nás různě "zavázat" nějakou protislužbou, tyto snahy nebyly úspěšné, což je náležitě znejisťuje a irituje ;) . Je celkem legrační sledovat tu bezradnost, kdy na nás prostě nemůžou. Jak zde již padlo v příspěvku Hanky. Stejně jako ona jsem byla vždy schopná se o sebe a svou rodinu postarat aniž bych k tomu potřebovala něčí pomoc nebo lobbing. Naštěstí nevlastním žádný velký majetek, firmu ani neziskovou organizaci :D a vypracovala jsem se na pozici, která mne poměrně dobře živí. Toto vše mi dává obrovskou svobodu vyjadřování a konání, za což nepřestávám býti vděčná, kdykoliv si to uvědomím. Již od útlého věku jsem velmi těžce snášela jakoukoliv nespravedlnost a to mi zůstalo.

4) Vzdělání
Tak to se ti povedlo Radku a já ti děkuji za tuto originální otázku 8-) . Paradoxně čím jsem starší tím více považuji vzdělání za zásadní kotvu v životě člověka a něco, co zásadně rozhoduje o jeho úspěšném a šťastném životě. Vzdělání je podstatou osobního rozvoje a schopnosti člověka se orientovat ve stále složitějším světě a schopnosti stanovit si správně životní priority. Někdy jsem zalitovala, že má generace je produktem školství z poloviny ještě totalitního režimu a z poloviny období transformace na demokratickou formu společnosti. O současných možnostech nasávání informací se nám mohlo jen zdát a dnešní mladí to prostě nemohou náležité ocenit, protože v tom žijí. A přesto, nebo možná právě proto, se má posedlost vzdělávat se minula s věkem, který je tomu v naší společnosti určen. Baví mne to nepřeberné množství možností jak se dozvědět co zrovna potřebuji a soustředit se selektivně pouze na to co mne momentálně zajímá. Vzhledem k tomu, že mám dvě děti školou povinné (jednu gymnazistku) sleduji zkostnatělost našeho vzdělávacího systému, který se adaptuje na potřeby současného světa jen velmi, velmi ztěžka. Současná pandemie ho vystavila tvrdé zkoušce, kterou neprošel. Je to výzva a popasovali se s ní opravdu jen ti nejbystřejší. Schopnost samostudia a zodpovědnosti, kterou to klade na současné studenstvo je opravdu bezprecedentní a až budoucnost ukáže jak se s tím tato generace vyrovnala a zda to vzala jako výzvu. Já osobně velmi kvituji to obrovské množství online seminářů a webinářů, které tato doba covidová umožnila. Je to pohodlné, efektivní a ekologické. Už méně nadšeně však vnímám nemožnost cestovat a poznávat svět, což by mělo vzdělání nenahraditelně doplňovat.

Tak asi takto za mne :)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jana.Hladova za příspěvky (celkem 7):
Petr.Rysler, Miloslava.Karfilatova, Hana.Vodrazkova, Radek.Holodnak, Pavel.Miltner, Frantisek.Kindl, Blanka.Vankova
David.Wagner
Republikový výbor
Profese: vykonavatel vůle
Dal poděkování: 723 poděkování
Dostal poděkování: 5654 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od David.Wagner »

Díky za odpovědi, ale vnímám tady pár věcí které bych se rád doptal. Nic se nemám co doptávat Franty, který šel hodně do detailu a za to díky. Prosím taky, neberte to zle, ale je to složité a citlivé téma a myslím, že je správný to probrat důkladně.

Pamatuji si, že @Jana.Hladova pracuje myslím ve spalovně. Při přechodu z byznysu do politiky (a při práci ve stranických expertních týmech) se mi zdá podstatné to deklarovat. Změnilo se něco? Nebo máš pocit, že třeba při projednávání odpadové legislativy to nemá žádný vliv? Zdá se mi to trochu v kontrastu s Frantou Navrkalem, který ten výčet dělal hodně detailní a asi bych považoval za fér aby všichni šli do podobné úrovně detailu.

U @Hana.Vodrazkova jsem myslel, že (jak sama říkáš) pipláš neziskovku, což myslím, že je super. Ta ale není nijak napojená na veřejné peníze? Třeba na zastupitelstvu je ten střet zájmů asi docela silný, ne? Nebo nemáte žádné zdroje od obce?

Katka a Šárka (pokud se teda něco nezměnilo) mají zase partnery na volených pozicích směrem na veřejnost i ve straně, tam to máte nějak oddělené/ vyříkané?
Tito uživatelé poděkovali autorovi David.Wagner za příspěvky (celkem 2):
Frantisek.Navrkal, Jan.Kunc
Frantisek.Navrkal
Poslanec Parlamentu ČR
Profese: datový inženýr a poslanec
Dal poděkování: 10738 poděkování
Dostal poděkování: 6002 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Frantisek.Navrkal »

Radek.Holodnak píše: 13 led 2021, 18:31 Co je pro vás vzdělání a jakou roli hraje ve společnosti jako celku? Jakou roli by mělo hrát vzdělání u Pirátů? Jaký postoj zachováváte k různým stranickým školícím a vzdělávacím programům?
Vzdělání je pro mě činnost, kterou člověk provádí, aby posílil svoje nebo něčí jiné znalosti a dovednosti. Ve společnosti je to věc zásadní - bez vzdělaných lidí by moderní společnost vůbec nemohla fungovat. Na deficity v českém vzdělávacím systému narážíme neustále a vývoj v posledním roce to ještě hodně zvýraznil.

V rámci strany je vzdělávání také zásadní, protože k prosazování našich cílů jsou nutné znalosti navíc, které typicky noví členové musí získat teprve po vstupu do strany. Historicky se toto dělo zcela organicky politickou činností a osobními iniciativami, ale tím jak nám od vstupu do Sněmovny rychleji roste členská základna a rychleji se i zvyšují nároky na kompetence našich členů (potřebujeme stále víc kvalitních lidí k vyslání do veřejných funkcí). Jsem proto rád, že v tomto nespí náš personální odbor a už se této problematice začal intenzivně věnovat. Doporučuji všem sledovat toto vlákno, kde různé vzdělávací aktivity anoncují; speciálně bych v kontextu tohoto jednání zejména svým spolukandidátům (ale i ostatním, aby měli přehled a dovedli se v rámci primárek lépe rozhodovat) doporučil webinář k fungování Sněmovny, který proběhne už zítra od 17:00. Nota bene, byť tu Katka psala, že zisk mandátu z 4. místa kandidátky není jistý, tak jsou dle mého stále šance vysoké ve smyslu, že bych je odhadoval nad 50 %, takže stále opravdu stojí za to věnovat tomu čas, pokud můžete.
Radek.Holodnak píše: 13 led 2021, 18:31 Jakou politiku v oblasti vzdělání chcete prosazovat v Parlamentu? Kde vidíte základní kameny úrazu českého školství a jak je budete řešit?
V nejobecnější rovině vidím stav školství jako další projev celkové zastaralosti a zkostnatělosti drtivě většiny veřejných institucí, kterou vnímám v rámci své práce v jiných resortech. Svojí ingerenci do resortu školství převážně nechávám kromě svého projektu na reformu školního stravování na příslušných resortních poslancích a odborných týmech. Samozřejmě mám i mimo oblast stravování na hodně věcí osobní názor (někdy i poměrně radikální - třeba, že by se dle mého měla důsledně oddělit role učitele znalostí od role ověřovatele znalostí a hodně zvýšit reálná svoboda žáků rozhodovat o směru svého vzdělávání - klidně to rozepíšu podrobně, jestli je o to zájem), ale ten není úplně podložený hlubšími relevantními znalostmi, takže abych to tu zkrátil: podporuji program a výstupy našich odborných kapacit v této oblasti (vizte asi hlavně web https://vzdelavani2030.cz/ ).

Taky bychom neměli podceňovat náš přímý vliv, tedy třeba jak se chováme jako strana a její představitelé v komunikaci s veřejností. Zatímco mnoho politických soupeřů se snaží spíše veřejnost desinformovat, tedy jít zcela proti cílům vzdělání, my držíme vysoké standardy faktické správnosti a fundovanosti. Jsem i rád, že v této oblasti řídím v rámci poslaneckého klubu projekt pirátské datové platformy, pomocí které chceme prezentovat, jak na základě dat stavíme konkrétní návrhy a činíme konkrétní rozhodnutí (ukázkový výstup je na testovacím webu, budu rád za zpětnou vazbu).
Radek.Holodnak píše: 13 led 2021, 18:31 Podpoříte vznik vzdělávacích a osvětových institucí v rámci regionálního působení kanceláře poslance? Jakou podobu podle vás má mít vnitrostranické vzdělávání a co by mělo být jeho cílem?
Tak u mě platí, že už jsem to jako stávající poslanec podpořil: jsem rád, že se této oblasti věnuješ jako můj asistent; vnímám to jako jeden z důkazů, že jsem si správně vybral. Cíle jsem už vlastně implicitně popsal výše: stranické vzdělávání by z nás mělo dělat efektivnější členy strany, kteří pak dokáží efektivně prosazovat stranický program. S tím, jak to nyní organizuje personální odbor jsem taky vcelku spokojen, stejně tak jsem rád i za jiné iniciativy našich členů v této oblasti. Jako vylepšení mě napadá třeba, aby se kurzy nějaké základní stranické gramotnosti (používání systémů, poučení o právech a povinnostech člena, jednání stranických orgánů) navázaly na přijímací proces, pokud se teda tak už neděje (@Zuzana.Petruvova ?).
Tito uživatelé poděkovali autorovi Frantisek.Navrkal za příspěvky (celkem 5):
Petr.Rysler, Radek.Holodnak, Jan.Kunc, Lukas.Rysavy, Katerina.Stojanova
Flamewar does not determine who is right - only who is left.
Moje poslancování: poslanecký report, stránka na Facebooku, Twitter profil, podcast Na vrkanou

Zpět na „Krajské fórum Ústecký kraj“