KF ÚLK 1/2021 Prim. volby PSP 2021 - volba čela 2.-5. místo

Fórum pro diskusi členů a registrovaných příznivců. Zde lze vyhlašovat závazná hlasování členů krajského sdružení.

Moderátoři: Koordinatori, Predsedajici, @medialni-ulk, PKS Ustecky kraj, Krajsti predsedajici

Jana.Hladova
Místní předsednictvo
Profese: Ekolog energetického zařízení
Dal poděkování: 496 poděkování
Dostal poděkování: 454 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KF ÚLK 32/2020 Prim. volby PSP 2021 - volba čela 2.-5. místo

Příspěvek od Jana.Hladova »

Pamatuji si, že @Jana.Hladova pracuje myslím ve spalovně. Při přechodu z byznysu do politiky (a při práci ve stranických expertních týmech) se mi zdá podstatné to deklarovat. Změnilo se něco? Nebo máš pocit, že třeba při projednávání odpadové legislativy to nemá žádný vliv? Zdá se mi to trochu v kontrastu s Frantou Navrkalem, který ten výčet dělal hodně detailní a asi bych považoval za fér aby všichni šli do podobné úrovně detailu.
Tady asi došlo k nějakému nedorozumnění. A doufám, že už to tu napravuji naposledy. Bohužel se zde projevilo, jak málo se osobně známe a jak moc někteří podléhají informacím typu "jedna paní povídala". Já nepracuji pro žádnou spalovnu. Jsem ekolog zařízení, které se jmenuje Teplárna Komořany. Je to klasické energetické zařízení, které vyrábí hlavně tepelnou energii spalováním uhlí. A pozice ekologa je zvláště v současné době v tomto zařízení více než důležitá, protože nás čeká během následujících 4 let přechod na alternativní paliva, především biomasu a zemní plyn. Mým úkolem je toto zařízení úspěšně touto transformací provést především jeho koordinací s orgány veřejné správy v oblasti životního prostředí. A pokud tedy má někdo na mysli ZEVO, kterýžto projekt je momentálně nejdál ze všech takových projektů v ČR a jehož investorem je můj zaměstnavatel, tak já ze své současné pozice na jeho případnou realizaci, navzdory všem již vyřčeným i nevyřčeným spekulacím, nemám vůbec žádný vliv. Energetické využívání odpadů je nicméně jedna z oblastí, která mne velmi zajímá. Současně vím, po mnoha diskusích i s našimi poslanci, že na tuto problematiku není v rámci strany jednoznačný názor v podobě nekompromisního odmítnutí.

A co se týká mé angažovanosti v oblasti odpadové legislativy a mé spolupráce v tomto směru s Františkem Elfmarkem, který má tuto oblast v gesci, tak má současná pracovní pozice s tím nemá moc společného. O oblast odpadů a jejich využívání se zajímám dlouhodobě a již od doby mého působení v pozici vedoucí odboru životního prostředí Chomutovského magistrátu. Takže při spolupráci s Františkem se mi velmi hodil vhled do veřejné správy na úseku odpadového hospodářství, který jsem díky tomuto zaměstnání získala. A při mnoha projednáních odpadové legislativy jsem s naším týmem v PSP konzultovala jednotlivé jimi předkládané pozměňovací návrhy a varianty a byla s nimi víceméně v konsensu. A sdílím též velké rozčarování a zklamání, které způsobilo schválení verze odpadové legislativy, která se vrátila do PSP ze Senátu. A velmi mne mrzí, že se nám nepodařilo některé velmi rozumné PN prosadit, což bylo zapříčiněno hlavně silnou skládkařskou lobby, která v této zemi funguje :x . Ale to je na delší deatu.

tak snad jsem uspokojila tvůj požadavek na detailnost dostatečně ;) . Pokud nikoliv, jsem tu, ptej se.... :mrgreen:
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jana.Hladova za příspěvky (celkem 3):
Pavel.Miltner, Frantisek.Kindl, Blanka.Vankova
Radek.Holodnak
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Profese: filozofický antropolog
Dal poděkování: 1426 poděkování
Dostal poděkování: 2127 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radek.Holodnak »

Přátelé a přítelkyně,
děkuji za vaše odpovědi a doufám, že i kdyby volební výsledek nepřinesl vaší aktivní účast v parlamentu, zůstane myšlence prospěšnosti celoživotního vzdělávání nakloněni a budete se mnou v tomto ohledu na stranu působit.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Radek.Holodnak za příspěvky (celkem 4):
Jana.Hladova, Hana.Vodrazkova, Frantisek.Kindl, Sarka.Rousova
David.Wagner
Republikový výbor
Profese: vykonavatel vůle
Dal poděkování: 723 poděkování
Dostal poděkování: 5672 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od David.Wagner »

Jana.Hladova píše: 14 led 2021, 16:54 tak snad jsem uspokojila tvůj požadavek na detailnost dostatečně ;) . Pokud nikoliv, jsem tu, ptej se.... :mrgreen:
Ahoj,
no, to není o nějaké osobní známosti - prostě pokud pracuješ na odpadové legislativě a tvůj zaměstnavatel jak sama říkáš musí úzce kooperovat s orgány veřejné správy a zároveň se ucházíš o vysokou funkci, tak je velmi fajn to zmínit a zmínit to podrobně. Stejně tak mluvíš o "skládkařské lobby" - jasně, a právě ta skládkařská lobby by tě kdykoliv teď mohla nařknout z podjatosti.
Pro mě je třeba v takovém případě skoro až výhoda, že na věci pracuješ zblízka a znáš jí a díky za detaily, ale nějaký obranný tón fakt není na místě. To co popisuješ už bych jako potenciální střet zájmů kdykoliv popsal, podobného druhu jako má ministr Brabec, který je pravidelně kritizován jako velmi napojený na byznys který nyní reguluje. A jediná ochrana je o tom mluvit otevřeně a pořád, jak moc se ti to může zdát únavný a obtěžující.
Tito uživatelé poděkovali autorovi David.Wagner za příspěvek:
Frantisek.Navrkal
Katerina.Stojanova
Krajské předsednictvo
Profese: studentka práv
Dal poděkování: 694 poděkování
Dostal poděkování: 1747 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Katerina.Stojanova »

Radek.Holodnak píše: 13 led 2021, 18:31Co je pro vás vzdělání a jakou roli hraje ve společnosti jako celku?
Roli vzdělání ve společnosti jako celku vystihla slovy, se kterými se zcela ztotožňuji, nejlépe Jana Straková: „To, jak se té které společnosti daří, a zejména jak se v ní žije, do značné míry záleží na tom, jak vzdělaná a kultivovaná je ta nejméně vzdělaná část populace“.

Můj osobní přístup je ovlivněn mantrou mých rodičů, která mi, na rozdíl od celé řady jiných (haha), v hlavě utkvěla a kterou se řídím, a sice, že vzdělání je jediné bohatství, které nám nikdo nemůže vzít. Myslím, že jsem poměrně brzy seznala, že množství vědění, které mi o světě může poskytnout škola, je ve skutečnosti poměrně malé, proto se snažím dovzdělávat i nad rámec „povinného“ četbou populárně-naučné literatury, sledováním (zejména historických) dokumentů a v necovidové době návštěvou diskuzí a přednášek v mym milovanym Skautskym institutu na Staromáku.
Radek.Holodnak píše: 13 led 2021, 18:31Jakou roli by mělo hrát vzdělání u Pirátů?
S odkazem na předchozí slova Jany Strakové se domnívám, že vzdělání by mělo být jedním z pirátských prioritních témat. Ačkoliv české školství hraje relativně dobrou muziku na to, kolik je mu dáváno peněz, s možnostmi, technologiemi a lidmi, kteří jsou v něm zaměstnáváni, by mělo aspirovat na zdaleka jinou úroveň. Myslím, že největším neduhem školství byli dosud jeho politici, kteří ho nesli na svých bedrech a přetrvávající paternalismus, neochota a nedostatečný prostor na adaptaci doby. Často si říkám, že skutečně „svobodné, informované a digitálně propojené společnosti“, jak často a rádi opakujeme, nedosáhneme nikdy, pokud svou pozornost nezaměříme na úroveň školství a vzdělávání už na těch nejnižších úrovních.
Radek.Holodnak píše: 13 led 2021, 18:31Jaký postoj zachováváte k různým stranickým školícím a vzdělávacím programům?

Myslím, že se nám v poslední době skrze Pirátský e-learning Personálního odboru snaží rozšiřovat portfolio zajímavých workshopů a vzdělávacích akcí, díky čemuž je pro členy strana přidanou hodnotou, kde se jim nad rámec politického uplatnění dostává i příležitost k osobnímu vzdělávání a seberozvoji. Z toho, co jsem zaznamenala, bývá největší zájem o různá školení na témata, jak uspět v různých typech voleb, jak komunikovat na sítích apod., což považuji za důležité, ale myslím, že potenciál na celou škálu celospolečenských témat, aktuálních i těch historických, ve kterých bychom se mohli vzájemně vzdělávát, je mnohem větší. Velkou naději vkládám do nově vznikajícího Pirátského institutu, což je určitě věc, kterou by strana měla mít.
Radek.Holodnak píše: 13 led 2021, 18:31Jakou politiku v oblasti vzdělání chcete prosazovat v Parlamentu?

V první řadě by mělo být vzdělání všeobecně dostupné. Systém, ve kterém přístup ke kvalitnímu vzdělání závisí na sociálně-ekonomickém postavení rodičů, místu bydliště, majetku a často i etnické příslušnosti, nepovažuji za spravedlivý.

Jakkoliv je to politicky neoblíbené téma, jak už to u těch důležitých politik bývá, největší skvrnu na současném školství, na kterou bychom se měli zaměřit, je segregace talentovaných dětí od těch méně (což má často neracionální odůvodnění v ambicích rodičů), Romů od majority (jak v našem kraji sledujeme na případech Mostu a Janova) atp. Tou si budujeme mladou generaci, která v ekonomicky nepříznivých časech přejde do obrovské nezaměstnanosti. Stát bude muset nakonec mnohem více vydat na jejich obstarání, než kolik ušetřil na vzdělávání těchto dětí a jejich vyčlenění z normálních škol.
Radek.Holodnak píše: 13 led 2021, 18:31Kde vidíte základní kameny úrazu českého školství a jak je budete řešit?
• Nerovnost šancí a přístup ke kvalitnímu vzdělání - Dosažené vzdělání v ČR velmi souvisí na sociálně-ekonomickém statusu rodiny, v níž dítě vyrůstá. V Čechách se na kvalitě škol odráží regionální nerovnosti, jímž (nepřekvapivě) dominuje s Karlovarským krajem i ten náš. Děti z chudých částí kraje jsou vychovávány v nestabilních prostředích, aspirace jejich rodičů na dobré vzdělání je nízká, učí je nekvalifikovaní učitelé (často bez pedagogického vzdělání). Chybí doučování, pracovníci a školní psychologové, kteří by s problémovými rodinami vedli aktivní práci i mimo areál školy.

• Nizké financování - do vzdělávání investujeme o cca 50 miliard méně, než je u zemí s naší ekonomikou běžné.

• Časté třídění dětí – jak už jsem naznačila v předchozí otázce, selektivní systém, v němž řada žáků v 5.třídě odchází na víceletá gymnázia vzbuzuje u zbytku žáků rezignaci. Myslím, že určitá selektivita do školství patří, ale v mnohem vyšších ročnících, než se děje nyní. Pokud nyní na aspiraci mají především vliv prostředky rodičů, kteří jsou schophi dětem zaplatit přijímačky, plodíme negativní systém, který za sebou nechává žáky, kteří se nemohou nikam posunout a u kterých klesá chuť chodit do školy.

• Mediální gramotnost – to, že školy nevedou v „informačním věku“ žáky ke znalosti mediálních zdrojů, jejich vlastníků a jejich zájmů, k umu ohodnotit jejich důvěryhodnost a ověřitelnost, považuji za jeden z největších problémů, který se o pár let později výrazně podílí na devalvaci politické scény.

• Odpor k inkluzi – když v podfinancovaném školství odejde podstatná část ze základních škol na gymnázium a elitní školy, je tím posílena snaha udržet průměrnou kvalitu tím, že se zbavíme těch, u nichž uvažujeme horší výsledky či to, že mohou ostatním vadit. Inkluze se navíc týká nejen dětí s různou řadou mentálních i fyzických handicapů, ale i menšin jako jsou Romové. Šetříme na asistentech, speciálních pedagozích, tandemech i metodické podpoře škol. Děti se musí cítit přijaté v širšém kolektivu. Na to, že slabší odřízneme a oni tak zůstávají zakonzervováni v potížích „mezi svými“, jako společnost hrozně doplácíme.
Radek.Holodnak píše: 13 led 2021, 18:31Podpoříte vznik vzdělávacích a osvětových institucí v rámci regionálního působení kanceláře poslance?

Podpořím.
Radek.Holodnak píše: 13 led 2021, 18:31Jakou podobu podle vás má mít vnitrostranické vzdělávání a co by mělo být jeho cílem?
Mám pocit, že často narážíme na mantinely společné ideologické neukotvenosti. Díky minulému režimu nabral pojem „ideologie“ negativní konotace, ač je politologickým termínem, jehož naplňování je pro politické strany zásadní, pakliže mají být konzistentní, čitelné a mají v čase obstát.

Školení o tom, kdo jsou Piráti, na jakých hodnotách a základech rostou, mj. vyjádřených v poslání a programových cílech Stanov, abychom dokázali jednoznačně definovat naše cíle v působení na společnost, považuji v našich řadách za podceněné.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Katerina.Stojanova za příspěvky (celkem 4):
Petr.Rysler, Radek.Holodnak, Jan.Kunc, Lukas.Rysavy
Kateřina Stojanová
-
Místopředsedkyně krajského sdružení Ústeckého kraje
Místopředsedkyně místního sdružení Litoměřicko
Zastupitelka Ústeckého kraje
Jana.Hladova
Místní předsednictvo
Profese: Ekolog energetického zařízení
Dal poděkování: 496 poděkování
Dostal poděkování: 454 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jana.Hladova »

David.Wagner píše: 14 led 2021, 17:38
Jana.Hladova píše: 14 led 2021, 16:54 tak snad jsem uspokojila tvůj požadavek na detailnost dostatečně ;) . Pokud nikoliv, jsem tu, ptej se.... :mrgreen:
Ahoj,
no, to není o nějaké osobní známosti - prostě pokud pracuješ na odpadové legislativě a tvůj zaměstnavatel jak sama říkáš musí úzce kooperovat s orgány veřejné správy a zároveň se ucházíš o vysokou funkci, tak je velmi fajn to zmínit a zmínit to podrobně. Stejně tak mluvíš o "skládkařské lobby" - jasně, a právě ta skládkařská lobby by tě kdykoliv teď mohla nařknout z podjatosti.
Pro mě je třeba v takovém případě skoro až výhoda, že na věci pracuješ zblízka a znáš jí a díky za detaily, ale nějaký obranný tón fakt není na místě. To co popisuješ už bych jako potenciální střet zájmů kdykoliv popsal, podobného druhu jako má ministr Brabec, který je pravidelně kritizován jako velmi napojený na byznys který nyní reguluje. A jediná ochrana je o tom mluvit otevřeně a pořád, jak moc se ti to může zdát únavný a obtěžující.
Při vší úctě pořád nechápu jak mé zaměstnání souvisí s funkcí, o kterou se ucházím. Spíš už mi to připadá jako odmítání pochopit, co jsem tu už několikrát vysvětlila. Ta úzká spolupráce s úřady ze strany mého zaměstnavatele, kterého v tom zastupuji se týká pouze projektů ekologizace našeho zařízení a přechodu na alternativní zdroje. V tom směru dělám velmi záslužnou, a zlepšení životního prostředí v ČR napomáhající, aktivitu. Ta souvisí s tím, čemu bych se jako případný poslanec chtěla věnovat asi tak, jako že by to byla velmi cenná zkušenost z praxe, kterou bych mohla velmi dobře zúročit. Procesy transformace a přechodu od fosilních zdrojů na alternativní jsou a budou v následujících letech velmi aktuálním a prioritním tématem a zkušenost, jak to v případě energetických zařízení v praxi probíhá by pro mne jako zákonodárce byla neocenitelná 8-) .
Prosím vysvětli mi z jaké podjatosti by mne mohla nařknout skládkařská lobby? Fakt to nechápu. Proti skládkování bojuji z principu a přesvědčení, že se jedná o nejškodlivější způsob nakládání s odpady ze všech momentálně v ČR realizovaných. V čem dle tebe spočívá tebou zmiňovaný střet zájmů? To srovnání s Brabcem je absurdní :roll: . Proboha já nejsem napojena na žádný byznys, jsem řadový zaměstnanec jakých jsou v UE stovky. Ta představa je naprosto scestná. Nehledě na to, že pokud bych opravdu získala poslanecký mandát, znamená to pro mne absolutně samozřejmé ukončení mého současného pracovního poměru. Myslím, že se můj zaměstnanecký poměr a jeho vliv na mé oblasti zájmu velmi přeceňuje. A představa, že bych snad po získání funkce poslance mohla jakkoliv, snad ze sentimentální loajality ke svému původnímu zaměstnavateli, prosazovat jeho zájmy je naprosto absurdní, ale asi je tato podezřívavost a konspirace součástí dnešní politické kultury. Bohužel i u Pirátů. Pořád přemýšlím, proč má někdo tendenci takto uvažovat a asi nejpochopitelnější mi připadá, že tak to asi má on sám. Pokud máš jediný důkaz, že se tak z mé strany někdy stalo, sem s ním.

Pokud ne, tak se jedná o domněnky a fabulace ;)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jana.Hladova za příspěvky (celkem 5):
Hana.Vodrazkova, Miloslava.Karfilatova, Pavel.Miltner, Frantisek.Kindl, Blanka.Vankova
Jan.Kunc
Člen KS Ústecký kraj
Profese: Operátor výroby/seřizovač
Dal poděkování: 204 poděkování
Dostal poděkování: 153 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan.Kunc »

Také mám na kandidáty dva dotazy.
1) Jak se stavíte k absolutní svobodě slova. Tedy myslíte si, že by měli být někteří lidé mazáni či blokováni na soc. sítích či nikoliv ? Krásný příklad je teď blokace účtů prezidenta (díky bohu dosluhujícího) Trumpa.
2) Co si myslíte o tzv. "výhradě svědomí", která je zabudována v koaliční smlouvě a využili by jste jí ?

Děkuji za vaše odpovědi.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Kunc za příspěvky (celkem 4):
Petr.Rysler, Jana.Hladova, Hana.Vodrazkova, Frantisek.Navrkal
“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.”
David.Wagner
Republikový výbor
Profese: vykonavatel vůle
Dal poděkování: 723 poděkování
Dostal poděkování: 5672 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od David.Wagner »

No, pro mě je spíš takovej špatně čitelnej přístup který variuje od "dělám záslužnou práci a dost mi to pomůže" k "nemá to žádný vliv na nic a nikdy nemělo", ale dobrý, představila jsi co děláš, představila jsi, jak reaguješ na dotazy, KF má odpověď.

Pokud chceš přemýšlet, proč se tě na to vůbec někdo ptá tak možná zahoď konspirační útoky a porovnej si, co velmi fakticky a transparentně doručil František a jaký druh textu jsi doručila ty.
Tito uživatelé poděkovali autorovi David.Wagner za příspěvky (celkem 2):
Jan.Kunc, Frantisek.Navrkal
Hana.Vodrazkova
Předseda místního sdružení
Profese: manažerka NNO
Dal poděkování: 371 poděkování
Dostal poděkování: 220 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hana.Vodrazkova »

David.Wagner píše: 14 led 2021, 14:17
U @Hana.Vodrazkova jsem myslel, že (jak sama říkáš) pipláš neziskovku, což myslím, že je super. Ta ale není nijak napojená na veřejné peníze? Třeba na zastupitelstvu je ten střet zájmů asi docela silný, ne? Nebo nemáte žádné zdroje od obce?
Ahoj, tak to můžeš být v klidu, od té doby co jsem v místní politice - opozici nemáme od obce ani korunu :). Ne, že by to byl záměr neziskovky natož můj (protože jsem stále jen zaměstnanec, jen na vedoucí pozici a jednatel bez odměny), ale prostě takto to v Kadani pod vedením ODS 30 let po revoluci chodí :(. Když nemohli najít nic na mě ani na manželovi, tak začali škodit alespoň v neziskovce (máme sepsané ty 2 roky zpátky co vše se dělo a stále děje, zatím neposkytujeme úplně veřejně - čas přijde, ale Pirátům ev. pošlu).

Jinak obecní dotace dělala cca 100 tisíc - musíš to přesně vyúčtovat dle žádosti a pravidel (jako každou dotaci), vliv na její získání nemáš (hlasuje 27 zastupitelů a to ještě pro celý sektor = desítka dalších organizací) a z rozpočtu naší neziskovky to dělalo 1% :shock:.
Jiné veřejné zdroje také čerpáme, ale u státu, nadací či EU jsou ohlídané ještě více. Dále generujeme službami i vlastní příjmy od klientů, ve výši až 1/3 obratu, a ty máme od letoška na transparentních účtech, tipuji jako jediní v kraji - viz dnešní TZ.

A jen pro ujasnění, tu neziskovku piplám už 18. rok a udělala jsem vše pro to, aby mohla být "dospělá", takže jak jsem psala - střet zájmů by se mou novou rolí vyřešil definitivně.

Osvětu o neziskovém sektoru ráda udělám kdykoliv :roll: .
Tito uživatelé poděkovali autorovi Hana.Vodrazkova za příspěvky (celkem 7):
Jan.Kunc, David.Wagner, Petr.Rysler, Jana.Hladova, Miloslava.Karfilatova, Pavel.Miltner, Frantisek.Kindl
Hana.Vodrazkova
Předseda místního sdružení
Profese: manažerka NNO
Dal poděkování: 371 poděkování
Dostal poděkování: 220 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hana.Vodrazkova »

Jan.Kunc píše: 14 led 2021, 21:12 Také mám na kandidáty dva dotazy.
1) Jak se stavíte k absolutní svobodě slova. Tedy myslíte si, že by měli být někteří lidé mazáni či blokováni na soc. sítích či nikoliv ? Krásný příklad je teď blokace účtů prezidenta (díky bohu dosluhujícího) Trumpa.
2) Co si myslíte o tzv. "výhradě svědomí", která je zabudována v koaliční smlouvě a využili by jste jí ?

Děkuji za vaše odpovědi.
Ahoj,
1) já se kloním spíš k tomu, že svoboda slova není absolutní (tuším, že to potvrdil i nějaký soud v nějaké kauze kolem SPD) a myslím, že je to správně. Ta omezení jsou velmi výjimečná, takže bych se nebála, že budou zneužívána a vzhledem k růstu populismu, fake news apod. je dobré mít nějaký finální nástroj, jak to v takto radikálních případech zkorigovat.

2) výhradu svědomí vnímám jako důležitou právě př. při zachování svobody vyznání nebo ve zdravotnictví a v koaliční dohodě jí chápu. Zatím nevidím žádnou oblast, kde bych jí měla využívat já, když se ztotožňuji s pirátským programem. Osobní zodpovědnost (i ev. pak za každé hlasování) stále platí i se všemi důsledky.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Hana.Vodrazkova za příspěvky (celkem 4):
Jan.Kunc, Petr.Rysler, Pavel.Miltner, Frantisek.Kindl
Katerina.Stojanova
Krajské předsednictvo
Profese: studentka práv
Dal poděkování: 694 poděkování
Dostal poděkování: 1747 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Katerina.Stojanova »

Díky za otázky!
Jan.Kunc píše: 14 led 2021, 21:121) Jak se stavíte k absolutní svobodě slova. Tedy myslíte si, že by měli být někteří lidé mazáni či blokováni na soc. sítích či nikoliv ? Krásný příklad je teď blokace účtů prezidenta (díky bohu dosluhujícího) Trumpa.
Nejdříve obecně k "absolutní svobodě slova" - Myslím, že svoboda projevu reálně nikdy není absolutní, ale její omezení nemusí být hned cenzurní. Cenzuru totiž v první řadě vnímám jako zásah moci veřejné a jako něco, co má aspekt předběžnosti (a co už je dnes nemyslitelné i z hlediska čl. 17 odst. 3 Listiny základních práv a svobod). Jsem přesvědčená o tom, že by nikdo neměl být omezován v tom učinit svobodný projev, ale protože s právy přichází i povinnosti, je současně třeba, aby za tento nesl zodpovědnost, kterou může být i trest, případně jiný druh sankce.

Co se týče konkrétně případu prezidenta Trumpa - po celém světě se už poměrně dlouho hojně debatuje o tom, jaké mantinely a zda vůbec nastavit v prostředí elektronické komunikace, ale zatím se zákonodárci neubírají jedním (a v mezinárodní komparaci) jednotným směrem (ačkoliv by mi dávalo smysl, aby třeba na takovém digitálním trhu EU došlo ke společné jednotné úpravě, protože se aktuálně obávám, že se případné přijaté zákonné úpravy budou lišit jurisdikce od jurisdikce). Nejpokročilejší právní úprava je nastavována ve vedlejším Německu, kde jednak vyžadují, aby poskytovatelé více odpovídali za obsah svých služeb, typicky aby byli povinni vyhledávat nenávistné projevy. Současně s tímto prezicují trestní zákoník, aby tvrději postihoval komunikaci na internetu. Reálné dopady a efektivitu takových norem nakonec ukáže až čas.

O právní úpravě ve vztahu k Donaldu Trumpovi mluvím především proto, že se domnívám, že arbitry rozhodování o tom, kdo je hrozbou, která by měla být potírána, a kdo ne, by stejně jako v kterémkoliv jiném veřejném prostoru (který Facebook či Twitter reálně představují a tvoří) měly být soudy, nikoliv soukromé platformy - a soudy svá rozhodování musí vždy činit v limitech platné legislativy. Proto si myslím, že případ Donalda Trumpa je ukázkovým příkladem, jak nám taková efektivní a racionální legislativa, která na jednu stranu potírá nebezpečné projevy, ale na stranu druhou zachovává významnou svobodu internetu, chybí. Velkou naději v tomto ohledu vkládám do Evropským parlamentem připravovaného digitálního aktu, o kterém mluví třeba Marcel Kolaja zde. Jakkoliv s výroky Donalda Trumpa nesouhlasím a měl by za ně nést plnou zodpovědnost (Sněmovnou reprezantantů prošel návrh na impeachment, hurá), uživatelé digitálních platforem by měli mít nějaké legitimní očekávání v tom, za co budou postiženi a za co ne. Dokud o tomto v nejasných limitech rozhoduje soukromoprávní korporace, dnes mohl být umlčen Trump, ale zítra to může být kterýkoliv náhodný demokrat za jakýkoliv špatný vtip. Tomu by, myslím, právě vhodně nastavené zákony mohly zamezit.
Jan.Kunc píše: 14 led 2021, 21:122) Co si myslíte o tzv. "výhradě svědomí", která je zabudována v koaliční smlouvě a využili by jste jí ?
Výhrada svědomí je v koaliční smlouvě zanesena v ustanovení týkající se zrovnoprávnění manželství stejnopohlavních párů, k čemuž jsem se konkrétně vyjádřila přímo během rozpravy k této dohodě na úrovni CF (cítila jsem jednak morální povinnost, protože mám mezi homosexuály řadu přátel, z nichž nám významná část fandí a druhak je to téma "mého" Meziresortního týmu lidská práva), takže si dovolím tě odkázat přímo na to, protože bych se beztak jen opakovala - i když cítím potřebu říct, že v současné chvíli bych možná nebyla tak expresivní; ve chvíli, kdy jsem toto psala, jsem prostě byla upřímně rozčilená / zklamaná, dneska už jsem se oklepala a nezbývá než doufat, že se na práva homosexuálů dostane bez ohledu na "výhradu svědomí" některých .)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Katerina.Stojanova za příspěvky (celkem 5):
Jan.Kunc, Petr.Rysler, Jana.Hladova, Frantisek.Navrkal, Miloslava.Karfilatova
Kateřina Stojanová
-
Místopředsedkyně krajského sdružení Ústeckého kraje
Místopředsedkyně místního sdružení Litoměřicko
Zastupitelka Ústeckého kraje

Zpět na „Krajské fórum Ústecký kraj“