Jaký je váš postoj k aktuálnímu prodlužování nouzového stavu?

Toto fórum slouží k orientačním průzkumům mezi členy.

Moderátor: Odbor - administrativni

Pravidla fóra
V tomto fóru se zjišťují pomocí anket názory členů na nějakou oblast (např. pokud přijde dotaz zvenku). Odpovídat na otázky zde mohou pouze členové strany.
Chcete-li vyvolat jednání nebo hlasování celostátního fóra, použijte Členské podněty.

Jaký je váš postoj k aktuálnímu prodlužování nouzového stavu?

Souhlasím s prodloužením
67
19%
Nesouhlasím s prodloužením
213
61%
Nemám dostatek informací
67
19%

Celkem hlasujících: 347 - Celkem hlasů: 347

Pavel.Moravec
Člen KS Jihomoravský kraj
Profese: IT
Dal poděkování: 13079 poděkování
Dostal poděkování: 6385 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký je váš postoj k aktuálnímu prodlužování nouzového stavu?

Příspěvek od Pavel.Moravec »

Jan.Prokop píše: 10 úno 2021, 21:29 nešlo by tohle vecpat před hlasování o nouzovém stavu?
Prý nešlo, protože jde o mimořádnou schůzi kam nelze měnit program.

Dneska ANO a další zamítla poslanecký návrh opozice na rozumné kompenzace (tedy poloviční pandemický zákon, zhruba řečeno). Ta vůle jakkoliv slevit z vydírání "jenom nouzový stav, jinak nic a jste za to zodpovědní vy" mi přijde nulová.

Chtěl jsem něco dodat, ale pořád se mi tam motala hodně sprostá slova..
Tito uživatelé poděkovali autorovi Pavel.Moravec za příspěvek:
Rostislav.Reha
Bývalý správce @PiratiJMK i @PiratePartyCZ, bývalý člen KK.
Ondrej.Dostal
Člen KS Plzeňský kraj
Profese: právník, vysokoškolský učitel
Dal poděkování: 141 poděkování
Dostal poděkování: 230 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ondrej.Dostal »

@Pavel.Moravec, Pandemickým zákonem disponuje @Jakub.Michalek.
Pokud vím, veřejně ještě venku není a nevidím dovnitř do procesu vyjednávání s vládou. Ale já bych se ho nebál ven pustit, je kvalitní a obstál by. Je napsaný tím způsobem, aby nezáleželo na tom, kdo aktuálně vládne, na jednu stranu umožňuje flexibilitu v opatřeních, na druhou stranu je tam dostatek "checks and balances" na to, aby případné nemehlo na ministerstvu nemohlo nadělat příliš škody. Kdyby bylo po mém, hrál bych ten návrh už týden veřejně, klidně i sepsal jeho čtyři základní principy na pergamen a šel je někdy večer přibít na vrata Strakovky, ať se u té politiky taky trochu bavíme😀
K tomu, jak by to šlo udělat procesně: Když je vůle, dá se v legislativní nouzi prohnat zákon Parlamentem v řádu dnů, tuším že by šlo vyslovit souhlas v jednom čtení nebo zkrátit mezi nimi lhůty na minimum. Každopádně hlas za hlas, prodloužení nouzáku schválit až po odhlasování Pandemického zákona Poslaneckou sněmovnou, v Senátu už by to neměl být problém, ten mezičas do projití zákona do Sbírky by se překlenul ještě posledním prodloužením. A kdyby celý proces někde havaroval, nikdo by nemohl vinit Piráty z nekonstruktivního přístupu.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondrej.Dostal za příspěvky (celkem 3):
Pavel.Moravec, Ondrej.Kalis, Martin.Morong
David.Wagner
Republikový výbor
Profese: vykonavatel vůle
Dal poděkování: 723 poděkování
Dostal poděkování: 5657 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od David.Wagner »

Ondrej.Dostal píše: 10 úno 2021, 20:27 Ahoj,
Jak jsem slíbil, sepsal jsem paragrafy a pár názorů k tomu, co by zrušení nouzového stavu skutečně znamenalo pro vydávání opatření - co by šlo, co by nešlo.
Pověsil jsem na socsítě a ke stažení na osobní stránky - je to opensource sdílejte, sharing is caring.
https://twitter.com/dostalondrej/status ... 0094937090
Je to psané narychlo, betaverze, kdo najde renonc, má u mě smajlíka😀
Celkově je to myslím velmi smysluplný směr, ale teda dost výrazně to předjímá, že k aspoň jednomu prodloužení (ve kterém se věci nasadí a schválí) dojde, ne?
Tito uživatelé poděkovali autorovi David.Wagner za příspěvek:
Ondrej.Dostal
Veronika.Murzynova
Vedoucí zahraničního odboru
Profese: Operations manager
Dal poděkování: 1057 poděkování
Dostal poděkování: 965 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Veronika.Murzynova »

Tak aspoň tvůrce ankety už má očividně jasno :)

https://twitter.com/Mikiferjencik/statu ... 1307471878

"Konec nouzového stavu bude znamenat, že boj s epidemií budou řídit místo premiéra hejtmani. Pevně věřím, že jim to půjde lépe."

Chmpf.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Veronika.Murzynova za příspěvky (celkem 2):
kaze, Michaela.Nepejchalova
Zastupitelka Magistrátu města Ostravy a Městského obvodu Poruba
Asistentka poslance Ondřeje Polanského

"What doesn't kill you, only makes you.... stranger."
Mikulas.Peksa
Poslanec Evropského parlamentu
Profese: europoslanec, ajťák, fyzik
Dal poděkování: 8070 poděkování
Dostal poděkování: 11342 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mikulas.Peksa »

Já si tedy dovolím přidat jeden takový hlas zvenku, tedy z Bruselu, že....obecně nám do europarlamentu dost často přicházejí požadavky na vyjádření k nějakým vyjímečným situacím typu státní převraty, krize, revoluce atp. Při těch vyjádřeních je dobré si připomínat základní články Stanov, např.
(3) Česká pirátská strana chce všemi zákonnými prostředky bojovat proti

a) zneužívání zákonů k omezování svobody,
b) cenzuře, násilí, rasismu, strachu, nejistotě a pochybám ve společnosti a proti potlačování lidských práv.

Když to vezmu po řadě, co se stalo - byla tu vláda ANO, ČSSD a KSČM, která posledních téměř půl roku vládla pomocí vyjímečného stavu. Vyjímečný stav je instrument, který dává vládě nadstandartní pravomoci na úkor parlamentu a má jí umožnit překonat krátkodobou, vyjímečnou situaci. V českém případě se ovčem z dočasného řešení stalo trvalé - a to je problém. Není tak nějak náhoda, že řada různých autoritářských režimů po celém světě tento trik používá a vládne v "trvalém vyjímečném" stavu.

Vláda měla mnoho času, aby pandemická opatření, včetně různých psů a podobných věcí, ukotvila do zákonů a přešla do normálního ústavního fungování. Neudělala to, svévolně omezovala občanská práva svými nařízeními, na která navíc její členové okatě papalášsky kašlali. Dostali jsme se do stavu, že jedna z vládních stran (KSČM) nedokázala svou další účast na tomto obhájit a (zřejmě) přešla do opozice.

Nedovedu si moc představit, že bychom teď jakýmkoli způsobem nahradili její místo a umožnili pokračování "Babišova režimu". Používám slovní spojení "Babišův režim", protože bychom takové používali, kdyby se jednalo o situaci v jiné zemi. Dovedu si představit vznik úřednické vlády, která by měla tyto nadstandartní pravomoci a úkol dovést zemi k předčasným volbám. Jiné řešení mi nepřijde kompatibilní s čl. 3 našich Stanov a kdyby se jednalo o cizí zemi, oponoval bych mu, jako to standartně děláme. Prostě nemyslím si, že to můžeme udělat a říkat si Piráti, ve smyslu "ti co bojují (celosvětově) za svobodu, lidská práva atp."

Tolik za mě, v anketě jsem hlasoval PROTI.
Mám blog, jsem na Facebooku, Twitteru, Instagramu a Mastodonu.

Chcete se zapojit do evropské politiky? Náš konzultační tým na Mattermostu evropských Pirátů najdete zde!
kaze
Příznivec Pirátů – Pardubický kraj
Profese: pečovatel
Dal poděkování: 281 poděkování
Dostal poděkování: 274 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kaze »

Nemuzu se zbavit dojmu,ze to vzalo z pohledu kscm trochu necekany vyvoj (tj.nikdo z opozice nevymeknul) a nakonec budou pro/opusti sal.
Filipson Bolechson
(kamarád kamiho)
Matous.Vanca
Profese: tajemník poslaneckého klubu
Dal poděkování: 77 poděkování
Dostal poděkování: 215 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Matous.Vanca »

Pavel.Moravec píše: 10 úno 2021, 21:50
Jan.Prokop píše: 10 úno 2021, 21:29 nešlo by tohle vecpat před hlasování o nouzovém stavu?
Prý nešlo, protože jde o mimořádnou schůzi kam nelze měnit program.
Není to tak, tohle je jiný typ mimořádné schůze a pořad měnit lze. Ale není co tam vecpat. Mezi předložením zákona a zahájením jeho projednávání musí uplynout řada dní, nejde-li o vládní návrh v legislativní nouzi.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Matous.Vanca za příspěvky (celkem 2):
Pavel.Moravec, Vojtech.Pikal
tajemník poslaneckého klubu
zastupitel obce Čestlice
člen RT Místní rozvoj a veřejná správa a MRT Demokracie
vedoucí pracovní skupiny Rozvoj venkova
Jaroslav.Krejci
Člen KS Olomoucký kraj
Profese: učitel
Dal poděkování: 42 poděkování
Dostal poděkování: 22 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jaroslav.Krejci »

Ač nerad osobně bych musel hlasovat pro prodloužení nouzového stavu - svědomí by mi nedovolilo za současné situace hlasovat jinak. Je pravdou, že tuto pandemii zvládá vláda ostudně a řešení, která navrhují Piráti jsou efektivnější - jednoduše jiná liga ve srovnání s tím, co vláda předvádí. Ale nemohl bych debilitu této vlády nadřadit nad zdraví bližních a úmornou práci našich zdravotníků.
Jiri.Hoskovec
Mediální odbor
Profese: Úředník
Dal poděkování: 733 poděkování
Dostal poděkování: 1326 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jiri.Hoskovec »

Veronika.Murzynova píše: 10 úno 2021, 23:02 Tak aspoň tvůrce ankety už má očividně jasno :)

https://twitter.com/Mikiferjencik/statu ... 1307471878

"Konec nouzového stavu bude znamenat, že boj s epidemií budou řídit místo premiéra hejtmani. Pevně věřím, že jim to půjde lépe."

Chmpf.
To sice může dopadnout lépe, ale je fakt nešťastný stav, kdy zrušením nouzového stavu budou mít kraje a Praha víkend na to, aby se v legislativně, epidemiologickém galimatyáši zorientovali a bohužel spíš meotdou pokus omyl se od pondělí zjišťovalo co nakázat a vyhlásit lze. Od Mikuláše je to možná chytlavé prohlášení na twitter, ale hodit to ze sněmovny přes víkend na kraje je nezodpovědné. Ten přechod pravomocí a oprávnění musí běžet v nějakém konsenzu a spolupráci, ne že si stát umyje ve čtvrtek ruce a od pondělí to bez legislativního ukotvení hodí na kraje.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Hoskovec za příspěvky (celkem 6):
David.Wagner, Vojtech.Sazel, Dalibor.Zahora, Ondrej.Dostal, Veronika.Murzynova, Petr.Vileta
Zástupce vedoucího a hospodář mediálního odboru, zastupitel MČ Praha 6, [email protected]
Karel.Kadlec
Člen KS Liberecký kraj
Profese: důchodce
Dal poděkování: 4 poděkování
Dostal poděkování: 29 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Karel.Kadlec »

Navrhuji prodloužení vždy na 3 dny a pokaždé požadovat zdůvodnění. A tepat za nečinnost. Tak se to dělá, ne že měsíc má vláda leháro.

Zpět na „Zjišťování názorů členů“