dezinformace a jejich vliv na ČR

Moderátoři: Vedouci resortnich tymu, Resortni tym Bezpecnost

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Vnitro a bezpečnost. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Radek.Hrbac
Člen KS Moravskoslezský kraj
Profese: Student
Dal poděkování: 40 poděkování
Dostal poděkování: 9 poděkování
Kontaktovat uživatele:

dezinformace a jejich vliv na ČR

Příspěvek od Radek.Hrbac »

Ahoj, pirátky a piráti

Téma dezinformací i vlivem covidu-19 rezonuje společností a s toho důvodu bych chtěl o ní rozvést diskuzi.

začal bych těmi v ohledu covidu-19, vidíme formu dezinformací lidí, které jsou s mého pohledu podložené s Ruska.
Například snaha zdiskreditovat západní vakcíny a udělat dojem že jediná vakcína která nás spasí je Sputnik V.

Vnitrostátní politika, asi jsme si zvykli, že dezinformace dopadají i na nás, myslím že všichni více o jaké jdou, a tímto bych chtěl i poděkovat antyhoax týmu, že se snaží s nimi bojovat.
Je tohle jenom boj vnitrostátní? kdy se jedná strana snaží zdiskreditovat pomocí dezinformací tu druhou?

Již jsem to tu nakousnul ale co dezinformace s Ruska a podobných režimů?
Měli by jsme se bát bezpečnosti naší země, že vliv zejména Ruska, šíření dezinformací, snaha o destabilizaci státu pomocí nečeských útoků z východu.
Nesnaží se nás těmito vlivy posunout dál od Západu? za mě ano, jak už můžeme vidět Vakcínovou politiku na kterou třeba doplatilo sousední Slovensko.
Dezinformační weby které se snaží podpořit východní názory, třeba v případě Ukrajiny.
Musíme si také uvědomit kdo v dnešní dni sedí na postu Prezidenta. Miloš Zeman, který jde vidět je pro východní politiku.

Forma vzdělávání jsou nějakou formou promítnuty dezinformace a tím i počítačová a mediální gramotnost do vzdělávání?

Měli by být dezinformace nějakým způsobem postihováni na sítích a měli by za ně být provideři postihování?

Co jako strana proti dezinformacím můžeme udělat?
Co je nejmocnější? Co je nejmocnější? Pravdomluvné slovo
Martin.Stanek
Člen KS Praha
Profese: geolog
Dal poděkování: 2348 poděkování
Dostal poděkování: 826 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: dezinformace a jejich vliv na ČR

Příspěvek od Martin.Stanek »

@Marketa.Gregorova
Ivor.Kollar
Člen KS Praha
Profese: IT konzultant
Dal poděkování: 1645 poděkování
Dostal poděkování: 1915 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ivor.Kollar »

Měli by být dezinformace nějakým způsobem postihováni na sítích a měli by za ně být provideři postihování?

Zase by som brzdil:) Toto by bolo dost silne kafe aj na kscm, a nie to este na piratov.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ivor.Kollar za příspěvky (celkem 6):
Dalibor.Zahora, mrkafr, Michal.Lupecka, Mikulas.Peksa, David.Wagner, Marek.Necada
Radek.Hrbac
Kontaktovat uživatele:

Ivor.Kollar píše: 14 dub 2021, 12:53

Zase by som brzdil:) Toto by bolo dost silne kafe aj na kscm, a nie to este na piratov.
přikládám tedy francouzský a německý zákon který se touto problematikou zabývá

https://www.legifrance.gouv.fr/jorf/id/ ... 5uMGGE1Bfi snad dobrý překlad zde: https://webcache.googleusercontent.com/ ... clnk&gl=cz

https://www.epravo.cz/top/clanky/dezinf ... 09322.html to je pouze vyjádření Mgr. Bc. et Bc. Jiří Hadaš, MBA nenašel jsem znění daného zákona v Německu
Michal.Lupecka
Člen KS Olomoucký kraj
Profese: webař
Dal poděkování: 709 poděkování
Dostal poděkování: 498 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Michal.Lupecka »

Radek.Hrbac píše: 13 dub 2021, 22:58
Na to myslím by bylo potřeba napřed zásadně změnit zákony. Protože v současnosti není nic nelegálního na tom lhát, a to ať na sociálních sítích nebo v reálu, nebo v novinách… na tom nesejde.

To co je postihováno jsou lži které někoho poškozují, ať už jednotlivce, firmy, skupiny lidí, obecné zdraví, něčí dobrou pověst, něčí špatnou pověst … prostě něco.

Ale rozhodnout jestli jde o neškodný vtípek nebo poškozující lež, to už je na soudech a soudy mají samozřejmě pravomoc nařídit sociálním sítím to odstranit, případně poskytovatelům obsahu, poskytovatelům připojením… prostě někomu v tom řetězci. Většinou se jde právě od těch webů, přes poskytovatele hostingu, po poskytovatele domén, po správce domén, a poskytovatelé připojení by byli v tomto pomyslném řetězci až na konci. Většinou vyhoví už ten první, ostatně vždy se může soudit, ale předběžně musí vyhovět a pak se to zpětně řeší roky a roky u soudů.

To je současný stav, to že různé služby či sociální sítě dezinformace mažou, to je jejich svobodné rozhodnutí, ostatně zákon jim umožňuje si stanovit pravidla služby a tam si stanovit hafo věcí.

Obecně nejsem fanda až už jakýchkoliv zákonných nařízení, čím méně jich bude tím lépe.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michal.Lupecka za příspěvek:
Radek.Hrbac
@iiic
PGP Key IDs: 0x760CC8FBFF5A6EA7 | 0x8BC4688A2B9556EF

Co znamená mediální vyváženost? "Dnes vám zprostředkujeme rozhovor s předním odborníkem na dané téma a v rámci vyváženosti i s někým kdo nemá ani ponětí o čem mluví, ale cokoliv si vymyslí"
Nikezeus
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Profese: Logistika
Dal poděkování: 110 poděkování
Dostal poděkování: 470 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nikezeus »

Radek.Hrbac píše: 13 dub 2021, 22:58 Měli by být dezinformace nějakým způsobem postihováni na sítích a měli by za ně být provideři postihování?
Co takhle rovnou zridit Ministerstvo pravdy?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Nikezeus za příspěvky (celkem 3):
Vladislav Kurz, Marek.Necada, Vit.Jurasek
Mikulas.Peksa
Poslanec Evropského parlamentu
Profese: europoslanec, ajťák, fyzik
Dal poděkování: 8074 poděkování
Dostal poděkování: 11384 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mikulas.Peksa »

Já jsem chtěl říct, že je dost demoralizující, když prosazujeme v Evropském parlamentu svobodu slova na Internetu a bráníme jí jako jeden z určujících prvků pirátské značky.....a pak strana doma začne diskutovat, jestli by se za projev na Internetu nemělo trestat. Všechny naše programové dokumenty, Stanovy, Ohnisko, Dlouhodobý program, Sněmovní program, Evropský program odkazují k svobodě projevu na Internetu jako ke klíčovému prvku Pirátství, kvůli tomu ta strana (doslova) vznikla. A my tu teď budeme diskutovat, že to všechno pošlapeme?

Já se omlouvám, ale dlouho mě nic nezklamalo, jako tohle vlákno. Kdyby ho založil nečlen, neřeknu, ale tohle je prostě fakt hodně smutné.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Peksa za příspěvky (celkem 5):
Nikezeus, Vladislav Kurz, Marek.Necada, Vit.Jurasek, mrkafr
Mám blog, jsem na Facebooku, Twitteru, Instagramu a Mastodonu.

Chcete se zapojit do evropské politiky? Náš konzultační tým na Mattermostu evropských Pirátů najdete zde!
Vladislav Kurz
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Profese: spravce pocitacovych siti a serveru
Dal poděkování: 19 poděkování
Dostal poděkování: 92 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vladislav Kurz »

Taky me prekvapilo ze to tady nekdo vubec nakousnul. Mel jsem za to ze svoboda (obzvlaste na internetu) je alfa-omega piratskeho programu.
Nemelo by se za takove navrhy vylucovat ze strany ? ;-)

A ted vazne. IMHO jedine co proti dezinfomacim muzou pirati delat je vzdelavat lidi v tom jak si informace overit. Treba jak dohledat na internetu vyskyt podobneho obrazku, jako je prilozen k dezinformacni sprave. Treba nedavno sem se snazil vyvratit hlasku o transportu americkych raket pres nase uzemi na ukrajinu. Prilozena fotka vlaku s otevrenymi vysokostennymi vagony na uhli - foceno z mostu, v kazdem vagonu raketa. Tak na to koukam - divna fotka. Takhle se rakety normalne nevozi (nezakryty). Tak sem si rikal jestli to neni fotomontaz, ale po chvili googleni se ukazalo ze je to fotka z ruska, a rakety uz byly castecne demontovane, zrejme mirily do srotu. Ale nekterym to stejne na vyvraceni cele zpravy nestacilo, proste konvoje NATO jedou pres ceskoslovensko furt, dnem i noci...
Radek.Hrbac
Kontaktovat uživatele:

Vladislav Kurz píše: 15 dub 2021, 22:13 Taky me prekvapilo ze to tady nekdo vubec nakousnul. Mel jsem za to ze svoboda (obzvlaste na internetu) je alfa-omega piratskeho programu.
Nemelo by se za takove navrhy vylucovat ze strany ? ;-)

A ted vazne. IMHO jedine co proti dezinfomacim muzou pirati delat je vzdelavat lidi v tom jak si informace overit. Treba jak dohledat na internetu vyskyt podobneho obrazku, jako je prilozen k dezinformacni sprave. Treba nedavno sem se snazil vyvratit hlasku o transportu americkych raket pres nase uzemi na ukrajinu. Prilozena fotka vlaku s otevrenymi vysokostennymi vagony na uhli - foceno z mostu, v kazdem vagonu raketa. Tak na to koukam - divna fotka. Takhle se rakety normalne nevozi (nezakryty). Tak sem si rikal jestli to neni fotomontaz, ale po chvili googleni se ukazalo ze je to fotka z ruska, a rakety uz byly castecne demontovane, zrejme mirily do srotu. Ale nekterym to stejne na vyvraceni cele zpravy nestacilo, proste konvoje NATO jedou pres ceskoslovensko furt, dnem i noci...
to může kdokoliv dát na rozhodčí komisi

vím že něco vymýšlejí senioři na palubě tam mají nějaký tým na dezinformace https://youtu.be/gY4kBkJar4w , potom mě napadá jestli by jsme nedokázali udělat něco v tomto smyslu, vím že se Ivan dost vyjadřuje o dezinformací a hoaxexh na piráty, ale něco obecnějšího jsem neviděl.
Radek.Hrbac
Kontaktovat uživatele:

Mikulas.Peksa píše: 15 dub 2021, 19:23 Já jsem chtěl říct, že je dost demoralizující, když prosazujeme v Evropském parlamentu svobodu slova na Internetu a bráníme jí jako jeden z určujících prvků pirátské značky.....a pak strana doma začne diskutovat, jestli by se za projev na Internetu nemělo trestat. Všechny naše programové dokumenty, Stanovy, Ohnisko, Dlouhodobý program, Sněmovní program, Evropský program odkazují k svobodě projevu na Internetu jako ke klíčovému prvku Pirátství, kvůli tomu ta strana (doslova) vznikla. A my tu teď budeme diskutovat, že to všechno pošlapeme?

Já se omlouvám, ale dlouho mě nic nezklamalo, jako tohle vlákno. Kdyby ho založil nečlen, neřeknu, ale tohle je prostě fakt hodně smutné.
to se omlouvám že tě to zklamalo, já si právě myslel že diskuze členské základny, otevřenost pro občany a transparentnost, je taktéž jeden ze základních pirátských kamenů.

ale dobře doplním ti každou z otázek o můj názor.

Je tohle jenom boj vnitrostátní? kdy se jedná strana snaží zdiskreditovat pomocí dezinformací tu druhou?

neumím posoudit vidím vytváření dezinformací jedné strany na druhou, ale co se můžu domnívat tak asi východní země nebudou chtít vzestup pro západní strany(EU,NATO)

Již jsem to tu nakousnul ale co dezinformace s Ruska a podobných režimů?
Za mě je tohle závažné ale kdo to může posoudit NÚKIB, ministerstvo obrany, zahraničí? nevím jak se k tomu v dnešní době přistupuje.

Forma vzdělávání jsou nějakou formou promítnuty dezinformace a tím i počítačová a mediální gramotnost do vzdělávání?
nevím jaké je ale školství vždy reaguje o něco delší dobu.

Jak jsem zmínil výše tak některé státy jako Francie a Německo to v dnešní době mají ale když vidím že fb v dnešní době blokuje již příspěvky které dezinformace nejsou, tak je to krok špatným směrem(mají tam asi nějaký počet nahlášení a pak ti příspěvek auto bolnou ale to je moje domněnka)

Co jako strana proti dezinformacím můžeme udělat?

Mediálně se vyjadřovat proti dezinformacím a hoaxům, jak na nás tak celkově o nich
Lukáš Černohorský například taky dělal příspěvek konkrétně o očkování a vyvracení jich, což mi přišlo hodně pozitivní pro mě.

jinak jak vidíš dezinformace v EU? je jich někde více? Proč? některé státy jsou více vzdělané v tomhle? Co udělali lépe?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Radek.Hrbac za příspěvek:
Marek.Krejpsky

Rychlá odpověď

Odpovědět

Zpět na „Vnitro a Bezpečnost“