Zrušení povinnosti cyklistů použít souběžnou cyklostezku

Toto fórum slouží k orientačním průzkumům mezi členy.

Moderátor: Odbor - administrativni

Pravidla fóra
Toto fórum slouží k anketám, kdy je potřeba orientačně zjistit převažující názory na nějakou oblast mezi členstvem (např. pokud přijde dotaz zvenku). Hlasovat zde mohou pouze členové.
Pro členské iniciativy v rámci celostátního fóra slouží Členské podněty.

Souhlasíte se zrušením povinnosti cyklistů použít souběžnou stezku pro cyklisty?

ano
28
47%
ne
27
45%
je mi to jedno
5
8%

Celkem hlasujících: 60 - Celkem hlasů: 60

Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Profese: živnostník, programátor
Dal poděkování: 24635 poděkování
Dostal poděkování: 20874 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zrušení povinnosti cyklistů použít souběžnou cyklostezku

Příspěvek od Petr.Vileta » 15 čer 2019, 02:28

Petr.Kubik píše:
14 čer 2019, 22:37
A dochází ti vůbec, že navrhuješ udělat ilegální pohyb po silnici na kole i tam, kde není nic jiného než silnice? Takže babky na nákup a dědci do hospody mají na vesnicích smůlu. Není cyklostezka, na chodník nesmíte, na silnici nesmíte. Není ani chodník, nesmíte nikam...
Není to ten obyčejný občan, co mu nechceme nic zakazovat?

Jak chodec, tak cyklista, a už jsem to psal, se pohybují pouze vlastní silou. Jsou účastníci silničního provozu. Neznalost zákona neomlouvá a dopravní výchova na školách se učí.

PS: Teď neřeším e-kola nad nějaký výkon.
Tak ještě jednou, polopaticky. Navrhuji:
  1. Zachovat současný stav, kdy všichni cyklisté musí použít souběžnou cyklostezku, pokud existuje.
  2. Doplnit Silniční zákon a řidičský průkaz buď o skupinu PC (přezkoušený cyklista ;) ), nebo cyklistům po absolvování autoškoly udělovat oprávnění skupiny AM (malý motocykl). Samozřejmě obě možnosti až od 15 let.
  3. Cyklista s řidičákem, ať už speciálním "cyklo", skupiny AM, nebo klidně i jakýmkoliv jiným, by byl oprávněn nerespektovat ustanovení zákona o povinném použití souběžné cyklostezky. Příslušné ustanovení zákona by se změnilo na
    "§ 57 (1) Je-li zřízen jízdní pruh pro cyklisty, vyhrazený jízdní pruh pro cyklisty, stezka pro cyklisty nebo je-li na křižovatce s řízeným provozem zřízen pruh pro cyklisty a vymezený prostor pro cyklisty, je cyklista povinen jich užít, pokud není vlastníkem řidičského oprávnění alespoň skupiny PC nebo AM."
  4. Jakýkoliv cyklista bez řidičáku by nerespektováním zákona spáchal přestupek a byl za něj postižen.
@Ondrej.Kallasch Můžeš do prvního příspěvku doplnit i odkaz na stejnou anketu v FB skupině zastupitelů?
Tohle https://www.facebook.com/groups/pirzast ... 782433393/
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.

Petr.Kubik
Příznivec Pirátů – Praha
Profese: Train Driver in Training
Dal poděkování: 76 poděkování
Dostal poděkování: 152 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Kubik » 15 čer 2019, 09:04

@Petr.Vileta

Jedním slovem, šílený.

Existuje pro tyhle nápady komplikování legislativy nějaká statistika, nebo jenom tvůj pocit? Například, že cyklisté jsou dominantní pachatel porušování předpisů a nebo třeba způsobují nejvíce nehod...

Zatím jsem z toho pochopil, že jeden pán neumí předjíždět cyklisty, nechce být zdržován, a proto všechny cyklisty uklidíme až za škarpu a budeme dopravě na kole všemožně bránit. Pro navrhované opatření nemá statistiku, příklady z jiných zemí, představu o dopadech nebo například stanovisko BESIPu...

Naproti tomu zrušení povinnosti použít souběžnou cyklostezku je návrat k desítky let platnému předchozímu stavu a zároveň k praxi z evropských zemí, na základě skutečného stavu cyklistické "infrastruktury".
"Most people would rather die than think; many do."
"Democracy is the process by which people choose the man who'll get the blame."
Bertrand Russell

Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Vileta » 15 čer 2019, 21:58

Petr.Kubik píše:
15 čer 2019, 09:04
Zatím jsem z toho pochopil, že jeden pán neumí předjíždět cyklisty,
Tak mi vysvětli, jak bez porušení předpisů předjedu cyklistu tady. Pokud mám zachovat bezpečný boční odstup, musím přes plnou čáru, ale to nesmím.
https://goo.gl/maps/qgR6sWGCkC5mMYiG7 (tady to máš na Seznamu https://mapy.cz/s/3tNWl)
Převýšení je tam 62 m, takže se kilometr vleču za silničním cyklistou, který na "horský" převod jede 5 km/h, stojí ve stupačkách a kýve se jako kyvadlo. A nebo tedy poruším předpisy, předjedu ho pruhem v protisměru a budu doufat, že nahoře na kopci nestojí policajt s dalekohledem.
Petr.Kubik píše:
Naproti tomu zrušení povinnosti použít souběžnou cyklostezku je návrat k desítky let platnému předchozímu stavu
Chceš se vracet do doby, kdy po silnicích jezdila asi tak třetina aut i cyklistů.
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.

Petr.Kubik
Příznivec Pirátů – Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Kubik » 15 čer 2019, 22:24

Petr.Vileta píše:
15 čer 2019, 21:58
Petr.Kubik píše:
Zatím jsem z toho pochopil, že jeden pán neumí předjíždět cyklisty,
Tak mi vysvětli, jak bez porušení předpisů předjedu cyklistu tady. Pokud mám zachovat bezpečný boční odstup, musím přes plnou čáru, ale to nesmím.
https://goo.gl/maps/qgR6sWGCkC5mMYiG7 (tady to máš na Seznamu https://mapy.cz/s/3tNWl)
Převýšení je tam 62 m, takže se kilometr vleču za silničním cyklistou, který na "horský" převod jede 5 km/h, stojí ve stupačkách a kýve se jako kyvadlo. A nebo tedy poruším předpisy, předjedu ho pruhem v protisměru a budu doufat, že nahoře na kopci nestojí policajt s dalekohledem.
Petr.Kubik píše:
Naproti tomu zrušení povinnosti použít souběžnou cyklostezku je návrat k desítky let platnému předchozímu stavu
Chceš se vracet do doby, kdy po silnicích jezdila asi tak třetina aut i cyklistů.
Přijde ti normální vést debatu o tom, že ty nejsi schopný předjet cyklistu? Plnou čáru přejíždět nemusíš, stačí mít kolo těsně u ní. To předpisy připouští. Podívej se na vlastní odkaz, kolik místa tím u kraje vznikne. Pokud se v tomto úseku za někým kilometr vlečeš, JDI PROSÍM DOBROVOLNĚ ODEVZDAT ŘIDIČSKÝ PRŮKAZ, zpomaluješ provoz a na silnici nemáš v autě co dělat. Dál o tom nehodlám debatovat.

Edit: A ještě navíc stejně prosím vysvětli, kde je v tebou odkazovaném úseku nějaká cyklostezka? Díííík.

Ano, chci se vrátit do doby, kdy použití těchto zmetků nebylo povinné:
https://mapy.cz/zakladni?x=14.5491809&y ... itch=0.274
https://mapy.cz/zakladni?x=14.5435571&y ... itch=0.219
Bertrand Russell

Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Vileta » 16 čer 2019, 02:18

Petr.Kubik píše:
15 čer 2019, 22:24
Petr.Vileta píše:
15 čer 2019, 21:58
Přijde ti normální vést debatu o tom, že ty nejsi schopný předjet cyklistu? Plnou čáru přejíždět nemusíš, stačí mít kolo těsně u ní.
Máš řidičák? Pokud ano, měl bys vědět, že plnou čáru nesmíš přesáhnout žádnou části vozidla ani nákladu. Výmluva "já byl koly před čárou" neobstojí, protože se počítá celková šířka vozidla a dokonce ani ne ta z techničáku, ale měří se to i se zrcátky.
Podélná čára souvislá – „Značku je zakázáno přejíždět nebo ji nákladem přesahovat, pokud to není nutné k objíždění, odbočování na místo ležící mimo pozemní komunikaci nebo vjíždění na pozemní komunikaci z místa ležícího mimo pozemní komunikaci.“
No a teď se podívej sem, je tam Škodovka co mám i já. Se zrcátky cca 1,9 metru.
Snímek obrazovky pořízený 2019-06-16 01-34-17.png
Po obou stranách je tak půl metru a na předjetí cyklisty potřebuji boční odstup cca 1,5 metru. Viz otázka z autoškoly
https://www.autoskola-testy.cz/prohlize ... izne_50_cm
Ten autobusák bude cyklistu přímo milovat, ten má od čáry pár centimetrů. :lol:

Souběžná cyklostezka tam není, vzal jsem to jako příklad, kde cyklistu nesmím předjet a kde mě bude zdržovat opravdu hodně dlouho. A nejen mě. Pokud všichni dodržíme předpisy, například proto, že za cyklistou jako první jede označený policejní vůz ;) , pak se vytvoří tak asi 2 km dlouhá kolona vozidel, pochybující se rychlostí cyklisty do kopce. Jo a tohle je silnice 1. třídy, na okreskách je to ještě užší.

Když chceš konkrétní příklad, tak si najdi Červený Hrádek - Kyšice. Po silnici je to úzké i pro auta, cyklostezka sice není úplně souběžná, je o pár set metrů vedle, ale je kvalitní a propojuje obě obce velmi dobře.
Tady to máš https://cyklomapa.plzne.cz/#zoom=14&lat ... =Cyklomapa

Petr.Kubik
Příznivec Pirátů – Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Kubik » 16 čer 2019, 08:48

@Petr.Vileta

Krásná fotka. Aspoň vidíš kolik místa vznikne, najedeš-li si ke středu. A to zrcátko si nech klidně schované... Jinak pro cyklistu není problém najet kvůli předjetí více ke kraji. Zejména když se za ním potáhne nějaký nezkušený řidič.

Okresku ani nevytahuj, tam většinou žádná čára není.

Fakt jsem nezažil kvůli cyklistovi kolonu 2km, fakt ne, ne, a ne... Už to nezkoušej.

PS: Přes Červený hrádek jsem jel, na Prahu, podle silničních ukazatelů na naplánované trase. Skoro nic jsem tam nepotkal a nikdo, opakuji nikdo, za mnou nečekal. Nějaká cyklostezka kdesi mě nedojímá, s tím takovou trasu ani nejde plánovat.
Bertrand Russell

Ondra.kl
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Profese: IT administrátor
Dal poděkování: 541 poděkování
Dostal poděkování: 2897 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ondra.kl » 16 čer 2019, 17:09

Petr.Vileta píše:
16 čer 2019, 02:18
Petr.Kubik píše:
Přijde ti normální vést debatu o tom, že ty nejsi schopný předjet cyklistu? Plnou čáru přejíždět nemusíš, stačí mít kolo těsně u ní.
Máš řidičák? Pokud ano, měl bys vědět, že plnou čáru nesmíš přesáhnout žádnou části vozidla ani nákladu.
... přijde mi Petře, že se zbytečně snažíš o kompromisní návrh. Není o něj zájem. Tady obecně o diskuzi není zájem. ;)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondra.kl za příspěvek:
Petr.Vileta

Petr.Kubik
Příznivec Pirátů – Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Kubik » 16 čer 2019, 18:18

Ondra.kl píše:
16 čer 2019, 17:09
Petr.Vileta píše:
16 čer 2019, 02:18
Petr.Kubik píše:
Máš řidičák? Pokud ano, měl bys vědět, že plnou čáru nesmíš přesáhnout žádnou části vozidla ani nákladu.
... přijde mi Petře, že se zbytečně snažíš o kompromisní návrh. Není o něj zájem. Tady obecně o diskuzi není zájem. ;)
A copak je ten kompromisní návrh, prosím pěkně?

Nyní musí cyklista povinně použít souběžnou cyklostezku (pokud je vedena souběžně se silnicí). Pokud souběžná cyklostezka není, je cyklista normálně účastníkem silničního provozu a na většině silnic se pohybovat legálně může.

Vileta navrhuje vydávat "řidičské průkazy na kolo", a tedy plošně ještě víc omezit pohyb cyklistů na silnici než je současný stav. A to včetně neblahých dopadů v obcích, kde kromě silnice jiná možnost není apod.

Já tedy nevím jaké máš ty konkrétně představy, ale kompromis vypadá jinak. Kompromis není o dalším zhoršení stávajícího stavu pro jednu ze stran.

OFFTOPICArgumentace silnicí první třídy, přitom cyklostezka nikde žádná. Argumentace silnicí druhé nebo třetí třídy, ovšem zase bez plné čáry a cyklostezka zase nikde... Nebaví... Cyklista 3 km/h vyvráceno. Kilometrové kolony za cyklistou, kdo tomu věří? Krom toho Viletovy reakce na vyvrácené nepravdy jsou akorát trapné mlčení. Stejně jako na odkazy s reálně existujícími cyklostezkovými patvary, které nedávají smysl nuceně používat.
Bertrand Russell

Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Vileta » 16 čer 2019, 20:43

Petr.Kubik píše:
16 čer 2019, 18:18
Vileta navrhuje vydávat "řidičské průkazy na kolo", a tedy plošně ještě víc omezit pohyb cyklistů na silnici než je současný stav. A to včetně neblahých dopadů v obcích, kde kromě silnice jiná možnost není apod.
Umíš číst? Vileta navrhuje vydávat řidičské průkazy na kolo, které by opravňovaly cyklistu jet po silnici tam, kde EXISTUJE souběžná cyklostezka.

Vycházím z předpokladu, že pro "odklizení" cyklistů ze silnice na cyklostezku existují pádné důvody a i proto byla cyklostezka vybudována. Tedy promiň, ale "budujte nám cyklostezky, my si stejně budeme jezdit kudy chceme", to neberu. Jestli po nich nebudete jezdit, pak je zbytečné je budovat. Vyhazování peněz, asfaltování krajiny. prdlačky. :P

Ondra.kl
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Profese: IT administrátor
Dal poděkování: 541 poděkování
Dostal poděkování: 2897 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ondra.kl » 16 čer 2019, 21:05

Petr.Kubik píše:
16 čer 2019, 18:18
A copak je ten kompromisní návrh, prosím pěkně?
Ten spočívá v tom, že si jako cyklista budeš moci udělat průkaz, který ti zruší povinnost použít souběžnou cyklostezku.

Rychlá odpověď

Odpovědět

Zpět na „Členské ankety“